Пожар во Тетовскиот Ковид центар, 15+ мртви

Член од
14 август 2018
Мислења
1.347
Поени од реакции
2.489
A kakva vrska ima toa temata i so toa sto sega treba da odgovara u paket so filipce? Jas samo se nadevam deka nema i ovie da moze da idat u zatvor ko kiceec...
Поентата не ми е да му амнестирам одговорност на Филипче и баграта на власт! Туку да ви подвлечам линија дека не заборавивме кој беше 15 години на власт. Ако уште се надевате да ни го продадете Мурто како подобар од Курто, тогаш сте се заеб@ле!

И како велешанец многу добро го знам случајот на Тамара! Татко ми учел со дедото на Тамара... душа човек, неможел... му заиграла раката!
А за "вистинските" убијци и вашите а и нивните, гроб да немаат, копилиња да им ги трошат крвавите пари!
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
11.685
Поени од реакции
19.066
Каде бе душо во здравство имаш преобемна администрација, ајде потенцирај точно каде!!
...еве јас ќе ти кажам, да се вратиме прво малку назад, здравствената институција каде се лечеле пациентите низ цела МКД, имаше назив „Медицински Центар“, со територијалната поделба и потенцирање на локалната власт сите овие центри се поделиле на Општи болници и Здравствен дом, каде ингиренциите на Здравствен дом во сите градови прво ги има локалната власт со градоначалникот, па потоа централно, така да сите поставени директори и нововработени во администрација си ги поставуваше локалната власт и градоначалникот, додека општите болници останаа директно под ингиренции на централна власт со што директорите биле назначени директно од министерство за здравство т.е. од власта, единствено Медицинскиот центар во Скопје се подели на клиники и Здравствен дом кој директно е под ингиренции на влада,

...примарното здравство кое остана државно (не зборуваме за матичните лекари, гинеколози, стоматолози кои се приватници во примарно здравство) делот на вакцинација според календарот на вакцинирање на деца, брза помош и превентива на деца од школска возраст се во тој сегмент на Здравствен дом, а секундарно и терцијално здравство се во делот на општи болници,
...за разлика од сите други градови во МКД, од тој расформиран медицински центар во Скопје се подели на еден дел „клиники“ кои за себе всушност се самостојни болници за една специјалност и Здравствен дом кои не спаѓа под ингиренции на локална самоуправа како во другите градови туку директно под влада, која одредува, нели, директор на Здравствен дом,
(јасно ти е до тука?:rolleyes: )

...сега, пред некоја година се увиде нефункционалното работење на сите Здравствени домови (исклучок Здравствен дом во Скопје), пропаѓање на истите невложување во службата брза помош како многу главен сегмент на градот, во други делови (вакцинација каде ја спомнав во друга потема старата руинирана зграда во Кичево каде се вакцинираат децата),

...или Здравствен дом во Струмица со немање амбулантско возило за брза помош за на терен, како и нецелосна здравствена услуга во ноќни часови туку само ги транспортират пациентите и се оптоварува секундарното здравство каде имаме лежечки пациенти, а на тие кои им треба само моментална помош здравствена услуга треба да ја даде брзата помош,
...или несредено инсулинско покривање на локалното население за кое одговорно токму Здравствениот дом доведе да се реши повторно спојување на Здравствните домови со општите болници во Медицински центри со услов да има оправдување на вработениот персонал кој локалната самоуправа ги вработи после оделување,
... до тука застанаа, се појави проблем, затоа што тука не се проблем новиот вработен медицинскиот персонал, туку голем број неоправдано вработени соработници кои не се медицински лица како што се правници, економисти, ИТ персонал техничка служба (шофери, чувари, електричари, столари, молери, курири) , споредбено со медицинскиот персонал се цела армија непотребен кадар во малите здравствени домови, така да никој не го решава тој проблем со тие луѓе и така остануваат нефункционални здравствените домови низ цела МКД, исклучок мислам дека Гевгелија и Велес како градови го надмина овој проблем и функционираат како медицински центар воедно,

... сега да се вратам повторно во секундарното здравство, за вработувањата што пишуваш „каде има преобемна“, можеби нема преобемна, но има несоодветна на несоодветно непотребно место исто како во Здарвствен дом во примарното здравство,

...кој град сакаш да го земам за пример секаде е исто, да сите нововработени медицински кадри затоа што на жалост се сите партиски вработени, по некој вработен ВИП со непотизам, се подредуваат на места кои „ се лесни“ не бараат многу заложба, стресни ситуации, знаење, немаат голем прилив на пациенти, а дежурствата им се мирни (очно, орл, дерматологија, реуматологија и физикално, урологија и др),

...додека ударните места, каде треба медицински персонал посебно денес кога имаме нели лоша болест К19 никој не сака да работи и сите нови кадри ескивираат од такви места а желбите им се исполнуваат затоа што врски вработени, така да ќе се најде примери да на очно има, онака харикирам, 8 медицински сестри, а на инфективна само 4 медицински сестри и ако се додадат и тие кои воопшто не идат на работа, а се водат на платен список така вкупна бројка ќе биде доста бомбастична од вкупен персонал,

...ако се разгледува кој каде работи или не работи на лице место и на платен список, ситуацијата е повеќе од трагедија, затоа што веќе е дојдено време да нема кој да работи, односно едно медицинско лице треба да работи за други 4 кои се неоправдано отсутни, а заштитени и затоа до доаѓа до вакви куршлуси во давање на здравствена услуга, се знае 6 пациенти покриени се од една сестра, еден болничар и еден лекар, ама во реалност не е баш така, затоа трпат и тој медицински персонал што на грб ги носи другите неработливи, а со тоа и пациентот кој незадоволен не ја добива здравствената услуга тогаш кога највише му треба, а се криви сосема трети!

... и на крај морам да спомнам, иако јавно никој тоа не го потенцира, да во сите инфективни ковид центри низ МКД, па и во Скопје, работаат млади ентузијасти специјализанти, сите други лекари кои имаат долг работен стаж, титули пред името, некако само пред медиуми излегуваат со мислење, а ниеднаш не стапнале во ковид центрите, а не пак да поработат да се го искажат своето долгогодишно искуство токму кај тие луѓе кои се со една нога на другиот свет, што може еден специјализант да стори, какво искуство може да има да директно се инволвира во здравствена услуга на такви тешко болни пацинети (исклучоци има, но многу ретки нажалост),
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.796
Поени од реакции
8.297
Затворот се виде колку вреди, ниту знаеме дека се таму, ниту дека условите ги тераат да се осеќаат казнети. Само китење канделабри ќе вроди резултати. Па макар покрај сувото да отиде и суровото.

Zatvorot do sega posle 3 god vladeenje e otprilika vaka:

1. Osudenite za smilkovsko - oslobedeni, vrateno sudenje od pocetok i ako dobro se sekavam eden im kidna
2. Ubiecot na Neskovski - se slikaa so nego, pa go oslobodija na vikend pa im kidna... tipov si se ozenil ili imal devojka u sofija pa otkako ja pretepal ni go vratija bugarite
3. Katica - domasen pritvor, bog znae zosto
4. Boki - koga saka ide u bolnica, ne sum siguren ali i on mislam sega e pusten doma?
5. Kiceec - na zatvor idel samo na spienje, pa sega otkako ubi nekogo, moze i ke mu skratat vikendi
6. Grujo - im kidna
7. Mijalkov - i toj im kidna, ama sreka familijata mu ostana u mkd pa mu ja malterirale i moral da se vrati
8. Mile - e ovoj go setaa nagore nadole dur ne izede kotek pa i on edno vreme (moze uste) e u domasen pritvor
9. Goca - zatrudne, se porodi, ja zatvorija, i glas ne i se chu
10. Pokraj Goca naeba i onoj sto ja kubese sekerinska ko kokoska.... on i odleza i se pokaja i ustvari od site najveke naeba..

Ova na dejvid leteman da mu se prati, 10 zatvorski hitovi na zajo i sarinite kurtoni sto ja donesoa pravdata...

ps. ima barem use 10tina so ne si ni spomnati a se beter od ova sto napisav
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
12.356
Поени од реакции
6.149
...еве јас ќе ти кажам, да се вратиме прво малку назад, здравствената институција каде се лечеле пациентите низ цела МКД, имаше назив „Медицински Центар“, со територијалната поделба и потенцирање на локалната власт сите овие центри се поделиле на Општи болници и Здравствен дом, каде ингиренциите на Здравствен дом во сите градови прво ги има локалната власт со градоначалникот, па потоа централно, така да сите поставени директори и нововработени во администрација си ги поставуваше локалната власт и градоначалникот, додека општите болници останаа директно под ингиренции на централна власт со што директорите биле назначени директно од министерство за здравство т.е. од власта, единствено Медицинскиот центар во Скопје се подели на клиники и Здравствен дом кој директно е под ингиренции на влада,

...примарното здравство кое остана државно (не зборуваме за матичните лекари, гинеколози, стоматолози кои се приватници во примарно здравство) делот на вакцинација според календарот на вакцинирање на деца, брза помош и превентива на деца од школска возраст се во тој сегмент на Здравствен дом, а секундарно и терцијално здравство се во делот на општи болници,
...за разлика од сите други градови во МКД, од тој расформиран медицински центар во Скопје се подели на еден дел „клиники“ кои за себе всушност се самостојни болници за една специјалност и Здравствен дом кои не спаѓа под ингиренции на локална самоуправа како во другите градови туку директно под влада, која одредува, нели, директор на Здравствен дом,
(јасно ти е до тука?:rolleyes: )

...сега, пред некоја година се увиде нефункционалното работење на сите Здравствени домови (исклучок Здравствен дом во Скопје), пропаѓање на истите невложување во службата брза помош како многу главен сегмент на градот, во други делови (вакцинација каде ја спомнав во друга потема старата руинирана зграда во Кичево каде се вакцинираат децата),

...или Здарвствен дом во Струмица со немање амбулантско возило за брза помош за на терен, како и нецелосна здравствена услуга во ноќни часови туку само ги транспортират пациентите и се оптоварува секундарното здравство каде имаме лежечки пациенти, а на тие кои им треба само моментална помош здравствена услуга треба да ја даде брзата помош,
...или несредено инсулинско покривање на локалното население за кое одговорно токму Здравствениот дом доведе да се реши повторно спојување на Здравствните домови со општите болници во Медицински центри со услов да има оправдување на вработениот персонал кој локалната самоуправа ги вработи после оделување,
... до тука застанаа, се појави проблем, затоа што тука не се проблем новиот вработен медицинскиот персонал, туку голем број вработени соработници кои не се медицински лица како што се правници, економисти, ИТ персонал техничка служба (шофери, чувари, електричари, столари, молери, курири) , споредбено со медицинскиот персонал се цела армија непотребен кадар во малите здравствени домови, така да никој не го решава тој проблем со тие луѓе и така остануваат нефункционални здравствените домови низ цела МКД, исклучок мислам дека Гевгелија и Велес како градови го надмина овој проблем и функционираат како медицински центар воедно,

... сега да се вратам повторно во секундарното здравство, за вработувањата што пишуваш „каде има преобемна“, можеби нема преобемна, но има несоодветна на несоодветно непотребно место исто како во Здарвствен дом во примарното здравство,

...кој град сакаш да го земам за пример секаде е исто, да сите нововработени медицински кадри затоа што на жалост се сите партиски вработени, по некој вработен ВИП со непотизам, се подредуваат на места кои „ се лесни“ не бараат многу заложба, стресни ситуации, знаење, немаат голем прилив на пациенти, а дежурствата им се мирни (очно, орл, дерматологија, реуматологија и физикално, урологија и др),

...додека ударните места, каде треба медицински персонал посебно денес кога имаме нели лоша болест К19 никој не сака да работи и сите нови кадри ескивираат од такви места а желбите им се исполнуваат затоа што врски вработени, така да ќе се најде примери да на очно има, онака харикирам, 8 медицински сестри, а на инфективна само 4 медицински сестри и ако се додадат и тие кои воопшто не идат на работа, а се водат на платен список така вкупна бројка ќе биде доста бомбастична од вкупен персонал,

...ако се разгледува кој каде работи или не работи на лице место и на платен список, ситуацијата е повеќе од трагедија, затоа што веќе е дојдено време да нема кој да работи, односно едно медицинско лице треба да работи за други 4 кои се неоправдано отсутни, а заштитени и затоа до доаѓа до вакви куршлуси во давање на здравствена услуга, се знае 6 пациенти покриени се од една сестра, еден болничар и еден лекар, ама во реалност не е баш така, затоа трпат и тој медицински персонал што на грб ги носи другите неработливи, а со тоа и пациентот кој незадоволен не ја добива здравствената услуга тогаш кога највише му треба, а се криви сосема трети!
Зашто мислиш дека здравствените домови се нефункционални во работата ? Знаеш ли ти жителите од Кисела Вода колку мака мачат што немаат здравствен дом, а толкава населба.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
12.340
Поени од реакции
12.734
Zatvorot do sega posle 3 god vladeenje e otprilika vaka:

1. Osudenite za smilkovsko - oslobedeni, vrateno sudenje od pocetok i ako dobro se sekavam eden im kidna
2. Ubiecot na Neskovski - se slikaa so nego, pa go oslobodija na vikend pa im kidna... tipov si se ozenil ili imal devojka u sofija pa otkako ja pretepal ni go vratija bugarite
3. Katica - domasen pritvor, bog znae zosto
4. Boki - koga saka ide u bolnica, ne sum siguren ali i on mislam sega e pusten doma?
5. Kiceec - na zatvor idel samo na spienje, pa sega otkako ubi nekogo, moze i ke mu skratat vikendi
6. Grujo - im kidna
7. Mijalkov - i toj im kidna, ama sreka familijata mu ostana u mkd pa mu ja malterirale i moral da se vrati
8. Mile - e ovoj go setaa nagore nadole dur ne izede kotek pa i on edno vreme (moze uste) e u domasen pritvor
9. Goca - zatrudne, se porodi, ja zatvorija, i glas ne i se chu
10. Pokraj Goca naeba i onoj sto ja kubese sekerinska ko kokoska.... on i odleza i se pokaja i ustvari od site najveke naeba..

Ova na dejvid leteman da mu se prati, 10 zatvorski hitovi na zajo i sarinite kurtoni sto ja donesoa pravdata...

ps. ima barem use 10tina so ne si ni spomnati a se beter od ova sto napisav
Абе шо, и после од ко ќе „одлежат“ затвор, оп на позиција советници во нечива влада. Лапај пари од даночните обврзници. Ти реков, казнено поправниот систем не функционира кај нас. А чим тоа не функционира никој не се плаши и секој си прави што како сака. Додека ние го дозволуваме тоа ќе гледаме вакви шаради. Одкако ќе ги накитиме канделабрите, со сила да ги ставаш нема да сакаат власт.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.796
Поени од реакции
8.297
не заборавивме кој беше 15 години на власт. Ако уште се надевате да ни го продадете Мурто како подобар од Курто, тогаш сте се заеб@ле!
uopste ne zaboravaj, posto ovie za 3 god mater ebaa.

i ti a i 90% od narodot ocigledno ne sfakate kako funkcionira demokratija i izbori. Sfati deka imas izbor megu Murto i Kurto i deka treba da glasas za toa koj mislis podobro ke ti sluzi tebe naredniot period. Toa deka ke gi kaznuvas ako glasas za drugite, deka ke site se isti i nekoj takvi mantri se ustvari gluposti za da se ottrgne vnimanieto od toa sto u sustina se sluchuva toj den a toa e izbor megu KURTO i MURTO za toa koj treba TEBE da te sluzi i da dobiva PARI od budzet vo koj TI doprinesuvas.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
1.347
Поени од реакции
2.489
...еве јас ќе ти кажам, да се вратиме прво малку назад, здравствената институција каде се лечеле пациентите низ цела МКД, имаше назив „Медицински Центар“, со територијалната поделба и потенцирање на локалната власт сите овие центри се поделиле на Општи болници и Здравствен дом, каде ингиренциите на Здравствен дом во сите градови прво ги има локалната власт со градоначалникот, па потоа централно, така да сите поставени директори и нововработени во администрација си ги поставуваше локалната власт и градоначалникот, додека општите болници останаа директно под ингиренции на централна власт со што директорите биле назначени директно од министерство за здравство т.е. од власта, единствено Медицинскиот центар во Скопје се подели на клиники и Здравствен дом кој директно е под ингиренции на влада,

...примарното здравство кое остана државно (не зборуваме за матичните лекари, гинеколози, стоматолози кои се приватници во примарно здравство) делот на вакцинација според календарот на вакцинирање на деца, брза помош и превентива на деца од школска возраст се во тој сегмент на Здравствен дом, а секундарно и терцијално здравство се во делот на општи болници,
...за разлика од сите други градови во МКД, од тој расформиран медицински центар во Скопје се подели на еден дел „клиники“ кои за себе всушност се самостојни болници за една специјалност и Здравствен дом кои не спаѓа под ингиренции на локална самоуправа како во другите градови туку директно под влада, која одредува, нели, директор на Здравствен дом,
(јасно ти е до тука?:rolleyes: )

...сега, пред некоја година се увиде нефункционалното работење на сите Здравствени домови (исклучок Здравствен дом во Скопје), пропаѓање на истите невложување во службата брза помош како многу главен сегмент на градот, во други делови (вакцинација каде ја спомнав во друга потема старата руинирана зграда во Кичево каде се вакцинираат децата),

...или Здарвствен дом во Струмица со немање амбулантско возило за брза помош за на терен, како и нецелосна здравствена услуга во ноќни часови туку само ги транспортират пациентите и се оптоварува секундарното здравство каде имаме лежечки пациенти, а на тие кои им треба само моментална помош здравствена услуга треба да ја даде брзата помош,
...или несредено инсулинско покривање на локалното население за кое одговорно токму Здравствениот дом доведе да се реши повторно спојување на Здравствните домови со општите болници во Медицински центри со услов да има оправдување на вработениот персонал кој локалната самоуправа ги вработи после оделување,
... до тука застанаа, се појави проблем, затоа што тука не се проблем новиот вработен медицинскиот персонал, туку голем број вработени соработници кои не се медицински лица како што се правници, економисти, ИТ персонал техничка служба (шофери, чувари, електричари, столари, молери, курири) , споредбено со медицинскиот персонал се цела армија непотребен кадар во малите здравствени домови, така да никој не го решава тој проблем со тие луѓе и така остануваат нефункционални здравствените домови низ цела МКД, исклучок мислам дека Гевгелија и Велес како градови го надмина овој проблем и функционираат како медицински центар воедно,

... сега да се вратам повторно во секундарното здравство, за вработувањата што пишуваш „каде има преобемна“, можеби нема преобемна, но има несоодветна на несоодветно непотребно место исто како во Здарвствен дом во примарното здравство,

...кој град сакаш да го земам за пример секаде е исто, да сите нововработени медицински кадри затоа што на жалост се сите партиски вработени, по некој вработен ВИП со непотизам, се подредуваат на места кои „ се лесни“ не бараат многу заложба, стресни ситуации, знаење, немаат голем прилив на пациенти, а дежурствата им се мирни (очно, орл, дерматологија, реуматологија и физикално, урологија и др),

...додека ударните места, каде треба медицински персонал посебно денес кога имаме нели лоша болест К19 никој не сака да работи и сите нови кадри ескивираат од такви места а желбите им се исполнуваат затоа што врски вработени, така да ќе се најде примери да на очно има, онака харикирам, 8 медицински сестри, а на инфективна само 4 медицински сестри и ако се додадат и тие кои воопшто не идат на работа, а се водат на платен список така вкупна бројка ќе биде доста бомбастична од вкупен персонал,

...ако се разгледува кој каде работи или не работи на лице место и на платен список, ситуацијата е повеќе од трагедија, затоа што веќе е дојдено време да нема кој да работи, односно едно медицинско лице треба да работи за други 4 кои се неоправдано отсутни, а заштитени и затоа до доаѓа до вакви куршлуси во давање на здравствена услуга, се знае 6 пациенти покриени се од една сестра, еден болничар и еден лекар, ама во реалност не е баш така, затоа трпат и тој медицински персонал што на грб ги носи другите неработливи, а со тоа и пациентот кој незадоволен не ја добива здравствената услуга тогаш кога највише му треба, а се криви сосема трети!
За Велес, не се заедно, посебни единки се и вкупно мислам 4! "Здравствен Дом"(ака брза помош, амбуланти) ,ЈЗУ Општа Болница-Велес, ЦЈЗ и Специјална болница за белодробни заболувања-Јасеново.
Меѓутоа во право си! Кога ќе се земе се на се, за некое чудо функционираат убаво...
Автоматски споено мислење:

uopste ne zaboravaj, posto ovie za 3 god mater ebaa.

i ti a i 90% od narodot ocigledno ne sfakate kako funkcionira demokratija i izbori. Sfati deka imas izbor megu Murto i Kurto i deka treba da glasas za toa koj mislis podobro ke ti sluzi tebe naredniot period. Toa deka ke gi kaznuvas ako glasas za drugite, deka ke site se isti i nekoj takvi mantri se ustvari gluposti za da se ottrgne vnimanieto od toa sto u sustina se sluchuva toj den a toa e izbor megu KURTO i MURTO za toa koj treba TEBE da te sluzi i da dobiva PARI od budzet vo koj TI doprinesuvas.
Ќе ти одговорев, ама не е темава за политика...
 
Член од
16 април 2014
Мислења
5.879
Поени од реакции
8.052
@PticaSelica
Што има врска Кочо како ги направил парите пред 10 год, со случајов од пред некој ден?
Или ти кркори тоа комуњарското во гените па мора да најдеш оправдување за неспособните?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
1.347
Поени од реакции
2.489
@PticaSelica
Што има врска Кочо како ги направил парите пред 10 год, со случајов од пред некој ден?
Или ти кркори тоа комуњарското во гените па мора да најдеш оправдување за неспособните?
Што има врска како Кочо ги направил парите?!?! Е затоа сте биле и засекогаш ќе бидете жигосани како Мурто што заедно со Курто излеговте гробари на државава!

А јас нема ни што да судам ни што да оправдувам... се е на виделина.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
11.685
Поени од реакции
19.066
... поканата за учество за изградба на модуларни болници (монтажни контајнери) со изјава на понудувачот дека стои позади тоа што понудил и што вградил на терен, ете останува да видиме од германската експертиза дали соодејствува понуденото со враденото на лице место,
П.С.
напоменувам дека сите овие документи се транспарентни на страницата на Министерство за здравство и достапни за сите кои сакаат да ги прелистат и разгледат,

 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
12.340
Поени од реакции
12.734
... поканата за учество за изградба на модуларни болници (монтажни контајнери) со изјава на понудувачот дека стои позади тоа што понудил и што вградил на терен, ете останува да видиме од германската експертиза дали соодејствува понуденото со враденото на лице место,
П.С.
напоменувам дека сите овие документи се транспарентни на страницата на Министерство за здравство и достапни за сите кои сакаат да ги прелистат и разгледат,

Овде се прецизира изведбата која се повикува на претходните документи и начинот на плаќање.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
11.685
Поени од реакции
19.066
Би додал накратко уште нешто. Тешките болести се ретки, 90% од случаите е возможно сосема сам да ги реши општ илити матичен лекар во амбуланта во примарното здравство. Болниците се за останатите 10%. Примарното здравттсво ако е доволно моќно поставено овие 10% може и да ги намале на 7%, но тоа е подолгорочна работа. Ама далеку сме ние од тоа, па после се чудиме зошто е се преполно и мора да се импровизира со субстандардни градби набрзина... Да вистина има ковид, ама и други фактори се во прашање, а тоа е меѓу другото децениско запоставување на примарното здравство кое би можело да го намали напливот на пациенти во болниците. Истиот проблем со неценетост на кадарот се создава и кај другиот дел тоа се медицинските сестри и болничари како столб на еден друг дел од работата кои за жал не се ценети исто така... НА времето кога немаше работни места во другите бранши можеби беше атрактивно да се учи за медицинска сестра, сега воопшто не се исплати има миљон други поценети работни места за кои не ти треба ни врски ни ништо.
... за првиот дел, не се сложувам со тебе, не знам каде си видел или од каде си запознат дека матичниот лекар може да ги покрие 90% од случаевите во својата два со два амбуланта со една медицинска сестра со терапија која би ја дал на пациентот, а би ја наплатил приватно или здравствена услуга ја сметаш само консултација и препорака со проскрипција што терапија да земе работејќи само една смена евентулано втора смена до таму 19ч?

...знаеш колку лесно се организира ако се сака? немаш појма, сите матични лекари зависи од државна институција ФЗОМ (финансискиот дел на министерство за здравство) воопшто не сме далеку од тоа, но треба експерти да пресечат и да дадат протокол за работа на матичен лекар кој треба да биде: читај, 24 ч достапен на своите пациенти, ама не на телефон дома, туку во ординација, така да тоа се средува за 24 ч, ако матичните се приватници, капитацијата ги држи под контрола на државата, како ќе каже таа така треба да се спроведе ако не ајт ќе го прекине договорот со ФЗОМ!

... матичниот треба да биде 24ч достапен во ординација за терапија при моменталните здравствени проблеми на пациентот што се состои од моментални болки, висока температура, тровање, алергија....итн, па да располага со 24ч контакт со некоја дежурна лабораторија која би ги дала основните параметри за хитната здравствена услуга, доколку се смета дека е загрозувачка состојбата се праќа со специјалистички упат до соодветната клиника, се друго треба самиот матичен лекар да го покрие, но не во ординација со 2 со 2 метри, туку ординација каде ќе има најмалку 3,4 болнички соби со услови да неговите пациенти на кој е матичен добијат целосна услуга инфузии и лекови на тој болнички кревет што ќе преседат неколку часа, па и цел ден ако треба, според тие услови матичен лекар треба да има вработено најмалку уште двајца доктори кои ќе држат смена и соодветно со нив по една сестра, е тоа е матичен лекар....а не муабет со пациенти, тоа не е лечење, тоа и ние тука на форум ќе го инпровизираме, нели?

...и цела дадена терапија кај матичниот еднодневна болничка соба треба да биде бесплатна, со што матичниот лекар потрошените средства ќе си ги рефундира преку ФЗОМ исто како што ги прават приватните аптеки преку електронските рецепти на позитивна листа, ама кој да го организинра тоа, така да денес нажалост матичните лекари се само насочувачи како на раскрсница кој каде треба да иде да се лечи!
... што матичен лекар ќе биде тој кој во 20ч кога неговиот пациент треба да прима да речеме нешто против болка треба да иде во брза помош или во секундарниот сегмент, а матичните лекари да седат дома и гледаат телевизија, а негов пациент ќе лута за еден аналгетик инекција? :neetaka:
 
Член од
12 јануари 2018
Мислења
206
Поени од реакции
120
Дај објасни како срцеви болести и дијабетес не зависат од тебе т.е. од дали се придржуваш кон здрав живот а на прво место исхрана? :icon_lol:
Дијабетес имам веќе 17 години, од дете(6 години). Ме касна куче и недела потоа, го открив дијабетесот. Здрав, прав сеуште сум. Како има тоа врска со здравиот живот и исхрана?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
11.685
Поени од реакции
19.066
Зашто мислиш дека здравствените домови се нефункционални во работата ? Знаеш ли ти жителите од Кисела Вода колку мака мачат што немаат здравствен дом, а толкава населба.
...зборувам за постоечките здравствени домови, за нови решенија за изградба на објекти за давање здравствени услуги од општински карактер како Кисела Вода се решава со градење и формирање на т.н „Поликлиники“ комбинација со примарно и секундарно здравство, токму да се растеретат главните клиники, ама тоа „ќе, ќе градиме, ќе направиме“ се уште трае, на жалост :nesumjas:
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom