Пожар во Тетовскиот Ковид центар, 15+ мртви

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Ќе излезат сега со некој бисер од причина за пожарот како ова со штекерот. Ќе кажат дека дошло до спонтано согорување на некој пациент и нема да има никаква одговорност.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.111
Поени од реакции
8.899
Проектанти, ревизор, надзор, обични работници што одржуваат.
Ако имало проектна програма, тогаш проектантите се чисти.
Надзорот и ревизорот може да го јадат што го одобриле проектот и дале употребна дозвола на самиот објект.
Сите од погоре ќе имаат олеснување ако тој што ја одржува не ја одржувал по пропис.

Тие ти се фигурите што ќе имаат било каква одговорност, иако треба да летаат глави многу повисоко во самите министерства и врвот на државата.

Инаку треба да се прочешлаат и CV-ата на вработените вклучени во одржување, проектирање/изградба. Ако има вработени кои се без соодветни квалификации да летаат глави на директори, самите вработени + на тој што ургирал за нивно вработување, и конечно да си ја чукнат главата дека не треба да се вработуваат луѓе според партии/етничка припадност, туку по квалификации.
neka izlezat so prvicni oficijalni informacii, pa posle da se pokazuva so prst.
proektanti, nadzor i revizor e mnogu povekje od elektricar.

Имаше ставено твит пред некоја страна, материјалот бил лесно запалив на контејнерите а внатре според пожарникарите имало лесонит ? Тоа е фуш направија, набрзина и еевтино да биде не им е гајле за обичниот народ за кој нема место во болниците за хоспитализација туку ќе го бутнат во монтажен контејнер
go vidov tvitot, ne go znam likot, neka ispadnat so info, pa kje vidime koi materijali se.
ima i dokumentacija, a valjda i od analiza na teren kje vidat.

Мене не ми е логично да е осигурувач или нешто такво банално како пресек на кабел, сепак и најалчен газда и неук мајстор не штеди на тие работи. Работата ми делува на нешто што не го предвиделе при нарачка, проектирање и изведба на овие модуларни болници. Пример да не предвиделе пожарна заштита за експлозивна атмосвера, а глеаме дека за 2 минути изгоре цела болница. Да беше постар објект ќе кажев дека е забушавање во прашање (зашто сум видел) лифтови/стари инсталации и тн, ама ова е нов објект.
zatoa i pisav, ne e edna povekje raboti se.

pozar od otpusok ok. glupa nemukaetna rabota, ama ne prvpat, barem ne vo nasiot region.

prebrzo sirenje na pozar i gorenje na celata zgrada, bez nikakva sansa za evakuacija.
kje treba povekje vreme da se odgovori toa se.
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
.


zatoa i pisav, ne e edna povekje raboti se.

pozar od otpusok ok. glupa nemukaetna rabota, ama ne prvpat, barem ne vo nasiot region.

prebrzo sirenje na pozar i gorenje na celata zgrada, bez nikakva sansa za evakuacija.
kje treba povekje vreme da se odgovori toa se.
Имаш лесно запалива и калорична пур пена плус зголемена концентрација на кислород рецепта за катастрофа.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.045
Поени од реакции
19.652
go vidov tvitot, ne go znam likot, neka ispadnat so info, pa kje vidime koi materijali se.
ima i dokumentacija, a valjda i od analiza na teren kje vidat.
Командирот на противпожарната единица вели дека цела болница била од пластика и лесонит.

 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.814
Одма скокнаа со изјави Србија и Албанија.
Косово, БиХ, Црна Гора и другите - не баш.

Мини шенген не е зафрканција.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.558
Поени од реакции
26.072
За стрелање во Јасен и протерување на потесна фамилија е работава, ама ај оставки ќе бараме.
Тоа сега баш сакав да го искоментирам... да дојдам на власт, да лапнам некое тендерче и притоа да им испорачам глупости... па макар и загинале луѓе и тука сите до еден бараат одговорност со оставка... па и не само тука генерално тоа е барањето.

Следниот пат кога ќе ми пишат казна за брзо возење, ќе им речам не ми пишувајте, ќе дадам оставка...
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Леле, не им давај идеи :tapp:
Не им давам, тие сами ќе измислат нешто што е нелогично и ќе го изнесат како причина. Ама не сфаќаат дека народот не е до толку глуп.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Не сум запознаен баш и знам дека имаш искуство во градежништво, ама во врска со матерјалите кои биле користени и кои демек биле високо запалливи, кога се гради еден објект не се изработува pp елаборат каде стои кои материјали, кои мораат да бидат по пропис, се користени? Или и прописите не се ко што треба?
Има low smoke zero halogen кабли кај инсталациите, а има и незапаливи материјали за изолација и ѕидови(non-flamable).
Немам работено конкретно на ваков тип на објект, но имам видено да ги вградуваат на приватни објекти.
За прописите немам работено на медицински објекти.
Инаку плус има дел во проектната документација и за противпожарниот дел, се изработуваат дополнително и елаборати.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.558
Поени од реакции
26.072
Не им давам, тие сами ќе измислат нешто што е нелогично и ќе го изнесат како причина. Ама не сфаќаат дека народот не е до толку глуп.
Народот си го покажа и сеуште си го покажува интелектуалниот капацитет од 2001 па навака, кога на добиена војна им потпишаа капитулација и сите срања што се случија од тогаш па навака...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
neka izlezat so prvicni oficijalni informacii, pa posle da se pokazuva so prst.
proektanti, nadzor i revizor e mnogu povekje od elektricar.
Па вакви имаат одговарано повеќе пати претходно, проблемот е што тие најгоре никогаш не ги чепкаат, а тие ги даваат наредбите.
Овие се само извршители.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.111
Поени од реакции
8.899
Командирот на противпожарната единица вели дека цела болница била од пластика и лесонит.

imase prethodno postirano tvit, od nekoj lik, so kazuva deka golem broj sportski sali vo ucilista
se praveni od ist materijal kako bolnicava, samo nezz na koja strana bese tuka,
postot mi bese kon toa. ova sto ti go spodeluvas go nemav videno.
kje izlezat povekje informacii narednite denovi.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.814

еве, и на вселенската станица кај што е НАСА и све глеа најбоље што може, се дешава пожар
нормална работа се пожари, не е власта крива


(добро кажав?)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom