Подкровје - совети

Дискусија во форумот 'Архитектура, дизајн и уредување' започната од Let 3, 21 март 2013.

 1. msatm4

  msatm4

  Член од:
  2 март 2011
  Мислења:
  30
  Допаѓања:
  1
  A dali mozam vo zgrada pod pokrivot da si napravam nekoja dnevna soba i spalna bez da digam visocinata znaci pod segasniot pokriv samo da go iskoristam toj prostor posto sum na vtoriot sprat,dali i za toa treba dozvola?
   
 2. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.918
  Допаѓања:
  31.161
  не сум 100% сигурен, пошто ќе треба да отвараш прозорци на покрив а такво нешто веќе би одело како пренамена на просттор. Не сум запознат со тоа ова е само мое лично размислување али во општина ќе ти дадат одговор
   
 3. Bojco

  Bojco

  Член од:
  29 октомври 2011
  Мислења:
  807
  Допаѓања:
  769
  Temava e stara, no bas me interesira sto napravi so potkrovjeto, go sredi i ako go sredi dali enterierno e sredeno t.e. dali napravi sobi i ako imas pretstava kolku te kostase i kakvi materijali koristese.
   
 4. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.918
  Допаѓања:
  31.161
  не направив а сакав, дури и проект направив и сите документи прибрав и ги предадов в општина и испадна дека земјиштето не било целосно легализирано!! на газ паднав, имено на времето плацот на кој е куќата си беше 430 квадрати и си беше убаво и уредно внесен, арно ама во некој период од 60 сетите па до лани, се направија измени и сега парцелата е 500 квадрати (придодале 130 квадрати) и тие се водат на Р. Македонија.
  Е сега за да добиеш дозвола за поткровје требало то да се среди и тоа на суд, па со елаборат и со откуп на тие 130 квадрати..... се на се можеби и 2 години процес куп документи, и 4-5 иљади евра плус, па ми помина и меракот за подкровје.
   
  На Bojco му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  31.219
  Допаѓања:
  36.141
  Еве една страна со корисни совети околу поткровјето, изолацијата, прозорите и гипсот:)
   
 6. simonamarkova

  simonamarkova

  Член од:
  7 март 2017
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  zdravo aj nekoj so znae neka me sovetuva za potkrovje karabina samo kolku bi me kostalo za 80m2
   
 7. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  31.219
  Допаѓања:
  36.141
  Се зависи од тоа какво сакаш да биде поткровјето и со какви материјали да биде изградено. Види ја темата Помош - сакам да градам!:)
   
 8. tigar24

  tigar24

  Член од:
  16 јануари 2016
  Мислења:
  40
  Допаѓања:
  5
  Da prasam nesto kukata mi e edno 15 godini i konstrukcijata e napravena taka sto ima mnogu potpiraci (na okolu 1.5 metri ima potpiraci) i plus odozdola ima daski pod potpiracite sto znavi precat e sega jas sakam da gi namalam potpiracite i da stavam dva od kraj i eden na sredina ida e na 4 nosaci kako e najpametno i najevtino dali so cement ili metalni ili drvni nosaci i potpiraci da se izvede
   
 9. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  31.219
  Допаѓања:
  36.141
  Малку неубаво ти е објаснато. Имаш поткровје каде кровот се држи на потпирачи греди кои во основата се прицврстени на даска, но на секое метро ипол има по една греда, па ти го заробува просторот и неможеш да се движиш, па бараш решение како да ги тргнеш потпирачите/гредите и да поставиш нови со цел да добиеш помалку потпирачи/греди во поткровјето. Тоа ти е прашањето? Е сега ако одговорот ти е да, се тоа ова зависи од видот на кровот и од неговата конструкција, но би можело некако со добар план да се изведе со метална конструкција. Ако одговорот ти е не, тогаш опиши поопширно што бараш.
   
 10. tigar24

  tigar24

  Член од:
  16 јануари 2016
  Мислења:
  40
  Допаѓања:
  5
  Pa na t
  Pa na toa vsusnost mislam krovot mi e na 2 cvodi samo potpiracite mi precat zosto se mnogu cesti i plus odozdola se so gredi jas sakam da oslobodam prostor e sega so metalna razmisluvav ama malku mi izgleda skapicko bas i neznam ni kako odat ceni zatoa prasuvam nekoj koj se razbira od ovaa rabota
   
 11. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  31.219
  Допаѓања:
  36.141
  Не е само тоа што ти изгледа скапо, туку посложено е како тоа ќе се изведе. Најпрво треба да ти се изработи една добра шема/план за тоа како ќе биде поставена металната конструкција за правилно да го издржува и поднесува товарот од кровот, а потоа ќе се отстранат старите дрвени потпирачи/носачи. За тоа најдобро да се консултираш со некој градежник или архитект. Нека ти ја видат куќата, па ќе ти дадат и совет за како сето тоа ќе се изведе.
   
 12. tigar24

  tigar24

  Член од:
  16 јануари 2016
  Мислења:
  40
  Допаѓања:
  5
  Sekako ke se obratam do nekoj takov covek no sakav da vidam tuka kako odat rabotite poveke mislenja razmisluvavi za betonska konstrukcija pa ke vidime kako ke bide najdobro
   
 13. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  31.219
  Допаѓања:
  36.141
  Да правиш бетонски држачи/потпирачи за кровот и не е баш така едноставно. Тие можат да бидат поставени само онаму каде што под плочата се наоѓаат бетонските столбови со арматура, башка треба и да се израчуна што и како ќе се постави за да може правилно да се распоредува притисокот од кровот. Или ако веќе имаш доста пари кои планираш да ги вложиш во кров, смени го кровот и направи функционално поткровје:)
   
 14. deksamk

  deksamk

  Член од:
  1 април 2014
  Мислења:
  144
  Допаѓања:
  27
  И што бидна? :)
  Ќерамиди или лим?
  Колку е разликата во цена со кровната конструкција и материјалите?
  Конкретно за некои 120м2 кров со 2 води.

  Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
   
 15. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  31.219
  Допаѓања:
  36.141
  Подготовката на кровна конструкција за кров со керамиди и со лим е иста. Само цената од квадрат лим - керамиди и лим работна рака - керамиди работна рака е различна. Керамидите се поскапи:)
   
  На deksamk му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: