Поделба на имот по развод?

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од @meli, 6 март 2019.

1. @meli

@meli

Член од:
    26 февруари 2019
    Мислења:
    2
    Допаѓања:
    0
    Здраво! Ако може еден совет?
    Ќе се обидам да бидам што е можно пократка и да прашам само тоа што ме интересира.
    Ние со мајка ми сакаме да се разделиме развод од татко ни поради некои х причини. (алкохол итн)

На мајка ми колку што бев читала и следи половина имот.
    Е сега како ќе се дели имотот? Дали градежен инженер треба да дојде и да утврди дали е можно физички куќата да се подели и доколку неможе, како ќе се подели имотот?

Дали ако градежниот инж. утврди дека имотот неможе физички да се подели тој би морал да се продаде?
    Е сега тука ме интересира дали и кој ја утврдува цената на имотот во случај на продажба?
    Дали има некој како вештак или проценител кој ќе ја процени вредноста на куќата, бидејќи татко ни е познат по тоа што лупа некои забегани цени, само од нему познати причини.

Ова нешто сум запознаена бидејќи бев зборела неформално со правник еднаш, но тогаш и не бевме нешто многу заинтересирани, но сега би сакала тоа и да го сториме и секако ќе ангажираме адвокат во скоро време, но овде би сакала да прашам кој и каков е начинот во ваков случај?

Дали можеби некој имал исто вака проблем и како го решил? Некој да препорача адвокат кој е запознаен со оваа работа?

2. ShakaZulu

ShakaZulu " Тој Сум Бре "

Член од:
    29 јули 2008
    Мислења:
    2.949
    Допаѓања:
    3.065
    Колку што знам јас следи половина од се стекнато после склучувањето на бракот, значи ако заедно правеле куќа во ред по пола, ама ако пример куќата е наследена од пример родителите на едниот сопружник тогаш не може да следува половина... истото треба да важи и за подвижен имот, возила и слично...

Адвокат специјализиран за разводи за да не излезе на крај жената да треба да плаќа алиментација на мажот :D

На bijons и Паланчански им се допаѓа ова.
  3. Паланчански

Паланчански ГРЕбач

Член од:
    12 јануари 2008
    Мислења:
    528
    Допаѓања:
    162
    Адвокатот ќе однесе куп пари, а дали ќе биде заинтересиран странката да го добие спорот? Во принцип се трудат колку можат да одолговлекуваат за да извлечат повеќе.
    @ShakaZulu добро напиша. Се дели имотот стекнат за време на заедничкиот живот (без разлика дали едниот сопружник бил вработен, земал кредит и сл.). Имотот внесен во брак, како и подоцна наследениот имот, подароците ако се подарени исклучиво на едниот сопружник не се делат.

4. @meli

@meli

Член од:
    26 февруари 2019
    Мислења:
    2
    Допаѓања:
    0
    Значи не бев прашувала тоа дали и следува и како и следува туку овие работи

5. Ron Burgundy

Ron Burgundy

Член од:
    29 јуни 2014
    Мислења:
    9.003
    Допаѓања:
    9.062
    Каков вештак ќе ти проценува? Тој што има имотен лист односно сопственикот одредува за која цена ќе го продаде.

6. lazar31

lazar31

Член од:
    7 ноември 2011
    Мислења:
    1.917
    Допаѓања:
    1.989
    Доколку во парничната постапка не се постигне спогодба за тоа кој дел од куќата кому ке припадне, тогаш судот куќата ке ја подели на двајцата на идеални делови (нормално доколку следува на двајцата....), и во имотниот лист ке се запишат двајцата како сосопственици, на пример двајцата на по 1/2 идеален дел.
    Потоа поевтината варијанта за физичка делба на куќата е да тоа се направи преку нотар. Тоа оти така што најпрво ке ангажираат геодет кој ке изготви скица на тоа што го договориле и истата скица се внесува во договорот за физичка делба кој ке се солемнизира кај нотар а потоа ке се спроведе во катастарот и двајцата ке си добијат посебен имотен лист со нивниот имот кој дел ке може секој да си го продаде или да си го чува.
    Доколку нема согласност за физичката делба тогаш следува многу скапата варијанта да тоа се направи во вонпарнична постапка а која ке биде оптоварена со многу трошоци за вештаци и адвокати. Вештото лице- геодет ке направи предлог скица за тоа како смета дека недвижноста треба да се подели, па ке следува дуга скица од вешто лице ангажирано од другата страна која ке биде сосем различна од првата.... или вештите лица ке утврдат дека физичка делба на предметната недвижност е невозможна. Ако физичката делба е возможна тогаш судот ке ја поделеи недвижноста и секој во неговиот имотен лист ке си го запише неговиот дел кој ке биде определен и после може да си го продава или чува.
    Е сега гледам дека алудираш на тоа да се продава целата куќа. Тоа ке биде случај само ако судот утврди дека физичка делба не е можна и никој не се согласува да му го плати делот на другиот и да ја добие целата недвижност или неможат да се сложат за цената. Во тој случај во решението кое ке го донесе судот во вонпарничната постапка ке стои дека физичка делба не е можна и делбата да се изврши со продажба на недвижноста преку извршител по што на секој ке му биде исплатен неговиот дел. Откако тоа решение ке стане правосилно, било кој од страните може да поднесе барање за извршување кај извршител од подрачјето на судот кој го донел решението. Накратко, потоа извршителот ја тера продажбата така што ке определи проценител (тоа се посебно овластени проценители - фирми со лиценци од мин. за сообраќај и врски) кој ке изготви проценка и согласно истата извршителот ке ја определи почетната цена за првата продажба со усно и јавно наддавање. Ако нема заинтересиран купувач на првата продажба извршителот ке определи втора продажба на која цената ке се намали за 1/3... Рачунај дека таква постапка кај извршителот чини во просек 150.000,00 денари (зборам ако нема присилно иселување кое значително ги зголемува трошоците) и тие трошоци извршителот ке си ги наплати од постигнатата цена а остатокот ке го подели на странките согласно нивниот идеален дел од недвижноста.

Tomasino, @meli, Krstev и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Јаневски

Јаневски

Член од:
    1 јануари 2010
    Мислења:
    1.598
    Допаѓања:
    907
    Ништо не мора.
    Еве и да се судите и мајка ти да добие половина имот од татко ти...
    Таа ќе може само нејзината 1/2 дропка да ја продаде на некој друг.
    А никој нема да биде заинтересиран да купи 1/2 од имот.
    Сите сакаат чиста парцела.
    И физичката делба е ствар на договор.
    Ако се закатани татко ти, пак ќе остранете со прстот в уста.
    На крај, ни за него ќе има, ни за вас ќе има.

А во нормални услови, сето треба да следува на потомството, т.е. на тебе и ако имаш браќа/сестри.

Ви следи мизерија на целото семејство.
    Ама и тоа еден ден ќе помине.
    Гледај ти исправи се на нозе, животот ќе ги изеде старите.

Последно уредено: 8 март 2019

Сподели преку: