Подкровје - совети

Дискусија во форумот 'Архитектура, дизајн и уредување' започната од Let 3, 21 март 2013.

 1. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  30.895
  Допаѓања:
  36.004
  Не,не. Јас лично се распрашав и видов со свои очи дека најпрво лимот (мазен лим, не ребраст) го ставале врз дрвената конструкција, а врз лимот ќерамидите (ваљда ставаат нешто измеѓу лимот и ќерамидата, а одалеченоста од олукот до ќерамидите е околу 50 см.
  Затоа и прашав, нешто што го немам видено во Скопје ( додека живеев во Скопје) и што не е карактеристично за куќите во Скопје :)
   
 2. icemaher

  icemaher

  Член од:
  15 ноември 2011
  Мислења:
  1.404
  Допаѓања:
  734
  Едно што можам да ти препорачам е блок со кој да ја ѕидаш куќата, а тоа е итонг. Ако си во можност барем стави 25см блок. Врз истиот понатака ќе ти треба само лепак/мрежа/лепак и фасада. Стиропор не мора. Јас сам си ја изградив со 30см итонг термоблок и презадоволен сум од истиот, со обични дрвени прозори со едно стакло(привремено решение), куќата внатре е бања, дење не ни палиме оган, не е ладно воопшто. Внатрешните ѕидови исто така ги изградив некаде со 25см, некаде со 15см, малтерисување одеше во само еден слој од 8мм-1см. Со стандардните материјали ем мораш стиропори, ем мораш малтерисување во 2 слоја со малтер до кај 5см и пак не ја достигаш топлинската изолација како со овој блок. Твое си е натака со што ќе одлучиш.
   
  На мкд владе и kooperativa им се допаѓа ова.
 3. мкд владе

  мкд владе Гостин

  Член од:
  21 ноември 2009
  Мислења:
  8.902
  Допаѓања:
  5.184
  Баш го прават така како што опиша сунгерот и има добра причина за тоа. Најчесто горниот дел од покривот е со ќерамида а при самиот крај некаде пола до едно метро од олукот е лим. Евентуално ке ви кажам и зошто, ама ај помачете се малце.
  --- надополнето: 14 ноември 2013 во 21:47 ---
  Колку што знам не се става преку цел покрив лим туку само на крајот, сега додуша ако им е друга модата тогаш пеки. Во Црна Гора кога бев целиот покрив беше бетонски и херметички затворен а ќерамиди ставаа ајде да речам за лик. На самиот покрив од бетон коваја летви и на нив ќерамидите. И да и за тоа има причина зошто и на старите градби колку што видов целиот покрив им беше херметички затворен а не како кај нас да се гледаат гредите или да стру воздух помеѓу покривот и плочата.
   
  На Sungerot Bob му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Windfucker

  Windfucker Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат

  Член од:
  30 април 2010
  Мислења:
  8.415
  Допаѓања:
  15.196
  За да се лизга снегот и мразот побрзо и не задржува на кровот.
  Инаку пак не е како што вика Сунгерот и ѓерамидите се над лимот од причина што технички е невозможно да се изведе така.
   
 5. мкд владе

  мкд владе Гостин

  Член од:
  21 ноември 2009
  Мислења:
  8.902
  Допаѓања:
  5.184
  Има врска со климата во Крушево и количината на снег.
  И нема врска со лизгањето, друга мака си имаат.
   
 6. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  30.895
  Допаѓања:
  36.004
  Што мака ќе да е тоа што такви кровови прават? :)
   
 7. мкд владе

  мкд владе Гостин

  Член од:
  21 ноември 2009
  Мислења:
  8.902
  Допаѓања:
  5.184
  Добро од цел форум никој од Крушево не се најде. Да не немат таму интеренет?
  Инаку маката е оваа.
  Со самото топење на снегот посебно од топлината што иди од таванот се формира слој од мраз дебел и до неколку сантиметри кој ја блокира водата нормално да истечи кога ке додји до затоплување. Нешто како брана која при самиот крај на кровот може да биде и до дестина сантими, додека како се оди нагоре скоро и да ја нема. Тоа е затоа што целата вода која се топи од снегот течи надолу и таму уште повеќе замрзнува посебно ако ноќите се многу ладни а деновите топли. И пошто неможе нормално да истечи преку олукот ке ги поплави ќерамидите и ке префрли преку нив, најчесто на првите два реда од ќерамиди. Затоа тој дел се заменува со лим за да не може да префрли преку , а останатиот си е нормално со ќерамиди.
   
  На Sungerot Bob, miki002 и Ilumious им се допаѓа ова.
 8. alex1986

  alex1986

  Член од:
  12 февруари 2012
  Мислења:
  164
  Допаѓања:
  13
  Вака, доколку не правам подрум, морам да одам 50тина см во земја за столбовите, така? кога веке одам 50см, зашто да не отидам уште 50см, значи метро во земја и уште метро над земја да ми дојде и подрум и високо приземје..... така поскапо ли е или не?
   
 9. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.919
  Допаѓања:
  31.151
  за 2 метра висина чиста ќе ти треба уште тро подолу и тро погоре, ваљда нема да оставиш под од земја долу туку ќе туриш бетон, значи уште 20 см подолу, е сега не можеш чисто над земја да му туриш бетон туку ќе треба под него некоја изолација, чакал, гумени траки... набивање... значи уште 20-30 сантими подолу, темелите и стопите пак мора малце подолу да се значи уште 50стиа сантими.... 2-3 прозори, една врата, струја со барем еден штек внатре довод и одвод на вода околу 80 квадрати зидови... беспари нема да е али најбитно е дали ти треба визба или не. Дали е подобро покрај куќеа да ставиш или залепиш гаража поголема ако ја залепиш можеш и како голема тераса да ја користиш. Визба на постарите генеации им користеше доилу стоеше огромен замрзивач со полутки, со меса, со зеленчуци.. полиците се полнеа со тегли ајвар џем, бочва со вино, гајби јаболка.... сега стои празна, ни месо се замрзнува ни ајвари се прават, денес с побитно да имаш гаража во која ќе имаш плус 10 квадрати слободни за некој алат, точак санка ..... и гаража надвор и визба под куќа коштаат пари прашање е што повеќе ти треба
   
 10. msatm4

  msatm4

  Член од:
  2 март 2011
  Мислења:
  27
  Допаѓања:
  1
  Imam kuka 55 kvadrati bi sakal da si napravam i podkrovje,dali mi treba nekakva dozvola?
   
 11. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.919
  Допаѓања:
  31.151
  ехаааа исто ко да креваш нова куќа, извод од ДУП, услови за градба, геодетски нумератор, проект архитектура, статика, водовод, електрика (се по најнови закони кои стапија на сила мислам јули) па комуналии, согласност од ЕВН и водовод......
   
 12. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  30.895
  Допаѓања:
  36.004
  Обично кровот на куќата се гради од дрво (греди, даски...)....., но барајќи на интернет нешто за куќи ја пронајдов сликава, каде кровот е изграден од бетон ( или што и да е ова)
  krov.JPG

  Зар ваквиот кров нема да биде претежок за градбата? Ако некој знае нешто за ваквиот вид на кров, ако може нека пообјасни :)
   
 13. icemaher

  icemaher

  Член од:
  15 ноември 2011
  Мислења:
  1.404
  Допаѓања:
  734
  Имаш разни видови на конструкции за кров, мислам за подлога под бетон ставаат и стиропорни ферт гредици/монти, па бетон одозгора, а имаш и изведби од ytong бела плоча/таваница http://www.ytong.rs/rs/content/bela_tavanica_i_beli_krov.php
  Иста процедура е како со керамичките ферт греди и монти, само што овдека монтата е лесна, така да нема потреба од толкаво потпирање одоздола, мислам дека по еден потпирач требаше на 4 м2. Одозгора само се врши бетонирање меѓу монтите(се исполнува само фертгредицата) и на серклажите, нема целосно заливање бетон од 7-8цм над монтата како кај класичните плочи бидејќи со правилното монтирање на ферт греди и монти добиваш рамен под/таван/кров.
  Таванот подоцна само го глетуваш, подот исто така со тенок слој на цементно млеко+итонг малтер го заливаш и добиваш цврста подлога воедно и термички изолиран под/таван/кров.
  Веројатно е достапен и овој материјал сега во Македонија, дали преку Бугарија или Србија не знам.
   
 14. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  30.895
  Допаѓања:
  36.004
  Али тоа ми е многу некако сомнително за кров на две води...
   
 15. icemaher

  icemaher

  Член од:
  15 ноември 2011
  Мислења:
  1.404
  Допаѓања:
  734
  Како може нешто со традиција преку 90 години да биде сомнително? Не е од вчера.
  За кров на две води исто се ѕидаат калканите со овие блокови со тоа што последниот ред можеш да го кроиш како сакаш по која било косина. Додека кај класичните тураш парчиња и малтер под гредите да доѕидаш.
  http://www.youtube.com/watch?v=rt5R5dBFT7g
  http://www.youtube.com/watch?v=FtiGV49J_X4
   
  На Sungerot Bob му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: