Подемот на крајната десница во Европа

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Кој рече дека бил левичар!? Требаше со внимание да ме читаш.
На пример ВОЛКОТ и останатите wanna be десничари кои само правеа копи - пејст од странтцки "десничарски" медиуми. Fake news како што вели г - динот Трамп.

За малку ќе заборавев, тие се истите со муабетот за пирамидите.[DOUBLEPOST=1503132888][/DOUBLEPOST]
Поентата со пирамидите и колосеумот се однесуваа на тоа дека едните биле градени и со помош на робови, а во другите учествувале робови.
При изградбата на пирамидите работниците се плаќани (не се робови) а при изградбата на колосеумот робовите работат на каменоломи.

Но тоа не е битно, битна е поентата нели?

Поентата е дека не е исто градба (или било што) која има сосема друга функција, изградена со помош на робови (кога тоа било нормално) со статуа на контроверзен лик, кој бил за про - робство и противник на зачетоците на модерните (тогаш) постулати на САД - непријател, предавник, губитник ... како сакаш.

Нешто му доаѓа да германците имаат статуи на Хитлер со изговор дека Хитлер е дел од греманската историја. Или Русите на Сталин (сега, моментално) итн. Се работи за негативни личности од историјата за кои нема потреба никакво славје, величење или флертување со некакви си национални или идеолошки митови, посебно не пред згради на општини или судови. Тие ликови не се и никогаш не биле на таа страна.

Треба да знаеш која е функцијата на статуата како прво па да даваш вакви споредби по некоја си "логика" од ракав.[DOUBLEPOST=1503133957][/DOUBLEPOST]
Сега ако појдовната точка на рушењето на спомениците во САД е ропството, тогаш паралелно на тоа, треба да се напоменат и овие објекти и да се праша дали се за рушење или не. ЈБГ глупава причина, глупав аргумент.
Ајде што се работи за сосема друга ситуација (од историски контекст) туку не правите разлика помеѓу намената (функцијата) на една статуа/склуптура со спомнатите архитектонски зданија, btw светски чуда.[DOUBLEPOST=1503134043][/DOUBLEPOST]
Дај нешто подобро и дискусијата одма ќе се крене на повисоко ниво.
Хех...
Можеби ќе се дигне на "ниво" кога нема да правите глупави, ретардирани споредби или да ширите fake news и останата пропаганда.
 
Последно уредено:
S

silmarillion

Гостин
Ја незнам од кога геј заедницата стана синоним за храброст на десницата и фамилијарните вредности.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Нема повторно да ти дозволам да се извлечеш од дупката во која падна. Значи кажи каде реков јас дека терористот бил левичар. Рече “копи-пејст ви се размислувањата“, па сега дај некој добар аргумент или цитат.

Не е точно дека пирамидите не ги граделе и робови. Не може некој да се вади на тоа дека тогаш евреите не постоеле и затоа не е возвожно тие да биле градени и од робови! Имало и други робови, Египет бил во постојани војни, а едно време војувал и меѓу себе, периодот кога бил поделен. И во колосеумите се бореле и робови, не ги врти работите. Сега ако логиката на антифа е уништување на споменици од ликови од конфедерацијата само затоа што биле робопоседувачи (никаде не зборуваат за тоа дека биле предавници), тогаш даваме пример за културни наследства од светот каде некогаш за изградба т.е. за забава на народот учествувале и робови. Сега што не ти е јасно?

И си во право околу негативните споменици, но и тука не се сложувам во целост. Знаеме како паднаа “спомениците“ на Гадафи, голем лидер, и знаеме како паднаа спомениците на Хусеин, голем но лош лидер. Дојде некое племе и направи јавен линч со помошта од САД. Сега и на тие територии тие се негативни личности, додека во очите на источниот свет тие се големи личности. Затоа не секогаш ако за едни се негативна личност, а сите мора да биде негативна личност. Најкласичен пример е Черчил, воен злосторник кој ја однел Британија кон триумф. Дали треба и неговиот споменик да падне?!

Затоа треба да се има добра причина зошто некој би го тргнал тој споменик. Проблемот е народното незадоволство, каде во некои држави во САД имаш и државни празници посветени на борците или генералите на конфедерацијата. :)
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Нема повторно да ти дозволам да се извлечеш од дупката во која падна. Значи кажи каде реков јас дека терористот бил левичар. Рече “копи-пејст ви се размислувањата“, па сега дај некој добар аргумент или цитат.
Не беше ти кој викаше "уште не се знае каков бил" (се мисли на политичката определба) додека милион пати се постира дека типацот, херојот е десничар поврзан со некои сумливи групи?

Копи - пејст ви се.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Не беше ти кој викаше "уште не се знае каков бил" (се мисли на политичката определба) додека милион пати се постира дека типацот, херојот е десничар поврзан со некои сумливи групи?

Копи - пејст ви се.
:pos::pos::pos:
Копи-пејст му било “бил левичар“ и “не се знае неговата политичка определба“ :pos:

Јас кога го пишував тоа, тој не беше притворен, па не го знаевме неговиот лик, а уште помалце неговата политичка определба, ајде ќе ја наречам со твои зборови. Башка ако читаш понатаму ќе видиш дека пишувам “ако го фатат доживотна не му гине“. Ако и овие аргументи не ги прифаќаш, проблемот е до тебе, или затоа што не сакаш (веројатно од инает) или затоа што не користиш логика, а мислам дека е првото. :)
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
:pos::pos::pos:
Копи-пејст му било “бил левичар“ и “не се знае неговата политичка определба“ :pos:

Јас кога го пишував тоа, тој не беше притворен, па не го знаевме неговиот лик, а уште помалце неговата политичка определба, ајде ќе ја наречам со твои зборови.
Хех:
Прво не знаеме кои се’ биле во колата, не знаеме дали биле со сите, не им ги знаеме мотивите, но им ја знаеме целта. Знаеме и дека ова е организирано/планирано и ако ги фатат доживотна не им гине (еден е во притвор). Затоа да не брзаме со заклучоците поврзани со левицата/десницата.
Но ајде да ја видиме и левицата во случајот со Томи Робинсон. Каде и да се појави, има закани по неговиот живот. Неколку пати е тепан и еднаш и колата му е искршена. Дали денешната левица е поопасна од твојот комунизам?
Еден пост над овој (#817) е мојот ( #815) со целосно инфо.
Од никаде почна со Томи, мислам од Маркс се гледа сфе.

И дај не ми прави муабет за историја молим те, појма немаш.
Многу глупи спинови се прават се со цел да го релативизирате тој терористички акт.

Мислам, што да очекува човек од луѓе кои веруваат дека Македонија ќе прими бегалци, изумирала белата раса, водата ги прави жабите геј, евреите го контролирале светот итн.

Ако и овие аргументи не ги прифаќаш, проблемот е до тебе, или затоа што не сакаш (веројатно од инает) или затоа што не користиш логика, а мислам дека е првото. :)
Профо, ти се инаетиш не јас.

Пак ќе ја свртиш некако, те чјакам.
 
Последно уредено:

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Илија Димовски и Цветин :)
Pff, да се само они ....


Но не баче, ти рече форумов. Go on, чекам. Докопај си ја дупката што ја почна.

Ја незнам од кога геј заедницата стана синоним за храброст на десницата и фамилијарните вредности.
Геј поединци, не заедницата.

Најчесто луѓе кои се (конструктивно) критични кон самата таа геј заедница и немаат ништо против глобалното хетеро население, и кои гледаат успешна иднина за двете групации преку колективна интеграција а не хомосегрегација во сите аспекти на нивните животи (како што се случува на Запад).

Не знам колку си запознаен, но ваквите геј лица се во поголема мера присутни во Вишеградските европски земји. Австрија, Унгарија, Словачка, Чешка (па и Полска) сите се прилично либерални кон ЛГБТ лица, ако истите не се забегани како тие на Запад со анти-фа, исламофилија и БЛМ-манија и тако даље. Затоа и уживаат поголема почит од локалното хетеро население поради ова за разлика од веќе спомнатите западни/про-западни земји, дури и со десничарски партии на власт кога биле/ги имале или сега ги имаат. Орбан е еден од ретките добро познати десно-ориентирани лидери во Европа кој меѓу другото, јавно изјави дека одговорност има да го заштити и ЛГБТ делот од населението во Унгарија затоа што е нивно, унгарско, и е уште една потенцијална мета (меѓу други) на увезениве исламохорди од исток. увидел разлика меѓу интеграцијата на нивното ЛГБТ население и шеријатскиве бегалци, која од нив е поуспешна на долг рок.
 
Последно уредено:
S

silmarillion

Гостин
Ти си знаеш. Можда некад ќе ти се присака да склопиш брак со дечкоти или да посвоите дете. А можда и не а? :)
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Хех:


Еден пост над овој (#817) е мојот ( #815) со целосно инфо.
Од никаде почна со Томи, мислам од Маркс се гледа сфе.

И дај не ми прави муабет за историја молим те, појма немаш.
Многу глупи спинови се прават се со цел да го релативизирате тој терористички акт.

Мислам, што да очекува човек од луѓе кои веруваат дека Македонија ќе прими бегалци, изумирала белата раса, водата ги прави жабите геј, евреите го контролирале светот итн.



Профо, ти се инаетиш не јас.

Пак ќе ја свртиш некако, те чјакам.
Можеби Маркс ќе ти каже нешто повеќе. Или мислеше Марс!? Па не мора да одиш толку далеку, последен пат кога беше, падна, па сега сите мораме да ти читаме последиците. Јас реков дека не знаеме кој бил, ти рече дека бил десничар, а организаторите се оградија од тоа дека бил член во нивното здружение. Сега знаеме кој бил, тогаш не. Ти претпостави, а јас одев со сигурните извори. Што не ти е јасно?
И почнав со Томи. Ти започна да ги браниш левичарите, па потоа рече дека тука си бил да ја реметиш десницата, но јас кога започнав со примери каде левицата ги тероризира своите неистомисленици, започна и во одбрана на “терористите“.

Болд. Ете ти ја вртиш. Не сум напишал ништо поврзано со тоа, башка ти гарантирам дека нема да примиме ниту еден бегалец.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Можеби Маркс ќе ти каже нешто повеќе. Или мислеше Марс!? Па не мора да одиш толку далеку, последен пат кога беше, падна, па сега сите мораме да ти читаме последиците. Јас реков дека не знаеме кој бил, ти рече дека бил десничар, а организаторите се оградија од тоа дека бил член во нивното здружение. Сега знаеме кој бил, тогаш не. Ти претпостави, а јас одев со сигурните извори. Што не ти е јасно?
Пак ќе се правиш на Тошо?
Пост #815 .
(инаку Маркс е од К-15 ако ти е гледан скечот со цајканите и Цаци кога ќе се тепаат)
[DOUBLEPOST=1503150110][/DOUBLEPOST]
Ти започна да ги браниш левичарите, па потоа рече дека тука си бил да ја реметиш десницата, но јас кога започнав со примери каде левицата ги тероризира своите неистомисленици, започна и во одбрана на “терористите“.
Ги бранам "левичарите" дека реално зборувам за десницата и нивниот терористички акт ?
WOW.[DOUBLEPOST=1503150436][/DOUBLEPOST]
Болд. Ете ти ја вртиш. Не сум напишал ништо поврзано со тоа, башка ти гарантирам дека нема да примиме ниту еден бегалец.
Па вакви мислења или реторика имаат само Alex Jones, Paul Joseph Watson, Stefan Molyneux и слични на нив.

Исто како што ти можеше да речеш дека имам некаква си слика за левицата или нео либералите итн. дека ја бранам итн итн исто и јас можам со вакви предпоставки.
 
Последно уредено:

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
@LordDragonII не се прави на будала, Dumbledore не рече дека е левичар, јас реков.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
@LordDragonII не се прави на будала, Dumbledore не рече дека е левичар, јас реков.
Да, ти рече а профо се правеше на Тошо (намерно).
Пост (#817) а мојот е ( #815).

Од Маркс се гледа дека намерно се игнорираат некои работи, онака селктивно.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Пак ќе се правиш на Тошо?
Пост #815 .
(инаку Маркс е од К-15 ако ти е гледан скечот со цајканите и Цаци кога ќе се тепаат)
[DOUBLEPOST=1503150110][/DOUBLEPOST]

Ги бранам "левичарите" дека реално зборувам за десницата и нивниот терористички акт ?
WOW.[DOUBLEPOST=1503150436][/DOUBLEPOST]

Па вакви мислења или реторика имаат само Alex Jones, Paul Joseph Watson, Stefan Molyneux и слични на нив.
И што пост 815? И тој мојот 817!? Пред тоа имаше информација дека бил член на некое здружение против Трамп и сосем друг беше обвинет. Јас располагав со информациите со кои сите располагавме во моментот. И се согласувам дека тоа беше терористички напад и ти посочив дека и во Македонија имаше такви. И нормално дека не ми се допадна истиот. Башка ја оставив отворена можноста повеќе лица да биде вклучени во нападот. Што не ти е јасно сега?

Реториката на Алекс, е реторика на Алекс. Башка тоа со жабите е делумно точно, само не ги прави геј туку асексуалци, читав нешто, но не ме интересира тоа. Затоа не носи толку избрзани ставови без аргументи. Ова ти е веќе 3-ти пат да ме ставиш во некоја група која произнесува одредени ставови со кои ги поистоветуваш и моите, а јас немам ништо кажано поврзано со тоа.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
И што пост 815? И тој мојот 817!? Пред тоа имаше информација дека бил член на некое здружение против Трамп и сосем друг беше обвинет. Јас располагав со информациите со кои сите располагавме во моментот.
Мојот пост е објавен недела во 08:40, твојот недела во 10:11. Имаше време да прочииташ бре професоре (инфо кога е во притвор).
Не е битно, овде некој не чита и си тресе глупости од ракав или се прави на Тодорчета.[DOUBLEPOST=1503151445][/DOUBLEPOST]
Што не ти е јасно сега?
Се е јасно.[DOUBLEPOST=1503151590][/DOUBLEPOST]
Ова ти е веќе 3-ти пат да ме ставиш во некоја група која произнесува одредени ставови со кои ги поистоветуваш и моите, а јас немам ништо кажано поврзано со тоа.
Па извини профо, некако не си ме убедил да го мислам спротивното :pos:
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Мојот пост е објавен недела во 08:40, твојот недела во 10:11. Имаше време да прочииташ бре професоре. Не е битно, овде некој не чита и си тресе глупости од ракав или се прави на Тодорчета.
Го прочитав твоето. Но прочитав и дека е осомничен друг и прочитав дека е во бегство некој трет. Јас не сум крив што фејк њуз се толку популарни деновиве и останав со неутрален став, додека ти веќе и детството што не започна да му го опишуваш. Јас ниту го бранев, ниту реков дека припаѓа на одредена политичка опција или уште помалку дека јас припаѓам на некоја (лево или десно). Ти ме нападна без армунети, со лажни обвиненија, па уште врз тоа натовари дека сум застанал во одбрана на терористичкиот напад! САД плаче за дипломат како тебе. :)[DOUBLEPOST=1503151821][/DOUBLEPOST]
Па извини профо, некако не си ме убедил да го мислам спротивното :pos:
Види док, да беше толку убеден ќе дадеше аргумент. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom