Пожар во Тетовскиот Ковид центар, 15+ мртви

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.324
Поени од реакции
57.032
Vistina e. Ali Ahmeti e edinstveniot covek vo svetot koj mozhel da gi zaeba Albancite vo Tetovo :D. Nekolku godini cekam da mu se vrati Bumerang ama veke se predadov. Ako Teuta pak tepa, haram da ni e sekojdnevniot leb shto go jademe.
Кој тоа од Албанците мисли така?

Ти и уште двајца?

Пошто да мислат така нема да го гласаат, ама од друга страна и каурите ги гласаат ВМРО и СДСМ цело време, иако земјава свинска кочина ја направија (заедно со ДУИ).
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
3.300
Поени од реакции
15.085
За Заеф пожарот во Тетовската болница бил банална работа а комуњарата околу него му аплаудира.

Овој е болен човек дефинитивно, вака да збориш "да се посипеме со бензин да се запалиме" на тема изогрени живи луѓе во државна болница треба да си скорз забеган и без трошка совест. Гнаса и дно од човек, заедно со сите што го гласаат.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.324
Поени од реакции
57.032
Морбидно банализирање на настанот, во кој живи изгореа 14 луѓе, никако не може да води кон задоволителен епилог.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.671
Поени од реакции
18.974
Морбидно банализирање на настанот, во кој живи изгореа 14 луѓе, никако не може да води кон задоволителен епилог.
Дефибрилатор вклучен на продолжен кабел е причината за пожарот во Тетово?
како не води, еве каде и да е ќе објават дека хаус мајсторот е виновен, продолжен кабел од пазарче :D
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
22.509
Поени од реакции
63.124
Ваква изјава да дадеше некој претседател или премиер во западниве земји, одма ќе леташе од функцијата до 00:00 часот...тука аплауз му даваат.

15 луѓе му изгореа, а овој дава изјави за полевање со бензин. Каков идиот, ваков дебил еднаш пичка раѓа.


Еве му уште една изјава во која го користи настанов за свои политички поени. МОНСТРУМ!!!
IMG_20210920_163856.jpg
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
12.115
Поени од реакции
12.183
За Заеф пожарот во Тетовската болница бил банална работа а комуњарата околу него му аплаудира.

Ау ау ау ау …. По по по по….
Единствено решение за нас е под итно да се врати смртна казна со каменување.
Автоматски споено мислење:

Дефибрилатор вклучен на продолжен кабел е причината за пожарот во Тетово?
како не води, еве каде и да е ќе објават дека хаус мајсторот е виновен, продолжен кабел од пазарче :D
А против пожарен систем, или барем апарати … а основни стандарди за заштита при работа … да не збориме за болнички капацитети.

Па болнички шатори да поставеа ќе беше ем посигурно ем поевтино ем побрзо… ако им се брзало за летово, па во меѓувреме направи сигурен болнички капацитет за зимоска. Тврда градба се прави за тоа време.
 
Последно уредено:

Goofy

Обичен смртник
Член од
11 август 2016
Мислења
440
Поени од реакции
1.192
Викате да се казнат ДУИ на изборите. И кој ке дојде на нивно место? Нели сите се исто племе. Која е разликата пример меѓу АА и ДУИ?
 

ovs

Член од
4 јануари 2021
Мислења
104
Поени од реакции
121
Минимум што треба да се направи е 24/7 обезбедување на модуларните болници и некаков противпожарен систем за да се остави впечаток дека ако не друго бар пробуваат да ја дигнат безбедноста на некое минимално ниво.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
12.115
Поени од реакции
12.183
Минимум што треба да се направи е 24/7 обезбедување на модуларните болници и некаков противпожарен систем за да се остави впечаток дека ако не друго бар пробуваат да ја дигнат безбедноста на некое минимално ниво.
Ѕидовите се од лесно запалив материјал. Треба молневито да се реагира за да се заштити од пожар. Така да не верувам дека има полза од противпожарни апарати или систем. Проблемот е во самата градба, во изборот на градежни материјали.. Едноставно овие градби не се подобни за тоа што ги намениле и се крајно опасни како што видовме.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
3.581
Поени од реакции
4.210
Викате да се казнат ДУИ на изборите. И кој ке дојде на нивно место? Нели сите се исто племе. Која е разликата пример меѓу АА и ДУИ?
Pa ko se isto pleme zs da ne bide AA ? Sto mora da bide bas DUI ?
 

Goofy

Обичен смртник
Член од
11 август 2016
Мислења
440
Поени од реакции
1.192
Абе сеедно ми е мене. Зборо ми е дека од албанскиот блок нема некоја различна опција. Сите исти агенди ргаат
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
4.541
Поени од реакции
16.668
Овој е болен човек дефинитивно, вака да збориш "да се посипеме со бензин да се запалиме" на тема изогрени живи луѓе во државна болница треба да си скорз забеган и без трошка совест. Гнаса и дно од човек, заедно со сите што го гласаат.
Си може човекот, си се курчи, па макар и тоа било подјебавање со жртвите во пожарот. Не му е прв пат да си игра курот со трагедии и починати луѓе. Си има апсолутна власт, и на локално, и на централно ниво, плус претседател од негова партија, си му се може.

Дај боже уште 2-3 мандати да истера, премиер кој повеќе сме го заслужувале како народ, сме немале досега. Само вакво мочање треба за овој народ.
 

ovs

Член од
4 јануари 2021
Мислења
104
Поени од реакции
121
Ѕидовите се од лесно запалив материјал. Треба молневито да се реагира за да се заштити од пожар. Така да не верувам дека има полза од противпожарни апарати или систем. Проблемот е во самата градба, во изборот на градежни материјали.. Едноставно овие градби не се подобни за тоа што ги намениле и се крајно опасни како што видовме.
Никој нема да ти гради од ново 20 модуларни или 20 армирани бетонски згради иако тоа е најдоборото решение.Ако тоа беше решение или власта ке искочеше со таков план или опозицијата ке бараше такво нешто.
Дискутираме за некакво изводливо решение,јасно е тоа дека лесно запалив материјал е проблемот но со одреден противпожарен систем доволно е да даде време за евакуација на пациенти во случај на пожар.
Има одредена состојба во која имаш 20тина модуларни болници во кои има по 20 лица вкупно во државава одприлике би требало да се 300/400 лица, тие треба негде да се сместат ако се тргнат модуларните од употреба.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom