Поделба или продажба на имот без согласност

Член од
3 мај 2019
Мислења
18.283
Поени од реакции
9.883
Majka mi voopshto nema kartichka vo bankata, bidejki penzijata ja podiga sestrata koja ima svoja kartichka na istata smetka

Bankata nie ja izvestivme pred 6+ meseci, tie nemaat namera da storat nishto dodeka pravno ne se odzeme polnomoshnoto

Bukvalno segde ja baraat majkata da se pojavi barem ednash a toa e nevozmozhno bidejki taa e kompletno nepodvizhna

A inaku za Dozzhivotna izdrshka iskreno pochnuvam da se somnevam. Majka mi koga e revoltirana se sili ova ili ona ke napravi, no obichno posle pochnuva pak da naodja izgovori za kerka i; demek mrzata i nesposobnosta trebale da bidat svateni i tolerirani.

Momentalno me faka strav da si napravam dopolnitelni troshoci, ako posle ona se predomisli.

Kako I da e situacijava nemozhe da prodozlhi vaka vo nedogledno bidejki ednostavno ke nema sredstva.

A I dobrata volja se pobrgu me napushta.
Сите банки имаат вработено стручно лице кое оди дома кај луѓе кои не можат лично да дојдат во експозитурата.
Значи и тој дел може да се заврши, нормално со согласност од твојата мајка која очигледно нема намера полномошното да го прекине.
 
Член од
5 јуни 2024
Мислења
26
Поени од реакции
11
Сите банки имаат вработено стручно лице кое оди дома кај луѓе кои не можат лично да дојдат во експозитурата.
Значи и тој дел може да се заврши, нормално со согласност од твојата мајка која очигледно нема намера полномошното да го прекине.
Bozhe mili, ne mi se veruva Shto chitam

Ochekuvate Makedonska Banka da vi prati vraboten vo stranstvo da go stori ova?
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.178
Поени од реакции
12.721
Bozhe mili, ne mi se veruva Shto chitam

Ochekuvate Makedonska Banka da vi prati vraboten vo stranstvo da go stori ova?
Ако не прашаш во банката нема да знаеш. Ама сигурно трошоците за патување и се останато нема банката да ги плати.
 
Член од
5 јуни 2024
Мислења
26
Поени од реакции
11
Ако не прашаш во банката нема да знаеш. Ама сигурно трошоците за патување и се останато нема банката да ги плати.
Pak ke kazham deka ne mi se veruva shto chitam, bankava da praka vraboten vo stranstvo za eden individualen sluchaj!

Za mojava drzhava treba viza koja mnogu teshko se dobiva. Mislam vo Ambasadata bi stanale legendi koga bi podnel nekoj za viza so ova obrazlozhenie. Mozhe i viral da stane sluchajov.

Na bankata I e sluchajot objasnet i prashani se kako mozhe da se reshi, I tie se izjasneti kako Shto veke obrazlozhiv.
Автоматски споено мислење:

Работиш у банка и шефот ти вика, наредна недела леташ за Сиднеј да ти потпиша нешто.
:pos:
Bravo za Ivica - e bash taka!
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.283
Поени од реакции
9.883
Bozhe mili, ne mi se veruva Shto chitam

Ochekuvate Makedonska Banka da vi prati vraboten vo stranstvo da go stori ova?
Што бараш во странство, од каде сега тоа...абе во нејзината банка каде што и стига пензијата на мајка му, таму каде што живее...
 
Член од
5 јуни 2024
Мислења
26
Поени од реакции
11
Ok p
Што бараш во странство, од каде сега тоа...абе во нејзината банка каде што и стига пензијата на мајка му, таму каде што живее...

Padjam vo nesvest I gotovo, nemozham da odgovoram
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.283
Поени од реакции
9.883
Ok pPadjam vo nesvest I gotovo, nemozham da odgovoram
Епа падни кога си глупа или глуп.
Прашај во банка, убаво ке ти кажат дека за свои коминтенти кои поради болест или ете ко мајкати се неподвижни, имаат вработен кој им доаѓа дома за да се изврши некое ажуирирање или средување на некоја документација.
 
Член од
5 јуни 2024
Мислења
26
Поени од реакции
11
Епа падни кога си глупа или глуп.
Прашај во банка, убаво ке ти кажат дека за свои коминтенти кои поради болест или ете ко мајкати се неподвижни, имаат вработен кој им доаѓа дома за да се изврши некое ажуирирање или средување на некоја документација.
Jas barem znam da chitam

A vie?
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.178
Поени од реакции
12.721
Ти не сакаш да го решиш ова. Затоа повеќе бараш пречки отколку решенија.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.858
Поени од реакции
10.604
Pak ke kazham deka ne mi se veruva shto chitam, bankava da praka vraboten vo stranstvo za eden individualen sluchaj!
Без да се навредиш, во ситуацијата мене ми личи дека ТИ си најголемата кочница. Повеќе размислуваш одошто да делуваш.
Полномошното на адвокат, адвокатот прави се' како што треба од договорите, ти ги праќа, сосе нив на заверка во Амбасада, после од Амбасада/Конзулат ги праќаш на банката заверките, бараш да се затвори таму трансакционата (крај краева) или да се тргни полномошното од сестрата. Доколку не сакаат, адвокатот има полномошно и онака од тебе, ќе им го пушти и ќе видиш како ќе сакаат магично.

Многу му ја думаш за некој кој има „преголема“ мака како шо кажуваш, друг да беше досега ќе се смееше со некој коктел на плажа во Сиднеј.

Поздрав!
 
Член од
14 август 2010
Мислења
796
Поени од реакции
511
Ja mislam deka se zafrkava odnosno nesaka da se resi ova bidejki tolku predlozi i resenija ona povtorno edno te isto vergla...
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.186
Поени од реакции
35.115
Што бараш во странство, од каде сега тоа...абе во нејзината банка каде што и стига пензијата на мајка му, таму каде што живее...
@pozdrav eden topol , абе читај, во прво мислење пишува дека живеат во странство (во држава за која треба виза), мајка и е исто таму, неподвижна е, не може да дојде назад во Македонија, докторот дополнително и забранува да лета. Пензијата и стига во Скопје, на сметка за која полномошно има сестра и кое никако не можат да го раскинат.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.283
Поени од реакции
9.883
@pozdrav eden topol , абе читај, во прво мислење пишува дека живеат во странство (во држава за која треба виза), мајка и е исто таму, неподвижна е, не може да дојде назад во Македонија, докторот дополнително и забранува да лета. Пензијата и стига во Скопје, на сметка за која полномошно има сестра и кое никако не можат да го раскинат.
Се извинувам навистина, не прочитав од почеток, а око баш ми фати каде што пишува дека ја барале мајката да оди во банка, но не можела оти била неподвижна..
Срам да ми е!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom