Поделба на имот по развод?

Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.431
Поени од реакции
9.153
Moze li da mi kazes kako se dava poklon so dogovor za kupoprodazba ?
Може ли да не лупеташ?
Пошто такво нешто никаде не напишав (ми вадиш муабет од контекст), а мака ми е да си ги мериме на кој му е подолг.

Шетња.
 

X3m

Титула по желба
Член од
20 јуни 2007
Мислења
445
Поени од реакции
177
Може ли да не лупеташ?
Пошто такво нешто никаде не напишав (ми вадиш муабет од контекст), а мака ми е да си ги мериме на кој му е подолг.

Шетња.
Clenot prasuva - Dali za vreme na razvod na brak soprugot ima pravo na imotot koj mi e poklon od roditelite
A ti mu odgovaras - Да, ако е даден на тебе како поклон или со обичен купопродажен договор на нотар.

Sto lupetam? eve si pisal deka soprugot ima pravo na imotot ako i e daden kako poklon ILI so kupoprodazen dogovor... Samo na doktori na pravni nauki kako tebe moze ova da im e jasno, pa daj prosvetli me... poklon = OBICEN kupoprodazen dogovor... kazi barem kakov e toj OBICEN a kakov POSEBEN kupoprodazen dogovor.

Ne si gi merime, tvojot e podolg... zatoa sakam da objasnis, da naucam nesto od poiskusnite... i nadevam se nema da mi tarifiras za naplata...
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.431
Поени од реакции
9.153
Clenot prasuva - Dali za vreme na razvod na brak soprugot ima pravo na imotot koj mi e poklon od roditelite
A ti mu odgovaras - Да, ако е даден на тебе како поклон или со обичен купопродажен договор на нотар.

Sto lupetam? eve si pisal deka soprugot ima pravo na imotot ako i e daden kako poklon ILI so kupoprodazen dogovor... Samo na doktori na pravni nauki kako tebe moze ova da im e jasno, pa daj prosvetli me... poklon = OBICEN kupoprodazen dogovor... kazi barem kakov e toj OBICEN a kakov POSEBEN kupoprodazen dogovor.

Ne si gi merime, tvojot e podolg... zatoa sakam da objasnis, da naucam nesto od poiskusnite... i nadevam se nema da mi tarifiras za naplata...
Тоа ИЛИ замени го со ОДНОСНО, тука ми беше грешката во објаснувањето (непознавањето) кон членот што во наредните КАТАЉОН постови го објаснив ЗОШТО треба да си ги отвори очите (бидејќи ако е купопродажен договорот губи спор на суд, ако е Договор за поклон/дар не губи, а често ВО ПРАКСА странките мислат дека станот им е поклон - уствари им го „препишале“ со Купопродажен договор на нотар и потоа имаат проблеми на суд).

Како и да е, не е проблем што тука ТИ и „ПРАВНИЦИВЕ“ ќутите кога некој има проблем (воопшто НЕ се ни помачивте да и одговорите со напомена дека може да има проблеми) или пак му велите шибај нема гајле. ПРОБЛЕМ е некој друг кога ќе им рече еј луѓе отворете си ги очите оти може да Ве изиграат, проблем е некој друг кој воопшто не е од Вашата фела ќе направи "honest mistake" во обидот да му помогне на некој кој има мака.

Па ајде после прозивање, цитирање... курци, палци. Укажување колку сте во право, колку тоа имате знаење... дрн дрн дрн.

Колку год да е нечие познавање/непознавање (еве моето) ограничено од правен аспект, сепак тоа НЕ Ве оправдува никако на луѓето да им давате ПОЛУ или НИКАКВИ информации, а токму тоа го правите (во меѓувреме ловејќи страни НА ФОРУМ = ебаве правниците што дотаму сте стигнале во поимањето и практицирањето на правото. Дипломите директива во канта. За етичкиот момент на цела ситуација џабе ќе јадеме лајна пошто пак ќе се јави овај што имал водоводџии и електричари по дома да му поправаат па му наплатиле).

Класичен МКД менталитет, ќути си додека не те засега тебе и гледај да искористиш гужва (странка во незнаење).
 
Член од
2 март 2016
Мислења
481
Поени од реакции
468
Да, ако е даден на тебе како поклон или со обичен купопродажен договор на нотар.
Ќе нема само ако е пишан со договор за издржување на еден од родителите.

Доколку се' уште нема тужба за развод на брак можеш повторно да го префрлиш назад на нив пред да започне цела таа циркузијада, пошто ако го префрлаш после развод или за време на постапката за развод мислам дека ќе одговараш (ова ќе мора да ти потврдат правниците на темата, не сум правно лице).
Ова што си го пишал е неточно, спротивно е на повеќе закони, дали сфаќаш што си пишал? Како можеш да си дозволиш да даваш правни совети кога не си правник?
Па и даваш погрешни совети, ја насочуваш во правец да и' направиш штета, со други зборови да ја оставиш на улица.
Ќе ми морализираш затоа што сум ти рекол дека си го наплаќам трудот, ќе ми се правиш на мене и на други колеги паметен за работи за кои поима немаш.
Сега ти реплицирам само за да други да знаат да не те читаат кога делиш овде правни совети.
Правиш надриписарство, за вакви правно неточни совети можеш да сносиш одговорност, немој да мислиш дека ќе сe скриеш зад псевдонимот, или nickname, или дека ова било форум и дека си кажувал слободно мислење, демократија било итн глупости...

Внимавај не се расфрлај со твои правни совети, погрешно го толкуваш правото, ова не е заебанција можеш да доведеш некој во тешка заблуда да му направиш штета, тој некој може да те повика на одговорност!
Кајгана форум е социјална платформа/мрежа исто како фејсбук секој сноси одговорност за своите постови.
Најдобронамерно ти кажувам немој да ме сфатиш погрешно, го оставам на страна тоа што водиш негативна кампања против правници, адвокати цела правосудна фела, тоа си е дебата, дискусија секој си има право на свое мислење, но во однос на тоа да даваш правни совети, а не си правник, немој, целта на овој форум а и на темава ,,Поделба на имот по развод" е да има точни правни одговори, ако толку сакаш да делиш совети има други теми во кои можеш да се пронајдеш.
Автоматски споено мислење:

Тоа ИЛИ замени го со ОДНОСНО, тука ми беше грешката во објаснувањето (непознавањето) кон членот што во наредните КАТАЉОН постови го објаснив ЗОШТО треба да си ги отвори очите (бидејќи ако е купопродажен договорот губи спор на суд, ако е Договор за поклон/дар не губи, а често ВО ПРАКСА странките мислат дека станот им е поклон - уствари им го „препишале“ со Купопродажен договор на нотар и потоа имаат проблеми на суд).

Како и да е, не е проблем што тука ТИ и „ПРАВНИЦИВЕ“ ќутите кога некој има проблем (воопшто НЕ се ни помачивте да и одговорите со напомена дека може да има проблеми) или пак му велите шибај нема гајле. ПРОБЛЕМ е некој друг кога ќе им рече еј луѓе отворете си ги очите оти може да Ве изиграат, проблем е некој друг кој воопшто не е од Вашата фела ќе направи "honest mistake" во обидот да му помогне на некој кој има мака.

Па ајде после прозивање, цитирање... курци, палци. Укажување колку сте во право, колку тоа имате знаење... дрн дрн дрн.

Колку год да е нечие познавање/непознавање (еве моето) ограничено од правен аспект, сепак тоа НЕ Ве оправдува никако на луѓето да им давате ПОЛУ или НИКАКВИ информации, а токму тоа го правите (во меѓувреме ловејќи страни НА ФОРУМ = ебаве правниците што дотаму сте стигнале во поимањето и практицирањето на правото. Дипломите директива во канта. За етичкиот момент на цела ситуација џабе ќе јадеме лајна пошто пак ќе се јави овај што имал водоводџии и електричари по дома да му поправаат па му наплатиле).

Класичен МКД менталитет, ќути си додека не те засега тебе и гледај да искористиш гужва (странка во незнаење).
Дали некој побарал твое мислење?
Ова во контекст на последниот мој пост.
Не си правник, немој да даваш погрешни правни совети, и после да се правдаш дека не си бил правник, толку од мене воопшто на темава, најдобронамерно човечки го пишувам ова и тебе да те заштитам, и тој некој на кој можеш да му направиш огромна штета.
Затоа што многу луѓе веруваат во овие постови на форумов, многу луѓе носат одлуки верувајќи на овие постови, веруваат во точноста што е пишано овде на Кајгана.
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.431
Поени од реакции
9.153
Ова што си го пишал е неточно, спротивно е на повеќе закони, дали сфаќаш што си пишал? Како можеш да си дозволиш да даваш правни совети кога не си правник?
Па и даваш погрешни совети, ја насочуваш во правец да и' направиш штета, со други зборови да ја оставиш на улица.
Ќе ми морализираш затоа што сум ти рекол дека си го наплаќам трудот, ќе ми се правиш на мене и на други колеги паметен за работи за кои поима немаш.
Сега ти реплицирам само за да други да знаат да не те читаат кога делиш овде правни совети.
Правиш надриписарство, за вакви правно неточни совети можеш да сносиш одговорност, немој да мислиш дека ќе сe скриеш зад псевдонимот, или nickname, или дека ова било форум и дека си кажувал слободно мислење, демократија било итн глупости...

Внимавај не се расфрлај со твои правни совети, погрешно го толкуваш правото, ова не е заебанција можеш да доведеш некој во тешка заблуда да му направиш штета, тој некој може да те повика на одговорност!
Кајгана форум е социјална платформа/мрежа исто како фејсбук секој сноси одговорност за своите постови.
Најдобронамерно ти кажувам немој да ме сфатиш погрешно, го оставам на страна тоа што водиш негативна кампања против правници, адвокати цела правосудна фела, тоа си е дебата, дискусија секој си има право на свое мислење, но во однос на тоа да даваш правни совети, а не си правник, немој, целта на овој форум а и на темава ,,Поделба на имот по развод" е да има точни правни одговори, ако толку сакаш да делиш совети има други теми во кои можеш да се пронајдеш.
Автоматски споено мислење:



Дали некој побарал твое мислење?
Ова во контекст на последниот мој пост.
Не си правник, немој да даваш погрешни правни совети, и после да се правдаш дека не си бил правник, толку од мене воопшто на темава, најдобронамерно човечки го пишувам ова и тебе да те заштитам, и тој некој на кој можеш да му направиш огромна штета.
Затоа што многу луѓе веруваат во овие постови на форумов, многу луѓе носат одлуки верувајќи на овие постови, веруваат во точноста што е пишано овде на Кајгана.
Форца друже, како сакаш сфати, надриписарство, тужби, курци-палци..., социјални мрежи, СЕТО тоа во ред.

Но немој да мислиш дека некој ќе оди на суд и ќе им рече ама мене адвокатот Форца на форумот или членот Генерал или X член ми рече еј батка ова е вака и вака и дојдов тука без правен застапник па ајде да видиме господине судија што ќе пресудите.
ДУРИ и да е така судијата ќе суди врз основа на тоа што е предметот.

А ти и останатите правници ако сте толку загрижени за било кој тука што постира можете две работи:
1. Точно да му разглабите зошто нешто може, а зошто не може.
2. Да му кажете, види има решение за ова али се плаќа - повелете во инбокс.

И двете работи се легитимни.

На крај што се случи?
Наместо да и реплицирате неа, се впуштате во дискусија со мене мавтајќи со вашите дипломи/знаење и слично.
Ајде, во ред и тоа. Да тргнеме на страна фактот што нема конкретен совет до крај даден (или јас никаде не прочитав) освен едно сувопарно - немаш гајле, што би и одговориле?

И еве, правно, што е погрешно? Нели имаш купопродажен договор и Договор за дар?
Постојат во видовите на договори такви? - Секако дека постојат.

Еве кажи ми и мене и на членката (чисто од правна точка, без да се контраме и мрсиме муда и двата) ДАЛИ е можен превид?
Да го префрлиле станот со купопродажен договор кој таа го нарекува ДАР, а тоа никаде не е наведено?
И дали заради тоа има можност на суд и при рочиште да го изгуби пола имот затоа што не е даден со договор за дар т.е. никаде не е наведено во договорот (каков и да е) дека тоа е дар?

Одговори ми, ако сакаш, на овие две прашања. Ти ги поставувам најсериозно без намера да те омаловажам или да се расправаме. Форум дискусија.
 
Член од
2 март 2016
Мислења
481
Поени од реакции
468
Форца друже, како сакаш сфати, надриписарство, тужби, курци-палци..., социјални мрежи, СЕТО тоа во ред.

Но немој да мислиш дека некој ќе оди на суд и ќе им рече ама мене адвокатот Форца на форумот или членот Генерал или X член ми рече еј батка ова е вака и вака и дојдов тука без правен застапник па ајде да видиме господине судија што ќе пресудите.
ДУРИ и да е така судијата ќе суди врз основа на тоа што е предметот.

А ти и останатите правници ако сте толку загрижени за било кој тука што постира можете две работи:
1. Точно да му разглабите зошто нешто може, а зошто не може.
2. Да му кажете, види има решение за ова али се плаќа - повелете во инбокс.

И двете работи се легитимни.

На крај што се случи?
Наместо да и реплицирате неа, се впуштате во дискусија со мене мавтајќи со вашите дипломи/знаење и слично.
Ајде, во ред и тоа. Да тргнеме на страна фактот што нема конкретен совет до крај даден (или јас никаде не прочитав) освен едно сувопарно - немаш гајле, што би и одговориле?

И еве, правно, што е погрешно? Нели имаш купопродажен договор и Договор за дар?
Постојат во видовите на договори такви? - Секако дека постојат.

Еве кажи ми и мене и на членката (чисто од правна точка, без да се контраме и мрсиме муда и двата) ДАЛИ е можен превид?
Да го префрлиле станот со купопродажен договор кој таа го нарекува ДАР, а тоа никаде не е наведено?
И дали заради тоа има можност на суд и при рочиште да го изгуби пола имот затоа што не е даден со договор за дар т.е. никаде не е наведено во договорот (каков и да е) дека тоа е дар?

Одговори ми, ако сакаш, на овие две прашања. Ти ги поставувам најсериозно без намера да те омаловажам или да се расправаме. Форум дискусија.
Не можам да ти одговорам затоа што ова што го поставуваш како прашања е фиктивна ситуација, и не сакам да решавам фиктивни правни проблеми, еве нека членот или членката да постават тука документи нормално со скриени лични податоци, за да ги прочитам и да ја утврдам реалната фактичка состојба и ќе и одговорам овде тоест ќе и дадам мое правно мислење засновано врз позитивното право на Македонија.
За тоа да не даваш твои правни совети затоа што не си правник ти кажав чисто од добронамерност, а ти сфати го како мислиш дека е за тебе најдобро, јас ниту сакам ниту можам да ти се мешам во тоа, но ако не сакаш некој непознат кој прашува за правен совет да го упатиш во погрешен правец тогаш игнорирај го прашањето, друго е ако тоа го споделиш како твое лично искуство, но друго е да тврдиш дека законски е нешто така кога не е, пак ќе кажам ти знаеш најдобро, и не ги сфаќај моите погорни постови погрешно немам задна намера.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Убаво рече некој пред 2-3 страни тука...адвокат што брка клиенти на форум, не е адвокат. :D
 
Член од
2 март 2016
Мислења
481
Поени од реакции
468
Убаво рече некој пред 2-3 страни тука...адвокат што брка клиенти на форум, не е адвокат. :D
МарТинчо многу смешно, ептен ме насмеа ми ја разубави вечерта и онака овие талјаните не можат втор гол да дадат само ме ,,нервираат"... :D
Нејсе, за ова што збориш, знаеш така е се согласувам, а знам пробуваш да ме испровоцираш, али џабе е не се мачи таман работа да дојдам до дереџе да бркам клиенти, уствари да ловам клиенти по форумов :D
Ајде имај убава вечер и навивај за Италија втор гол да даде, инаку кој ќе лови клиенти вечерва по форумов за да уплатам утре сингл за да победиме против Украина, btw ако ти треба правен совет да те ,,уловам" тебе за да не се мачам :D :D :D hahah :pos::pos::pos:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: X3m
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.431
Поени од реакции
9.153
Не можам да ти одговорам затоа што ова што го поставуваш како прашања е фиктивна ситуација, и не сакам да решавам фиктивни правни проблеми...
Да не одиме тогаш повеќе со реплики.
Не е дека не можеш, не сакаш.

Најверојатно затоа што ќе се потврди тоа што те прашав и што го тврдев во однос на можниот исход и ПРЕДУПРЕДУВАЊЕТО кое членот не го доби од Вас како правници (а требаше) - да си го провери договорот.

Тоа што на јавен форум сметате дека никој освен Вас не треба да дава мислења (колку год лаички или пак стручни биле) и што јас од др страна сметам дека Вашето постоење тука треба да е ПРОбоно бидејќи луѓето идат по мислење (искуство) во вид на помош ќе го оставиме на различното гледање на нештата на кое јас и Вие имаме право како членови на овој форум.

Така да, секој со своите ставови во животот.

Се надевам членот прочита тоа што требаше да прочита и ќе си ги отвори очите 16 пред да разговара со адвокат т.е. ќе побара повеќе мислења пред да се одлучи за правен застапник.

Јас лично, никогаш не би одбрал адвокат кој со два збора ќе ми каже терај немаш гајле без да образложи зошто и кои се последиците од едното и другото поведение (за тебе хипотетичките ситуации).

Позз
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Ајде сега да почнеме од најосновни работи и правни поими за конечно да се завршат овие преписки бидејќи не само што се непрофесионални, туку се и срамни, полни со навреди и омаловажување на соговорниците, нешто кое не доликува дури и на форум!
Договор за дар спаѓа во тнр еднострано обврзувачки и доброчини договори од кои за само за едната страна, дародавачот, произлегува обврска, а право на страната на даропримачот како друга договорна странка.
Договорот за купопродажба, пак од друга страна произведува обврски и за двете страни, купувачот да ја плати договорената купопродажна цена, под начин и услови определени во самиот купопродажен договор, а пак продавачот се обрзува да му го предаде во сопственост и владение предметот на купопродажба на купувачот.
Во конкретниот случај членката која праша јасно нагласи дека се работи за договор за дар, а потоа уште еднаш, по втор пат, нагласи дека се работи за дар на куќа или стан како израз на благодарност од страна на нејзините родители. Значи, човек со просечна интелигенција би требало да знае дали куќа/стан добил како ПОКЛОН или за тоа платил ПАРИ - КУПОПРОДАЖНА ЦЕНА, па за да може да стане збор за договор за купопродажба. Ако членката плаќала најверојатно ќе знаела за тоа и ќе имала доказ бидејќи плаќањето се врши преку трансакциска сметка, а истото тоа може да го провери и на имотниот лист каде го пишува основот по кој членката се стекнала со правото на сопственост на предметиот имот (договор за дар или договор за поклон, небитно).
Ова мое објаснување е сосема непотребно и му е добро познато на секој еден правник, па дури и на еден студент на правни студии и затоа нити еден правник не се впушти во ваква дискусија, а "генералот" од само нему познати причини отвори фронт со сите правници кои несебично посветуваат време да помогнат со свое правно мислење и искуство. Може, а и пожелно е да се отвори дискусија и правна полемика за правни прашања за кои постојат различни толкувања и различна судска пракса, но за вакви тривијални нешта тоа е недозволиво.
И да, најпрофесионалниот одговор кој го доби членката беше токму оној најкраткиот и ако не грешам првиот:
Imot dobien kako nasledstvo ili poklon od tvoite roditelite e isklucivo tvoj I soprugot nema pravo na nego
Толку е одговорот!
И колку да се знае, ако адвокат нанесе штета на својата странка со неговото постапување, односно непостапување, странката има право против тој адвокат да поднесе тужба за надомест на причинетата штета! Што не е случај и со надриписарите и квазиадвокатите.
@Mister No @Forca @X3m @Bafra сите беа максимално коректни и професионални во одговорите, се извинувам ако некого пропуштив.
Се надевам дека со ова непотребно и офтопик објаснување конечно ќе се стави крај на оваа непродуктивна дискусија.
 

X3m

Титула по желба
Член од
20 јуни 2007
Мислења
445
Поени од реакции
177
Генерал, па на членот му беше одговорено прашањето точно пред ти да искоментираш неточно. Ако веќе некој точно му одговорил нема потреба да му реплицираат уште 10 души со истиот одговор.... туку ти реплицирале тебе бидејќи си дал неточен одговор (ненамерно).

Членот постави јасно прашање, си доби краток и јасен одговор. Е сеа ти што пишуваш може да е така, вака или онака... тоа се само претпоставки, ама не верувам дека членот отишол кај нотар, потпишал договор, а незнае дали е за поклон или купопродажба.

Секој договор може да се раскине, без разлика каков е, па според тебе секој одговор треба да биде предупредување.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.431
Поени од реакции
9.153
Генерал, па на членот му беше одговорено прашањето точно пред ти да искоментираш неточно. Ако веќе некој точно му одговорил нема потреба да му реплицираат уште 10 души со истиот одговор.... туку ти реплицирале тебе бидејќи си дал неточен одговор (ненамерно).

Членот постави јасно прашање, си доби краток и јасен одговор. Е сеа ти што пишуваш може да е така, вака или онака... тоа се само претпоставки, ама не верувам дека членот отишол кај нотар, потпишал договор, а незнае дали е за поклон или купопродажба.

Секој договор може да се раскине, без разлика каков е, па според тебе секој одговор треба да биде предупредување.
Баш така. Може да е и овака и онака... јас може верувам во Дедо Мраз, ти можеби не (ама не знаеме дали постои ИСТО како што не знаеме каков договор потпишал и што е во него пошто го немаме на увид).
Со тоа, бидејќи практично живееме во земја каде правото, адвокатурата и било што друго (одбери професија по избор) има еден куп дилетанти кои ќе ти ебат матер доколку не си информиран може да го наебеш и секогаш ти треба дополнителна помош/мислење.

АКО членот беше толку информиран и толку веруваше на својот адвокат (или воопшто пред да оди на адвокат пиша тука за второ, трето, петто мислење) мислам дека не би постоеле ниту форуми ниту пак таа/тој би имале потреба да се логираат и да бараат совет/помош. Зошто воопшто поставил прашање ако работите се црно-бели, вишак време?

Без разлика на тоа што Сашо е во право за правната разврска т.е. објаснување кое го дава СЕГА (откако мрсевме муда страници наназад) и во кое се установува дека бев грешка кога реков дека дар ПОДЛЕЖИ на делба, сепак ниту сашо ниту форца не се одважија да дадат пошироко објаснување под ПРЕТПОСТАВКА дека се' е во ред со договорот и живееме во Данска.

Зошто потегнав воопшто дискусија за тоа дали дар или купопродажен?

Заради тоа што ќе беше ГЛУПАВО и НЕВЕРОДОСТОЈНО да вадам примери од блиско опкружување кога пријатели предавале во владение имот со токму такви договори - веднаш репликата ќе беше абе ајде муабет од типот знам еден човек од брачед другар има ова му се случи.
Всушност предавале на нотар и истиот им рекол абе ајде пиши некоја цифра што има врска и онака твој е станот.
Да, не се работеше за развод но така предавале имот во владение од едно на друго колено во семејството.

Затоа го прашав Форца дали е можна грешка, но пошто по дифолт дава "демо" одговори (за целосна верзија уплатете во инбокс) - НЕГОВО ПРАВО НЕ МУ СУДАМ САМО НЕ СЕ СОГЛАСУВАМ, дојдовме до тоа да даде објаснување Сашо во кое кажува целосна слика и кога некој ќе дојде со мака ќе прочита ШТО може да очекува.

Да не контрав, иако нели вака според него ниско-интелегентен (а всушност со пример од секојдневие кој не сакав да го спомнам заради релевантност на муабетот) немаше да дојдеме до фактот дека можна е грешка за која СЕПАК ако се направи се одговара + сепак да се добие целосен одговор про-боно (што и е целта на форумот според мене).

Така да, напишаните закони се едно, практицирањето на истите во пракса се сосема трета работа во држава како оваа, а дупашлоци за имот кој би можел да вреди цирка од 30 до 80к еур некој не би помислил ни три минути пред да ги направи. Ги има и сите знаеме дека постојат.

Атер за муабетот можеби во иднина ќе им објаснувате на луѓето подетално наместо сувопарни одговори од типот, супер си, терај.

Ме нервира пристапот (за наплата на совет и за недообјаснување на работите/законите), а против членовите ништо лично иако критиката за пристапот ја сфаќаат лично па и неинтелегентен и несоодветен за темата и ред други муабети паднаа.

Без разлика, барем членот сега има комплетна слика што и каде може да се погреши, а тоа што се испукавме ние во 20 постови е недостаток на квалитетна комуникација (за танго треба двајца, во случајот тројца).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom