Подемот на крајната десница во Европа

Член од
8 мај 2013
Мислења
11.276
Поени од реакции
36.163
Болна работа е сето ова.Да се убиваат и мрзат цели нациии а после ко ништо да не било,меѓусебна соработка. Значи кој погина погина,кој остана инвалид кој го е.е битно после сите да се прават на мутави ко ништо да не било!?
Па не е баш дека се прават на мутави. Доаѓа до помирување и општо прифаќање на фактот дека ако сакаат да живеат поубав живот со сите благодети треба да соработуваат и да се обединат.

Пред создавањето на европската заедница, во Европа со векови постојано се одвиваат бескрајни помеѓу сите нации, глад, сиромаштија и ужасни услови за живот. Од создавањето на европската заедница имаме прв пат европски мир кој трае повеќе од 60 години и највисок квалитет на живот.
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
3.011
Поени од реакции
7.083
Идеологијава ти удрила многу во глава па почна глупости да тресеш. Французите и германците со векови водат војни.Германија и СССР имале пакт и делеле територии ,какви црни идеологии. Главна причина за војната во Европа е што победниците во прва светска им поставиле невозможни услови на поразените. Грешка што не ја повториле после втора светска и сеа се кај што се додека ние со големо национално самочуствие им арбајтаме по фабриките за 200 евра.
Заборави еден факт,евреите биле на победничката страна а ние во овој случај не.
Читаш или не читаш на што се однесува одговорот.Типацот пишува за втора светска војна, што е војна на идеологии, дискутираме за втора светска војна.Друго е воена историја помеѓу Франција и Германија, или било која од тие нации, ниту една од нив на другата не си вршела геноцид, тие војувале за колонии и ресурси, и веруви баш поради тоа што се мразат, ЕУ како проект и ќе пропадне.
А ние немаме никакво национално самочувствие, поради тоа не за 200 ќе арабајтеме за 150 евра, а како тргнало ќе арабајтеме и за леб и паштета.Ако имавме ние некакво национално самочувствие, немаше да сме у кашава кај што сме, да убијците на нашите бранители кои наводно посакуваме да почиват во мир, да владеат со нас.Еј убијците наши, владеат со нас, и ние сме инаме национално самочуствие.
Третиот болд кој сам си го болдира исто, и што тоа менува.Демек губитници бевме, па ај пу пу не важи, немаше геноцид бе, или ај ќе ги љубиме тие што имат наша крв.И Ерменците не беа победници, па се борат секаде , еве денес и у Германија беше признаен тој геноцид, не го дават Нагорно Карабах по никоја цена, е тоа тие нација со национално самочувствие.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.819
Поени од реакции
17.616
Читаш или не читаш на што се однесува одговорот.Типацот пишува за втора светска војна, што е војна на идеологии, дискутираме за втора светска војна.Друго е воена историја помеѓу Франција и Германија, или било која од тие нации, ниту една од нив на другата не си вршела геноцид, тие војувале за колонии и ресурси, и веруви баш поради тоа што се мразат, ЕУ како проект и ќе пропадне.
А ние немаме никакво национално самочувствие, поради тоа не за 200 ќе арабајтеме за 150 евра, а како тргнало ќе арабајтеме и за леб и паштета.Ако имавме ние некакво национално самочувствие, немаше да сме у кашава кај што сме, да убијците на нашите бранители кои наводно посакуваме да почиват во мир, да владеат со нас.Еј убијците наши, владеат со нас, и ние сме инаме национално самочуствие.
Третиот болд кој сам си го болдира исто, и што тоа менува.Демек губитници бевме, па ај пу пу не важи, немаше геноцид бе, или ај ќе ги љубиме тие што имат наша крв.И Ерменците не беа победници, па се борат секаде , еве денес и у Германија беше признаен тој геноцид, не го дават Нагорно Карабах по никоја цена, е тоа тие нација со национално самочувствие.
Пробувам да ти објаснам дека најдесничарската и најлевичарската држава направиле пакт и ја поделиле Полска. Идеологија е за простите народни маси,мислиш го болело кур Сталин за работничките права. Војна на идеологии е во твојата глава само.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Секако, ние сакаме војни, крв.Со кој да соработувам, со тој што сака да ме убие, што сака да не постојам, каква може да биде таа соработка.
Друга работа правиш споредба Персија и Македонија, настан пред 2300 години, при кој Александар убивал само војници, и ја превземал Персија, склучил бракови, ја ширел и надоградувал персиската култура, градел градови, и.т.н., со оние што рушат и убиваат цивили, кои зимаа деца од мајки, и.т.н.
Ако си бил некој за соработка и напредок, а не војна и гинење, тогаш Александар би требал да ти биде најголемиот пример за такво нешто во човековата историја.Ама кај вас оној дел од мозокот кај што треба да размислувате политички не ви се развил, не сум виновен јас.
И не сум некој фан на Александар, баш напротив.

п.с. Вреди да се напомене дека во Иран, Александар се смета како составен дел од нивната култура, а голем дел локални племиња се сметаат за негови потомци и се декларират како Македонци, и ти ќе треснеш таква зелена, па ќе префрлуваш од типот јас сум бил жеден за војни.
Екстремниот пример беше повеќе да се прикаже колку безвезе звучи тоа дека ако си војувал некогаш не треба да му заборавиш на противникот и да му се осветиш, не мораше толку предавање за александровата империја да ми држиш, го знаев и јас сето тоа, макер што треба со резерва да се земе, не верувам дека било баша така розово освојувањето и дека александар е ослободител, можда ги ослободил народите од анатолија и левантот, египет и грција, но од што ги ослободил персииците, од самите себеси?

Поентата беше дека интересите и сојузниците се менливи, вистинските лидери не ги земаат тие сентименталности во обзир, дали една или друга нација убила толку и толку милиони мои граѓани, ако имам интерес, ќе ги закопам секирите и ќе соработувам со нив. Германија и Франција војувале за превласт, која ќе биде доминантна сила на европскиот континет, таа борба ги доведе до ситуација на крај ниедна од двете држави да може да биде европски хегемон. Сфаќајќи го тоа, решија преку заедничка соработка и помирување, заедно да доминираат во европа. И не, не е тоа заради ЕУ, тие истото ќе го прават и без ЕУ, затоа што во денешниов голбален свет, каде моќта повеќе не се гледа од бројноста на армијата и големината на територијата, туку од капиталот, технологијата и дипломатската умешност, јасно им е дека повеќе не вреди да се крвари за Алзас и Лорен, затоа што европа е премала за да води такви битки, додека кинези, индиици, арапи и латиноси во глобалниот свет стануваат се помоќни. Германија и Русија се истребија меѓусебно со десетици и десетици милиони жртви (во име на идеологија, но реално за превласт над централна и источна европа) за на крај ниедна од двете држави да не го контролира тој простор денес. Затоа денес двете држави тежнеат кон соработка, а не кон конфликт, затоа што не им вреди ништо дали едната или другата имала власт над балтикот или полска, оти во пошироката слика, тоа е небитно.

Е од тоа треба да научиме некоја лекција, и ние балкансите држави да заборавиме некои стари војни и рани, и да соработуваме против новата турска наезда, против радикалниот ислам, против „мирољубивите“ мигранти.

Јас немам ништо против крајните десничарски партии ,напротив мило ми е што луѓето бараат алтернатива во оваа лоша политика која се води во европа, само и тие десничарски партии мораат да разберат кој е заедничиот непријател, и затоа во нивните програми мора да се исфрлат меѓуевропските и меѓусоседските стари недоразбирања и да имаат заедничка платформа, а колку што јас имам сознанија за тоа, поголем дел од европските десничарски партии во моментов својата енергија ја имаат насочено токму кон посочениот заеднички непријател, неповикувајќи на меѓуевропски и исторасни конфликти, што е добро.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Од син му на Геровски дознаваме каков ќе биде Пост-Македонецот.
Исто така дознаваме и дека ретардираноста е наследна :)

http://okno.mk/node/56668
Post-Makedonecot ke nema gajle. Vo sekoe vreme ke si nosi so sebe kanta polikolor, edna chetka, nekoe kurtonche vo dzheb i koga neshto ne mu chini ke pochne da farba kaj ke stigne.
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
EU referendum results live: Brexit wins as Britain votes to leave European Union

Отварајте шампањот. Десницата во Европа има причина за славење. Ова е мал чекор за евроскептиците, но голем за Евроскептицизмот. Сега наскоро очекуваме и Грекзит, Фрекзит итн ...

пс Каде сте ЕУ либералчињааа?

Може да им ги замислам сеа фаците на брисељаците наши. :D
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Од син му на Геровски дознаваме каков ќе биде Пост-Македонецот.
Исто така дознаваме и дека ретардираноста е наследна :)

http://okno.mk/node/56668
Se prasuvam, dali toj kako post makedonec ke go primi vo site dupki so golemo zadovolstvo od komshiite?

PS: postmakedonecov mnogu zvuci kako Sweden yes, iako za delot so protestite se slagam.[DOUBLEPOST=1466753370][/DOUBLEPOST]
Од син му на Геровски дознаваме каков ќе биде Пост-Македонецот.
Исто така дознаваме и дека ретардираноста е наследна :)

http://okno.mk/node/56668
Se prasuvam, dali toj kako post makedonec ke go primi vo site dupki so golemo zadovolstvo od komshiite?

PS: postmakedonecov mnogu zvuci kako Sweden yes, iako za delot so protestite se slagam.
 
Последно уредено:

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
[DOUBLEPOST=1466812948][/DOUBLEPOST]
 
Последно уредено:

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
3.011
Поени од реакции
7.083
Видеово е од 2012, што успеале да направат за 4 години? :toe:
Имаа многу акции на терен, голем дел од нив успешни.Последната сега , а можеби и нивна најголема победа, рехабилилитација на делото на Милан Недиќ, еден од нивните идеолошки примери заедно со Димитрије Љотиќ.
Од последно нешто кое директно влијаеше врз некој си наши односи со Србите, е успехот нивен да ја преименат улицата Гоце Делчев во Белград.Дел од нив поради политичките им активности имат и завршувано во притвор.
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Нормално дека ќе простираат, се знае дека антиглобалистичката борба и војна против крупниот капитал се започнува со подршка и одработување за корумпираните бриселски елити вазали на Вол Стрит. :D

Само како паралела. Еве како на локално ниво во Македонија се раскринкува еден таков "антикапиталист", "антиглобалист" и секако ( моето омилено) "антифашист".

 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom