Пожари во Македонија

Статус
Затворена за нови мислења.

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
vo posledno vreme nekako vo mnogu kus rok izgorea del od trgovski centar skopje sredisteto na makedonski posti izgore planinarskiot dom kopanki a dene eve i manastirot treskavec ,gledano vaka povrsno ne gledam nikakva povrzanost megu pozarite ,no sepak mn mi e cudno kako za samo eden mesec imame 4 pozari na javni ustanovi i ustanovi od kulturorosko znacenje za drzavava ,seto ova mene mi e nekako somnitelno bidejki sega sme januari ne sme avgust i mislam deka opasnosta od pozar sega e mn pomala sepak pozarive niknuvaat kako da sme sred lito koga se se pali so samo edna iskra a sega bogami treba da ima dobra potkrepa za da se zafati
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.837
Поени од реакции
5.117
Многу неповрзани ми се пожариве.Не верувам дека се подметнати сите од иста група луѓе.Некои се можеби подметнати(пошта), ама ова со манастиров ми изгледа како обична несреќа(дрвени, стари конаци, одма пламнуваат).
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Во зима е по веројатно да се запалат објекти од проста причина што внатре постојат грејни тела, потенцијални потпалувачи, термо, камин, ќумбе и сл.
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
Многу неповрзани ми се пожариве.Не верувам дека се подметнати сите од иста група луѓе.Некои се можеби подметнати(пошта), ама ова со манастиров ми изгледа како обична несреќа(дрвени, стари конаци, одма пламнуваат).
a sto ako nekoj toa i go sakal seto toa da izgleda nepovrzano nelogicno
 

DéJà Vu

hehehehe
Член од
6 мај 2012
Мислења
813
Поени од реакции
446
се случват несреќи и во зима многу лесно како шо кажа acetetovo
Во зима е по веројатно да се запалат објекти од проста причина што внатре постојат грејни тела, потенцијални потпалувачи, термо, камин, ќумбе и сл.
многу лесно можи да пламни оџакот ако има саѓи, а уште полесно можи да се запали нешто(најчесто тепих/теписон) од печка со греачи уклучена подолг период во денот
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
Во зима е по веројатно да се запалат објекти од проста причина што внатре постојат грејни тела, потенцијални потпалувачи, термо, камин, ќумбе и сл.
vo red se slagam so tebe megjutoa vo postata nema vakvi grejni tela nitu pak vo gtc tamu ima parno kopanki 50 godini e toj kotel za parno sea bas najde i sto i treskavec pretpostavuvam pozarot ke e od neizgasnata svekja malku e cudno za mene
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
vo red se slagam so tebe megjutoa vo postata nema vakvi grejni tela nitu pak vo gtc tamu ima parno kopanki 50 godini e toj kotel za parno sea bas najde i sto i treskavec pretpostavuvam pozarot ke e od neizgasnata svekja malku e cudno za mene
Знаеш колку административци носат греалки од дома? Незнам за која установа беше, за да заминат дома порано се договарале сите одеднаш да ги пуштат греалките на најсилно за да крашира електричната опрема.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
Ај разбирам од поштата некој да профитира нешто, па да подметне, за да „исчезне„ некоја пара или слично. Ама од овие другиве пожари кој има корист, зашто некој би ги подметнал?
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
jas ne znam koj bi profitiral ama znam deka nie gubime vo slcajot so postata ke ne udrat po dzebot a treskavec pa i kopanki tie so pari ne se kupuvaat
 
Член од
9 октомври 2012
Мислења
763
Поени од реакции
1.017
Оваа година изгледа по пожари ке ја памтиме, мора нас секоја година нешто да ни се случува
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ако има поврзаност со осигурителна куќа, тогаш може да се зборува за поврзаност на пожарите. Ако нема осигурување, ќе мора да се согласиме дека се случајни, чудно случајни.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom