Поддршка и совети за забременување

Член од
14 октомври 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здр , јас сум нова на форумов, и ве молам за помош. јас сум неполна година во брак и неможам да останам бремена , но не е само тоа проблемот значи мене некогаш не ми иде менструацијата по 2-3 месеци (кога се нервирам) . бев на гинеголог ими кажа дека тоа ми е од нервоза и да не се нервирам , отидов и кај др гинеколог истото ми го кажа .
дали е тоа некоја психичка препрека или нз(n)
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
да и ми рекоа дека се е во ред ,
а он нема отидено и не сака бидејки тоа му било понижување за него :(:(:(:(:(
Понижување? Епа тогаш не значи дека проблемот е 100% кај тебе. Можеби има necrospermia или asthenozoospermia но без испитувања никој не може да дознае. Окулу егото не би коментирал затоа што покрај уролошки можеби има и психички проблем. Можеби е свесен дека е неплоден и не сака да прави испитување... Тоа е веќе меѓу вас.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.679
Поени од реакции
4.414
Здр , јас сум нова на форумов, и ве молам за помош. јас сум неполна година во брак и неможам да останам бремена , но не е само тоа проблемот значи мене некогаш не ми иде менструацијата по 2-3 месеци (кога се нервирам) . бев на гинеголог ими кажа дека тоа ми е од нервоза и да не се нервирам , отидов и кај др гинеколог истото ми го кажа .
дали е тоа некоја психичка препрека или нз(n)
Хмм со среќа понатаму во животот со човек како него.

П.С Колку што е шансата проблемот да е кај тебе толку е и да биде кај него, он да не се замислува нешто бог па да мисли дека нема шанси да има здравствени проблеми.

П.С2 Прва етапа е сите тестови да ги направите па после ако може да се решат ако не ин-витро, сурогат мајка, посвојување се други опции.

П.С3 Ако си 94-та родена не гледам зошто се брзаш да родиш дете.
 
Последно уредено:
Член од
14 октомври 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
уствари да треба да се препуштам , се во свое време , (y)
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Здр , јас сум нова на форумов, и ве молам за помош. јас сум неполна година во брак и неможам да останам бремена , но не е само тоа проблемот значи мене некогаш не ми иде менструацијата по 2-3 месеци (кога се нервирам) . бев на гинеголог ими кажа дека тоа ми е од нервоза и да не се нервирам , отидов и кај др гинеколог истото ми го кажа .
дали е тоа некоја психичка препрека или нз(n)
За оваа неполна година брак и консултации со гинеколог што испитуваше? Ти направи ли ПАП, микробиолошки испитувања, хормони? Не може одговор на гинеколог да биде дека не добиваш од нервоза :facepalm: Кој ти е матичен гинеколог?Пиеш ли некои витамини и минерали?
 
Член од
14 октомври 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
да ,Правев и се испадна во ред со мене , но маж ми не сака да оди на лекар , нз што да мислам веќе , барем да отиде , ако е и он во ред да не се нервирам само
 
Член од
12 ноември 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo nova sum na forumov pa ke ve zamolam za pomos. Doktorot mi rece da pijam DHEA micronized 25 mg, no nemozam da gi najdam. Imalo vo Makedonija no sega poveke ne a preku internet tesko odi isporakata za Makedonija. Dokolku nekoj ima bilo kakva informacija za nabavka neka mi pise. Isto dokolku nekoj znae priroden lek za pokacuvanje na estrogenot neka pomaga. Fala vi odnapred
 
Член од
18 мај 2015
Мислења
8
Поени од реакции
1
Здраво..Нова сум и јас на форумов и сакам нешто да споделам со вас да ми каѓите ваше мислење..Прв пат незаштитен однос после 6 години имав на 27.10 а на 29.10 ми дојде..Немав баш најнормална менструација како и секогаш мислам немав чиста крв но сепак добив.. На 3 утрото кога станав имав црвено кафеав исцедок на гајките што претпоставувам е од добиеното ..На 4 5 6 и 7 исто пак имавме незаштитен однос е сега се ова мие невероватно посшто не разбирам многу ама не верувам дека симптоми може да има уште првата недела..Луѓе 15 е а јас веќе 6 дена не можам да се мрднам од кревет.. Миризби ми сметаат повраќам страшно вртоглавици имам киселини не можам да јадам се .. Буквално од сите симптоми што ми се случуваат се правам на будала сама дека е можно да сум останата..бев на доктор резултатите мие беа супер само имав шеќер низок под нормала и покачен пририсок, матичната ме пушти на гинеколог.. Гинеколпгпт ми рече се сомневам во бременост или во пореметување на хормони..пд една страна за хормонско пореметување треба многу да касни а да нема плод а од друга стана пак е многу рано да имам симптоми за да помислам дека сум бремена.. Мислев дека мие поради овулација и плодни деној но еве и тоа помина а мене се полошк и полошо мие :):)?? Не знам кога точно требат да направам тест и дали имам и најмала шанса са се радвам или на крај ке излезит нешто сосем трето :???
 
Член од
13 февруари 2017
Мислења
9
Поени од реакции
11
Здраво на сите, јас сум нова на форумот и би сакала совет околу еден проблем...Со дечко ми сакаме да имаме дете, пробуваме да зачнеме по природен пат повеќе 6-7 месеци, но неуспешно. Се е во ред кај двајцата според докторите и прегледите само јас сум малку слабокрва и веќе пијам железо за тоа. Треба да почнам да пијам пренатални витамини па да видиме дали тоа ќе помогне. Дали имате искуство со вакво нешто, вие, вашите сестри, колешки, пријателки? Ако може да ми препорачате витамини... и да ми кажете дали ви се случило вака долго да не забремените и потоа да сте успеале? Фала.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.184
Поени од реакции
34.407
Здраво на сите, јас сум нова на форумот и би сакала совет околу еден проблем...Со дечко ми сакаме да имаме дете, пробуваме да зачнеме по природен пат повеќе 6-7 месеци, но неуспешно. Се е во ред кај двајцата според докторите и прегледите само јас сум малку слабокрва и веќе пијам железо за тоа. Треба да почнам да пијам пренатални витамини па да видиме дали тоа ќе помогне. Дали имате искуство со вакво нешто, вие, вашите сестри, колешки, пријателки? Ако може да ми препорачате витамини... и да ми кажете дали ви се случило вака долго да не забремените и потоа да сте успеале? Фала.
Ивана, најбитното е да се изрелаксирате и ти и дечко ти. Тоа е секогаш првиот чекор :)
Второ, да, фолната киселина е и тоа како битна - но, внимавај да биде во АКТИВНА форма.
Дискутиравме за ова и во една друга тема, каде го препорачавме Prenatas како одличен додаток за сите оние кои планираат да останат бремени, за бремени жени и за доилки. Содржи активна форлна киселина, железо и сите останати витамини и минерали кои ти се потребни. И тоа само во една капсула (на ден) - без да се замараш за некакво „дозирање“. Најбитното, според она што го кажа жена ми - нема никаков непријатен (метален) вкус како што имаат слични други производи и не предизвикува мачнина. Ти препорачувам да пробаш и ти посакувам лесна бременост! :)
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Здраво на сите, јас сум нова на форумот и би сакала совет околу еден проблем...Со дечко ми сакаме да имаме дете, пробуваме да зачнеме по природен пат повеќе 6-7 месеци, но неуспешно. Се е во ред кај двајцата според докторите и прегледите само јас сум малку слабокрва и веќе пијам железо за тоа. Треба да почнам да пијам пренатални витамини па да видиме дали тоа ќе помогне. Дали имате искуство со вакво нешто, вие, вашите сестри, колешки, пријателки? Ако може да ми препорачате витамини... и да ми кажете дали ви се случило вака долго да не забремените и потоа да сте успеале? Фала.
Пробај со тестови за овулација, можеби плодните денови не ти се тогаш кога мислиш ти. Шест месеци не се долг период на обидување, сепак зависи и по колку години имате со партнерот. Од постот гледам дека веќе сте направиле некои испитувања, кои испитувања сте ги направиле? Слабокрвноста не е нешто што може да предизвикува неплодност, така да не се секирај не е тоа. Јас пред да останам бремена пиев само обична фолна киселина (тифол таблети на крка) и аспирин 100. Сега за време на бременоста не пијам никакви витамини, гледам се да надоместам со храна, и фала богу се е во ред.
 
Член од
6 февруари 2017
Мислења
16
Поени од реакции
6
Здраво на сите, јас сум нова на форумот и би сакала совет околу еден проблем...Со дечко ми сакаме да имаме дете, пробуваме да зачнеме по природен пат повеќе 6-7 месеци, но неуспешно. Се е во ред кај двајцата според докторите и прегледите само јас сум малку слабокрва и веќе пијам железо за тоа. Треба да почнам да пијам пренатални витамини па да видиме дали тоа ќе помогне. Дали имате искуство со вакво нешто, вие, вашите сестри, колешки, пријателки? Ако може да ми препорачате витамини... и да ми кажете дали ви се случило вака долго да не забремените и потоа да сте успеале? Фала.
Ивана, најбитното е да се изрелаксирате и ти и дечко ти. Тоа е секогаш првиот чекор :)
Второ, да, фолната киселина е и тоа како битна - но, внимавај да биде во АКТИВНА форма.
Дискутиравме за ова и во една друга тема, каде го препорачавме Prenatas како одличен додаток за сите оние кои планираат да останат бремени, за бремени жени и за доилки. Содржи активна форлна киселина, железо и сите останати витамини и минерали кои ти се потребни. И тоа само во една капсула (на ден) - без да се замараш за некакво „дозирање“. Најбитното, според она што го кажа жена ми - нема никаков непријатен (метален) вкус како што имаат слични други производи и не предизвикува мачнина. Ти препорачувам да пробаш и ти посакувам лесна бременост! :)
За Prenatas можам да пренесам туѓо позитивно искуство. И другарка ми што го пиеше викаше дека не го чувствува оној метален вкус. Кај неа имаше одличен ефект :)

Се надевам наскоро ќе ти се оствари желбата да станеш мајка <3
 
Член од
6 март 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zenski a kade moze da najdam Prenatas I koja e cenata?
 
Член од
13 февруари 2017
Мислења
9
Поени од реакции
11
Фала ви на сите на поддршката и добрите совети :love:

Zenski a kade moze da najdam Prenatas I koja e cenata?
Почнав да користам Prenatas, ги земав од Еурофарм, 720 денари се. Вкусот е сосема во ред, ништо гадно не осеќам ни кога ги пијам, ниту отпосле.

Во прилог фотка од пакувањето.

17198426_10211647812726622_1450648449_n.jpg

Фала ви на сите пак, се надевам наскоро ќе ви пишам убава вест :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom