Подемот на вештачката интелигенција

Член од
17 август 2011
Мислења
9.435
Поени од реакции
16.816
Не знам како замислувате AI, да носи доручек на пациентите да им се насменува со емпатија или? Уште од почетокот на темава има погрешна претстава за AI како роботи што автоматизираат работа.

Пример за AI во медицина - дијагноза на рак на основа на снимки и скенови. Ова го прави подобро од било какви доктори.


After the machine completed a run, Etemadi thought: “We just discovered this guy’s lung cancer a year or two before we would have otherwise.”

Etemadi’s system relies on this deep-learning approach to identify lung tumours on CT scans. In 2019, he and his team reported that their system correctly identified the early stages of lung cancer 94% of the time, outperforming a panel of 6 veteran radiologists.

Bagci and his team have developed another deep-learning AI model that is similarly skilled at detecting nodules that indicate early lung cancer. The computer correctly identified tiny specks of cancer on CT scans about 95% of the time — much higher than the 65% accuracy rate that radiologists typically achieve.
Ako ova najde primena vo praksa (a ogromen broj od ovie pronajdoci najcesto ostanuvaat na portalite), ne gleam kako e loso za covestvoto.
Pritoa ne gleam pricina da ostanat lugje bez rabota radi ova. Kolku i da e dobar softverov, bi sakal covek da go zirne i da stai potpis.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
2.567
Поени од реакции
4.016
Narode od vcera sum frapiran od ChatGPT.
Mu postavivme odednash 7 prashanja od Master studii za Praven Fakultet od WTO pravo.

Posle edno 7-10 min ni gi plukna site 7 odgovori.

Site bea do posledna zapirka tocno obrazlozheni /odgovoreni.

Ova e neverojatno a od druga strana i strashno.
Nishto cudno vo dogledna idnina mnogumina da ostanat bez rabota.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.940
Поени од реакции
32.906
Narode od vcera sum frapiran od ChatGPT.
Mu postavivme odednash 7 prashanja od Master studii za Praven Fakultet od WTO pravo.

Posle edno 7-10 min ni gi plukna site 7 odgovori.

Site bea do posledna zapirka tocno obrazlozheni /odgovoreni.

Ova e neverojatno a od druga strana i strashno.
Nishto cudno vo dogledna idnina mnogumina da ostanat bez rabota.
Прашање е само на време и тренирање, инаку возот отиде, во наредните години огромен број на white-collar работи ќе бидат збришани, а и на многу позиции каде нема да може да ги замени целосно ќе бидат оптимизирани со тоа што ти ја убрзува работата. Copilot за office 365 е само почеток на интеграцијата.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
22.229
Поени од реакции
36.100
истите одговори од гугл ги дава, само напишани ко текст. Ботот ќе остане бот, ботски муабети у други зборови. Од километар се распознава човек од бот.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
2.567
Поени од реакции
4.016
Прашање е само на време и тренирање, инаку возот отиде, во наредните години огромен број на white-collar работи ќе бидат збришани, а и на многу позиции каде нема да може да ги замени целосно ќе бидат оптимизирани со тоа што ти ја убрзува работата. Copilot за office 365 е само почеток на интеграцијата.
Abe cudovo e 5 meseci staro a reshava Zakonski pravni procesi na WTO od Master Studii .
Tuka treba mozganje so saati za da se najdis na praviot kolosek. A cudovo za 10 minuti se ispluka kako Diplomiram Master so 10ka.

Ova e pred strasno i opasno za celo covestvo.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.940
Поени од реакции
32.906
Abe cudovo e 5 meseci staro a reshava Zakonski pravni procesi na WTO od Master Studii .
Tuka treba mozganje so saati za da se najdis na praviot kolosek. A cudovo za 10 minuti se ispluka kako Diplomiram Master so 10ka.

Ova e pred strasno i opasno za celo covestvo.
Опасно за обичните смртници, локум за тие што ќе го продаваат и за газдите на фирмите каде што ќе најде употреба. Ќе зголеми продуктивност, ќе намалат вработени...
Инаку се согласувам, ќе биде „интересен“ период, само го пуштаат многу интелигентно, чекор по чекор ќе бришат професи за да нема критична маса што би го опструирала.
Автоматски споено мислење:

истите одговори од гугл ги дава, само напишани ко текст. Ботот ќе остане бот, ботски муабети у други зборови. Од километар се распознава човек од бот.
4ката е подобрен, не е баш рандом од гугл.
 
Член од
10 март 2022
Мислења
129
Поени од реакции
136
Опасно за обичните смртници, локум за тие што ќе го продаваат и за газдите на фирмите каде што ќе најде употреба. Ќе зголеми продуктивност, ќе намалат вработени...
Инаку се согласувам, ќе биде „интересен“ период, само го пуштаат многу интелигентно, чекор по чекор ќе бришат професи за да нема критична маса што би го опструирала.
Автоматски споено мислење:


4ката е подобрен, не е баш рандом од гугл.
Одлична алатка за учење и дебагирање. Неколку пати до сега му пастирам react и angular компоненти со барање на пример: Please can you tell why my code is not working. The setResult function does not seem to update the state или слично. Во сите наврати го корегираше и врати цел корегиран код и ми даде објаснување зашто не работи кодот. It looks like the problem with the result variable is that its value is not being updated immediately after calling the setResult function. This is because state updates are asynchronous in React, meaning that the updated state value may not be available immediately after calling the corresponding set function. Проблем е кога имаш долг код мислам повеќе од 100 линии има проблем да ти го врати целиот. Ќе избрише професии како корисничка подршка, content writter и слично. Реално би било одлично во правниот систем да се употреби. Замисли нема влијание од никој и притисоци, ги знае сите закони до детал и дедото што ја искуба рада лежи 7 дена а рада 70 години пример :)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
22.229
Поени од реакции
36.100
проблемов со ботов е монетизацијата. Не може да го монетизираш како гугл што нуди релкамирање. Него работи само со претплата. Што додатно го ограничува пристапот до него.

Иако ми делуваше порано као да ќе биде некаква закана, чисто се сомневам дека ќе биде меинстрим алатка чисто од таа причина што нема како да го монетизираш, освен да ставиш претплата како што направија.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
2.567
Поени од реакции
4.016
проблемов со ботов е монетизацијата. Не може да го монетизираш како гугл што нуди релкамирање. Него работи само со претплата. Што додатно го ограничува пристапот до него.

Иако ми делуваше порано као да ќе биде некаква закана, чисто се сомневам дека ќе биде меинстрим алатка чисто од таа причина што нема како да го монетизираш, освен да ставиш претплата како што направија.
A sto mislish deka Advokatite zemaat 300€ plata vo Mercedes, BMW i WTO i taka natamu?
se razbira deka za sitnici nema da gi angazhiraat ili ako google se prefrli na Pretplati za mali firmicina. Sto ne bi me cudelo.
5 Vraboteni so 100000 godisen obrt, bujrum 100€ mesecno.
Koncern so 10000000000€ godisen obrt, bujrum 1000000€ mesecno.
 
C

confusion

Гостин
проблемов со ботов е монетизацијата. Не може да го монетизираш како гугл што нуди релкамирање. Него работи само со претплата. Што додатно го ограничува пристапот до него.

Иако ми делуваше порано као да ќе биде некаква закана, чисто се сомневам дека ќе биде меинстрим алатка чисто од таа причина што нема како да го монетизираш, освен да ставиш претплата како што направија.
Ја промашуваш поентата, во ред е тоа што го збориш ама секоја озбилна фирма без проблем како попчиња ќе си платат ако направат рачун дека им е подобро да иде нешто автоматизирано со ChatGPT отколку да се заебаваат со јуниори, учени, недоучени и слично. Дури и да има премиум преплата за фирми, а ќе има, ќе го испеглаат и средат до тој степен што до интермедиате девелопер, се ќе замени. Ќе се надоградува со алатки уште подобро да генерира код и проверува за грешки и тоа е, гг на ИТ индустријата која ја знаеме.
Ќе останат на високо ниво девелопери, рестото сите ќе гугламе расади, земјоделие, офци, крави. :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.940
Поени од реакции
32.906
Одлична алатка за учење и дебагирање. Неколку пати до сега му пастирам react и angular компоненти со барање на пример: Please can you tell why my code is not working. The setResult function does not seem to update the state или слично. Во сите наврати го корегираше и врати цел корегиран код и ми даде објаснување зашто не работи кодот. It looks like the problem with the result variable is that its value is not being updated immediately after calling the setResult function. This is because state updates are asynchronous in React, meaning that the updated state value may not be available immediately after calling the corresponding set function. Проблем е кога имаш долг код мислам повеќе од 100 линии има проблем да ти го врати целиот. Ќе избрише професии како корисничка подршка, content writter и слично. Реално би било одлично во правниот систем да се употреби. Замисли нема влијание од никој и притисоци, ги знае сите закони до детал и дедото што ја искуба рада лежи 7 дена а рада 70 години пример :)
За програмирање, ќе си ја делиш апликацијата на помали модули и ќе ти помага цело време, јас го користам за да ми става коментари на код, за рандом глупости кои ми затребуваат еднаш во којзнае колку време, и за документација (му фрлам код од модулот и му викам напиши ми техничка документација за овој код.

Околу правниот дел, ќе дава резултати онака како што е трениран. Ако му дадеш пресуди вон закон, ќе научи да суди и тој на тој начин.
Автоматски споено мислење:

проблемов со ботов е монетизацијата. Не може да го монетизираш како гугл што нуди релкамирање. Него работи само со претплата. Што додатно го ограничува пристапот до него.

Иако ми делуваше порано као да ќе биде некаква закана, чисто се сомневам дека ќе биде меинстрим алатка чисто од таа причина што нема како да го монетизираш, освен да ставиш претплата како што направија.
Најниско платено дете во ИТ ти е околу 600 евра, знаење едвај почетник, скоро и да не ти прави профит со тоа што искусните ќе губат време додека му покажуваат, плус и ќе ти кидне во прва прилика. За 30-40 евра претплата ако ми прави барем пола од тоа што ќе прави тој вработен би го платил без секунда мислење.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.386
Поени од реакции
17.463
За програмирање, ќе си ја делиш апликацијата на помали модули и ќе ти помага цело време, јас го користам за да ми става коментари на код, за рандом глупости кои ми затребуваат еднаш во којзнае колку време, и за документација (му фрлам код од модулот и му викам напиши ми техничка документација за овој код.

Околу правниот дел, ќе дава резултати онака како што е трениран. Ако му дадеш пресуди вон закон, ќе научи да суди и тој на тој начин.
Автоматски споено мислење:


Најниско платено дете во ИТ ти е околу 600 евра, знаење едвај почетник, скоро и да не ти прави профит со тоа што искусните ќе губат време додека му покажуваат, плус и ќе ти кидне во прва прилика. За 30-40 евра претплата ако ми прави барем пола од тоа што ќе прави тој вработен би го платил без секунда мислење.
Слабо му иде математика

1679215370585.png

1679215392051.png
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
22.229
Поени од реакции
36.100
Ја промашуваш поентата, во ред е тоа што го збориш ама секоја озбилна фирма без проблем како попчиња ќе си платат ако направат рачун дека им е подобро да иде нешто автоматизирано со ChatGPT отколку да се заебаваат со јуниори, учени, недоучени и слично. Дури и да има премиум преплата за фирми, а ќе има, ќе го испеглаат и средат до тој степен што до интермедиате девелопер, се ќе замени. Ќе се надоградува со алатки уште подобро да генерира код и проверува за грешки и тоа е, гг на ИТ индустријата која ја знаеме.
Ќе останат на високо ниво девелопери, рестото сите ќе гугламе расади, земјоделие, офци, крави. :D
многу негативно ги гледате работите. Не значи дека ако некој бот ти искуца некој код дека тоа е готов производ и готово ти замени 5 луѓе у твојата фирма. Тие фирми работат на огромни проекти, и сигурно нема да се заебаваат со код од некој бот да им куца. Програмерите може да ја користат таа алатка за да им олесни работата и да не се замараат да куцаат. Но дека ќе замени све малце потешко.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.386
Поени од реакции
17.463
многу негативно ги гледате работите. Не значи дека ако некој бот ти искуца некој код дека тоа е готов производ и готово ти замени 5 луѓе у твојата фирма. Тие фирми работат на огромни проекти, и сигурно нема да се заебаваат со код од некој бот да им куца. Програмерите може да ја користат таа алатка за да им олесни работата и да не се замараат да куцаат. Но дека ќе замени све малце потешко.
Да, особено ако работиш на проект каде кодот се куца во custom framework, и единствена документација ти е lead девелоперот. Дали ChatGPT ќе ти изгенерира код кој ќе ги помине сите unit tests, integration tests, тестови поврзани со статичка анализа на кодот и линтерот исто нема да фејлне и све ова на pipeline на CI/CD ќе ти помине. За шлакање на копи пејст код од документација или онлајн ресурси знам дека може.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom