Подемот на крајната десница во Европа

D

deli

Гостин
Десница како идеологија неможе да опстои во подолг рок.
Причината за одредениот интерес кој го има денес е стравот на одредени групи од реалната глобализација или хомогенизација од широк обем кој се случува особено последниве две/три децении.
Тоа се коси со племенската идеологија на (крајната)десница која има сепаратистички mindset и поради овој недостаток е осудена на изумирање како идеологија.
Многу наскоро ке станеме глобално село сакале или не, верувале или не тоа е неизбежно.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Не постои идеологија, него интерес за моќ и пари тоа мислам на сите ви е јасно.
Самото ова твое размислување е последица не делување на една сосема поинаква идеологија
Пораката која што си ја примил е дека не треба да се замараш, опушти се, се се врти околу парите, и се што се прави
е оправдано, затоа што сите ние, нели, сакаме пари.
Но позадината е сосема друга - да не се "замараш", да не размислуваш за последиците.
Ова е многу наивно однесување, а историјата покажала дека наивните и оние со ниска свест секогаш го извлекувале подебелиот крај.
Емотивната поврзаност према идеологијата што ја гледам кај луѓево на форумов....
Поврзаноста во овој случај прво се базира на здрав разум, па потоа на емоции.

Затоа што луѓето со исти интереси сакаат да се дружат со луѓе со исти интереси.
Тогаш објасни ни како луѓето од Шведската влада кои имаат неизмерна омраза кон својот народ, кон Европејците и кон Белците генерално,
а се полни со љубов и разбирање кон имигрантите, муслиманите, арапите, сомалијците, педофилите, силувачите и мулти-културализмот,
како сите тие живеат во населби каде што живеат Швеѓани, а ги избегнуваат мешаните, мулти-култи населби?
Кој ист интерес го имам јас со некој си мигрант од Зимбабве или Тунис?
Тоа се коси со племенската идеологија на (крајната)десница која има сепаратистички mindset и поради овој недостаток е осудена на изумирање како идеологија.
Имаш ли куќа?
Имаш ли семејство?
Имаш ли друштво?
Искачаш ли во одредени кафулиња/дискотеки?
Се тргаш ли со дечко ти на само?
Да?
Тогаш и ти имаш сепаратистички mindset!
Многу наскоро ке станеме глобално село сакале или не, верувале или не тоа е неизбежно.
Ако си растение, неизбежно е.
Но ние не сме растенија, ние ќе се бориме и ќе преживееме.
 
Последно уредено:
S

silmarillion

Гостин
Еве го влечам дебелиот крај, незнаеш колку ми е лошо:))))) волче олабај се бра, многу пошандрцаа годиниве со теорииве на заговор.
 
B

Bafra

Гостин
Самото ова твое размислување е последица не делување на една сосема поинаква идеологија
Пораката која што си ја примил е дека не треба да се замараш, опушти се, се се врти околу парите, и се што се прави
е оправдано, затоа што сите ние, нели, сакаме пари.
Но позадината е сосема друга - да не се "замараш", да не размислуваш за последиците.
Ова е многу наивно однесување, а историјата покажала дека наивните и оние со ниска свест секогаш го извлекувале подебелиот крај.

Поврзаноста во овој случај прво се базира на здрав разум, па потоа на емоции.


Тогаш објасни ни како луѓето од Шведската влада кои имаат неизмерна омраза кон својот народ, кон Европејците и кон Белците генерално,
а се полни со љубов и разбирање кон имигрантите, муслиманите, арапите, сомалијците, педофилите, силувачите и мулти-културализмот,
како сите тие живеат во населби каде што живеат Швеѓани, а ги избегнуваат мешаните, мулти-култи населби?
Кој ист интерес го имам јас со некој си мигрант од Зимбабве или Тунис?

Имаш ли куќа?
Имаш ли семејство?
Имаш ли друштво?
Искачаш ли во одредени кафулиња/дискотеки?
Се тргаш ли со дечко ти на само?
Да?
Тогаш и ти имаш сепаратистички mindset!

Ако си растение, неизбежно е.
Но ние не сме растенија, ние ќе се бориме и ќе преживееме.
Ако неможеш да ги победиш придружи им се, а неможеш ;)

Врска свеста - во периодот 1900-1970 НАМЕРНО СЕ УНИШТЕНИ ц.ц 100.000.000 припадници на средна и висока класа, посебно источниот дел од светот. Неможе да бараш висока свест и морал кај потомците од обичниот народ.
Мора да се развиваат а тоа мноогуу тешко иде.
Кога немаш бројност немаш шанса за победа, затоа образувај ги твоитте потомци, по пат некој пријател :D
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.851
Поени од реакции
14.249
Ти пробуваш да развиеш дискусија и да му дадеш аргументи зошто стоиш позади својот став и што те натерало да имаш такви погледи и ти одговара на овој начин.

Еве го влечам дебелиот крај, незнаеш колку ми е лошо:))))) волче олабај се бра, многу пошандрцаа годиниве со теорииве на заговор.
:kajgana::jajce::toe::notworthy:

Прилично сум сигурен дека на овој начин ги читаат коментарите што не одговараат со нивниот наратив:
Јас сум фашист, јас сум фашист, јас сум фашист, јас сум фашист, јас сум фашист, јас сум фашист, јас сум фашист, јас сум фашист, јас сум фашист, јас сум фашист, јас сум фашист.
 
D

deli

Гостин
Имаш ли куќа?
Имаш ли семејство?
Имаш ли друштво?
Искачаш ли во одредени кафулиња/дискотеки?
Се тргаш ли со дечко ти на само?
Да?
Тогаш и ти имаш сепаратистички mindset!

Ако си растение, неизбежно е.
Но ние не сме растенија, ние ќе се бориме и ќе преживееме.
а со кој ке се борите и зашто?
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
а со кој ке се борите и зашто?
Со Реал Мадрид за Лига на Шампиони

Austria launches probe into alleged postal vote irregularities

Five voting districts are being investigated in Austria over postal vote irregularities in the close-run presidential election, the interior minister has announced.
Allegations of fraud arose from the far-right Freedom party (FPÖ) of defeated candidate Norbert Hofer, after the Green candidate Alexander Van der Bellen just scrapped ahead with 31,000 votes when the postal ballot was counted.
Despite his defeat, recent polls suggest his Freedom party would win if parliamentary elections were held now. The next ballot is scheduled for 2018.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
а со кој ке се борите и зашто?
Генерално политичката борбата отсекогаш била за наметнување на сопствените ставови, мислења и авторитет, без значење на тоа дали ла*ното доаѓа од левица или од десница.
Не се спорни процесите, спорен е резултатот.
 
D

deli

Гостин
Генерално политичката борбата отсекогаш била за наметнување на сопствените ставови, мислења и авторитет, без значење на тоа дали ла*ното доаѓа од левица или од десница.
Не се спорни процесите, спорен е резултатот.
Да,ама кај нас нема десница ко во Европа во смисла на конзервативно патриотски идеал туку делумно оправдано исфустрирана багра која лечи комплекси.
Затоа не требаат да имаат моќ односно власт барем не додека не сме во нато, а после тоа и препорачливо би било да имаме десничарско ориентирана власт.
Но се додека не сме безбедносно стабилизирани оваа земја ке биде буре барут на која не и треба исфустрирана багра на власт.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Да,ама кај нас нема десница ко во Европа во смисла на конзервативно патриотски идеал туку делумно оправдано исфустрирана багра која лечи комплекси.
Затоа не требаат да имаат моќ односно власт барем не додека не сме во нато, а после тоа и препорачливо би било да имаме десничарско ориентирана власт.
Но се додека не сме безбедносно стабилизирани оваа земја ке биде буре барут на која не и треба исфустрирана багра на власт.
Не се работи за комплекси, ниту пак исфрустрираност, туку за здрав разум.
Затоа што ова што се случува околу нас е нездраво.
Под поимот "стабилизирање" некои подразбираат промена на името и федерализација.
НАТО може да гарантира безбедност како што гарантираше во Германија за Нова година, Париз и Брисел.
 
D

deli

Гостин
Не се работи за комплекси, ниту пак исфрустрираност, туку за здрав разум.
Затоа што ова што се случува околу нас е нездраво.
Под поимот "стабилизирање" некои подразбираат промена на името и федерализација.
НАТО може да гарантира безбедност како што гарантираше во Германија за Нова година, Париз и Брисел.
Се работи за комплекси.
Нашата десница остава империалистички градби со кои ние како народ немаме никаква врска.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.967
Поени од реакции
17.799
Не се работи за комплекси, ниту пак исфрустрираност, туку за здрав разум.
Затоа што ова што се случува околу нас е нездраво.
Под поимот "стабилизирање" некои подразбираат промена на името и федерализација.
НАТО може да гарантира безбедност како што гарантираше во Германија за Нова година, Париз и Брисел.
Ништо не е перфектно,ама Нато земјите уживаат толкава стабилност што 100 мртви во Париз ти оставиле поголем впечаток него илјадници други загинати во земји кој не се членнки.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom