Подемот на крајната десница во Европа

Член од
19 март 2011
Мислења
12.851
Поени од реакции
14.249
твојот дедо не бил антифашист, туку само се борел против германците.
Што тропаш глупости бе сега нашите дедовци испаднаа фашисти, бог да чува...

Ти знаеш помеѓу кои две фашистички земји беше поделена Македонија во втора светска? Ако не знаеш ќе ти кажам, Албанија и Бугарија. Не беа само Германците фашисти.

Мојот пра-дедо беше партизан, херој од војната награден со ордени за борбата против фашизмот. Дедо ти за што бил награден, за создавање на голема Албанија со помош на фашистите?
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.050
Поени од реакции
8.628
тотално лудило. Македонија својата државност ја остварила преку борбата против фашизмот, а тука најголемите "македонци" се горди фашисти, како Бугарите пред 70 години. невидена криза на идентитетот.
Па затоа ли во Македонија се слави ликот и „делото“ на Џемо Хаса, Мефаил Шеху и Аќиф Речани - затоа што се бореле против фашизмот?
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Дека левичарите се говна тоа е утврдено низ историјата. Меѓутоа, онака јако ми е кога ќе земам да издефинирам балкански "антифашист" а се декларира ко таков само ради мржњата према западот и необјаснивата љубов према Русија. За нашиот "антифашист" евреите се најголемото зло на човештвото (ебем ли га се поклапа со оние што без анти), имаат крајно десничарски сфаќања (пак сличност со овие), фураат некој милитантен филм (пак бе мајкуму), националисти (више станува сумњиво) и уз добра ракија знае да им излета "убаво им праеше Хитлер на евреите".

Волку би се приклучил на Антифа?
И сега ние твоите детинести дефиниции треба да ги земеме за факт, околу кој треба да спориме и дебатираме?

Ок, ајде вака,
Прво и основно, нашето движење/идеологија, како сакаш наречи го, не е ниту "анти" ниту пак е "фа".
Нашата идеологија е изворна и безвременска, за разлика од реакционерните идеологии кои се појавуваат како реакција на нешто што веќе постои.
Така да, поимот "Анти-фашист" буквално, не означува ништо, или пак, ако земеме дека има некакво значење, опишува некоја идеја
која се темели на противење на некоја друга идеја.
Тоа значи дека таа идеја ќе постои се додека постои конкурентската идеја.
Кога таа ќе исчезне, автоматски ќе исчезне и тоа реакционерско Анти-whatever движење.

Сличен пример можам да ти дадам и со контроверзиите околу Европската Унија.
Имено, познато е дека Брисељаците и ЕУтардите имаат тенденција да си придаваат на значење повеќе одколку што треба,
па си земаат за слобода да не нарекуваат Евро-Скептици, Анти-Европејци и слично.
Овие кованици се интенционално смислени за да осудат, противниците на една демек, сосема легитимна демек идеја.
Не обвинуваат дека сме реакционери на нешто навидум позитивно.
Вистината е многу поинаква, дека ЕУ не е ништо поинаква од претходните предизвици со кои сме се соочувале низ историјата.
Таа постои само за да биде уништена, прегазена и раштрафена како и претходните чудни креатури како на пр. Отоманската Империја.

Друг пример е поимот "Хомо-фоб".
И пак, тој не означува ништо, но направен е за да осуди и замолчи, а се врти околу хомосексуалците.
Мене ова ми е стварно смешно, затоа што фобија значи страв, и демек ние сме се плашеле од нив, па затоа сме реагирале негативно.
Никој не се плаши од хомосексуалците, тие си го избрале тој начин на живот, и нека си го фураат.
Но нема да дозволиме нашите деца да ги воспитуваат дека тоа е исправно и здраво.

Значи, ако постои зло, ние не сме "анти-зло" туку Добро.

Околу Хитлер, Русите, Евреите.

Не знам по какви кафани идеш и што пиеш,
јас само можам да ти кажам дека Евреите како евреи не ги сметам за ништо подоле од другите, но не ги сметам ниту за некои над-луѓе.

Тие кај себе си имаат проблем и тој проблем треба да си го решат самите.
Огромна е поделбата кај нив, има и марксисти, но има и десничари кои се залагаат за
зачувување на идентитетот на народите.
Еве ти на пример, земи го Герт Вајлдерс од Холандија, десничар кој се залага за зачувување на Европскиот идентитет, мегу останатото и идентитетот на Евреите.
Јас него тотално го поддржувам.

Но никогаш нема да ги поддржам оние што се залагаат за "чист Израел",
а овде во Европа повикуваат на мултикултурализам, толеранција и Исламизација на Европските народи.
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2012
Мислења
8.449
Поени од реакции
4.937
Што тропаш глупости бе сега нашите дедовци испаднаа фашисти, бог да чува...

Ти знаеш помеѓу кои две фашистички земји беше поделена Македонија во втора светска? Ако не знаеш ќе ти кажам, Албанија и Бугарија. Не беа само Германците фашисти.

Мојот пра-дедо беше партизан, херој од војната награден со ордени за борбата против фашизмот. Дедо ти за што бил награден, за создавање на голема Албанија со помош на фашистите?
Не реков дека биле фашисти, ниту можам да кажам дека не биле, ама знам дека не биле антифашисти.
Ја бранеа својата земја од окупатор, тоа се сложувам, ама пак не беа баш милосливи кон евреите или другите...
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
327
Поени од реакции
315
Самата FPÖ не е нова творевина како повеќето крајно десничарски партии туку е партија децении стара.

Во Австрија за разлика од Германија сеуште продолжи да гори таа нацистичка жичка после втората светска војна а имигрантската криза само повеќе ја разгоре.

Историски, иако Австрија беше претставуваше 8% од популацијата на тогашна нацистичка Германија, околу 40% од администрацијата во концентрационите логори биле австријци и дури 70% од тимот на Адолф Ајхман главниот организатор и спроведувач на холокаустот биле австријци.

Нивниот поранешен лидер Јорг Хајдер кога беше гувернер на областа Каринтиa (Корушка) каде шо има околу 15% словенечка популација, успеа да спроведе поделени смени во школите каде што физички ги оддели австриските деца од словенечките. Истиот силно се противеше на какви и да било двојазични државни знаци и табли со имињата на градовите кои што по австриски закон доколку има население различно од австриското над 10%, треба да бидат и на нивниот јазик.
Koga go spomna Jörg Haider, barem objasni ja prikaznata do kraj, ne za drugo, na decava da im stanat pojasni neki raboti.

Imeno, Haider zavrshi vo soobrakjajka, no posle toa izlegoa mnogu pikanterii koi go objasnuvaat trulezhot, negoviot a i na negovata partija. Toj imashe familija, zhena i dve kjerki, no istovremeno i partner, znachi bil peder, vodel dvoen zhivot.

Im prodavashe tradicionalni vrednosti na narodot, familija ova ona. a bil nerazdelen so partnerot. Toj pak ne mozheshe da ja prezhali zagubata, intervjua so solzi itn.

Negovata partija se podeli na BZÖ i FPÖ, kako shto gledate do denes prezhiveaa samo plavite FPÖ. No delbite i denes prodolzhuvaat, pa iznedruvaat klon partii. Vo Kärnten, bankata Hypo-Alpe-Adrija (od negovoto vreme i vlijanije), inaku prisutna i na Balkanot, sega e bankrotirana, ama e bunar bez dno. Nemozhat da gi prebrojat zagubite vo milijardi. Pokrainata pred nekoj den beshe pred bankrot, tokmu poradi tie dolgovi.

Lugje polni so konflikti, nemozhat sami da se sredat, ne pa drzhavata. Uspehot na Hofer, ne zatoa shto tie imaat nekoj golem kapacitet, platforma i sl. toa povekje zaradi emigrantite i kako nezadovostvo od aktuelnite politiki na vladata.

I ushte neshto, Avstrijcite se meshana nacija, Ushte od vremeto na Avstro-Ungarija, tuka vleguvaat Ungarci, Bohemijci-Chesi, Hrvati, Slovenci, Germanci i taka natamu, toa so analiza na preziminjata lesno se utvrduva. Taka da vo II Sv. vojna povekjeto bile protiv NS.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Не реков дека биле фашисти, ниту можам да кажам дека не биле, ама знам дека не биле антифашисти.
Ја бранеа својата земја од окупатор, тоа се сложувам, ама пак не беа баш милосливи кон евреите или другите...
А Моша Пијаде што бил?
И кои се тие другите?
Ајде кажи, не се срами, ај
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.050
Поени од реакции
8.628
Не реков дека биле фашисти, ниту можам да кажам дека не биле, ама знам дека не биле антифашисти.
Ја бранеа својата земја од окупатор, тоа се сложувам, ама пак не беа баш милосливи кон евреите или другите...
Бенито Мусолини дали беше фашист или албански борец за слобода?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.851
Поени од реакции
14.249
Не реков дека биле фашисти, ниту можам да кажам дека не биле, ама знам дека не биле антифашисти.
Ја бранеа својата земја од окупатор, тоа се сложувам, ама пак не беа баш милосливи кон евреите или другите...
Според тебе што е антифашист?
Како може да не се антифашисти кога самото мото им било "смрт на фашизмот, слобода на народот". Точно дека се бореле против окупаторот ама тој окупаторот бил фашист, значи се антифашизам. Фашизмот е против комунизмот, а овие се комунисти што значи можеш да кажеш дека не биле.
Ако ги нарекуваш фашисти македонските и српските борци против окупаторот/фашизмот тогаш и Енвер Хоџа е според тебе фашист.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
353
Поени од реакции
210
Има една интересна работа. Еден македонец од Германија спомна на форумов за изолацијата на богатите кои живеат во хомогени квартови, значи места каде има или 1 процент или воопшто нема негерманци, додека средините со германска средна класа се повеќе мешани, со понагласени верски судири. Слично имаше и од еден босански бегалец израснат во Шведска. Ако богатите гласаат за слободен инфлукс, зошто тогаш истите први се иселуваат од мешани средини или одбиваат мешање со, еве да кажеме, плебовите?
никој не одбива мешање со никого, ниту пак бега од некаква средина поради тоа што е мешана. ако некој е побогат, природно сака да живее во полуксузна средина, што автоматски е поскапа. никаква врска нема тоа со кој каква вера или националност е, ако е богат, ќе живее со богатите. уште помалку со тоа колку е едуциран. демек средната класа не е со високо образование? благе везе нема тој муабет дека се бега поради некакви културни конфликти, единствениот проблем е материјалната нееднаквост.
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
никој не одбива мешање со никого, ниту пак бега од некаква средина поради тоа што е мешана. ако некој е побогат, природно сака да живее во полуксузна средина, што автоматски е поскапа. никаква врска нема тоа со кој каква вера или националност е, ако е богат, ќе живее со богатите. уште помалку со тоа колку е едуциран. демек средната класа не е со високо образование? благе везе нема тој муабет дека се бега поради некакви културни конфликти, единствениот проблем е материјалната нееднаквост.
Тогаш зошто голем број на француски богаташи кои го пренесуваат својот капитал во Полска, Чешка, Русија итн наведуваат дека тоа го прават поради нестабилноста во Франција со порастот на етничките и верски тензии плус купуваат втор пасош за не дај боже?
 
S

silmarillion

Гостин
И сега ние твоите детинести дефиниции треба да ги земеме за факт, околу кој треба да спориме и дебатираме?

Ок, ајде вака,
Прво и основно, нашето движење/идеологија, како сакаш наречи го, не е ниту "анти" ниту пак е "фа".
Нашата идеологија е изворна и безвременска, за разлика од реакционерните идеологии кои се појавуваат како реакција на нешто што веќе постои.
Така да, поимот "Анти-фашист" буквално, не означува ништо, или пак, ако земеме дека има некакво значење, опишува некоја идеја
која се темели на противење на некоја друга идеја.
Тоа значи дека таа идеја ќе постои се додека постои конкурентската идеја.
Кога таа ќе исчезне, автоматски ќе исчезне и тоа реакционерско Анти-whatever движење.

Сличен пример можам да ти дадам и со контроверзиите околу Европската Унија.
Имено, познато е дека Брисељаците и ЕУтардите имаат тенденција да си придаваат на значење повеќе одколку што треба,
па си земаат за слобода да не нарекуваат Евро-Скептици, Анти-Европејци и слично.
Овие кованици се интенционално смислени за да осудат, противниците на една демек, сосема легитимна демек идеја.
Не обвинуваат дека сме реакционери на нешто навидум позитивно.
Вистината е многу поинаква, дека ЕУ не е ништо поинаква од претходните предизвици со кои сме се соочувале низ историјата.
Таа постои само за да биде уништена, прегазена и раштрафена како и претходните чудни креатури како на пр. Отоманската Империја.

Друг пример е поимот "Хомо-фоб".
И пак, тој не означува ништо, но направен е за да осуди и замолчи, а се врти околу хомосексуалците.
Мене ова ми е стварно смешно, затоа што фобија значи страв, и демек ние сме се плашеле од нив, па затоа сме реагирале негативно.
Никој не се плаши од хомосексуалците, тие си го избрале тој начин на живот, и нека си го фураат.
Но нема да дозволиме нашите деца да ги воспитуваат дека тоа е исправно и здраво.

Значи, ако постои зло, ние не сме "анти-зло" туку Добро.

Околу Хитлер, Русите, Евреите.

Не знам по какви кафани идеш и што пиеш,
јас само можам да ти кажам дека Евреите како евреи не ги сметам за ништо подоле од другите, но не ги сметам ниту за некои над-луѓе.

Тие кај себе си имаат проблем и тој проблем треба да си го решат самите.
Огромна е поделбата кај нив, има и марксисти, но има и десничари кои се залагаат за
зачувување на идентитетот на народите.
Еве ти на пример, земи го Герт Вајлдерс од Холандија, десничар кој се залага за зачувување на Европскиот идентитет, мегу останатото и идентитетот на Евреите.
Јас него тотално го поддржувам.

Но никогаш нема да ги поддржам оние што се залагаат за "чист Израел",
а овде во Европа повикуваат на мултикултурализам, толеранција и Исламизација на Европските народи.
Лепи ја те разбирам што сакам да кажеш, али ја ебавте утката у сам старт што ги дефиниравте западните влијанија како фашистчки па оставивте простор за ВАС да ве анализираат и споредуваат со таквите знаејќи дека се залагате за немешање на расите и нациите. Ма колку сакаш биди во право за тоа, јебига фашистичка мисла е. Ја не осудувам никаков ИЗАМ, ме боли цеф утепајте се на крај краева, али вака кога некој сам себе го убијал неможам да не издржам да не прокоментирам :)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.851
Поени од реакции
14.249
Лепи ја те разбирам што сакам да кажеш, али ја ебавте утката у сам старт што ги дефиниравте западните влијанија како фашистчки па оставивте простор за ВАС да ве анализираат и споредуваат со таквите знаејќи дека се залагате за немешање на расите и нациите. Ма колку сакаш биди во право за тоа, јебига фашистичка мисла е. Ја не осудувам никаков ИЗАМ, ме боли цеф утепајте се на крај краева, али вака кога некој сам себе го убијал неможам да не издржам да не прокоментирам :)
Едно е да не сакаш мешање, а друго е да сакаш да ги истребиш. Врти сучи пак ја вртиш кон тоа дека имаме фашистички идеи. Може да ми објасниш што не прави фашисти?

Западот ако сака може да каже ова не е црно туку е бело, а ти знаеш дека е црно, ќе им веруваш дека е бело? Си ја имаат силата кај нив и можат што сакаат да прават.

Убаво кажа Џорџ Карлин - Nazism lost the war but fascism won it.
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
3.011
Поени од реакции
7.086
твојот дедо не бил антифашист, туку само се борел против германците.
Ниту една пушка не е испукана против Германци, чисто инфромативно.Сите борби се воделе против Република Бугарија , Албанија, чисто да си знаеш.Бугарите дури се повлекле, така да сите реални борби на терен биле исклучиво против Албанија.Подоцна се воделе борби и против НДХ, и тоа е тоа.
никој не одбива мешање со никого, ниту пак бега од некаква средина поради тоа што е мешана. ако некој е побогат, природно сака да живее во полуксузна средина, што автоматски е поскапа. никаква врска нема тоа со кој каква вера или националност е, ако е богат, ќе живее со богатите. уште помалку со тоа колку е едуциран. демек средната класа не е со високо образование? благе везе нема тој муабет дека се бега поради некакви културни конфликти, единствениот проблем е материјалната нееднаквост.
Добар антифашист си ти, нели те фаќа срам кога твоите противници и непријатели знаат 10 пати повеќе за тоа што ти наводно го застапуваш од самиот себеси.Чисто контрадикторен си.Прво се исмеваш на работничка класа оти го гласала австрскиот фашист, сега збори дека сите треба да сме еднакви.Друга работа сите антифашисти доаѓале од таа класа која ти предходно ја исплука и испонижи, а тоа е работничката и нешколувана класа.Да има времеплов и да ја кажеш таа реченица пред нив, ќе ти свирнат метак у глава, без око да им трепне.Сам на себе си даваш деманти, зависност у која насока те возиме ние десничарите.
Едно е да не сакаш мешање, а друго е да сакаш да ги истребиш. Врти сучи пак ја вртиш кон тоа дека имаме фашистички идеи. Може да ми објасниш што не прави фашисти?

Западот ако сака може да каже ова не е црно туку е бело, а ти знаеш дека е црно, ќе им веруваш дека е бело? Си ја имаат силата кај нив и можат што сакаат да прават.

Убаво кажа Џорџ Карлин - Nazism lost the war but fascism won it.
Е тоа е тоа што луѓето неможат да го разберат, Фашизам и нацизам се сосема две различни доктрини на десната политика, исто како што се различни Социализмот и Комунизмот.Ама кој да сфати.
Бенито Мусолини дали беше фашист или албански борец за слобода?
Бенито Мусолини не беше никаков албански борец за слобода.Мусолини има понудено обединета НДМ за Македонија, заедно со Хитлер, ама кој е крив на нашиве дедовци кои се изглупирале и одбиле.Во тие 2 години Македонците ќе ги исчистаа и бугарите и грците, и денес ќе си имавме обединета Македонија, тоа е првата наша историска грешка.Што добивме оти бевме на правата страна на војната, којга повеќе изгубивме отколку добивме, ние сме единствени сојузници кои сами се ослободија без помош на СССР и САД, а у исто време сме единствени што изгубија теротрија.Албанците си го прифатиле Мусолини, си добиле Голема Албанија, кур им дремело што не се на правата страна, иако секогаш во било кој момент Македонците да решиле, ќе си ја добиеле својата НДМ.
 
S

silmarillion

Гостин
Ама што го есапам ја западот? Западот и Истокот и Северот и Југот можат до утре да кажуваат приказни и да наметнуваат идеологии кои на крајот од денот се скроз обратни од тоа што претставуваат. Затоа денес имаш левичарски десничари и обратно, имаш фашистички антифашисти и обратно. Не постои идеологија, него интерес за моќ и пари тоа мислам на сите ви е јасно. Емотивната поврзаност према идеологијата што ја гледам кај луѓево на форумов ги прави многу лесно подложни на предмет за искористување за нечии туѓи лични интереси.

Едно прашање, дали легализација на марихуана и геј бракови по дифолт значи дека општеството ќе се даде на дроги и месојадни гзови? Као дека се нелегални сега, народов не пуши трава и не се цепаат у гз?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom