Поделба на имот

Член од
26 јануари 2020
Мислења
709
Поени од реакции
933
Прашањето е:



Дедо ми и баба ми имаат наследство и по нивната смрт како се поделува?
Тие ми се дедо и баба по мајка ми (но таа е почината неодамна и ништо немаше на нејзино име). Значи дедо ми и баба ми имаа две ќерки т.е мајка ми (постарата) и тетка ми.

Доколку немаат прецизирано кој што да наследи, според закон како оди поделбата, на две половини т.е половина на тетка ми и половина на мене?
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Имотот го делат мајка ти (без разлика што е почината) и тетка ти. Ако си единствен наследник на мајка ти, тогаш нејзината половина е твоја.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Прашањето е:



Дедо ми и баба ми имаат наследство и по нивната смрт како се поделува?
Тие ми се дедо и баба по мајка ми (но таа е почината неодамна и ништо немаше на нејзино име). Значи дедо ми и баба ми имаа две ќерки т.е мајка ми (постарата) и тетка ми.

Доколку немаат прецизирано кој што да наследи, според закон како оди поделбата, на две половини т.е половина на тетка ми и половина на мене?
Ако е жива тетка ти, тогаш таа е наследник на 50% и потомците на нејзината сестра(вие) 50%. Е сега имајте на ум дека при наследувањето вие кои сте потомци на починатиот наследник, ќе платите 3%(мислам) данок, пошто сте второ колено наследници.
 
Член од
30 декември 2014
Мислења
184
Поени од реакции
241
Ne se plakja danok, bidejki nasleduva vo prv nasleden red.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Првиот наследен ред се потомците на оставителот и неговиот брачен другар. Баба ти има 50%, а ти и тетка ти по 25%

Баба ти може да се откаже од тие 50% и вие да ги поделите, ама може да ги даде само на еден. Како и да е навреме поделите се што треба, нека е на нивно име до смртта и после секој наследник со свој дел.

Данок на наследство и подарок не плаќа:

1) Наследникот, односно примателот на подарок од прв наследен ред.

2) Наследникот, односно примателот на подарок од втор наследен ред на еден наследен односно на подарок примен стан, односно семејна станбена зграда ако со оставителот односно давателот на подарок живеел во заедничко домаќинство најмалку една година пред смртта на оставителот, односно во моментот на приемот на подарокот, под услов тој и членовите на неговото семејство да немаат друг стан односно станбена зграда.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Сите си кажавте мнение, изгледа никој озбилно не го прочита стартниот пост.
 
Член од
30 декември 2014
Мислења
184
Поени од реакции
241
Znaete li sto znaci pravoto na pretstavuvanje?
Prv nasleden red: bracen drugar i potomci.
Vtor nasleden red: roditeli i bracen drugar.
Автоматски споено мислење:

Vnukot vo konkretniov slucaj se javuva kako naslednik vo prv nasleden red po pravoto na pretstavuvanje na negovata majka, odnosno kerka na ostavitelot.
Ps. Mala edukacija
Автоматски споено мислење:

Inace, tetkata i vnukot nasleduvaat po 1/2 od imotot
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
709
Поени од реакции
933
Дедо ми почина за жал пред 3 недели, ни стигна писмо за оставинска постапка. Меѓутоа во меѓувреме дознав дека кога била таму кога се потполнувало документот за посмртницата, се пишала сама како наследник, и тој ја прашал таму дали има сестра и деца. Па и во меѓувреме ја прашала баба ми во смисла да се пишела тетка ми и баба ми. Ми нема логика сето тоа, али осеќам во последно време како да ме одбегнува.


Како и да е, баба ми се откажува од сето наследство, сака да го подели имотот на нас двајцата односно мене и тетка ми. Јас се консултирав со правно лице, во случај ако не се договориме ние меѓусебе, преку суд ќе одам да се дели по идеална половина, па да видам дали ќе и одговара така. :)


Ме фаќа анксиозност и нервоза, се молам периодов да останам силен и смирен. Немам никој близок салам што би ме поддржал освен баба ми.
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Koj e prv nasleden red, vnukot? Jalnas si mnogu, tetka mu nema da plati oti e prvo koleno, a on ke si plati ko popce!
Ццц класично не познавање на право, прочитај за “Право на претставување“ поздрав.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Koj e prv nasleden red, vnukot? Jalnas si mnogu, tetka mu nema da plati oti e prvo koleno, a on ke si plati ko popce!
Нема данок. Иди по право на претставување (нешто што ќе биде забележано и во полномошно и во решение од Нотар).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom