Повторно Нагорно Карабах ?

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.587
Поени од реакции
26.099
Од целата територија што ја имаат освоено Азерите, само Хадрут и две помали места се населени. Останатото е све пустелија.

Од тоа што се случува на терен, очигледно е дека Турците го имаат главниот збор во воените акции. Не само оперативно и како координација туку и турски специјални сили ги извршуваат клучните офанзиви. Руски медиуми известуваат дека преку 1,200 турски специјалци моментално се директно вклучени во воените дејствија.
Хадрут не е освоен. Опколен е ама не е освоен. И не само тоа, ни Џабраил ниту Фезули не се освоени целосно и уште 3-4 места кои се внатре во онаа мапа на „освоена територија“. Едноставно за да се чини дека имаат напредок, Азериве ги игнорираат местата што се бранети од Ерменците. Па така дел од тие трупи имаа битка на 7 километри од Шуша. Меѓутоа тоа им е меч со две оштрици, како навлегуваат подлабоко во територијата, така имаат се помалку заштита од нивната артилерија и авијација.
Автоматски споено мислење:

Азерите користат бел фосфор за да ја запалат шумата.
 
Последно уредено:

TheGhegClan

Slobodna Vojvodina
Член од
8 септември 2020
Мислења
505
Поени од реакции
152
Nova TB2 doza. Brutalno 18+



 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Nova TB2 doza. Brutalno 18+



Стварно ако не им најдат соодветен одговор на дроновиве 100% ќе ја загубат војната. Без поголемо мачење и малтретирање им ја масакрираат техниката и војниците. Ерменците велат околу 1.500 луѓе изгубиле јас сум убеден дека се и повеќе со овакви напади дар-мар ги направија.
Интересни се Азерите ги кријат своите загуби, а и тие имаат околу 2/3.000 сигурно.
 

TheGhegClan

Slobodna Vojvodina
Член од
8 септември 2020
Мислења
505
Поени од реакции
152
Стварно ако не им најдат соодветен одговор на дроновиве 100% ќе ја загубат војната. Без поголемо мачење и малтретирање им ја масакрираат техниката и војниците. Ерменците велат околу 1.500 луѓе изгубиле јас сум убеден дека се и повеќе со овакви напади дар-мар ги направија.
Интересни се Азерите ги кријат своите загуби, а и тие имаат околу 2/3.000 сигурно.
Toj sto go kontrolira vozdusniot prostor ja dobiva vojnata, dronovite ne osvojuvaat teritorija no otkako ke unistat klucna texnika togas mnogu polesno e za pesadija, momentalno ermencite vodat izgubena vojna toa e realnosta.
 

TheGhegClan

Slobodna Vojvodina
Член од
8 септември 2020
Мислења
505
Поени од реакции
152
Nova TB2 doza. Brutalno 18+



 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.909
Поени од реакции
10.540
Toj sto go kontrolira vozdusniot prostor ja dobiva vojnata, dronovite ne osvojuvaat teritorija no otkako ke unistat klucna texnika togas mnogu polesno e za pesadija, momentalno ermencite vodat izgubena vojna toa e realnosta.
само уште дроновите да имаат разорна моќ ко авионите па ке ти држи вода муабетов
од што им иде топ затоа ли монтираат слики и видеа?
сигурно индиец им е продуцент друго објаснување нема


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
1604317179831.png
Еве карта од 31 октомври. Може да се види дека Азерите пробуваат да го заземат Шуша. Се одвиваат битки околу Мартакерт, Агдам, Коџавенд и Губадли. Степанакерт и Мартакерт се особено бомбардирани.
На 1-ви ноември, тешки битки се одиваат во северо-западните делови на Artsakhadrebeauty фронтот, според Shushan Stepanyan, непријателот пробал да нападне, но се повлекол од преголемите загуби, па дури има момент кога Ерменските сили го бркале непријателот и го уништиле.
 

TheGhegClan

Slobodna Vojvodina
Член од
8 септември 2020
Мислења
505
Поени од реакции
152
само уште дроновите да имаат разорна моќ ко авионите па ке ти држи вода муабетов
од што им иде топ затоа ли монтираат слики и видеа?
сигурно индиец им е продуцент друго објаснување нема


Sent from my iPhone using Tapatalk
Razorna mok za voena texnika? Dronovite i te kako gi unistuvaat, ne se gagja so Hellfire raketa koja kosta preku $200 iljadi vo vozilo od $50 iljadi, ruskiot pantsir s1 kosta $75 milioni so mam-l municija od tb2 $20 iljadi parce unisteni desetici vo sirija i libiya, za voeni objekti da se soglasuvam no za texnika i vojnici so precizni udari dronovite se top. Videata i slikite se del od drugiot front na vojnata “People should know when they are conquered” Quintus:)
Автоматски споено мислење:

Tb2 vs Peshadija. Brutalno 18+

Автоматски споено мислење:

Tb2 vs Grad sistemi

 
Последно уредено:
Член од
14 октомври 2018
Мислења
347
Поени од реакции
429
Од ерменското министерство за одбрана најавуваат некакво изненадување - технолошката предност на Азрите дека немало уште долго да потрае, Азерите требало да очекуваат изненадување.
Инаку напредувањето на Азерите е се повеќе успорено поради со потешкиот терен, планините ќе бидат далеку потешко да се освојат и покрај технолошката предност. Ако е точна оваа анализа на руски сајт, Ермениците на граница со Карабах имаат 4 дивизии (40 - 50 000 војници) кои сеуште не се вклучени во борбите.
 
Последно уредено:

TheGhegClan

Slobodna Vojvodina
Член од
8 септември 2020
Мислења
505
Поени од реакции
152
TB2 vs Peshadija. Brutalno 18+

 

Kajgana Shop

На врв Bottom