Подобра нафта за автомобил (ЛУКОИЛ vs МАКПЕТРОЛ)

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од grandink, 1 ноември 2017.

 1. grandink

  grandink

  Член од:
  25 октомври 2015
  Мислења:
  13
  Допаѓања:
  4
  Здраво веќе 10години ставам нафта на макпетрол бензинските и ова ми се случи прв пат во флаша да извадам од филтерот за нафта .Еве што поточно нафта нудат Макпетрол за целите 10години дали нафтата на ЛукОил бензинските е подобра кое е вашето мислење и каде ставате вие како сте задоволни во споредна со овие два ривали ? [​IMG]
   

  Прикачени податотеки:

  Последно уредено: 1 ноември 2017
  На Bafra му/ѝ се допаѓа ова.
 2. BilboBaggins

  BilboBaggins

  Член од:
  1 март 2010
  Мислења:
  5.187
  Допаѓања:
  7.821
  Не ти чини сликата
   
 3. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  5.355
  Допаѓања:
  7.247
  Никој не може да знае која е подобра, мене бошистот ми викаше да не турам на Лукоил имала многу адитиви кои го гризеле бошот, а пак кога турам на Макпетрол поминувам помала километража и колата ми има помала снага, така да ела најди нзс.
   
  На Krstev и Bafra им се допаѓа ова.
 4. IBIZA SOUND

  IBIZA SOUND Гостин

  povekjeto lugje kazuvaat deka na lukoil e podobra,jas licno nemozam da primetam koja e podobra
  sepak stavam celo vreme na makpetrol
   
 5. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  8.804
  Допаѓања:
  8.910
  Не знам за нафтата ама за бензинот секаде е подобар него макпетрол, ко вода да ставаат ебаго, ни моќ има колата не влече, троши ко луда, сега ставам од една локална пумпа и одма друго поголема километража минувам со иста литража на гориво.
   
 6. gjoko-mkd

  gjoko-mkd

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  5.320
  Допаѓања:
  3.939
  Kaj mene samo od Makpetrol koga turam benzin motorot mi e bučen...poglasen. Od niedna druga benziska ne mi e vaka glasen motorot.
  Kako da e palenjeto na "ranije" ...iako nemoži toa da se sluči bidejki e digitalno-bez razvodnik
   
 7. MeaMorena

  MeaMorena

  Член од:
  2 ноември 2017
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  1
  Според мене Лукоил, особено Екто-Дизел
   
  На Vanlok му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Nikola Nini

  Nikola Nini Doktor bez nauka

  Член од:
  5 септември 2017
  Мислења:
  353
  Допаѓања:
  176
  Da i jas bi kazal Luk Oil zasto povekje pominuvam km nego Mak-Petrol

  Americkata nova demek GULF OIL toa ne preporacuvam Albanska nafta e so mnogu los kvalitet
   
 9. Black Hok

  Black Hok CRUISE

  Член од:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2.332
  Допаѓања:
  1.194
  Макпетрол носат нафта од Грција..
  Таа на Лукоил што е,се прави во рафинерија во Бугарија..
  --- Споено дупло мислење, 2 ноември 2017 ---
  Таман си е..Зелена,бистра нафта без раски..Каква сакаш да биде ти?
   
 10. Kadaif

  Kadaif M.D.

  Член од:
  21 јануари 2008
  Мислења:
  3.509
  Допаѓања:
  2.392
  Некое зелено шише немаше ли? Имаш од Пелистерка, Кожувчанка итн.
  Така подобро ќе видевме...
   
  На Azriel и Löwe им се допаѓа ова.
 11. IGOR_MK.

  IGOR_MK.

  Член од:
  14 јануари 2014
  Мислења:
  37
  Допаѓања:
  18
  Па затоа е филтерот за нафта бе другар.
  Никој жив не може да ти понуди 100 процентно чиста нафта па затоа постојат филтри кои што тоа го филтрираат.
  Моето машинче е 1.4HDI /50kw и редовно ставам од Макпетрол и задоволен сум.
  Сум ставал понекогаш од Лукоил, ама многу ретко, така да редовно менувај го филтерот за нафта и уживај. :)
   
 12. kvoda158

  kvoda158

  Член од:
  16 јуни 2017
  Мислења:
  22
  Допаѓања:
  4
  Не споредувајте баби и жаби. Јас лично од Лукоил немам слушнато некој да се пожали, заразлика што од Макпетрол колата нема воопшто снага како точак да возиш, помала километража се извозува фали нафта или бензин, услуга 0, како во штала да влагаш и што уште не
   
 13. Black Hok

  Black Hok CRUISE

  Член од:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2.332
  Допаѓања:
  1.194
  Скоро 90% од Македонските добавувачи на нафта,нафтата ја тураат од едно големо црево одозгоре,по отворен пат..Додека се полни,има голема веројатност да падне некоа раска,ѓубре,прашина,итн итн..Така да редовно менување на филтер за нафта е пожелно.Има на пазарот и од Албанија нафта,од Драч што ја носат..
   
  На IGOR_MK. му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Nikola Nini

  Nikola Nini Doktor bez nauka

  Член од:
  5 септември 2017
  Мислења:
  353
  Допаѓања:
  176
  na 30,000 km mislam trebase da se menja filterot
   
 15. Black Hok

  Black Hok CRUISE

  Член од:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2.332
  Допаѓања:
  1.194
  20.000
   

Сподели преку: