Подови (Паркети, Ламинати, Бродски и останато)

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
... поточно, ме интересира мислење и искуства околу ламинат, во споредба со другите подови... комбинација со подно греење, видови на изолација под ламинатот.... темава може да се користи и за pros and cons и на други типови на flooring.
 

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
223
laminatot se fino obraboteniu furniri od drvo (nekolku sloevi, slicno kako sper-ploca, samo poslabi), i postoa zalepeni edna vrz druga (proces na lameliranje), taka sto nasokite na drvenite godovi od eden sloj se normalno postaveni na nasokite od vtoriot sloj. Postojat i laminatni ploci koi se od sinteticki materijal, mnogu se poeftini, a i polesni za izrabotka. Kaj niv samo finalnata obrabotka na gornata povrsina e od drvo. Bitna odlika na laminatot e negovata mala debelina (4-7mm po sloj)

E sega, vakvite laminatni podovi najceto se primenuvaat pri postavuvanje na podni instalacii, vklucuvajki i greenje. Poradi zadrzuvanje i postepeno ispustanje na toplinskata energija od podot, a voedno i kako zastita od ostetuvanje na laminatot, toplinskite vodovi (cevki za toplovodno-parno greenje, sipki za elektricno greenje itn) se obikoluvaat so aluminiumsko crevo a se postavuaat vo ekstrudiran polistiren (eden vid na tvrdo presuvan stiropor, ako si bil na saem mozda si go videl, svetlo zelen e). Aluminiumskite creva sluzat za da ne se osteti okolnata izolacija od polistiren, koja pak ovozmozuva optimalno postepeno ispustanje na toplina na povrsinata na podot.
 

Attachments

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
1911 напиша:
laminatot se fino obraboteniu furniri od drvo (nekolku sloevi, slicno kako sper-ploca, samo poslabi)
Не е фурнир, туку влакна од одредени типови на дрво.... тоа се однесува за самото јадро кое е слично како и медиапан (MDF) но далеку појако.

Него, тотално заборавив на оваа тема. Има многу предрасуди меѓу луѓето около ламинатот, од кои најголеми глупости ми се дека е канцероген кога е во употреба и дека е изработен од слоеви на картон. Како добро инфо го предлагам ова.

Мојот избор во станот е овој ламинат, 9.5mm, 3mm филц, 2mm хидроизолација на бетоска подлога со хидромал-флекс.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Темава ја отворам генерално за подови на станбен простор, монтажа, избор, контакти на мајстори, евентуални проблеми со подот, фирми кои инсталираат итн, итн, генерална тема која ќе го опфаќа овој сегмент од интериор дизајнот.

Конкретно јас имам проблем со екстремно нерамен паркет врз кои сакам да поставам ламинат, се работи за површини кои варираат дури и до 20-25 мм на одредени места.
Фирмата која ќе ми го инсталира ламинатот се оградува од евентуални грешки во монтажата при инсталирање на таква површина.
После разговор со нив и со одредени мајстори кои се занимаваат со таква дејност, имам три солуции за да го решам проблемот.

1. Двокомпонентен лепак за паркет е првото понудено решение, лепакот за паркет се нанесува во нерамнините со рамна даска (мастер) и се остава да се исуши. Проблемот е што една канта таков лепак чини 2500 денари и не знам колку канти би ми биле потребни за да се подрамни цела површина.

2. Ситна бела песок од Силика се нанесува во нерамнините и се истапкува, врз неа се нанесува филцот и ламинатот. Јас тука гледам евентуален проблем од причина што песокта е материја која нема некоја тврда состојба и со тек на време би попуштил ламинатот на местата каде што се поголеми нерамнините.

3. Дрвофикс лепак за паркет и ситна пилевина измешана. Постапката е како во првиот случај само што овој тип на лепак е поефтин според еден мајстор, додека би го добил истиот ефект како и со двокомпонентниот лепак.


Ако некој се соочил со истиов проблем би бил благодарен да каже како го направил тоа.
 
D

D_NazGUL

Гостин
Искрено би ти препорачал да собереш уште некоја пара и да одиш на опција 4 т.е.

  • чекич и клин у рука и вадиш сам цел паркет (после може и за скара да го искористиш ;))
  • кошулицата, ако ја има, претпоставувам е сронета и недајбоже перлит има, исто така сам ќе се згнеш и понекое другарче и ќе ја извадите да дојдеш до плоча.
  • тука ти треба екстра кешот: нова кошулица со хеликоптерка на крај ако е возможно.
  • сега праи што сакаш, паркет, ламонат, подно со плочки ...
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Заборавив да ја спомнам таа опција, прашав и покрај тоа што треба да чекам до пролет или пак да затопли времево цената на таков зафат би ме чинела 550 евра, што некако не ми се бендисува.
 

V1kTo.Or

Талкач
Член од
16 август 2011
Мислења
504
Поени од реакции
304
2. Ситна бела песок од Силика се нанесува во нерамнините и се истапкува, врз неа се нанесува филцот и ламинатот. Јас тука гледам евентуален проблем од причина што песокта е материја која нема некоја тврда состојба и со тек на време би попуштил ламинатот на местата каде што се поголеми нерамнините.
Ламинат е поставен и над тепих каде има големи нерамнини , ламинатот не е така едноставно па ќе попушти затоа немој да мислиш многу на тоа .
Мајстор зема 1е на квадрат за поставување на ламинатот.
Квадрат ламинат ти е некаде околу 16е
За овој проблем што го имаш со околу 20-25 см ми препорачаа некаква си силиконска вата ќе те известам на пп деновиве откако ќе се информирам детално и како се движат цените за да го исполниш целиот простор кој всушност ти зафаќа квадратура ?
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Ламинат е поставен и над тепих каде има големи нерамнини , ламинатот не е така едноставно па ќе попушти затоа немој да мислиш многу на тоа .
Мајстор зема 1е на квадрат за поставување на ламинатот.
Квадрат ламинат ти е некаде околу 16е
За овој проблем што го имаш со околу 20-25 см ми препорачаа некаква си силиконска вата ќе те известам на пп деновиве откако ќе се информирам детално и како се движат цените за да го исполниш целиот простор кој всушност ти зафаќа квадратура ?
5-25 милиметри се нерамнините не см, прв пат слушам за силиконска вата.
Инаку ми текна за маса за нивелирање нерамни површини која се произведува под покровителство на Кнауф, ама мислам дека некој ми кажа дека истата фаќа само на бетонски површини.
Благодарам однапред за помошта.
 
Член од
16 март 2013
Мислења
78
Поени од реакции
95
дома имам паркет, но веќе е стар и амортизиран, и сакам да реновирам.
имам две идеи, па помогнете ми со споделување на ваше искуство:
1. прва варијанта - сакав да викнам мајстор - паркетар, да го поправи, да го залепи таму каде што игра и крцка, па да го избруси и да го излакира истиот. арно ама комшијава испод мене ми кажува дека он истото го направил пред неколку години со неговиот паркет кој бил во слична состојба, и во задно време паркетот пак почнал да се ниша и да пушта крици кога ќе стапнеш на некои места (ова може и до мајсторот да е, да не си ја сработил убаво работата)

2. втора варијаната - над стариов паркет да ставам ламинат, брзо, евтино и едноставно. стариот паркет би послужил како изолација. арно ама еден пријател ми кажа дека за неколку години паркетот одоздола би почнал да гние и да мириса цел стан од него.

Сите знаеме дека најдобро е да се стави нов паркет, но не сум во можност за таква поголема инвестиција. Затоа споделите мислења и искуства со што би ми помогнале, што да превземам?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Најубаво за под е паркет ( бидејќи дава топлина во домот) или мермер ( бидејќи е најлесен за чистење) :)
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
264
Поени од реакции
72
Искуство со трислојни паркети Таркет?
Како се покажува во споредба со класичен паркет?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Размислувам дали дома да поставувам бродски под. Ако некој има искуство со ваков под нека каже како е задоволен.


Кои се неговите предности, а кои мани? :)
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Каде можам да најдам фурнир, оној од кој се изработени училишните столчиња?
И ми треба едно стручно мислење за во дуќан од 100 м2 одприлика 10х10 значи коцкаст простор.
Дали би било подобро ламинатот да се поставува надолжно во однос на влезната врата или попречно и кој визуелен ефект би се добил со едното и со другото?
Фала однапред.
 
Член од
6 јануари 2016
Мислења
8
Поени од реакции
3
Здраво некој да не знај црн ламинат кај може да се најди 8-10мм.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom