Пожар во Кисела Вода

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
ljuge, ne mozete da ocekuvate nekoj da iskluci struja ako go napusti stanot nekolku dena. problemot ne e vo toa, problemot e vo toa sto vo makedonija se prodava shkart roba po pazarite pa i vo nekoi prodavnici.
aaaaaaaaaaa не си во право, не само да се исклучат сите потрошувачи во станот туку и да се остави резервен клуч или личност која ќе контролира, штом така зборуваш ти не знаеш што значи да се живее во стамбена заедница, знам вакви станари кои живеат во згради како да се на гости, ниту ги интересира нешто, ниту даваат отчет на некого, како зградата самата да се одржава!

...инаку ако гледаш за квалитет, денес нема веќе квалитет на ништо и бренд работи се шкарт, секој гледа да за помалку пари го направи нештото од рециклиран материјал, па доволно еднаш да го зезне потрошувачот и пак е во ќар, кој тоа треба да провери дали декларацијата на производот одговара и да се заштити правата на потрошувачите?- пак државата!
...кој треба да ги научи станарите на одговорно однесување во заедничко стамбено живеење? -државата!
така да што фајде ќе биде осигурување на станот, ако има жртви од пожарот во другиот стан ни криви ни должни? затоа што некој не знае да живее во заедница треба животот сопствен да си го осигура, за да овој другиот не заспие со запалена цигара?а? мооооре казна реков, казна и тоа не парична туку општонародна работа, да свитка кичма на улица да собира отпад на 40 степени, ќе видам јас дали утре така ќе се однесува!

...прошетајте малку во ЕУ, да видите како не може станар во 21ч да се јави на телефон за да не би викал гласно да не го пријават другите станари за реметење на јавниот ред и мир, истиот станар знае таму да ги исклучи сите апарати, ама кога ќе дојде овде веќе не важи тоа, оти кога некој не е воспитан и нема сенс за одговорност тоа може кај него да се добие само со казна и ништо друго!
.... ама тоа е, кој тука да спроведе? кој капацитет имаме во институциите? јавни институции со ливадинки неписмени, корумпирани, несовесни, мамини синови, па тие истите се несовесни зарем ќе „се залагаат“ за совест?
со ливадинки што држава ќе имаме? Држава -широка ливада се разбира! :facepalm:
 
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.137
Поени од реакции
5.481
aaaaaaaaaaa не си во право, не само да се исклучат сите потрошувачи во станот туку и да се остави резервен клуч или личност која ќе контролира, штом така зборуваш ти не знаеш што значи да се живее во стамбена заедница, знам вакви станари кои живеат во згради како да се на гости, ниту ги интересира нешто, ниту даваат отчет на некого, како зградата самата да се одржава!

...инаку ако гледаш за квалитет, денес нема веќе квалитет на ништо и бренд работи се шкарт, секој гледа да за помалку пари го направи нештото од рециклиран материјал, па доволно еднаш да го зезне потрошувачот и пак е во ќар, кој тоа треба да провери дали декларацијата на производот одговара и да се заштити правата на потрошувачите?- пак државата!
...кој треба да ги научи станарите на одговорно однесување во заедничко стамбено живеење? -државата!
така да што фајде ќе биде осигурување на станот, ако има жртви од пожарот во другиот стан ни криви ни должни? затоа што некој не знае да живее во заедница треба животот сопствен да си го осигура, за да овој другиот не заспие со запалена цигара?а? мооооре казна реков, казна и тоа не парична туку општонародна работа, да свитка кичма на улица да собира отпад на 40 степени, ќе видам јас дали утре така ќе се однесува!

...прошетајте малку во ЕУ, да видите како не може станар во 21ч да се јави на телефон за да не би викал гласно да не го пријават другите станари за реметење на јавниот ред и мир, истиот станар знае таму да ги исклучи сите апарати, ама кога ќе дојде овде веќе не важи тоа, оти кога некој не е воспитан и нема сенс за одговорност тоа може кај него да се добие само со казна и ништо друго!
.... ама тоа е, кој тука да спроведе? кој капацитет имаме во институциите? јавни институции со ливадинки неписмени, корумпирани, несовесни, мамини синови, па тие истите се несовесни зарем ќе „се залагаат“ за совест?
со ливадинки што држава ќе имаме? Држава -широка ливада се разбира! :facepalm:
ne znam od kade ti se informaciite no nemaat vrska so realnosta. ziveam vo germanija i normalno e i posle polnok da telefoniras. normalno nema da se deris na telefon, nigde toa ne e normalno. uste pogolema glupost e toa so strujata, nikoj vo germanija ne ja isklucuva ni koga ke zamine na rabota ni koga ke zamine na odmor. mozda friziderot ke go isklucis ako zamines podolgo na odmor, no i toa e isklucok. isto taka nemas obvrska kluc da ostavis na nekogo. najcesto sekako nekoj blizok ima kluc, no zakonski ne e zadolzitelno.

osigurvanje i toa kako e vazno, tuka duri e zadolzitelno, nema drug izbor. so zakon se bara sekoja nedviznost da e osigurana protiv pozar i problemi so voda. zaradi toa i ne e bitno dali pozarot izbil kaj tebe ili kaj nekoj komsija, sekoja steta se pokriva od osiguruvanjeto osven normalno ako nekoj namerno go storil toa (no togas plaka osiguruvanjeto i go tuzi toj koj e vinoven i nivni problem e dali ke dobijat pari ili ne). prasaj gi stanarite vo kisela voda dali za niv sega bi pravelo razlika site gazdi zakonski zadolzitelno da imale takvo osiguruvanje ili ne^^ takov zakon e nesto mnogu pametno, znaes deka sto i da se sluci barem finansiski nema da imas problem (normalno toa nema da ja namali bolkata vo slucaj nekoj da zagine).
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
ne znam od kade ti se informaciite no nemaat vrska so realnosta. ziveam vo germanija i normalno e i posle polnok da telefoniras. normalno nema da se deris na telefon,
... не реков после полноќ, реков во нормално вечерно време 21ч кога кај нас во стамбена заедница им текнуваат да пуштат бомбардер т.н. правосмукалка, да коват шајка, да користат бушилица,да се дерат токму ненормално на телефон, а децата наместо да легнат во тоа време играат фудбал во становите, така да тоа не споредбено со Германија каде може и од сопствен стан да те избркаат (принуден да го продадеш и да се иселиш) ако не се однесуваш како треба и не го почитуваш јавниот ред и мир, тоа не можеш да ме убедиш, оти сум била и таму и понатаму! клучеви можеби не оставаат станарите кај комшиите, оти никој со никого не контактираат и можат да имаат со години комшија кој не го виделе никогаш, ама затоа има домар или одговорен за сите станови кој ги менаџира!
За осигурувањето јасно ни е, доколку истите решат дека следи осигурување ќе биде дадено, но не според тоа колку е вредно тоа што се уништи, туку ќе најдат начин дури да те обвинат дека намерно е направена штета поради финасиска корист, така да јасни ми се работите околу осигурувањето!
...дојде време на неодговорност, несовесност, некултура и невоспитување некаде се уште се држи под контрола со закон и казни, а на друго место, како кај нас, пуштено е све во лер!
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.137
Поени од реакции
5.481
... не реков после полноќ, реков во нормално вечерно време 21ч кога кај нас во стамбена заедница им текнуваат да пуштат бомбардер т.н. правосмукалка, да коват шајка, да користат бушилица,да се дерат токму ненормално на телефон, а децата наместо да легнат во тоа време играат фудбал во становите, така да тоа не споредбено со Германија каде може и од сопствен стан да те избркаат (принуден да го продадеш и да се иселиш) ако не се однесуваш како треба и не го почитуваш јавниот ред и мир, тоа не можеш да ме убедиш, оти сум била и таму и понатаму! клучеви можеби не оставаат станарите кај комшиите, оти никој со никого не контактираат и можат да имаат со години комшија кој не го виделе никогаш, ама затоа има домар или одговорен за сите станови кој ги менаџира!
За осигурувањето јасно ни е, доколку истите решат дека следи осигурување ќе биде дадено, но не според тоа колку е вредно тоа што се уништи, туку ќе најдат начин дури да те обвинат дека намерно е направена штета поради финасиска корист, така да јасни ми се работите околу осигурувањето!
...дојде време на неодговорност, несовесност, некултура и невоспитување некаде се уште се држи под контрола со закон и казни, а на друго место, како кај нас, пуштено е све во лер!
ti si bila tamu i ponatamu, jas sum roden tamu i ponatamu. ne mi se veruva sto prikazni se sirat za toa kako demek se zivee vo takvi sredini. imam nedviznosti pa i komisija da zakolam ne mozat da me iselet (normalno osven periodot koj bi go lezel vo zatvor). tocno e samo deka ima odredeni vreminja vo koi se ocekuva da nema preku mera galama (popladne nekolku saata, navecer/nokta, nedeli i praznici), taka sto da, ako na primer vo 10 navecer pocnam da busam golema e verojatnosta nekoj komsija da mi cukne na vrata i da pobara da prestanam. NO, zakonski ne mi moze mnogu. moze da vikne policija, da, no osven opomena nema da ima nisto. ako se sluci mnogu cesto mozno e i paricna kazna da platis, no tuka od prilika zakonski e granicata. potrebno e so godini da galamis za posle godini pred sud posle mozda 5-10 godini da izedis nekoja podrasticna kazna.

toa so osiguruvanjeto zavisi od zakonite. vo drzava kako makedonija verojatno kompanijata e vo prednost, na zapad kaj osiguruvanjata za pozar nema dilema, sekogas plakaat i toa prekorektno. stanot na primer i 20 godini da ne bil renoviran posle pozar mora da ti go sredat po najnov standard. normalno ke se trudat da najdat tvoja greska, no toa samo bi bilo namerno mestenje. duri sporet da zaboravis uklucen zakonski ne se racuna kako tvoja greska zaradi koja ke blokira osiguruvanjeto. a vo slucaj da imas kirijas koj napravil glupost sepak osiguruvanjeto plaka, pa posle nivno e da teraat proces protiv kirijasot.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
... не реков после полноќ, реков во нормално вечерно време 21ч кога кај нас во стамбена заедница им текнуваат да пуштат бомбардер т.н. правосмукалка, да коват шајка, да користат бушилица,да се дерат токму ненормално на телефон, а децата наместо да легнат во тоа време играат фудбал во становите, така да тоа не споредбено со Германија каде може и од сопствен стан да те избркаат (принуден да го продадеш и да се иселиш) ако не се однесуваш како треба и не го почитуваш јавниот ред и мир, тоа не можеш да ме убедиш, оти сум била и таму и понатаму! клучеви можеби не оставаат станарите кај комшиите, оти никој со никого не контактираат и можат да имаат со години комшија кој не го виделе никогаш, ама затоа има домар или одговорен за сите станови кој ги менаџира!
За осигурувањето јасно ни е, доколку истите решат дека следи осигурување ќе биде дадено, но не според тоа колку е вредно тоа што се уништи, туку ќе најдат начин дури да те обвинат дека намерно е направена штета поради финасиска корист, така да јасни ми се работите околу осигурувањето!
...дојде време на неодговорност, несовесност, некултура и невоспитување некаде се уште се држи под контрола со закон и казни, а на друго место, како кај нас, пуштено е све во лер!
Тоа е бијонс, јеби га, ни се досели у Скопје целиот шљам од секакви битолски, кратовски и слични вукојебини.Треба неколку генерации тие пештерски луѓе да станат скопјани.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.137
Поени од реакции
5.481
Тоа е бијонс, јеби га, ни се досели у Скопје целиот шљам од секакви битолски, кратовски и слични вукојебини.Треба неколку генерации тие пештерски луѓе да станат скопјани.
i da ne gi zaboravime onie najnepismenite, diasporcite kako mene koi potesko se prilogaduvaat zaradi kratkite prestoi.
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
i da ne gi zaboravime onie najnepismenite, diasporcite kako mene koi potesko se prilogaduvaat zaradi kratkite prestoi.
Да, никако не сме криви самите скопјани или не дај боже дечките од другата страна на Вардар. Тоа никако, ни под разно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom