Пожар во Тетовскиот Ковид центар, 15+ мртви

Член од
24 октомври 2013
Мислења
9.355
Поени од реакции
15.108
Колку само гнев имаше во реакцијата на Сдссм кон Дпмне, а самите не само што ја започнаа кампањата пред време, не само што ветија позитивна кампања, уште и шират класичен Груевизам, но сега имплементиран од Заев т.е. Заевизам. Мислам на реакцијата за "грозни, некрофили..." и црната кампања кон Дпмне дека ги нарекле докторите убијци! Дно!

Опозицијата мора и треба да критикува, а во овие моменти мора да бара политичка одговорност и да покрене интерпелација по Филипче. Тоа ќе бидат чисти политички поени, без разлика на тоа дали Филипче ќе поднесе оставка (и каква) и дали Владата истата ќе ја прифата.

Несериозноста мора да се плати со оставка.

Па дури сега се покренуваат прашања околу безбедноста на останатите модуларни болници. Ако има протокол (па дури и законска обврска) каде ние мора да имаме исправни Х ПП апарати во тој Х простор, тогаш најмалку што треба се или ПП апарати или прскалки во секоја модуларна болница. Треба и Циго да го повикаат на одговорност.

Филипче е еден од најнепопуларните политичари во овој момент, а по овој настан, потона уште подлабоко. Најдобро е да си поднесе оставка и да излезе со какво-такво достоинство.

Да, здравството и образованието се најтешките ресори и тука мора да има компетентни луѓе. Филипче е компетентен, доаѓа од докторската фела, има политичко педигре, но неговиот политички интегритет е одамна завршен. Ги знае многу добро проблемите во здравството, и реши само мал, минијатурен дел од нив. Барем привремено каде им ги покачи платите. Други ништо.

Самото дно го проби со справувањето со Ковид кризата и контрадикторните изјави. Дел базирани на свои перцепции, можеби форсирани од надвор, а не на научни.

Мораше, самоиницијативно, сам да си поднесе оставка уште кога започна политизирањето со Ковид кризата и Ковид мерките. Поставен е на чело на ресорот за да го има крајниот збор, а не последен да биде зборот на нивниот најголем коалиционен партнер. Тука мораше да се повлече и никој немаше да му замери затоа што би го напуштил бродот кој тоне на среде пандемија. Направија огромна штета со политизирањето. Тука ја доби првата интерпелација која никогаш не ја виде светлината на денот.

Вакцините беа посебна приказна, ама и тука се политизираше, притоа прогонија 3 руски дипломати за неполна година! Руската вакцина, понудена на 18ти август 2020 беше ладнокрвно одбиена. Тоа не може да се заборави.

Сега е веќе касно за тоа, но не е касно, од морални причини, да си поднесе оставка и да отиде во политичкиот заборав.
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
27.174
Поени од реакции
31.479
samo mene mi e cudno sto posle 24 casa ne se objaveni iminjata, nikoj ne veruva na oficijalnite brojki i deka se sto izleze e od vladata se samo sturi informacii?

sto krijat?
За да се објави име, истата личност треба да е идентификувана официјално, и да се потврди дека тој и тој е умрен, со оглед на тоа колку биле изгорени телата потребна е днк анализа а тоа претпоставувам не оди за еден ден, рачунај треба примерок од роднина да земат. Во глобала се знае кои се умрените нормално, ама официјално кога релевантната институција треба да ги соопшти, истите треба прво да се идентификуваат и да се знае кој е кој. Веќе по фејсбук кружат неколку имиња од луѓето што умреле.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
10.179
Поени од реакции
15.500
Колку само гнев имаше во реакцијата на Сдссм кон Дпмне, а самите не само што ја започнаа кампањата пред време, не само што ветија позитивна кампања, уште и шират класичен Груевизам, но сега имплементиран од Заев т.е. Заевизам. Мислам на реакцијата за "грозни, некрофили..." и црната кампања кон Дпмне дека ги нарекле докторите убијци! Дно!

Опозицијата мора и треба да критикува, а во овие моменти мора да бара политичка одговорност и да покрене интерпелација по Филипче. Тоа ќе бидат чисти политички поени, без разлика на тоа дали Филипче ќе поднесе оставка (и каква) и дали Владата истата ќе ја прифата.

Несериозноста мора да се плати со оставка.

Па дури сега се покренуваат прашања околу безбедноста на останатите модуларни болници. Ако има протокол (па дури и законска обврска) каде ние мора да имаме исправни Х ПП апарати во тој Х простор, тогаш најмалку што треба се или ПП апарати или прскалки во секоја модуларна болница. Треба и Циго да го повикаат на одговорност.

Филипче е еден од најнепопуларните политичари во овој момент, а по овој настан, потона уште подлабоко. Најдобро е да си поднесе оставка и да излезе со какво-такво достоинство.

Да, здравството и образованието се најтешките ресори и тука мора да има компетентни луѓе. Филипче е компетентен, доаѓа од докторската фела, има политичко педигре, но неговиот политички интегритет е одамна завршен. Ги знае многу добро проблемите во здравството, и реши само мал, минијатурен дел од нив. Барем привремено каде им ги покачи платите. Други ништо.

Самото дно го проби со справувањето со Ковид кризата и контрадикторните изјави. Дел базирани на свои перцепции, можеби форсирани од надвор, а не на научни.

Мораше, самоиницијативно, сам да си поднесе оставка уште кога започна политизирањето со Ковид кризата и Ковид мерките. Поставен е на чело на ресорот за да го има крајниот збор, а не последен да биде зборот на нивниот најголем коалиционен партнер. Тука мораше да се повлече и никој немаше да му замери затоа што би го напуштил бродот кој тоне на среде пандемија. Направија огромна штета со политизирањето. Тука ја доби првата интерпелација која никогаш не ја виде светлината на денот.

Вакцините беа посебна приказна, ама и тука се политизираше, притоа прогонија 3 руски дипломати за неполна година! Руската вакцина, понудена на 18ти август 2020 беше ладнокрвно одбиена. Тоа не може да се заборави.

Сега е веќе касно за тоа, но не е касно, од морални причини, да си поднесе оставка и да отиде во политичкиот заборав.
Како беше она, аплауз за венко во 21.00 часот ?
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
608
Поени од реакции
608
Некој работи само мене не ми се јасни или правам некој превид. Нели Венко рече дека биле 26 пациенти плус медицински персонал?
Спасиле 12, има 14 тела на обдукција и медицински персонал неповреден.
До тука е се во ред, но нели има информации за таа 29 годишната што загинала спасувајќи ја мајка и, и за стоматологот кој бил приватно таму.
По некоја логика барем 2 тела фалат. Или не биле толку пациенти, или некој побегнал без да се знае од пациентите, или фалат тела...
Нешто пропуштам или...?
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.507
Поени од реакции
9.667
Кога го прашаа како ке бидат заведени овие 14 лица, како причина за смрт, дали добро слушнав дека Филипче кажа дека ке бидат пишани од Ковид? Сецкаше стримот.
Рече "Да, за загинатите навистина жалам и сочувствувам со семејствата." што немаше врска со прашањето. Не знам тоа "Да" на што се однесува, ама воопшто нема да ме чуди ако ги пишат од ковид, јавна тајна е дека тоа беше пракса досега.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.697
Поени од реакции
8.089
За да се објави име, истата личност треба да е идентификувана официјално, и да се потврди дека тој и тој е умрен, со оглед на тоа колку биле изгорени телата потребна е днк анализа а тоа претпоставувам не оди за еден ден, рачунај треба примерок од роднина да земат. Во глобала се знае кои се умрените нормално, ама официјално кога релевантната институција треба да ги соопшти, истите треба прво да се идентификуваат и да се знае кој е кој. Веќе по фејсбук кружат неколку имиња од луѓето што умреле.
Abe jas sfakam deka e taka koga e nekakva csi majami istraga pa ajde da sme sigurni deka e toa zrtvata.... ama ovde se znaat koj se i kako se pocinati. Mislis vo severna sega bas celosni proceduri i protokoli teraat za mrtvite? Dur bea zivi i zdravi cirus bilo koj i kako vlagal u bolnicata... Sega glumat seriozni i se po protokol a den predhodno koga znacelo ne se znae koj pie koj plaka.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
11.134
Поени од реакции
18.008
...претпоставка, да размислиме за можности, не ни треба експерти од надвор тие ќе дојдат да ја заташкат работата, а не да ја обелоденат, па ќе испадне „самоубиство во кофа со вода“, ние во МКД имаме одлични експерти за вакви работи, само да ги повикаат и да си го завршат експертскиот увид на лице место!

bruker-medical-minidef-2-transport-defibrillator.jpg 10550458-3x2-700x467.jpg

...читам тука разни препоставки од штекер, па несоодветен кабел на дефрибилатор, па ајде и јас да си кажам некоја препоставка по некое логично размислување, па ај да видиме што пишува во еден пример на упаството за примена на дефрибилатор, покрај другото ќе ги оделам овие две забелешки:

ice_screenshot_20210909-201735.jpeg

,,.. Не користете го овој уред (дефрибилатор) во присуство на запаливи гасови или анестетици. Бидете внимателни кога работите овој уред близу до извори на кислород (како што се уреди со кеси-вентили-маски или цевки за вентилатор). Исклучите го изворот на гас или поместете го изворот подалеку од пациентот за време на дефибрилација..,,

ice_screenshot_20210909-202836.jpeg


,,...Овој дефибрилатор може да предизвика EMI -електромагнетно мешање пособено при полнење и трансфер на енергија. ЕМИ (електромагнетно мешање) може да влијае на перформансите на опремата што работи во непосредна близина. Проверете ги ефектите на празнење на дефибрилатор на друга опрема пред употреба на дефибрилаторот во итна ситуација, доколку можно...,,

... нема потреба да искоментирам, :(

 
Последно уредено:

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.807
Поени од реакции
57.110
Иначе во сите овие нерегуларности, според тоа што се збори, тоа што имало посети всушност помогнало да се намали бројот на жртви, бидејќи многу од посетителите помогнале во првичното евакуирање на луѓето. Значи кога дошле пожарникарите, веќе тешко и да имало некој да се спаси, ептен брзо се проширил огнот.
Веројатно.

Но, многу битно е што од друга страна тоа може лесно да биде и причина за пожарот. Што мислиш, колкави се шансите во тие луѓе да има такви кои не знаат дека кислородот е лесно запалива материја? Огромни се шансите, најголемиот дел од нив да не знаат.

Нема да ме чуди во тоа безредие и внатре да се пушеле цигари и палеле запалки за тоа, без свест дека може тоа да доведе до пожар.

Нечовечки е сеа да претпоставуваме ама не треба да се исклучи таква можност за пожарот. А дали е тоа, дали бил штекер, дали било неправилно користење на кислородните боци, што и да е, одговорноста за тоа треба да ја превземе тие што ја менаџираат болницата, градот и министерството.

Само ко што некој пиша претходно, ќе има точно нула одговорност за ова, како и за претходните трагедии во вукојебинава.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
13.156
Поени од реакции
9.704
За да се објави име, истата личност треба да е идентификувана официјално, и да се потврди дека тој и тој е умрен, со оглед на тоа колку биле изгорени телата потребна е днк анализа а тоа претпоставувам не оди за еден ден, рачунај треба примерок од роднина да земат. Во глобала се знае кои се умрените нормално, ама официјално кога релевантната институција треба да ги соопшти, истите треба прво да се идентификуваат и да се знае кој е кој. Веќе по фејсбук кружат неколку имиња од луѓето што умреле.
Moze da postiras tuka iminjata?
 

Igorcemk

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
12.163
Поени од реакции
16.273
Прегледај го приврзокот 306466

...болницата во Кичево е изградена, треба само да се довршат некои работи во интериерот, но наместо да се довршат напротив се стагнира, се крадат внатрешни санитарии, прозори, врати,

Прегледај го приврзокот 306459

а во кругот на старата кичевска болница најздравите објекти се издадени под концесионерство на приватните лекари,

Прегледај го приврзокот 306451

а стариот државниот дел каде работи медицинскиот персонал мака мачат и со простории и со последиците од такви услови,

Прегледај го приврзокот 306454

треба лично да се посети да се доживее такво разчарување да човек ќе се прекрсти каде се лечат луѓето и каде работи државниот персонал.

Прегледај го приврзокот 306458 Прегледај го приврзокот 306460

кучињата ако не се расположени сами доаѓаат да ве каснат, не морате да пешачите низ кичевските улици,

Прегледај го приврзокот 306461

а за внатрешниот дел како изгледа, а богами и како смрди на мувла и подрум тоа може само на живо да се доживее за да се поверува,

Прегледај го приврзокот 306464

... размислував дека нема шанса да ја знаат ова катастрофална ситуација во кичевската стара болница нити владата, ниту министерство за здравство, не ми се верува дека ги посетиле и токму сликнати пред зградата и влезот каде децата се вакцинираат во здравствениот дом кој е во склоп на болницата,
...иако е вон тема, само да укажам што услови има друга болница во МКД, што нема врска со научна фантастика, туку само желба да остане така... дали поради приватното здравство, дали друга причина не навлегвам, но кичевчани вака инертни, како да не сакаат промени или толку им е силата!
Како е тоа изградена болницата кога не работи? Не е доволно само да се измачка. Тоа иначе беше пример за темава ти тотално ја промаш со рефератов.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
7.410
Поени од реакции
3.237
Ова може и докторска грешка да е. Сега зборев со ел. инженер и ми кажа што претпоставува дека се случило - За апарати ко дефибрилатори не може директно да се приклучуваат во приклучница од 220V, пошто да прилепиш такво нешто на човечко тело ќе го изгориш човекот прво. Се приклучува на трансформатор за медицински апарати кои го снижуваат напонот и потоа може да се оперира со него и на човечко тело. Е што тој претпоставува дека се случило е дека е директно уклучен дефибрилаторот во приклучница и најверојатно кабелот пукнал (куса врска).
Не е возможно директно да се поврзи, различни џекови имаат тие од низок напон.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
10.966
Поени од реакции
12.512
И инспекторите ги разрешија по итна постапка.
Грешка е чупево си поднесе оставка само економскиот директор на болницата, кој што и ги пријавил проблемите во април.

 
Член од
25 март 2012
Мислења
7.410
Поени од реакции
3.237
Стварно не сум од браншата и може трескам. Познати ти се брзи и спори осигурачи?


Дали е можно да се работи за спор осигурач и да пукне кабелот пред да го активира осигурачот?
За тоа да се деси треба стварно неукост при инсталирање, а акако што викаат све регуларно е направено.
 

Darklady

Марсовка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
3.040
Поени од реакции
21.326
Според Филипче во сите модуларни болници биле вградени сертифицирани огноотпорни материјали.
Какви се тие сертифицирани огноотпорни материјали кои горат за 3-4 мин?o_O

Ќе чекал да заврши истрагата, па после ќе носел одлука дали ќе си поднесе оставка :tapp:. Копитово треба веднаш да биде спроведен на плоштад и јавно жив запален. Во знак на почит спрема сите невини жртви кои загинаа ни криви ни должни.
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
548
Поени од реакции
1.117
Венко ке поднесел оставка.... Ако се лажиме.
Све е до интересот, моралот одамна е мртов.
Венко ако поднесе оставка во скоро време, јас до нова година не ке се напијам алкохол.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom