Подемот на крајната десница во Европа

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Го прочитав твоето. Но прочитав и дека е осомничен друг и прочитав дека е во бегство некој трет. Јас не сум крив што фејк њуз се толку популарни деновиве и останав со неутрален став, додека ти веќе и детството што не започна да му го опишуваш. Јас ниту го бранев, ниту реков дека припаѓа на одредена политичка опција или уште помалку дека јас припаѓам на некоја (лево или десно). Ти ме нападна без армунети, со лажни обвиненија, па уште врз тоа натовари дека сум застанал во одбрана на терористичкиот напад! САД плаче за дипломат како тебе. :)[DOUBLEPOST=1503151821][/DOUBLEPOST]
Види док, да беше толку убеден ќе дадеше аргумент. :)
ОК.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
@LordDragonII не се прави на будала, Dumbledore не рече дека е левичар, јас реков.
Проблемот беше во тоа што тој мислеше дека јас намерно сум го прерипал коментарот и сум се “правел на Тошо“! Вистината беше во тоа што јас само го земав за сериозна резерва.

Битно е да се разбереме, за да не ја тупиме дискусијата со работи кои досега треба да се јасни. :)
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Ти си знаеш.
Why the fuck are you chickening out for? Put your money where your mouth is. Доврши си го тврдењето за геј десничарот на форумов. Со правите зборови.

Можда некад ќе ти се присака да склопиш брак со дечкоти или да посвоите дете. А можда и не а? :)
И што има врска тоа со она што го кажав? Тие работи можеби ги нема во сите земји од Вишеградска и остала компанија или барем не во целост, но ако де, ете ќе се преселам на пример во Чешка ако дојде до тоа. И онака имам скромно (но доволно) Чешко потекло и документација која го потврдува тоа. Таму ме чека право на регистрирано истополово партнерство и посвојување на дете. Не ми менува многу тоа што нема да се нарекува брак и нема да биде склучен во црква, агностик-атеист сум на крај краева. Зборам за ако дошло нужда за тоа што прашуваш.

Најдоброто од се е што не морам ни да се грижам дали некој песочен нигер ќе се обиде да ни "ги скрати маките" на мене, мојот партнер, или не дај боже, детето ако смета дека е растено со "погрешни вредности", со тоа што Чешка нема ретардирани закони против поседување и употреба на оружје ко кај нас а ако таму некогаш живеам планирам домот да ми биде наоружана тврдина џоа Хелмс Дип.

Овде тој луксуз го немам. Ни за своја кожа што се вели да спасам. Не само геј права. Затоа да не ве чуди што луѓе како Доналд Трамп, Ле Пен или Орбан, уживаат толкава популарност да некои од нив и всушност бидат избрани (па и реизбрани) на местата за кои се кандидирале (и да имаат подршка и од хомосексуалци). Се е нус-појава на ретардираново општество и насоката на глобализмот. Акција-реакција.
 
Последно уредено:
S

silmarillion

Гостин
Ова стануе боље и боље, геј агностик атеист десничар. Дечко малце ги имаш побркано работите. Ај види убаво таму шо и како и врсти се. Кажи после само дали си десничар ради мигрантската политика, незнам имаш можда лични предрасуди према луѓе што не се твоја раса, нација и културолошки налик тебе (а сакаш да идеш у Чешка, свашта). Да ти кажам у Чешка ко ќе им каеш у друштво дека си геј ама продесно ориентиран ќе ти се скинат од смеење. Овде кај нас уште проаѓаш пошто толку не се битни тие поими што не ги ни знаете. Се прокламирате ко десница или левица у зависност од која партија е на власт за да лапате привилегии кои за жал не ги ни помирисавте.

И не, не ми го поти за тоа кој луксуз си го имал, не ме занима тоа. Таман работа твоите соборци кои трпат дискриминации од таквите кои ти ги поддржуваш да викале дека немале луксуз.

Не ти е лесно, сам против себе си.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
[DOUBLEPOST=1503167727][/DOUBLEPOST]
Ова стануе боље и боље, геј агностик атеист десничар. Дечко малце ги имаш побркано работите. Ај види убаво таму шо и како и врсти се. Кажи после само дали си десничар ради мигрантската политика, незнам имаш можда лични предрасуди према луѓе што не се твоја раса, нација и културолошки налик тебе (а сакаш да идеш у Чешка, свашта). Да ти кажам у Чешка ко ќе им каеш у друштво дека си геј ама продесно ориентиран ќе ти се скинат од смеење. Овде кај нас уште проаѓаш пошто толку не се битни тие поими што не ги ни знаете. Се прокламирате ко десница или левица у зависност од која партија е на власт за да лапате привилегии кои за жал не ги ни помирисавте.

И не, не ми го поти за тоа кој луксуз си го имал, не ме занима тоа. Таман работа твоите соборци кои трпат дискриминации од таквите кои ти ги поддржуваш да викале дека немале луксуз.

Не ти е лесно, сам против себе си.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.271
Поени од реакции
22.530
И додека еврејското лоби се секира за подемот на десницата во Европа и Сад ...
Meanwhile in IsraHELL :
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Ова стануе боље и боље, геј агностик атеист десничар.
Агностик атеист е јасно дефинирана категорија во секуларната сфера. Може треба да читнеш нешто повеќе пред да судиш.

А што точно е десничарско кај мене? Мислам дека ова е веќе 4ти пат што те прашувам, дали директно или индиректно, either you can't take a fucking hint or you have zero arguments on your side. Кое и да е од овие две, не ти иде во прилог.

Остај што постои такво нешто како секуларна десница. Само што не сум дел од неа. Може и за неа треба да читнеш нешто повеќе пред да се исмеваш.

Ако веќе сакаш да сечеш влакна на пола политички, I'm probably libertarian. Барем за ова читни нешто повеќе пред да реплицираш.

Дечко малце ги имаш побркано работите. Ај види убаво таму шо и како и врсти се. Кажи после само дали си десничар ради мигрантската политика, незнам имаш можда лични предрасуди према луѓе што не се твоја раса, нација и културолошки налик тебе (а сакаш да идеш у Чешка, свашта). Да ти кажам у Чешка ко ќе им каеш у друштво дека си геј ама продесно ориентиран ќе ти се скинат од смеење.
Да, имам проблем со луѓе чија култура се докажала некомпатибилна со мојата да се увезуваат како стока која после станува државјанин, и не само што може да гласа, него и да грее столица во парламент или да биде дел од Влада и да ја има државата за муда. Имам сериозен проблем со тоа. Осмото чудо на светот е како вие немате проблем со тоа. Не е како да сме без искуство во однос на пребеглици кои као требаше да бидат тука привремено, па сега еве ќе решаваат околу идентитетски прашања кои реално само мене ме тангираат, а не луѓето како нив. Значи искуството е тука. Не е uncharted territory. Она што не очекува, доколку се случи, ќе е и полошо, затоа што оваа стока доаѓа од далеку позаебана средина.

Во однос на раси, етникум, нации - прилично шарен ми е спектарот на привлечност во однос на други мажи, еден бивши беше арап од Шведска а последниот беше Израелец. Така да немам ич проблем со луѓе од Средниот Исток. Едниот се води како културолошки муслиман, не религиозен, затоа и е во Шведска а не во Пакистан на пример (а ради глупостите во Шведска ќе бега во Австралија сега), другиот е и поголем атеист и од мене. Предрасудите, ако ги имам, се сведуваат на религиозно-културолошка основа, дали има компатибилност таму или нема. Дали во однос на партнер, пријател, или сограѓанин. Сигурно нема да очекувам морална подршка од -про-шеријатист или вахабист (чија идеологија се шири како епидемија меѓу постоечките муслимани во МК, и кои се позади масовните никнувања на џамии, што легални, што нелегални, во последните 7-8 години Во прилог на дисплеј се новите калчр-шок носии - хиџаб де ла емиратез, се разликуваат од оние до сега што ги гледавме по улици).

Не знам што беше тоа улетување на крај овде со Чешка, па наместо некое тесно оркестрирано прашање кое веројатно ќе ти пројде над глава неуспешно сфатено, еве да поставам едно погенерално - си бил во Чешка, или општо, со колку Чеси си бил во контакт и си успеал да добиеш мислење за сите овие работи?

Овде кај нас уште проаѓаш пошто толку не се битни тие поими што не ги ни знаете. Се прокламирате ко десница или левица у зависност од која партија е на власт за да лапате привилегии кои за жал не ги ни помирисавте.
Кој како се прокламирал, и кога? Кои привилегии? Еве наводно сум десничар, во моментов тоа ќе значи подржувач на опозицијата. Која златна привилегија ја имам како опозиционер во моментов? Се чини дека поим немаш што збориш, иначе немаше да пишеш дека се вртиме каде ќе дувне ветрето повеќе. Нити нешто знаеш за геј заедницата во МК: Или било кој хомосексуалец. Ова со мене ти е веројатно врха достигнуче, макар било виртуелно.

И не, не ми го поти за тоа кој луксуз си го имал, не ме занима тоа. Таман работа твоите соборци кои трпат дискриминации од таквите кои ти ги поддржуваш да викале дека немале луксуз.

Не ти е лесно, сам против себе си.
Кои соборци? Која генерација? Билитис? ГЛФ? ГЛААД? Квир Нејшн? Стоунвол Квинс? Либерти Уејв? Вест Холивуд? Глоубал Алајенс? Или нашиве Шарени? За да го водиш овој муабет треба да ги знаеш работите за кои дискутираш. А не, да "не те занима". Моите причини за ставовите кои ги имам се онолку легитимни како и на тие соборци што ги спомна, или па современиве активисти и идеалите за кои тие се борат. Преку Фејсбук. Или со кондоми полни боја, ако се порадикални.

Ако сум трпел дискриминација од страна на истите тие "соборци", тоа го прави моево полегитимно или не? Ако не, зошто не? Нели дискриминација е дискриминација? Нема cherry picking.

Напротив, не сум сам. Нити идам против себе. Така мислев на почетокот (иако тогаш ми беше и сеедно ако е така), но од тогаш натаму имам увидено дека не само што не сум сам, туку дека се повеќе и повеќе такви луѓе има, па и кај нас, колку и да сме мала земја со мал народ.

Дури и да не ги имаше тие луѓе, не сум сам затоа што има и хетеросексуалци кои не се осеќаат загрозени на било кој начин од луѓе како мене. Бидејќи немам позадинска агенда и можам да бидам објективно критичен кон луѓето како мене кога навистина се пречекоруваат граници. Тие хетеросексуалци се и во поголем број. И бројот расте. Би рекол и дека сум помалку сам од тие фуфи што се мотаат по невладиниве и пробуваат да најдат ретарди како нив во хетеро-пакет како "стрејт-сојузници". Веројатно мојот пристап и третман повеќе омекнува/освестува некој хетеро со одредени предрасуди кон хомосексуалците отколку тие.

Секако дека не е лесно. Никој не рече дека е. But somebody has to do it. Why not me? :D
 
Последно уредено:

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
:pos: Literally HITLER
Прилично сигурен сум дека повеќе пати ми го фрлиле тоа Литлер во лице и од тебе, заради поединиве разлики кои ги имаме меѓу нас. Некако по-triggering изгледа е моево :P.

Секогаш додавам на крај дека, не би ми ја дале таа лепенка доколку би ја знаеле мојата приватна дејтинг историја или мојaтa порнхаб фејворитс листа :X3:.




ПС: Дека се надоврза на цитатот - Дечково што си го ставил изгледа како еврејски Гаргамел. Мојов беше повеќе налик Елијад Коен, да си го оправдам вкусот! :kruna:

EDIT:

ППС: Сега го прочитав тоа Oy Vey. Немој да ми кажеш дека си very disappoint од мене, не смеам да го разочарам џедај мастерот :D
 
Последно уредено:

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
И додека еврејското лоби се секира за подемот на десницата во Европа и Сад ...
Meanwhile in IsraHELL :
http://edition.cnn.com/2010/WORLD/meast/10/24/israel.women.trafficking/index.html

Патетични сте со вакви fake news.[DOUBLEPOST=1503186678][/DOUBLEPOST]
Уште еден предавник падна. :D
Хаха, тешко дека ќе е предавник.
И сега знаеме кој бил вандалот, фатен е ?
 
Последно уредено:

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.271
Поени од реакции
22.530
http://edition.cnn.com/2010/WORLD/meast/10/24/israel.women.trafficking/index.html

Патетични сте со вакви fake news.[DOUBLEPOST=1503186678][/DOUBLEPOST]

Хаха, тешко дека ќе е предавник.
И сега знаеме кој бил вандалот, фатен е ?
И да е fake news останува фактот дека некои нослиња киднапираат девојки од источна Европа и ги принудуваат на проституција. Со тоа што релативизираш не знчи дека докажуваш дека не сум во право.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
И да е fake news останува фактот дека некои нослиња киднапираат девојки од источна Европа и ги принудуваат на проституција. Со тоа што релативизираш не знчи дека докажуваш дека не сум во право.
Не е ова ништо ново, на пример

Jacob Rader Marcus, a historian and Reform rabbi, wrote in his four-volume history of Americans Jews that over 75 percent of Jewish families in Charleston, South Carolina; Richmond, Virginia; and Savannah, Georgia, owned slaves, and nearly 40 percent of Jewish households across the country did. The Jewish population in these cities was quite small, however, so the total number of slaves they owned represented just a small fraction of the total slave population; Eli Faber, a historian at New York City’s John Jay College reported that in 1790, Charleston’s Jews owned a total of 93 slaves, and that “perhaps six Jewish families” lived in Savannah in 1771.
http://www.myjewishlearning.com/article/jews-and-the-african-slave-trade/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom