Подкровје - совети

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
Не се заебавај со керамида, едно ти објанија погоре зошто, а од друга страна лимот ке прокапел, таа не( да нема грешка). Па уште и ако прокапи одма ке најдиш од каде течи, посебно на поткровје.
Дека кондензирал повеќе, точно но ако се мести како што не треба да се мести, сигурно ке кондензира. Тоа е затоа што пошто многу подобро дихтива од керамидата, а од друга страна е многу подобрат топлински спороводник, кога влажниот топол воздух од таванот ке дојде со ептен ладната површина на лимот( скоро иста како надворешната) многу јасно е дека на него ке се појави кондензат. Незнам од каде таква информација дека не се става стриропор или стиродур на покрив како изолација. Демек нема да диши?? Можеби е попрактично и поевтино да се става камена волна пошто е полесна за манипулација од стиропорот, но друга причина не ми текнува.
Баш бев на терен кога го поставуваа покривот во жабени фабриката и имав прилика да видам што прават.
Значи на покривот од халата ставен е сендвич лим, над него некоја мушама ајде така да речам со цел да не прокапи( има блага косина и ако не е таа мушама најверојатно ке прокапи). На ѕиданиот класичен дел од административна хала каде има рамен бетонски покрив прво наредија стиродур па над него од истата таа мушама па чакал.
Исто така сега не се сеќавам точно дали над или под стиродурот постелија некој вид на филц, кој дефинитвно беше водопропустлив( значи не како најлон, туку повеќе како ткаенина со дебелина од неколку мм). Муабетот ми е дека сигурно не беа приучени мајстори и архитекти туку луѓе кој точно си ја знаеја работата што прават, и судејки според тоа дефинитво може стиродур. Веке кога сме кај тоа камена волна на покривот мислам дека воопшто и нема, а температурата внатре во цела фабрика е на пријатни 24 степени, ради опремата и жиците.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Не се заебавај со керамида, едно ти објанија погоре зошто, а од друга страна лимот ке прокапел, таа не( да нема грешка). Па уште и ако прокапи одма ке најдиш од каде течи, посебно на поткровје.
Дека кондензирал повеќе, точно но ако се мести како што не треба да се мести, сигурно ке кондензира. Тоа е затоа што пошто многу подобро дихтива од керамидата, а од друга страна е многу подобрат топлински спороводник, кога влажниот топол воздух од таванот ке дојде со ептен ладната површина на лимот( скоро иста како надворешната) многу јасно е дека на него ке се појави кондензат. Незнам од каде таква информација дека не се става стриропор или стиродур на покрив како изолација. Демек нема да диши?? Можеби е попрактично и поевтино да се става камена волна пошто е полесна за манипулација од стиропорот, но друга причина не ми текнува.
Баш бев на терен кога го поставуваа покривот во жабени фабриката и имав прилика да видам што прават.
Значи на покривот од халата ставен е сендвич лим, над него некоја мушама ајде така да речам со цел да не прокапи( има блага косина и ако не е таа мушама најверојатно ке прокапи). На ѕиданиот класичен дел од административна хала каде има рамен бетонски покрив прво наредија стиродур па над него од истата таа мушама па чакал.
Исто така сега не се сеќавам точно дали над или под стиродурот постелија некој вид на филц, кој дефинитвно беше водопропустлив( значи не како најлон, туку повеќе како ткаенина со дебелина од неколку мм). Муабетот ми е дека сигурно не беа приучени мајстори и архитекти туку луѓе кој точно си ја знаеја работата што прават, и судејки според тоа дефинитво може стиродур. Веке кога сме кај тоа камена волна на покривот мислам дека воопшто и нема, а температурата внатре во цела фабрика е на пријатни 24 степени, ради опремата и жиците.
Јас наведов само мислење на еден стручњак од таа област и сега читам и се обидувам да разберам зошто стиропор не е препорачлив за изолација на подкровја. Стиропор како излације е во ред но на подкровја каде се температурните разлики многу поголеми од колку во подови или зидови едноставно (така вели чоеко) ги нема потребните карактеристики на топлотна инерција и топлотна временска константа (сега баш читам што е тоа)
За лимот, јас лично знам тројца луѓе кои имаат и живеат во подкровје, двајца се со лим покриени еден е со керамиди, сега дали е случајно или не тие двајцата со лим имаат мака едниот веќе со години не успева да го реши линеењето, а и другиот има слични проблеми, додека кај тој со керамида се е во ред од таа страна од 2000 година кога го направи.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
Јас наведов само мислење на еден стручњак од таа област и сега читам и се обидувам да разберам зошто стиропор не е препорачлив за изолација на подкровја. Стиропор како излације е во ред но на подкровја каде се температурните разлики многу поголеми од колку во подови или зидови едноставно (така вели чоеко) ги нема потребните карактеристики на топлотна инерција и топлотна временска константа (сега баш читам што е тоа)
За лимот, јас лично знам тројца луѓе кои имаат и живеат во подкровје, двајца се со лим покриени еден е со керамиди, сега дали е случајно или не тие двајцата со лим имаат мака едниот веќе со години не успева да го реши линеењето, а и другиот има слични проблеми, додека кај тој со керамида се е во ред од таа страна од 2000 година кога го направи.
Со што имаат проблем, со кондензацијата или им прокапило?
Ако е кондензацијата имаат промашено со изолацијата нешто дефинитивно, ако им прокапило тогаш мајсторите имаат промашено;).
Инаку за стиродурот( незнам дали стиропорот има слични карактеритики , имаше нешто разлика со влагата) ти кажав за жабени како е направен покривот, мислам од прва рака гледав што и како е правено. Во секој случај можеби е попрактично за изведување со камена волна.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Со што имаат проблем, со кондензацијата или им прокапило?
Ако е кондензацијата имаат промашено со изолацијата нешто дефинитивно, ако им прокапило тогаш мајсторите имаат промашено;).
Инаку за стиродурот( незнам дали стиропорот има слични карактеритики , имаше нешто разлика со влагата) ти кажав за жабени како е направен покривот, мислам од прва рака гледав што и како е правено. Во секој случај можеби е попрактично за изведување со камена волна.
Му капе при дожд веројатно спојовите или штрафењето е лошо изведено, а то нема да го знаеш додека не биде предоцна, проблем (како што ми кажаа) кај лимен покрив е тешка и некогаш невозможна санација на такви маки, кај ќерамида е релативно едноставно, ќе се качиш горе ќе смениш или прередиш кај што прокапа и тераш понатаму...
Е сега друго ми е предноста кај лимот, што е полесен и тоа мнооогу полесен од керамида и нема да ја оптовари куќата нарочно ако треба да се става плоча горе (пошто сега ја нема. Заначи место 5-6 тони ќерамиди ќе имам 500-600 кила лим. плус помалку и поедноставна кровна конструкција. (ќе заштедам на конструкција, разликата ќе ја дам во поскапиот лим.
Некој потенцира и боја на лим дека е предност (избор на различни боји) кое мене лично ич не ми е гајле освен си мислам дали има разлика во загревање на лимот во зависност од бојата, на пример као она едноставното дека белата боја ја одбива назат светлината и топлината а темните а нарочно црната - впива па се мислам дали на примнер белиот лим колку толку помалце ќе се загрее под летно сонце од црвен или зелен?
--- надополнето: 23 март 2013 во 14:39 ---
Сума сумарум, Лет3, мене ако ме прашаш, јас би ти рекол да најдиш некој архитект. Ќе ти скоцка проектче, ќе ги го реши просторот многу подобро отколку да го прајш сам на своја рака, а пример за то ќе платиш некој 200-300 евра. Еднаш се прај, напрај го како шо треба. Ако ти треба некаков совет ќе кажиш, ќе ти дам контакт од старио (можда сте тука некаде, генерација) па ќе ти објасни некој работи.
Да секако со архитект и градежен инженер ќе се работи и аработата ќе ја изведува фирма. Така мора по закон. Веќе не можеш ни со мајстори да ја изведуваш кои немаат регистрирано фирма и вработен градежен инжењер.
Сега за сега вртам страни и страни по интернет читајќи искуства на луѓе и совети и си носам и мои заклучоци пошто сум надалеку познат по својата ентелигенција, памет бистрина, начитаност елоквентност, логика, сексипил, духовитост работливост и убавина.
Сега сум на тема проветрување на кровни конструкции. Мора ова да се имплементира ! многу битно е како за одвод на жешкиот воздух така и за декондензација. Вели дека ќерамидите на лето (а се потопли и потопли лета ќе имаме) достигнуваат до 75 степени!. Значи би требало да имам вентилација на простор меѓу лим и изолација, па иди изолација, пак малце воздушен простор (ако може и тој да се вентилира) па уште еден слој изолација па гипскартон..... Башка ако лимот го земам во некоја светла рефлетирачка боја ... хммм
 
Член од
26 февруари 2013
Мислења
42
Поени од реакции
30
Му капе при дожд веројатно спојовите или штрафењето е лошо изведено, а то нема да го знаеш додека не биде предоцна, проблем (како што ми кажаа) кај лимен покрив е тешка и некогаш невозможна санација на такви маки, кај ќерамида е релативно едноставно, ќе се качиш горе ќе смениш или прередиш кај што прокапа и тераш понатаму...
Е сега друго ми е предноста кај лимот, што е полесен и тоа мнооогу полесен од керамида и нема да ја оптовари куќата нарочно ако треба да се става плоча горе (пошто сега ја нема. Заначи место 5-6 тони ќерамиди ќе имам 500-600 кила лим. плус помалку и поедноставна кровна конструкција. (ќе заштедам на конструкција, разликата ќе ја дам во поскапиот лим.
Некој потенцира и боја на лим дека е предност (избор на различни боји) кое мене лично ич не ми е гајле освен си мислам дали има разлика во загревање на лимот во зависност од бојата, на пример као она едноставното дека белата боја ја одбива назат светлината и топлината а темните а нарочно црната - впива па се мислам дали на примнер белиот лим колку толку помалце ќе се загрее под летно сонце од црвен или зелен?
--- надополнето: 23 март 2013 во 14:39 ---
a primer ako vrne ne stvara limot neprijatna buka?

Да секако со архитект и градежен инженер ќе се работи и аработата ќе ја изведува фирма. Така мора по закон. Веќе не можеш ни со мајстори да ја изведуваш кои немаат регистрирано фирма и вработен градежен инжењер.
Сега за сега вртам страни и страни по интернет читајќи искуства на луѓе и совети и си носам и мои заклучоци пошто сум надалеку познат по својата ентелигенција, памет бистрина, начитаност елоквентност, логика, сексипил, духовитост работливост и убавина.
Сега сум на тема проветрување на кровни конструкции. Мора ова да се имплементира ! многу битно е како за одвод на жешкиот воздух така и за декондензација. Вели дека ќерамидите на лето (а се потопли и потопли лета ќе имаме) достигнуваат до 75 степени!. Значи би требало да имам вентилација на простор меѓу лим и изолација, па иди изолација, пак малце воздушен простор (ако може и тој да се вентилира) па уште еден слој изолација па гипскартон..... Башка ако лимот го земам во некоја светла рефлетирачка боја ... хммм
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
a primer ako vrne ne stvara limot neprijatna buka?
Зависи како е изведен лимот, мислам дека поштто лимот стоји на штици и дрво, тие самите ќе апсорбираат дел од звукот, плус имаш 2-3 слоја изолација , така да и да се слуша, се слуша пригушено и можеби и дури пријатно (нарочно ноќе да те заспие). Друго се големи лимени покриви на метални конструкции на хали без многу изолација кои покриваат големи простори па секој звук се шири и повеќе и погласно.
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.194
Поени од реакции
2.258
Еден совет од мене - правилно се пишува „поткровје“. :)
 
Член од
1 февруари 2009
Мислења
278
Поени од реакции
221
Koлку те кошташе ако не е тајна,со се мајсторска рака,тото комплет?
Вака сега кај мене беше направен кровот не препокривав. Одприлика е 70м2 под кров и тераса од 30м2. Почнав со струја па изолација,местев странична плафонска изолација кнауф, ламинат, пвц дограма и тн вода плочки .... До сега имам дадено 18000евра и ми остана уште терасата за средување, другото е фул средено

На терасата ставив лим пошто сакав да се слуша кога ќе врни дожд да ме опушта..:)
И не само опуштањето туку не сакав да ја оптеретувам терасата со ќерамиди(плочата). Сега имам проблем од лимот ми капи на некои места и ми кондензира(сигурно ќе го менам). Капи каде што го дупнал мајсторот при монтажа кога удирал со чеканот (мајсторот беше "најдобриот" таков глас го бие)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Да секако со архитект и градежен инженер ќе се работи и аработата ќе ја изведува фирма. Така мора по закон. Веќе не можеш ни со мајстори да ја изведуваш кои немаат регистрирано фирма и вработен градежен инжењер.
А така, мада мојш да најдиш некој да ти шкртни сето то, а ти да најмиш луѓе од накула и да бркаш работа.

Сега за сега вртам страни и страни по интернет читајќи искуства на луѓе и совети и си носам и мои заклучоци пошто сум надалеку познат по својата ентелигенција, памет бистрина, начитаност елоквентност, логика, сексипил, духовитост работливост и убавина.
Не ни се сомневаме во ова. Врв ќе биди ако напрајш нешто вакво:



Сега сум на тема проветрување на кровни конструкции. Мора ова да се имплементира ! многу битно е како за одвод на жешкиот воздух така и за декондензација. Вели дека ќерамидите на лето (а се потопли и потопли лета ќе имаме) достигнуваат до 75 степени!. Значи би требало да имам вентилација на простор меѓу лим и изолација, па иди изолација, пак малце воздушен простор (ако може и тој да се вентилира) па уште еден слој изолација па гипскартон..... Башка ако лимот го земам во некоја светла рефлетирачка боја ... хммм
Има, има математика во ова... пиши колку време му треба на вршникот да се излади? За лимот сум сигурен дека за помалце од 5 минути по тргање од директна изложеност на светлина се лади на нормална температура.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Да се разбереме..... Што е поквалитетно и подолготрајно, лим или ќерамида?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
А така, мада мојш да најдиш некој да ти шкртни сето то, а ти да најмиш луѓе од накула и да бркаш работа.
Мислам дека не мојш.
Како што ми кажаа по закон, објектот мора да има технички прием за да можеш да го пријавиш во катастар и добиеш имотен лист. А технички прием прави фирма која го изградила со печат и вработени, а по закон секоја фирма која изведува треба да има и стално вработен градежен инжењер.
Така некако ми појаснија во едно архитектонско биро.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Н Незнам од каде таква информација дека не се става стриропор или стиродур на покрив како изолација. Демек нема да диши?? Можеби е попрактично и поевтино да се става камена волна пошто е полесна за манипулација од стиропорот, но друга причина не ми текнува.
Баш бев на терен кога го поставуваа покривот во жабени фабриката и имав прилика да видам што прават.
Камената волна е поскапо решение од стиропорот, единствената причина што се употребува е тоа дека има поголема парапропусна моќ за разлика од стиропорот и затоа се препорачува за внатрешна изолација.

Во секој случај треба да си направи и обезбеди парна брана за таа работа, нормално ако планира да го загрева тој простор и живее таму.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Да се разбереме..... Што е поквалитетно и подолготрајно, лим или ќерамида?
Поквалитетна е изведбата, та едно та друго ако користиш (велат стручњаците) нема некоја битна разлика, и едното има мани и другото има мани али ако лошо се изведат работите, џабе ти е и лим и ќерамида.
Према мене Лимот е:
полесен (и до 10 пати полесен од ќерамида)

Бара поедноставна и полесна кровна конструкција

теоретски е понеепропустлив за вода пошто иди во ленти доволно долги да се покрие од крај до крај за разлика од керамида кој секоја е потенцијално пропустлива за вода ако не е наместена добро.

поиздржлив и поотпорен е на временски услови (по некоја година ќерамидата (во зависност од квалитетот) ќе се љушти, ќе потемни, ќе се јави мов на неа, ако се задржи земја и тревка некоја ќе расте a во случај на покупен град може и да се испокршат додека лимот ќе се улуби тук таму

лимот иди и во разни боји по избор и разни нивоа на заштита (поцинкуван, пластифициран, со изолација)

ќерамидата е поприроден материјал, релативно лесно се санира и заменуваат делови кои би се скршиле или пропуштиле вода,

во случај на многу силен ветер лимот (доколку ветрот продре под конструкцијата) изиграва бродско едро па цел коммплетен кров може да се одкорне и летне додека керамидата која е потешка и потешко би летнала а и не комплет цел кров туку некоја.

лимот повеќе кондензира

лимот е и побучен од капки дожд, град...

снегот од лимен покрив многу почесто се лизга (опасност за луѓе на улица)

Има уште вака сега не ми текнуваат многу но во принцип ти иди речиси исто (како кажуваат луѓето и стручњаците) се зависи од темелноста и квалитетот на извршените работи. Со добра кровна конструкција, со правилна вентилација и изолација, со добро причврстување на лим и редење на ќерамиди, не би требало да има забележителна разлика.
Спрема мене најбитна разлика е во тежината, ќерамидите на кровот би тежеле 6 тона, лимот 600 кила.Рачунај ако треба и плоча да ставаш - тежината со ќерамиди би била многу голема. Така да мислам дека на постари куќи (со послаби темели или со мешукатна конструкција од дрвени греди) побезбедно е горе да се стави плоча (додатно ќе го укрути објектот) а покриво да е лим (нема да ги оптерети додатно темелите)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
Камената волна е поскапо решение од стиропорот, единствената причина што се употребува е тоа дека има поголема парапропусна моќ за разлика од стиропорот и затоа се препорачува за внатрешна изолација.

Во секој случај треба да си направи и обезбеди парна брана за таа работа, нормално ако планира да го загрева тој простор и живее таму.
Јас на времето направив една глупост, крпачка работа беше и онака привремено решение па и не размислив многу што како потоа.
Пошто немав никаква изолација на таванот, се решив на едно ептен практично и брзо решение , а тоа беше камена волна помеѓу гредите од таванот( таванот класична трска на постара куќа). И над сето тоа пошто керамидите беа кашапопара и редовно си протекуваја постелив најлон за да ако евентулано протечи да не може да пробие на таванот, или што би рекле да се задржи на најлонот.
И сето тоа функционираше во ред се додека не залади.
При една проверка забележав дека под најлонот имаше конденирано толку вода што чудо едно како немаше пробиено на таванот. А кондензирала од проста причина што камената волна е парапропустна и топлиот влажен воздух одејки нагоре дојде во допир со ладниот најлон кој беше на иста температура како надворешната, и нормално при допир со него кондензира. И тогаш се најдов во дилема кое од двете зла да го одберам. Да го тргнам најлонот па да ризикувам прокапување или да го оставам и да ризикувам со кондензатот. Пошто и самото местење на изолација беше крпачка работа, и решението беше исто такво крпачко:)( башка веке длабоко навлегов во касна есен и немаше шанси за некој посериозни зафати). И така фино лепо го издупив најлонот на највисоките точки. Така да ако прокапеше водата ке се собереше на најдолната точка од најлонот која не беше избушена, а кондензатот теоретски би си излегувал низ дупките на највисоката точка од најлонот. Така е останато и ден денес и немам забележано никакви проблеми.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Има, има математика во ова... пиши колку време му треба на вршникот да се излади? За лимот сум сигурен дека за помалце од 5 минути по тргање од директна изложеност на светлина се лади на нормална температура.
Дур се дочекаат тие 5 минути ко ќе се тргне светлината (сонцето) треба да се издржи 6-7 сати жештина. За тие 6-7 сати покривот таа жештина негде ја предава, дел оди надвор, ја исијува (зато би сакал лим со светла - рефлектирачка боја, а дел оди навнатре кон изолацијата, која е бавен спроводник на топлината но сепак ја спроведува. Е сега лимот (површината) ќе се излади по 5-10 минути откко ќе “замине“ сонцето но 6-7 сати акумулирана топлина ќе остане дел и внатре, под лимот, иако не ја насочиш кон надвор со вентилирање ќе имаш ефект на ТА печка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom