Пожар во Тетовскиот Ковид центар, 15+ мртви

Член од
28 септември 2012
Мислења
8.728
Поени од реакции
23.366
Само мене ли ми е исти курац дали оставката ќе биде прифатена или не? Толку галама по социјалните мрежи а исто е, никој од тие шо врескаа во болницата нема да се врати.

Се додека не им се оддели главата од рамениците на заеб филипче и анѓушев, нема правда. Му посакувам на Кочо да умре од масивен срцев удар. МАСИВЕН!!
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.257
Поени од реакции
14.400
И сега објекотот имал или немал технички прием?
Човекот на сител кажа дека немало.
Дали ова беше последната Лага на Венко?
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
16.994
Поени од реакции
14.753
.
Polyurethane panels are commonly used in building facades worldwide, but can be dangerous if improperly installed. In the case of the Binaqadi building, the polyurethane panels were erected nearly 30 centimeters away from the original concrete walls, creating a vertical tunnel of oxygen that fueled the fire with devastating results.
 
Член од
11 септември 2021
Мислења
2
Поени од реакции
3
Откако се случи ова се издепресирав максимум. Не познавам никој таму но во средата се изнаплакав, знаејќи дека тие биле од мојот град и колку беше блиску ова да и се случи на мајка ми, која ја префрлија во Скопје. Деновиве се чувствува една лоша енергија низ Тетово, се е тивко, а по маркетите цел ден се слушаше тажна музика. Медиумиве бомбардираат со истите слики и истата музика...
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
4.596
Поени од реакции
17.227
Секта. Цел партиски добиток го активирале да изразува поддршка и да кубе коси за Венко. :pos:
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
7.612
Поени од реакции
13.628
Секта. :pos:
Болести еј. Брејвик сценарио само за овие, не гледам јас друга опција како да се справи Македонија со овие етнички Македонци што гласаат за сдс.Аххах а овој на сликава стварно позади него
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
3.699
Поени од реакции
4.488
Уште народ не знае со каков гад на луѓе имаме на работа, од тие во врвот до тие што овде на форум што им ги лижат лајната, за таа багра само сулфурна киселина.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
4.596
Поени од реакции
17.227
Болести еј. Брејвик сценарио само за овие, не гледам јас друга опција како да се справи Македонија со овие етнички Македонци што гласаат за сдс.Аххах а овој на сликава стварно позади него
Да им нареди Заев дека мора талибанци да им ги силуваат сестрите, овие ќе велат "фала ти лидере што им даваш шанса на нашите сестри да си го збогатат сексуалниот живот". Дотолку се испрани во мозокот. Класична секта лоботомирана.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
27.735
Поени од реакции
49.694
Овие што му се пикаат на Венко у газот како бил најдобар министер, заборават на zuti45@yahoo.com аферата од 35 милиони евра тендер доделен на фирма отворена пред 2-3 месеци пред распишување на тендерот за набавка на реагенси. 120 милиони евра тендер со фирма за хеликоптери за спасување, исто на фирма регистрирана во приватен стан во Скопје. Почна короната, и се се заборави.

Штета што Венко политичарот ке го засени Венко докторот.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
5.881
Поени од реакции
8.054
Да им нареди Заев дека мора талибанци да им ги силуваат сестрите, овие ќе велат "фала ти лидере што им даваш шанса на нашите сестри да си го збогатат сексуалниот живот". Дотолку се испрани во мозокот. Класична секта лоботомирана.
Абе како сестрите, нив ќе ги навртат. Ќе викаат ''убаво е ова, против запек'' И ќе најдат да копираат некоја чкљ вест како тоа редовен посер е здраво за организмот.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
9.719
Поени од реакции
13.291

:eek: Ако се знае дека кај нас ништо од протоколи не се почитува, чудно е и како побрзо не се случило. Нив им фали добар систем за вентилација (и кога ќе размислиш како една болница функционира без вентилација е чудно), систем за детекција на нивоа на кислород и нормално било каков противпожарен систем или систем за гасење пожар, на страна што и материјалите вградени во објектот не се по прописи.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
11.435
Поени од реакции
13.562
Добро дај да се позанимаваме со најбитното прашање во моментов, со оглед дека викаат ќе има од ноември есенски бран на корона.

ДАЛИ ДРУГИТЕ МОДУЛАРНИ БОЛНИЦИ СЕ ВАКА ГРАДЕНИ ???
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.293
Поени од реакции
11.351
Добро дај да се позанимаваме со најбитното прашање во моментов, со оглед дека викаат ќе има од ноември есенски бран на корона.

ДАЛИ ДРУГИТЕ МОДУЛАРНИ БОЛНИЦИ СЕ ВАКА ГРАДЕНИ ???
голема веројатност. Зима материјал на големо и по шема го гради.
Проблем е све што се гради често е фуш. Кај нас во подрумите, водата во хидрантите се носи низ пластични цевки. Архитект ни кажа дека тоа строго забрането оти при оган прво горат цевките, а без вода за гаснење се знае како ќе се заврши. Тек за вакви здравствени установи.

:eek: Ако се знае дека кај нас ништо од протоколи не се почитува, чудно е и како побрзо не се случило. Нив им фали добар систем за вентилација (и кога ќе размислиш како една болница функционира без вентилација е чудно), систем за детекција на нивоа на кислород и нормално било каков противпожарен систем или систем за гасење пожар, на страна што и материјалите вградени во објектот не се по прописи.
Вчера го гледав, не сум хемичар (иако имавме неколку теоретски и практични хемии) па нешто ме збуни овде. Ако има систем за вентилација зарем нема да го доразгори огнот. Не слушнав све што збореше вчера на Сител човекот надлежен за заштита при работа освен дека мора да има автоматско исклучување на кислородот, обавезно мерење ниво на кислород во просториите како и врати/плочи за коморна заштита од пожар (Ск Север имаше такви врати по ходниците). Дали спомна дали има некој правилник за цевките за кислород да се посебно заштитени (над глава на пациентите) или боците за кислород да се држат во посебни складови (како потенцијални бомби) наместо по ходници, не знам. Затоа што стварно цевките и боците се на колај.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom