Подемот на вештачката интелигенција

Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.506
Поени од реакции
40.454
треба да го сфатиме Шура, тоа му е бизнисот. И нормално дека ќе има хејт према разни софтвери кои сакаат да го заменат.
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.277
Поени од реакции
977
Да знаев со каков памет располагаш, воопшто немаше ни да се трудам да ти покажувам што се може AI.
Може се ама неможе уметност да ствара. А тие слики шо си ги пострирал да ги наречеш уметност во 21 век е ко вапцање јајца да викаш уметност е во 16 век.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.403
Поени од реакции
28.373
Може се ама неможе уметност да ствара. А тие слики шо си ги пострирал да ги наречеш уметност во 21 век е ко вапцање јајца да викаш уметност е во 16 век.
Ај ти дај ми слика што сметаш дека е уметност, а јас ќе ти направам иста таква користејќи AI. Може вака?
Башка ако си уметник, не знам како може да кажуваш не е тоа уметност ама ајде, несфатени сте ионака цел живот.
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.277
Поени од реакции
977
треба да го сфатиме Шура, тоа му е бизнисот. И нормално дека ќе има хејт према разни софтвери кои сакаат да го заменат.
Брат шо повеќе шунд не ми ја загрозува струката. Ми ја јача. Допадливоста не е уметност.
Автоматски споено мислење:

Ај ти дај ми слика што сметаш дека е уметност, а јас ќе ти направам иста таква користејќи AI. Може вака?
Башка ако си уметник, не знам како може да кажуваш не е тоа уметност ама ајде, несфатени сте ионака цел живот.
Грешка у старт правиш и незнам шо ќар има ако ми се инатиш. Ти си од тие ликови што одат на изложба и викаат офф па и ја ова ќе го направам. Башка сликата сама по себе не е уметност, имаш фактор филозофија, политичко уредување во самиот процес на творење, порака, инспирација… куп фактори.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.978
Поени од реакции
35.947
Vincent Van Gogh, Pablo Picasso, Ernest Hemigway like this.
Веројатно и самата си свесна дека и покрај нивната генијалност, и уникатност, самите дела имаат таква вредност затоа што некој решил да ги користи како store of value?
Како што сега имаш NFT кои вредат илјадници евра, како што имаш возила кои вредат милиони, пушки/пиштоли со колекционерска вредност и тн.

Од моја гледна точка секој ред напишан од Никола Тесла вреди 1 000 000 пати повеќе отколку било кое дело на Ernest Hemigway. Првиов на човештвото му има оставено дарови со кои се променил животот на милијарди луѓе, вториов буквари за тепање на време.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.403
Поени од реакции
28.373
Грешка у старт правиш и незнам шо ќар има ако ми се инатиш. Ти си од тие ликови што одат на изложба и викаат офф па и ја ова ќе го направам. Башка сликата сама по себе не е уметност, имаш фактор филозофија, политичко уредување во самиот процес на творење, порака, инспирација… куп фактори.
Не знам како тоа ти се инатам, и не можеш да кажуваш од кои луѓе сум затоа што не ме познаваш. Еве сериозно прашање, те молам дај ми објаснување која е филозофијата, политичкото уредување, пораката и инспирацијата за еве рецимо оваа уметност.
1661427677909.png
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.277
Поени од реакции
977
Не знам како тоа ти се инатам, и не можеш да кажуваш од кои луѓе сум затоа што не ме познаваш. Еве сериозно прашање, те молам дај ми објаснување која е филозофијата, политичкото уредување, пораката и инспирацијата за еве рецимо оваа уметност.
Прегледај го приврзокот 342929
Имаш на гугл види си нема шо ја да ти објаснувам слика од 16ти век. Отиди си во Лондон, стави се во ред, ќе дојде кустосот, кураторот, кој и да е сигурно ќе има некој да ти ја објасни у деталии што е платен за тоа.

Не сум ја дојден тука да ти се објаснувам тебе. А и темата не е за уметност. Не сум ти ја дете од 18 години бејтови да ми ставаш тука.

Мое мислење е дека АИ може да креира breathtaking images, ама нема да се уметнички дела. Тоа е различно. А ако сакаш со ниски удари демек ејј шо е ова објасни мало сутра.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.760
Поени од реакции
9.929
Читајќи ја дискусијава ми дојде една интересна слика во глава, си помислив ех да бев уметник да можев да ги пренесам мислите мои на платно/пиксели...да можев да го закачам делото во соба или на бекграунд на компјутер...

Уствари не, му реков само на AI-то што ми беше мислата и за 5 секунди ми ја нацрта за без пари :icon_lol:

My collection _ DALL·E_2022-08-25_14-00-49.png


 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.268
Поени од реакции
10.962
Веројатно и самата си свесна дека и покрај нивната генијалност, и уникатност, самите дела имаат таква вредност затоа што некој решил да ги користи како store of value?
Како што сега имаш NFT кои вредат илјадници евра, како што имаш возила кои вредат милиони, пушки/пиштоли со колекционерска вредност и тн.

Од моја гледна точка секој ред напишан од Никола Тесла вреди 1 000 000 пати повеќе отколку било кое дело на Ernest Hemigway. Првиов на човештвото му има оставено дарови со кои се променил животот на милијарди луѓе, вториов буквари за тепање на време.
Уметноста бара време за да се создаде, но и начинот на кој што го користиш времето може да се смета за уметност. :)
Не може да правиш компарација меѓу Никола Тесла и Ернест Хемингвеј.
Не може да правиш компарација меѓу електроинжинер, машински инжинер и писател, не кога е во прашање нивната професија.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.403
Поени од реакции
28.373
Читајќи ја дискусијава ми дојде една интересна слика во глава, си помислив ех да бев уметник да можев да ги пренесам мислите мои на платно/пиксели...да можев да го закачам делото во соба или на бекграунд на компјутер...

Уствари не, му реков само на AI-то што ми беше мислата и за 5 секунди ми ја нацрта за без пари :icon_lol:

Прегледај го приврзокот 342931


Прашај го шура која е филозофијата на сликава т.е. политичкото уредување. Ова не е уметност apparently.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.268
Поени од реакции
10.962
Прашај го шура која е филозофијата на сликава т.е. политичкото уредување. Ова не е уметност apparently.
Уметност е, ама уметност за информатиката и роботиката.
Неговата уметност е веројатно способноста да ги преточи сопствените мисли и чувства во зборови.

И чија вредност е поголема? На компјутерот или неговата? Неговата!!!
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.403
Поени од реакции
28.373
Уметност е, ама уметност за информатиката и роботиката.
Неговата уметност е веројатно способноста да ги преточи сопствените мисли и чувства во зборови.

И чија вредност е поголема? На компјутерот или неговата? Неговата!!!
Како ја одреди вредноста не можам да разберам? На компјутер дај му пристап до база со зборови, што сакаш ќе ти генерира, без ти да размислуваш. И сериозно бе дискутираме дека уметноста не може да се замени? Најшироката гранка каде што буквално се може да е уметност нема да биде заменета, ок. Еве баленсијага сега направи ташна од ќеса за ѓубре и тоа е мода, ќе се плати 150 илјади евра, ама ова затоа што од компјутер е генерирано не е уметност. Дај барем да бидеме сериозни у дискусииве...
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.760
Поени од реакции
9.929
Уметност е, ама уметност за информатиката и роботиката.
Неговата уметност е веројатно способноста да ги преточи сопствените мисли и чувства во зборови.

И чија вредност е поголема? На компјутерот или неговата? Неговата!!!
Мислам дека способноста на AI-то да толкува и тумачи една реченица и од истата да создаде уникатен цртеж/рендер/фотографија е поголема уметност од мојата способност да ја склопам таа реченица. Може и random цртеж да побарам, тогаш AI-то ќе биде мислител со инспирација, уметник, се во едно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom