Подобра нафта за автомобил (ЛУКОИЛ vs МАКПЕТРОЛ)

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.952
Тоа да,ама плинот има густина, има течна и гасна фаза..Пак ќе речам не ми е баш јасно како беше.
Ostavi ti gasna sostojba. Koga e vo boca togas e vo tecna sostojba i soodnosot mu e toj. Eden kilogram plin ti e odprilika 1.8 litri plin vo zavisnost na soodnosot pomegju propan butan i temperaturata. Bilo kako bilo se zema deka e 1.8 litri za kilogram vo tecna sostojba.
 
Член од
25 септември 2017
Мислења
10
Поени од реакции
1
Јас до пред извесно време имав Опел Монтереј, со нафтата од лукоил моторот беше поснажен и поминував повеќе километри, со нафтата од Макпетрој, ЦрнаРека, Окта(никогаш не ставив) поминував помалку километри а моторот го осеќав дека за нијанса е послаб. Така да редовно туривав на лукоил (кога можев нормално). А сега возам Пасат, исто така на лукоил туривам, претходниот сопственик стриктно туривал на Макпетрол, не можам да споредам што е како е. Добро е еднаш на извесно време да ставите барем ЛиквиМоли адитив за дизел мотори, да прочисти се и свашта, на едно танкање на резерварот турите едно шишенце. А филтерот најдобро е на 30 000 (препорачано), ама поради тоа што немаме исти стандард во МК, подобро е на помалку, сепак не е некоја пара во прашање.
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Otkako otvorija benzinski pumpi Lukoil stavam benzin od tamu bidejki bev revoltiran od Makpetrol togas nova kola so 3 godini bese na cistenje na rezervarot i vidov kolku voda imase.
Potoa imav Mazda 6 dizel i po sovet od forumdzii i prijateli stavav od Makpetrol, mn bucno rabotese motorot, potoa probav so dizelot na Lukoil malo podobruvanje i posledno probav od ekto dizelot... Prerodba 6 godini samo ekto stavav. Sega so 1.3 jtd istiot eksperiment i eve me pak povekje od godina sum ekto dizel. So common rail se dvete koli. Od moe iskustvo.
 
Член од
8 јули 2017
Мислења
107
Поени од реакции
81
го имам и јас тој мотор 1.3 јтд 70кс, никаков проблем ни на лукоил ни на макпетрол
 

Kajgana Shop

На врв Bottom