Подно греење на струја или пелети?

На што би ставиле подно греење?

  • Струја

    Гласови: 15 36,6%
  • Пелети

    Гласови: 13 31,7%
  • нешто друго

    Гласови: 13 31,7%

  • Вкупно гласачи
    41
Член од
8 јуни 2010
Мислења
79
Поени од реакции
12
Здраво друштво има тема за греење на пелети, има и тема за подно, но сакам да направиме една дебата а со тоа и мене огромна помош што ми е попаметно да земам за подно греење.

Дали да е на струја или на пелети?

Се работи за стан, на последен спрат, осми, од една страна само лепам до комшии и под мене, толку, нова градба, изолација 10цм стиропор, прозори пвц (но не верувам дека се нешто многу квалитетни, можно е дури да имаат и обични стакла а не енергетски).

Станот е 85 квадрати, но без тераси и фиксен мебел (кујна и плакари вградени) површина за греење со подно би била околу 67 квадрати.

Предноста на струјата е дека е најлесно за работа, но поскапа.
Пелетите имаат многу мани, носење, складирање, чистење, поголемо место во станот завзема, но предноста им е што се поефтини.

Проценка мислам дека сезоната би ја минувал со 2 тона пелети, односно 400 евра. За струја немам воопшто прогноза :|

Ве молам за помош! Искуства и мислења се добродојдени! Поздрав за сите :)
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Пелети. Утре што и да дојде дефект со струјата, нема да имаш мака. Башка нема да чекаш да дојде ,,ефтината'' :).
 
Член од
8 јуни 2010
Мислења
79
Поени од реакции
12
Фала ми даде уште една позитивна карактеристика на пелетите освен поефтината цена (y)
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
Пелети. Утре што и да дојде дефект со струјата, нема да имаш мака. Башка нема да чекаш да дојде ,,ефтината'' :).
ова може да го каже само некој кој не ја познава воопшто техниката на греење со пелетии погоре кажанато воопшто не е точно и не може да нема мака заради тоа што ако нема струја ни печката на пелети не работи.
причините се следниве: палењето на пелетите е со електричен греач, има електро мотор кој служи како вентилатор и го помага горењето на пелетите, пумата за циркулација на загрената вода е исто така на струја и за крај електрониката која ги контролира сите претходно споменати работи работи исто така на струја.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.779
Поени од реакции
21.185
Пелети. Утре што и да дојде дефект со струјата, нема да имаш мака. Башка нема да чекаш да дојде ,,ефтината'' :).
Posto peckata na peleti raboti na ljubov i ubavina i nejze ne i treba struja.
 
Член од
8 јуни 2010
Мислења
79
Поени од реакции
12
Хахаха да, и јас тотално заборавив. ОК е човекот сакаше да помогне. Некој друг со некое искуство има ли.. Многу ме влече струјата, се е супер со неа, освен што ме плаѓат сметките :confused:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.779
Поени од реакции
21.185
Хахаха да, и јас тотално заборавив. ОК е човекот сакаше да помогне. Некој друг со некое искуство има ли.. Многу ме влече струјата, се е супер со неа, освен што ме плаѓат сметките :confused:
Pa zemi izracunaj. Ne e nuklearna fizika. Podnoto se mesti onamu kade nema mebel nad podot. Ako zemas panelni greaci za podno na struja obicno imaat deklarirana snaga. Ako ti gi pravi nekoj toj nekoj bi trebalo da znae kolku im e snagata. I primer ako e so snaga od 1 kw togas za eden cas ke potrosi 1 kw. Pomnozi go toa so 24 casa i ke imas potrosuvacka na den vo kw. Pa so denovi od mesecot i dobivas kolku ke te kosta mesecot. Normalno ke zemis skapa tarifa i toa e toa. Maksimumot sto bi te kostalo vo pari. E arno ama nikoj ne go raboti podnoto ili bilo koe drugo greenje 24 casa na den i bez termostat taka da vo zavisnost od izolacijata, nadvoresnite uslovi itn itn smetkata sigurno bi ti bila pomala od onaa vo najlosata varijanta.
Posle imas opcija na parno na plin, imas klimi vozduh voda ama za niv pojma nemam. Imas opcija od kano so elektroliza parno. I taka.
 
Член од
8 јуни 2010
Мислења
79
Поени од реакции
12
Pa zemi izracunaj. Ne e nuklearna fizika. Podnoto se mesti onamu kade nema mebel nad podot. Ako zemas panelni greaci za podno na struja obicno imaat deklarirana snaga. Ako ti gi pravi nekoj toj nekoj bi trebalo da znae kolku im e snagata. I primer ako e so snaga od 1 kw togas za eden cas ke potrosi 1 kw. Pomnozi go toa so 24 casa i ke imas potrosuvacka na den vo kw. Pa so denovi od mesecot i dobivas kolku ke te kosta mesecot. Normalno ke zemis skapa tarifa i toa e toa. Maksimumot sto bi te kostalo vo pari. E arno ama nikoj ne go raboti podnoto ili bilo koe drugo greenje 24 casa na den i bez termostat taka da vo zavisnost od izolacijata, nadvoresnite uslovi itn itn smetkata sigurno bi ti bila pomala od onaa vo najlosata varijanta.
Posle imas opcija na parno na plin, imas klimi vozduh voda ama za niv pojma nemam. Imas opcija od kano so elektroliza parno. I taka.
Да не треба да си научник да знаеш кпја би била најлошата варианта, но ѓе интересира реалната ако некој има слично нешто нека каже. Инаку најлошата е 18 kwh x 24h x 5.5 den = 2376 денари на ден! Понатаму нема потреба да рачунаме.. Тоа е јасно
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.779
Поени од реакции
21.185
Да не треба да си научник да знаеш кпја би била најлошата варианта, но ѓе интересира реалната ако некој има слично нешто нека каже. Инаку најлошата е 18 kwh x 24h x 5.5 den = 2376 денари на ден! Понатаму нема потреба да рачунаме.. Тоа е јасно
Toa nikoj nema da moze da ti kaze so preciznost. Nekoj doma si saka 27 stepeni, nekoj 18. Nekoj ima ubava izolacija, nekoj nema nikakva. Nekoj go great od site cetiri strani komsiite, nekoj ne. Nekoj e na severna strana, nekoj na juzna , nekoj zivee vo Skopje, nekoj vo Berovo na primer. Mislam deka se razbirame sto sakam da ti kazam.
A i ako ne e tajna kako gi izvade tie 18 kw, koj ti presmeta?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Toplotna pumpa vozduh/voda, vo kombinacija so podno nema podobar sistem, em najekonomicno em nema rabota so toa, stiskas kopce i gotovo.Za taa kvadratura nekoja monoblok 7-8kw ke zavrsi rabota, veke gi ima za 1500-1700e.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Епа на дрва тогаш :D.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.692
Да не треба да си научник да знаеш кпја би била најлошата варианта, но ѓе интересира реалната ако некој има слично нешто нека каже. Инаку најлошата е 18 kwh x 24h x 5.5 den = 2376 денари на ден! Понатаму нема потреба да рачунаме.. Тоа е јасно
Не работи 18 часа, не верувам дека повеќе од 10 часа дневно работи 18Кw - ната.
Зависи од прозорците, дали имаш термостати по собите, и каква котла имаш.
Според мене најдобро ти е на струја. Пелетите се зеабанции. Струјата ја вклучуваш, ги наместиш термостатите и не ти е гајле.
Не верувам дека повеќе од 400 евра на месец ќе трошиш струја.
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
503
Поени од реакции
693
Interesno ova parno so plin i elektroliza parno, nudi nekoj toj sistem vo MK?

Inaku sistemot vozduh voda sigurno se misli na chiller sistem ako ne gresim. I to bi trebalo da e dobro, no nemam mnogu info, samo sum cul deka za potrosen 1kw cas struja ti dava 3 do 4 kw kako da si potrosil.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
746
Поени од реакции
922
Здраво друштво има тема за греење на пелети, има и тема за подно, но сакам да направиме една дебата а со тоа и мене огромна помош што ми е попаметно да земам за подно греење.

Дали да е на струја или на пелети?

Се работи за стан, на последен спрат, осми, од една страна само лепам до комшии и под мене, толку, нова градба, изолација 10цм стиропор, прозори пвц (но не верувам дека се нешто многу квалитетни, можно е дури да имаат и обични стакла а не енергетски).

Станот е 85 квадрати, но без тераси и фиксен мебел (кујна и плакари вградени) површина за греење со подно би била околу 67 квадрати.

Предноста на струјата е дека е најлесно за работа, но поскапа.
Пелетите имаат многу мани, носење, складирање, чистење, поголемо место во станот завзема, но предноста им е што се поефтини.

Проценка мислам дека сезоната би ја минувал со 2 тона пелети, односно 400 евра. За струја немам воопшто прогноза :|

Ве молам за помош! Искуства и мислења се добродојдени! Поздрав за сите :)
Струја или топлотна пумпа.
Ништо лично, но општо според мене треба да има строги казни за греење на печки на пелети/дрва во станбени згради. Да не смееш да помислиш а не да поставиш о.О WTF
 
Член од
9 мај 2018
Мислења
1.628
Поени од реакции
2.167
Со подно греење нема потреба од радијатори? Има некој искуство со ова? Како ќе затопло повеќе со радијатори или подно? И колку кошта од квадрат?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom