Поддршка и совети за забременување

Член од
13 април 2017
Мислења
14
Поени од реакции
10
Здр , јас сум нова на форумов, и ве молам за помош. јас сум неполна година во брак и неможам да останам бремена , но не е само тоа проблемот значи мене некогаш не ми иде менструацијата по 2-3 месеци (кога се нервирам) . бев на гинеголог ими кажа дека тоа ми е од нервоза и да не се нервирам , отидов и кај др гинеколог истото ми го кажа .
дали е тоа некоја психичка препрека или нз(n)
Nervozata e problem za se, i najlesna dijagnoza vo Makedonija.
Da odgovoram na prashanjevo tvoe.
Najverojatno imash PCOS (Polycistic Ovarian Syndrom), toa e koga imash mali cistichki na jajnicite, totalno bezopasni, ama im ja poprechuvaat rabotata na jajnicite vo nivniot normalen ciklus, pa i zatoa nemash menstruacija sekoj mesec. Toa ne znaci deka ne si plodna.
Ako napravish proverka na hormonite, najverojatno "Androstenodiene" hormonot ti e visok, shto predizvikuva poizrazena vlanetost kaj zenite so PCOS.
Reshenieto e da si zemesh kit za monitoring na ovulacija i da si nauchish kako ti funkcionira teloto, koga ovulirash. Shto znachi ako povekjeto zeni ovuliraat 12 pati godishno, ti so 2-3 pati godishno menstruacija, ovulirash 5-6 pati, znachi imash duplo pomali shansi da zabremenish. Isto taka, ako mozesh da pojdesh kaj tvojot lekar i konsultiraj se da ti prepishe "Metformin", toa e medicina za dijabetichari shto ke ti pomogne da zabremenish.

I opushti se slobodno uzivaj dodeka go pravite toa, neka ne bide kako dolznost.
Na kraj koga prekrasnoto neshto ke dojde na svet ke bide mnogu mnogu povekje sakano, zoshto e mnogu dolgo chekano...
SREKJNO!!!
 
Член од
7 октомври 2019
Мислења
1
Поени од реакции
1
Здраво..Нова сум и јас на форумов и сакам нешто да споделам со вас да ми кажете ваше мислење.. Имам 21 година точно еден месец сум у брак со мажми пробуваме све само јас да свршам а мене тоа никако не ми доага да свршам сеа мојот маж ми вика ако неможеш да свршиш ти ке неможеш да останеш бремена јас на тоа се нервирам и како и секоја жена и девојка се мислам у себе си викам што ако е у право за све што ако неможам да останам што ке биде со нас ние се земавме од љубов ама е работат што ние живеме со неговите цело време ми збори за тоа како да останам бремена и све а мене тоа ме нервирам и само и е во уста дали кога сум била со некој друг дали сум имала заститен sex јас и кажувам да ми вика дали до сеа си останала бремена и дали си абортирала јас и викам не сеа прв пат пробувам да останам бремена. Мене за такви работи неможам многу да се отварам зашто сум срамежлива затоа сакам да ми кажете што да правам пробуваме у секакви ползи ама ете не успевам у ништо послен сексот јас сум нервозна знам дека не треба а знам дека и млада сум и мажми е млад ама мене ме боли најмногу кога ке ми каже неможеш да сврши треба да идеш на доктор јас ке одам на доктор и све сите испитувања ке ги направам за све само да бидам смирена да знам дека све е како што треба со мене ... Мене сварно мие многу срам што вака пишувам ...
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.030
Здраво..Нова сум и јас на форумов и сакам нешто да споделам со вас да ми кажете ваше мислење.. Имам 21 година точно еден месец сум у брак со мажми пробуваме све само јас да свршам а мене тоа никако не ми доага да свршам сеа мојот маж ми вика ако неможеш да свршиш ти ке неможеш да останеш бремена јас на тоа се нервирам и како и секоја жена и девојка се мислам у себе си викам што ако е у право за све што ако неможам да останам што ке биде со нас ние се земавме од љубов ама е работат што ние живеме со неговите цело време ми збори за тоа како да останам бремена и све а мене тоа ме нервирам и само и е во уста дали кога сум била со некој друг дали сум имала заститен sex јас и кажувам да ми вика дали до сеа си останала бремена и дали си абортирала јас и викам не сеа прв пат пробувам да останам бремена. Мене за такви работи неможам многу да се отварам зашто сум срамежлива затоа сакам да ми кажете што да правам пробуваме у секакви ползи ама ете не успевам у ништо послен сексот јас сум нервозна знам дека не треба а знам дека и млада сум и мажми е млад ама мене ме боли најмногу кога ке ми каже неможеш да сврши треба да идеш на доктор јас ке одам на доктор и све сите испитувања ке ги направам за све само да бидам смирена да знам дека све е како што треба со мене ... Мене сварно мие многу срам што вака пишувам ...
Воопшто не се загрижувај...да имаше врска бременоста со свршувањето, одамна ќе изумревме...
Опушти се, уживај, размислување и задоволство не одат секогаш заедно...
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.886
Поени од реакции
41.798
Па и заеднички јузер направила. :pos:

Со погрешен маж планираш деца и види го бе какви прашања ти поставува лепотанот.
Не ти треба поза треба да те ослободи од тие негови глупави прашања и мисли. ;)
Ама мислам ќе те изеде идиотот ако за година дена нема ништо.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.963
Поени од реакции
195.484
Како бе вака сексуално неписмени се впуштате во акт како забременување? Алал да им е на Систина и Ремедика, од вакви зелки брда пари направија.
 
Член од
14 јуни 2018
Мислења
76
Поени од реакции
36
Ми треба помош. Имавме секс со девојката. После четврта партија, на крај сфативме дека кондомот и остана во неа и мислам дека кондомот остана откако таа стана од над мене. Па го извадив јас некако... дали е можно од предсемена течност (не свршив воопшто последниот пат) но се плашиме - дали е можно од предсемена течност од претходно свршување да се забремени?

Девојчето се напи апче Норлево после 13-14 часа од односот
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.055
Поени од реакции
7.095
Ми треба помош. Имавме секс со девојката. После четврта партија, на крај сфативме дека кондомот и остана во неа и мислам дека кондомот остана откако таа стана од над мене. Па го извадив јас некако... дали е можно од предсемена течност (не свршив воопшто последниот пат) но се плашиме - дали е можно од предсемена течност од претходно свршување да се забремени?

Девојчето се напи апче Норлево после 13-14 часа од односот
Ме интересира како завршило сето оваа?
 
Член од
15 април 2019
Мислења
1.071
Поени од реакции
1.490
sakam da ostanam bremena i da iam deca poshto sum golem decar po priroda i vreme mi e. Povozrasna sum i sum zagrizena za toa dali ke mozam. sakam da prasam koga i kako zaklucivte vie deka sakate deca? I kako se sluci toa? Ke ve zamolam salata na strana.
 
Член од
21 април 2022
Мислења
6
Поени од реакции
1
Гледам најнова е темава и не е прашањево поврзано но би сакала ако може мислење. 17 сум и имав однос ден после завршување на менструацијата при што кондомот се извади од пенисот на дечко ми. Тој не сврши во кондомот ниту во мене но ми е страв од потенцијална бременост од предсемената течност. Да напоменам дека дечко ми уринираше и се тушираше пред односот па така сперма на пенисот ваљда немало. Ако може мислење дали има простор за паника?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom