Подно греење на струја или пелети?

Дискусија во форумот 'Дом и семејство' започната од kostov7jk, 28 јануари 2019.

?

На што би ставиле подно греење?

 1. Струја

  8 гласови
  28,6%
 2. Пелети

  10 гласови
  35,7%
 3. нешто друго

  10 гласови
  35,7%
 1. kostov7jk

  kostov7jk

  Член од:
  8 јуни 2010
  Мислења:
  69
  Допаѓања:
  10
  Тоа котел мислиш на резервоар кој би складирал топла вода загреена на ефтина струја?
  Размислував но тој резевоар треба да е многу голем, тоа завзема место плус и затоа не се препорачува во стан.. За куќа со помошни простории да.
   
 2. gurman2

  gurman2

  Член од:
  16 декември 2012
  Мислења:
  1.411
  Допаѓања:
  924
  Не се разбравме, најверојатно заради моја грешка. Не мислам на греење со резервоари, туку на обично подно греење со црева во кошулицата и греачи.
   
 3. kostov7jk

  kostov7jk

  Член од:
  8 јуни 2010
  Мислења:
  69
  Допаѓања:
  10
  Па да, за сега и тој е планот, освен овие со жиците ако не изненадат со екстра понуда и проекција на трошоци (спомнуваат дека нивната пресметка ке биде со документ, со печат со се, дека тие ќе стојат за кажаното)

  Е сега не ми е јасно како ќе работи подното на ефтина струја, пример вечер ставам да набие температура, 25-6 степени да кажеме во станот, и сабајле 7 го гасам и цел ден ќе биде доволна таа температура? Не верувам дека ќе биде..
  И тоа би го правел на струја ако сум.. а ако сум на пелети нема потреба, ќе ми грее кога ке ми треба..
   
 4. gurman2

  gurman2

  Член од:
  16 декември 2012
  Мислења:
  1.411
  Допаѓања:
  924
  Сигурно со жиците ќе плаќаш повеќе. Претпоставувам дека тие се попрактични за канцелариски простор, за загревање одреден дел во денот.
   
  На kostov7jk му/ѝ се допаѓа ова.
 5. kostov7jk

  kostov7jk

  Член од:
  8 јуни 2010
  Мислења:
  69
  Допаѓања:
  10
  А трошокот за класично подно на струја како може да се предвиди?
  10цм ситропорска изолација, пвц прозори со не баш добар квалитет, 30цм камена волна на плафон, страничен стан, подкровје, само од доле и од едната страна комшии..
   
 6. LustingVertigo

  LustingVertigo Puppets. I pull their strings,they dance.

  Член од:
  1 декември 2017
  Мислења:
  124
  Допаѓања:
  34
  Види сега,ефтина тарифа или не,котелот ќе ти работи 85% од времето кога не е ефтина струјата.Сепак и груба математика да направиш,потрошувачката на котел со струја безразлика дали со подно или радијатори,ќе биде поскапо.За пелети ќе дадеш едно 30к~ помалку повеќе зависи до изолацијата,местоположбата на стано југ/север,колку сакаш да си загреан итн.Сепак пред да направиш одлука размисли добро бидеќи греењето на пелети е хит овие години со причина.
  Поздрав :)
   
  На kostov7jk му/ѝ се допаѓа ова.
 7. kostov7jk

  kostov7jk

  Член од:
  8 јуни 2010
  Мислења:
  69
  Допаѓања:
  10
  Точно, пелетите не се хит без потреба, најблиску до струјата со работата, најблиску до дрвата по цената..
  Струјата секако има тенденција да оди нагоре, не се сеќавам некогаш да е намалена цената на струјата..
  Друга позитивна работа е што ако не ми се допаднат пелетите од некоја причина, лесно ќе најдам пласман да го продадам котелот и да земам на струја.
   
  На LustingVertigo му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Z.I.

  Z.I.

  Член од:
  4 февруари 2019
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  1
  Дали се работи за грејна фолија со инфрацрвено зрачење?
   
  На kostov7jk му/ѝ се допаѓа ова.
 9. kostov7jk

  kostov7jk

  Член од:
  8 јуни 2010
  Мислења:
  69
  Допаѓања:
  10
  Ова што чекам понудата е рехау со греачи, а тие со ИР фолиите ми дадоа понуда од 28 евра квадрат, но без претпоставка за потрошувачката и не можело под плочки, можело сам да ги инсталираш.. некако ми личи на едновремските системи со голи жици и селотејп.. само малку update-ирана верзија :)
   
 10. INFECTED

  INFECTED

  Член од:
  25 март 2015
  Мислења:
  490
  Допаѓања:
  598
  Пред да се одлучите за греење на електрична енергија, дојдете на темава и ќе дискутираме.
   
  На kostov7jk му/ѝ се допаѓа ова.
 11. kostov7jk

  kostov7jk

  Член од:
  8 јуни 2010
  Мислења:
  69
  Допаѓања:
  10
  Ја изчитав темата, уште една причина да не се одлучувам за греење на струја. Фала на покаата! :)
   
  На INFECTED му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.028
  Допаѓања:
  4.941
  праша ли во Гранитерм, кај 3 Бисери ??
  во принцип има 3 врсти подно, под тепих, под паркет( ламинат, таркет) или во самиот бетон, ( при градба)
  Многу поодамна имам гледано во Белград една австриска фирма нудеше, греачи во лајсни, од страна, околу просторијата.. само кај вратите треба да се обмисли...
   

Сподели преку: