Пожар во Тетовскиот Ковид центар, 15+ мртви

Член од
1 јули 2020
Мислења
1.766
Поени од реакции
8.378
Година ипол откако се појави потреба за дополнителни капацитети за ковид-центри и уште не размислуваат за градење цврста градба. Не сакам ни да претпоставам (ако има некој инфо нека пише) колку пари се дадени за пластичниве контејнери. До сега, дури и во Вукојебина ко нашава, мораше да се направи барем по 1 објект во Скопје и Тетови (како градови со најголеми жаришта и најмногу ковид пациенти). Ама не, они во „КЕН трафики“ ќе лечеле пациенти :(


3.62 милиони евра за бараки направени од пластични панели.

По цена од 1000 евра метар квадратен за изградба ( а за 1000 евра подот од гранит ќе требал да биде ) можеле да изградат 3600 метри квадратни цврста градба. Еве да се земе и 20 метри квадратни по пациент да има, што за македонски услови е фантазија тоа ќе било болница за некој 180 пациенти која ќе била од аспект на градба подобра и од секоја приватна клиника. (реалистично цената би била 500-600 евра по м2 и би ставиле по еден пациент на секој десет-15 метри квадратни, при што би добиле цврста градба за некој 300-500 луѓе )

Постоечки капацитети да обновувале за 3.6 милиони евра кој знае колку ката на воена ќе можеле да реновираат комплетно и хеликптер ќе можеле да купат за пациентите од цела Македонија директно да ги носат и не се шегувам за ова. Еден милион чини таков хеликоптер потполно опремен и со медицинска опрема.


Али на циганот му дале 3.6 милиони евра за да изгради бараки од пластика, и тоа и не ги изградил според планот.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.766
Поени од реакции
8.378
Acid, vo Kicevo 20 godini edna bolnica ne moze da dovrsat. Naucna fantastika e nova gradba za godina dena. Tuku ima i drugi modularni bolnici vo Makedonija najmalku sto moze sega da napravat e postoeckite intenzivno da gi proverat oti ocigledno ne se bezbedni.
не е научна фантастика туку фирмата која го земала тендерот 90% од времето иде и си ги користи работниците и механизацијата на други проекти и плус намерно одолговлекуваат за да имаат што да покажат пред избори следни и со анекси да го пунат договорот. Нека им од другата страна инспектори и правници чија цел им е државата да го добие тоа што го платила. За една година се ќе биде готово.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.354
Поени од реакции
21.864
не е научна фантастика туку фирмата која го земала тендерот 90% од времето иде и си ги користи работниците и механизацијата на други проекти и плус намерно одолговлекуваат за да имаат што да покажат пред избори следни и со анекси да го пунат договорот. Нека им од другата страна инспектори и правници чија цел им е државата да го добие тоа што го платила. За една година се ќе биде готово.
Ne deka ne e mozno sakav da dadam drug primer deka ocigledno nema volja za toa ili se pravat drugi mucki.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.481
Поени од реакции
5.981
vmro kupi kanaderi. sds nekese da plati 400k evra ama zatoa za gricki, lubrikanti i posteri za odbelezuvanje na ramkoven frlija miljoni... izgore pola mkd. i za toa da ne treba sega 50/50 da delat odgovornost?

im ostavija proekt za klinicki... 3 god nisto ne napravija osven sto ja smenija lokacijata i odnovo tenderi i frlanje pari. neznam dali ke go izgradea, ama so ogled deka e pandemija da zapnea sigurno ke mozese da izgradat nesto za da nema potreba od kontejner bolnici.

da bese obratno jas sum siguren ke izgradese vmro, moze ke bese barok, sigurno ke lapnea i oni pari (mislam procitav negde koco zel 3mil za kontenjerite lol) ama ke sklepaa nesto posoodvetno i 100% podobro ke menidziraa so situacijata. toa e realnosta kolku i da ne vi se dopaga. ednostavno ovie ne mozes da gi narecis dno dna zasto sekoj den nekako uspevaat i toa dno da go probijat.
Кога и каде тоа вмро купиле канадери? Зошто излислувате вакви срања. Тоа време беа купени 3 Ер Трактор АТ-801 едномоторни авиони за запрашување со можност да носат пена за гасење во мали количини доволни за мали локализирани пожари по ниви и шумички, никакви црни канадери.
Тие авиони се скромни по своите можности, скоро бескорисни.
И што, да имаше навистина канадери ќе летаа ноќе над град и ќе го изгасеа пожарот во болницата?

Во случајов, ако е вистина дека е до електрична инсталација на нов објект, изведувачот на објектот т.е. кој и да е тендерашот треба да заглави на доживотна робија поради употреба на супстандардна опрема за која наплатиле како за суво злато а доставиле гомна. Заедно со оние кои извршиле предавање на објектот во употреба на кои треба да им акнат по 20-25 години.

Хер Флик Вилипче треба се стрела или барем да се обеси.
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2020
Мислења
228
Поени од реакции
533
POLYURETHANE PUR FOAMS Барем со огно-отпорен пур да ги правеле панелите, овој гори како барут
Другар стиропор не гори.Земи парче стиропот и запали го.едноставно не гори.И мислам не е проблем спонтан пожар во трагедијава.Експлозијата е проблем.Затоа немало ни време за евакуација.При експлозија од што материјал и да е ќе се стопи.Сите го пцујат Кочо.Најмалце е крив.А и ќе си докаже дека објектот не е менаџиран по стандарди.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.139
Поени од реакции
5.892
Џабе барате оставки од Теута, Филипче, Оливер, кој и да е... Они овие ги сметаа(т) за најсоодветни за нивната позиција и затоа се таму. Ако ги тргнат нив, рачунајте дека на нивно место ќе стават некои уште понеспособни, затоа што само такви имаат на располагање, а овие тргнативе ќе ги прешалтаат на позиции со помала одговорност (како директор на царина или слично).

Сè додека цела владејачка гарнитура не заврши во затвор, вакви работи ќе се случуваат и понатаму!
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.501
Поени од реакции
22.969
Кога и каде тоа вмро купиле канадери? Зошто излислувате вакви срања. Тоа време беа купени 3 Ер Трактор АТ-801 едномоторни авиони за запрашување со можност да носат пена за гасење во мали количини доволни за мали локализирани пожари по ниви и шумички, никакви црни канадери.
Тие авиони се скромни по своите можности, скоро бескорисни.
И што, да имаше навистина канадери ќе летаа ноќе над град и ќе го изгасеа пожарот во болницата?

Во случајов, ако е вистина дека е до електрична инсталација на нов објект, изведувачот на објектот т.е. кој и да е тендерашот треба да заглави на доживотна робија поради употреба на супстандардна опрема за која наплатиле како за суво злато а доставиле гомна. Заедно со оние кои извршиле предавање на објектот во употреба на кои треба да им акнат по 20-25 години.
avionite se za sumskite pozari ne za bolnicata..

1631180791144.png
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.139
Поени од реакции
5.892
Откако изутринава се појавија информации во медиумите и на социјалните мрежи дека пропусти при градбата може да се причина за пожарот во модуларната болница во Тетово, Министерството за здравство ја информира јавноста дека сите 19 модуларни ковид болници во државата, се типски објекти, градени по највисоки медицински и безбедносни стандарди.

Модуларните ковид центри, вклучувајќи ја и болницата во Тетово се отворени после технички прием. При градбата на сите модуларни болници, вградените материјали се сертифицирани. Министерството за здравство информира дека ковид центарот во Тетово е проектиран со три влеза, ходниците се широки 2,4 метри а парапетите на прозорите се ниски во случај на евакуација. Во објектот не е користено дрво и запазени се сите други потребни елементи за заштита.

При пуштање во употреба, направен е уреден технички прием. При градбата има уредно документирани записници за незначителни технички забелешки – силиконирање лајсни на подот, нивелирање на сифон во тоалет, продолжување на дел од олуците сл. По овие барања, е постапено и истите се санирани пред пуштање во употреба и хоспитализација на пациенти. Овие документи ќе бидат доставени на увид на јавноста и медиумите уште денеска.
Ковид центарот во Тетово ги поседува и сите потребни сертификати за заштита при несреќи.

Апелираме да не се шпекулира со ваквите информации. Министерството за здравсто очекува експертите и истражните органи што побрзо да го истражат случајот за оваа страотна несреќа. Сите аспекти на случајот да бидат предмет на темелна и брза истрага и секако одговорност доколку истрагата го покаже тоа. Самите модуларни ковид центри беа и се уште се клучни во справување со пандемијата и хоспитализацијата на пациенти. Истите се градени по највисоки стандарди, а набавката која министерството за здравство ја правеше е согласно стандардите за ваквите болници кои се користат во многу земји во светот.
И така... кучињата лаат, караванот си врви... :notworthy:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.144
Поени од реакции
81.174
Би требало ден на жалост да има.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.481
Поени од реакции
5.981
Е па тоа не е канадер, како што реков, едномоторен авион со смешен капацитет на пена, АТ-801. Канадер е хидроавион, двомоторен со неспоредливо поголем капацитет од Ер Трактор.
Луѓето колоквијано го употребуваат поимот канадер за секој еден авион за гаснење пожари.
Автоматски споено мислење:

Џабе барате оставки од Теута, Филипче, Оливер, кој и да е... Они овие ги сметаа(т) за најсоодветни за нивната позиција и затоа се таму. Ако ги тргнат нив, рачунајте дека на нивно место ќе стават некои уште понеспособни, затоа што само такви имаат на располагање, а овие тргнативе ќе ги прешалтаат на позиции со помала одговорност (како директор на царина или слично).

Сè додека цела владејачка гарнитура не заврши во затвор, вакви работи ќе се случуваат и понатаму!
Вреќа со компири да постават на место на Хер Флик ќе има поголеми резултати.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.501
Поени од реакции
22.969
Е па тоа не е канадер, како што реков, едномоторен авион со смешен капацитет на пена, АТ-801. Канадер е хидроавион, двомоторен со неспоредливо поголем капацитет од Ер Трактор.
Луѓето колоквијано го употребуваат поимот канадер за секој еден авион за гаснење пожари.
Автоматски споено мислење:Вреќа со компири да постават на место на Хер Флик ќе има поголеми резултати.

najnebitno e sto avion e. poentata e kupeno bese i ako bese servisiran ke bese od korist. mesto toa ovie parite gi dadoa na lubrikanti. ne se site isti.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.481
Поени од реакции
5.981
najnebitno e sto avion e. poentata e kupeno bese i ako bese servisiran ke bese od korist. mesto toa ovie parite gi dadoa na lubrikanti. ne se site isti.
Најбитно е, затоа што постојат драматични разлики во капацитет, можност за истовар и утовар на вода од ведени површини, брзина на реакција, отпорност и да не набројувам 101 карактеристика. Cost-Benefit.
Но тоа е друга тема...
 
M

Macedon1um

Гостин
Е па тоа не е канадер, како што реков, едномоторен авион со смешен капацитет на пена, АТ-801. Канадер е хидроавион, двомоторен со неспоредливо поголем капацитет од Ер Трактор.
Луѓето колоквијано го употребуваат поимот канадер за секој еден авион за гаснење пожари.
Ова пења ли е ?

1.jpg

Може не се со голем капацитет и има подобри ама и те како се корисни во шумски предели поготово кога пожарот уште не е огромен, а не Стојанче да ги ангажира овие од цук да гасат со 10-20 литарски пумпи на грбот пешки :facepalm: и тоа само до куќите да не дојде оти шумата веќе не ни се надеваат дека ќе се изгаси
 

Kajgana Shop

На врв Bottom