Поговорки

Дискусија во форумот 'Уметност, литература, јазик' започната од натуш, 4 јуни 2005.

 1. Дивајн

  Дивајн блаблабла

  Член од:
  3 април 2005
  Мислења:
  16.545
  Допаѓања:
  1.824
  Не го сонувај животот, живеј го сонот.

  Кога сомнежот е основан, фактите се сувишни.

  Каде што има брак без љубов, таму ќе има љубов без брак.

  Ако фрлиш зад тебе ќе најдеш пред тебе.

  Ако сакаш голема лажица земи и голема мотика.

  Постаро е утрото од вечерта.

  Лошото време се поправа, лошиот човек никогаш.

  Кој се крева високо, паѓа ниско.

  Вади си вода од новиот бунар, но не плукај по стариот.

  Очите гледаат све, но не се гледаат самите.

  Ако младоста знаеше ... ако староста можеше ...

  Кој што ја жали потковицата, го губи коњот.
   
 2. Fortune

  Fortune шодаенешчо

  Член од:
  9 мај 2005
  Мислења:
  12.965
  Допаѓања:
  172
  Ѓаволот никогаш не спие.

  Не викај го ѓаволот, сам ќе си дојде.

  Кај што има голема гозба, земи си мало лажиче.

  Кај што ѕвонат големите ѕвона, малите не се слушаат.

  Гладот очи нема.

  Гледај од блиску, а кога судиш тргни се.

  Кажувај ја вистината, па нема да мораш ништо да помниш.

  Не е грев она кое влегува во устата, туку она што излегува.
   
 3. Dani^^^

  Dani^^^ Femme fatale

  Член од:
  8 април 2005
  Мислења:
  1.833
  Допаѓања:
  20
  Ова повеќе некако ми одговара у ГОЛЕМИ! мисли од величествени луѓе :cuc: али тука ќе ги пишам:

  1.Силните го прават она што можат,слабите го прифаќаат она што мораат-Тукидид
  2.Ако веќе мора да се избира-подобро е да се плашат од тебе отколку да те сакаат-Макијавели
   
 4. Офчар

  Офчар The Bite of The Mamba [81]

  Член од:
  24 април 2005
  Мислења:
  3.842
  Допаѓања:
  50
  Брзата кучка слепи ги раѓа.
   
 5. sinook

  sinook Rock 'n' Roll

  Член од:
  26 февруари 2005
  Мислења:
  218
  Допаѓања:
  1
  Она што не ме убива,ме прави посилен..
  Вистината е еднострана,зар не е тоа лага двострана?
  Подобро убиј го детето во колевка отколку да одгледуваш неисполнети желби..
  Добрата храна се наоѓа без стапици..
  Ако будалиот истрае во глупоста,ќе стане паметен..
  When play dies it becomes the Game.
  When sex dies it becomes Climax.
   
 6. The_Grim

  The_Grim Acid Nightmare

  Член од:
  22 ноември 2005
  Мислења:
  1.501
  Допаѓања:
  24
  "Narodni" Pogovorki

  Ajde "omleti" pokazete ja vasata kreativnost:

  Brat za brat, vrat za vrat, tesko koj go nema

  Brat za brat, sirenje za pari

  Gladna kokoska, matna voda ne gazi

  I ovcite site i volkot na broj

  .......
   
 7. dungeon master

  dungeon master Милиционер

  Член од:
  14 февруари 2006
  Мислења:
  793
  Допаѓања:
  18
  TAMAN MISLEV DA OTVORAM VAKVA TEMA

  Eve nekoi koi gi upotrebuvam skoro sekoj den :

  Eden komita, dvajca spioni

  Videla zabata go kovaat konjot, pa i taa krenala noga
   
 8. bibika

  bibika

  Член од:
  29 мај 2005
  Мислења:
  2.230
  Допаѓања:
  37
  "Ko o cemu,kurva o postenju" - Bora Chorba (morase vo original,sorry) :)
   
 9. TWEETY***

  TWEETY*** Мy life..my rules..any questions?

  Член од:
  18 февруари 2006
  Мислења:
  2.041
  Допаѓања:
  64
  koj pita ne skita
   
 10. sagaqua

  sagaqua Successful and Creative

  Член од:
  23 декември 2005
  Мислења:
  2.219
  Допаѓања:
  31
  Кај и да се соберат,луѓето оценуваат друг, себе си не.

  Кој многу зборува, или многу знае или многу лаже.

  Што е сечие, тоа е ничие.

  Кој еднаш ќе излаже, вториот пат залудно кажува вистина.
   
 11. kLiNkA

  kLiNkA Ponosna Hrvatica

  Член од:
  4 јануари 2006
  Мислења:
  2.116
  Допаѓања:
  5
  Koj rano rani, dve sreki grabi... ali srekite odamna se razdeleni taka da pospijte si uste malce!:)
   
 12. sagaqua

  sagaqua Successful and Creative

  Член од:
  23 декември 2005
  Мислења:
  2.219
  Допаѓања:
  31
  Една штета сто гревови.

  Најтешка е празна торба.

  Подобро еднаш да поцрвенеш отколку сто пати да пребледеш.

  Лакомиот и лажгото веднаш ќе се договорат.

  Ако правдата е слепа, тогаш надежта е ќорава.

  Гајлето го јаде човекот како рѓата железото.

  Да немаше темница не ќе ни беше мила светлината.

  Добрите пријатели од браќа се помили.
   
 13. SteF

  SteF I love this Kich

  Член од:
  19 март 2006
  Мислења:
  2.183
  Допаѓања:
  1
  Испод Мира, Триста вира.
  ________________________

  Ко носи, не проси.
  _______________________
  Сложни Брака, кука градат.
  ___________________________
  Кој нема во главата, има во нозете.
  ________________________________
   
 14. High_Voltage

  High_Voltage Gosu

  Член од:
  19 декември 2005
  Мислења:
  259
  Допаѓања:
  2
  Ни во куче вера, ни во лаком мера...
   
 15. Вокерка

  Вокерка Модератор

  Член од:
  29 јануари 2006
  Мислења:
  6.193
  Допаѓања:
  4.387
  Кога срцето гори, некоја искра и од уста ќе излета! - Англиска народна поговорка.
   

Сподели преку: