Пожар во Тетовскиот Ковид центар, 15+ мртви

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
7.479
Поени од реакции
22.053
bijons aj ne lazi zname si aplacirala na tenderot :sneaky:
Нема време она за такви глупости,не е будала кога за тоа време може да штанца слики и постови со по 3 страни реферати на кајгана
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
11.371
Поени од реакции
13.429
Стварно сте педери цела техничка документација ви ја најде и пак не ви чини. :facepalm:

Сега многу материјал ви се виде.

Ами шо прајме муабет толку страни какви биле што биле модуларните болници.

Ете ги какви биле по техничка документација, се е пур пена.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.269
Поени од реакции
8.222
А добро шо е сега со другиве модуларни болници?Покрај се ќе останат во употреба?Абе стварно се луди овие.Па од иверица да беа поголема огноотпорност ќе имаа.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
7.479
Поени од реакции
22.053
Стварно сте педери цела техничка документација ви ја најде и пак не ви чини. :facepalm:

Сега многу материјал ви се виде.

Ами шо прајме муабет толку страни какви биле што биле модуларните болници.

Ете ги какви биле по техничка документација, се е пур пена.
А ти што мислеше,цел живот ке дремеме и ке премолчуваме на све и сешто,и онака преку ноќ ке станеме Ѓерманија со ултра модерни и безбедни модуларни болници?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
11.371
Поени од реакции
13.429
А ти што мислеше,цел живот ке дремеме и ке премолчуваме на све и сешто,и онака преку ноќ ке станеме Ѓерманија со ултра модерни и безбедни модуларни болници?
Шо тресиш глупости бе, јас зборувам што се зафркавате со бјонс.

Ете го договорот ете технички специцикации.

Што побарал Филипче тоа Кочо испорачал.

Се е јасно кој е крив.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
7.479
Поени од реакции
22.053
Шо тресиш глупости бе, јас зборувам што се зафркавате со бјонс.

Ете го договорот ете технички специцикации.

Што побарал Филпче тоа Кочо испорачал.

Се е јасно кој е крив.
Па нели се жалиш,Сето било пур пена,те прашуем што очекуеше ти? Да си нижЕш тутун и кур да те боли,а у меѓувреме Ѓермански болници да никнат?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
11.371
Поени од реакции
13.429
Па нели се жалиш,Сето било пур пена,те прашуем што очекуеше ти? Да си нижЕш тутун и кур да те боли,а у меѓувреме Ѓермански болници да никнат?
Чек сега ти зеде да релативизираш и да го браниш Филипче за фушерајов од болници? :pos:

Изгледа има и други нус појави вакцината што ја прими.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
11.685
Поени од реакции
19.068
...очигледно мојот труд тука никој не го цени, па и одозгора тема за посмев, ниеден лајк за ниеден пост кажува многу,
...сепак јас во името на починатите, никаде во техн. спецификација не е спомнува ППА ниту пак нешто било што околу заштита од запалување- огноотпорни, не знам колку би било тоа електронски коректно со три осигурачи во простории каде 24ч работат респираторни апарати, па изгледа дефибрилаторот ...
ај, нема веза, има кој да истражува,
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
12.340
Поени од реакции
12.734
...очигледно мојот труд тука никој не го цени, па и одозгора тема за посмев, ниеден лајк за ниеден пост кажува многу,
...сепак јас во името на починатите, никаде во техн. спецификација не е спомнува ППА ниту пак нешто било што околу заштита од запалување- огноотпорни, не знам колку би било тоа електронски коректно со три осигурачи во простории каде 24ч работат респираторни апарати, па изгледа дефибрилаторот ...
ај, нема веза, има кој да истражува,
Шо тресиш глупости бе, јас зборувам што се зафркавате со бјонс.
Јас не се зафркавав со бјонс, пошто стварно сакав да ја видам техничката спецификација.

Ете @bijons јас наменски ти ја побарав документацијата.

...и ти го претера сега, па не си ти Русковска, па вака да ми пишеш :cautious:

ај, нека биде и техничката спецификација, со напомена да си кажам повторно дека сите овие документи се транспаретно поставени на страната на Министерство за здравство и секој може да ги прелиста, барем овие приложени спецификации и договори се од јавен карактер,
Прегледај го приврзокот 306805Прегледај го приврзокот 306806Прегледај го приврзокот 306807Прегледај го приврзокот 306808Прегледај го приврзокот 306809Прегледај го приврзокот 306810Прегледај го приврзокот 306811
Прегледај го приврзокот 306812Прегледај го приврзокот 306813Прегледај го приврзокот 306814Прегледај го приврзокот 306815Прегледај го приврзокот 306816Прегледај го приврзокот 306817Прегледај го приврзокот 306818Прегледај го приврзокот 306819Прегледај го приврзокот 306820Прегледај го приврзокот 306821Прегледај го приврзокот 306822Прегледај го приврзокот 306823Прегледај го приврзокот 306824
Прегледај го приврзокот 306825Прегледај го приврзокот 306827Прегледај го приврзокот 306826Прегледај го приврзокот 306828Прегледај го приврзокот 306829Прегледај го приврзокот 306830Прегледај го приврзокот 306831Прегледај го приврзокот 306832Прегледај го приврзокот 306835Прегледај го приврзокот 306833Прегледај го приврзокот 306834Прегледај го приврзокот 306836Прегледај го приврзокот 306837
Прегледај го приврзокот 306838
Како што гледам техничката документација не содржи никакви спецификации што се однесуваат на законот за заштита при работа: https://www.mtsp.gov.mk/content/pdf/trud_2017/pravilnici/Закон за 16,11-законБЗР.pdf

А предпоставувам дека за болници треба да има уште построги прописи. Пошто како што гледаме тука:Потписник на барањето бил лично и персонално господинот министер, а после најверојатно и го одобрил. Тогаш ова ти е чист случај за двоцифрен број на години во зандана или евентуално јавен линч. Значи ајде да видиме дали ќе продолжат со мантрите за морална одговорност при здрав случај за кривична.

За изведувачот не знам како стојат работите, но во најмала рака непрофесионално однесување е да се игнорираат прописите и дефинитивно треба кривично да одговара некој (алудирам на оној кој е политички поврзан со власта и најверојатно учествувал во тендерската документација за која понатаму тој бил одбран), да се обештетат жртвите и да му се одземе лиценцата за работа.

Важно објектот бил со еко предзнакот и имал топлотна изолација.

Се надевам дека додека се живи овие злосторници, ќе им одекнуваат криците на жртвите и им посакувам секоја вечер да заспиваат со тие крици.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
11.371
Поени од реакции
13.429
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
22.644
Поени од реакции
64.198
Тоа е тоа, се знаеше уште истиот момент дека ќе пробаат да заташкаат...али да се закануваат по живот на роднините што загубија некој во пожарот, е тоа е веќе нов левел на мизерија.

ПУ да ти ебам државата
 

Kajgana Shop

На врв Bottom