Поделба на обврските во домот

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Дали кај вас дома секој член се знае што треба да прави или кој како ќе стигне?

Дали за вас е стереотип дека женските членови на семејството треба да готват, перат, чистат, мијат садови, ја раскреваат масата после ручек и сл. или се согласувате со ова?

Муабетот ми е... Дали во вашиот дом постои нешто како „женска работа“ и „машка работа“ и она: „Не сум женско/машко за да го правам тоа и тоа“?
 
Член од
2 април 2007
Мислења
2.875
Поени од реакции
4
mojata rabota se znae odnapred.
devojkami pravi jadenje jas mijam sadovi(a masina za mienje sudovi kolku bi mi znacela)
ja brisem pod,ona cisti prasina
vo sekoj slucaj nema masko zenski raboti:tv:
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
Fortune напиша:
Дали кај вас дома секој член се знае што треба да прави или кој како ќе стигне?

Дали за вас е стереотип дека женските членови на семејството треба да готват, перат, чистат, мијат садови, ја раскреваат масата после ручек и сл. или се согласувате со ова?

Муабетот ми е... Дали во вашиот дом постои нешто како „женска работа“ и „машка работа“ и она: „Не сум женско/машко за да го правам тоа и тоа“?
A bre! Mora da se podelat obvrskite, ako raboti koj shto ke stigne togash nishto ne pravime! Ne moze site da gledaat kosharka(fudbal) ili nemoze site da gledaat 'raspeani domakinki'(kako li se vikashe onaa emisijana?) E za da se reshi problemov 2-3 televizori si kupuvash i gotovo, sega barem se eftini, znachi sekoj na svoeto mesto so svojata rabota - sakam da kazam deka ,eve primer za mene, jas nemam pojma od gotvenje i perenje taka da edinstveno shto mozam e da podelam nekoj sovet ili da pomognam nekoja fizichka rabota ama za drugo i da sakam e dzabe!
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
Поделба на обврските? Па нема некоја поделба, се има случувано и јас понекогаш да измијам садови, да напраам ручек уклучам правосмукалка. Сега нормално е онаа потешката работа (физичката) преместување саксии косење тревата, сечење на стари гранки и миење на колите тоа е наша машка работа. Ама понекогаш помагаат и мајка ми и сестра ми. Од мал ме имаат научено дека нема машка-женска работа. Ако се работи се работи
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Има делба на машки и женски работи, но не е толку впечатлива. Се знае дека јас си ја чистам мојата соба, и јас изигравам домакинка кога мајка ми не е дома, значи метам, бришам прашина, помагам во генерална чистка дома и сл. Мајка ми готви, пегла и сл. Најбитно е тоа што никој не прави замерки на обврските, сите ажурно си ги исполнуваме.. Брат ми некогаш забушава, но затоа јас сум тука :)
 

Swifty

Никола
Член од
5 февруари 2007
Мислења
992
Поени од реакции
2
Нема секако, тројца мушки сме така да.. нормално би било да и помогнеме на мајка ми, миење садови, готвење ручек и сите оние работи кој една домаќинка треба да ги знае.. живи глупости, "машка" и "женска" работа.. секако освен некој екстремни случаи.
 

Jukka

chili
Член од
16 мај 2007
Мислења
537
Поени од реакции
2
zavisi i od toa familijata vo kakov sostav e, maski zenski. kaj nas nema podelba na rabotite na maski i na zenski, se znae koj e sloboden ke ja zavrsi rabota, ali nekoi raboti se znae si gi terame nie mazite, neam smisla da gi ogrubuvame zenskite race ..... mnogu jasno na svoite doma ke im pomognes ne na komsiite, na vas ke vi bide polesno ......
 
Член од
9 март 2007
Мислења
483
Поени од реакции
6
Секој си ја знае својата работа али и си помагаме меѓусебно!
Сепак најубаво ми е кога сама си ги вршам работите по дома-чистење,готвење,миење,али морам да кажам дека имам голема помош од домашните кога тоа ми е потребно!
Како семејство немаме проблем кој,што како?
 
Член од
10 февруари 2007
Мислења
647
Поени од реакции
28
и кај нас секој си ја знае својата работа :pos: мажите не им помагаат на жените а жените му помагаат малку на мажите:pos: али како и да е не е лошо се наоѓа заеднички муабет
 
Член од
30 јануари 2007
Мислења
11
Поени од реакции
0
Jas sum mnogu protiv tie "maski" i "zenski" raboti, sekoj neka raboti toa sto moze. Zenite se mnogu potcineti po ova prasanje barem vo Makedonija, tie se zadolzeni za domot i site raboti vo nego a kao mazot treba da ja obezbedi familijata da odi na rabota,a posle toa da go fati krevetot.Toa mozebi bilo taka porano koga zenite bile domakinki i ne odele na rabota, megutoa sega zenite isto taka se samostojni,se trudat i pridonesuvaat za familijata i ne e pravedno posle tie obvrski od rabota koga ke si dojdat doma da se fatat za domasnite obvrski t.e. da rmbaat od jutra do sutra bez pomos od mazot (so taka ne odat daleku).
Mazite treba da im pomagaat na zenite do onaa granica na papucarluk. Sega stvarno ne mozam da zamislam maz da zeme da cisti WC, da prise prasina ili da prostira alista-sto vo normalni uslovi i ne treba da go pravi.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.673
Поени од реакции
13.262
Кај нас дома има еден вид поделба на трудот. За подготвување на оброци најчесто е мајка ми. За поправки се исклучиво татко ми и брат ми. Е сега за чистење низ дома имаме усвоено еден вид ред. Кај нас се чисти 2 пати во неделата. Во четвртоците се мајка ми и брат ми а во неделите јас и татко ми. За перење садови истотака секој си има свој ден - на пример јас ги перам денес, брат ми утре, па мајка ми и на крај татко ми и после пак циклично. :toe:
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
Denes padna muabet vrzuvanje vratovrska...
Pa da prasham: Mashka ili zenska rabota e?
Jas mislam deka e zenska rabota!
Iako znam ama do sega nikogash ne sum go iskoristil praktichno ...:vozbud:
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Оф мори мајко до кога со овие поделби.
Ако двајцата работиме , двата ќе работиме и тоа дома што треба да се среди околу ќука. Ни под разно не е женска работа ако двата работат полно работно време .
Или можда би се согласила да работам 10 сати неделно и да ја држам куќата под конец , а тој ако е маж нека заработва за двата иначе никако , хихихи.
 

JASMIN

Шехерезада
Член од
10 април 2006
Мислења
480
Поени од реакции
19
Мене не ми смета ништо, се’ ама се’ би работела по дома и сама ако треба, ама едно нешто би ме утепало: да ја држам куќата јас, а тој земе мани да ми наоѓа, во смисла, види прозоров, не го избриша како што треба. Леле, е би се развела заради тоа.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
JASMIN напиша:
Мене не ми смета ништо, се’ ама се’ би работела по дома и сама ако треба, ама едно нешто би ме утепало: да ја држам куќата јас, а тој земе мани да ми наоѓа, во смисла, види прозоров, не го избриша како што треба. Леле, е би се развела заради тоа.
:pos2: :pos2:
Или да ми вика не така,туку вака(покажува 5 сек и пак си легнува на кревет):duel: Кога работам не сакам никој да ми се меша.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom