Повреди на колена, совети, прашања..

  • Креатор на темата ФорцаМилан
  • Време на започнување
Член од
8 јануари 2012
Мислења
13.228
Поени од реакции
33.966
Па не знам за сигурно бидејќи мене не ми правеа само тоа па периодот на опоравување и почнување да се движам беше поголем но после први јули би требало да почнеш да се движиш.

мирување некаде 2 недели е мислам,максимум 3 но 2 се мислам.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.284
Па не знам за сигурно бидејќи мене не ми правеа само тоа па периодот на опоравување и почнување да се движам беше поголем но после први јули би требало да почнеш да се движиш.

мирување некаде 2 недели е мислам,максимум 3 но 2 се мислам.
објасни те молам за типот на твојата повреда,пошто на девојчето можеби нема потреба од интервенција после оваа повреда.........ако ти си имал скинати лигаменти,скинат менискус кој ти ја попречувал нормалната работа на коленото,овде не станува збор за толку сериозно......

со операција или без треба подолго време за опоравување и не треба такво изобиличување и дизбаланс на ногата со штикли и слично дури не заздрави целосно......летово гарант нема такво задоволство,ами воља и желба за успешна рехабилитација и добро здравје во иднина,имаш уште долго да си пружаш задоволство од облека и обувки........
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
13.228
Поени од реакции
33.966
објасни те молам за типот на твојата повреда,пошто на девојчето можеби нема потреба од интервенција после оваа повреда.........ако ти си имал скинати лигаменти,скинат менискус кој ти ја попречувал нормалната работа на коленото,овде не станува збор за толку сериозно......

со операција или без треба подолго време за опоравување и не треба такво изобиличување и дизбаланс на ногата со штикли и слично дури не заздрави целосно......летово гарант нема такво задоволство,ами воља и желба за успешна рехабилитација и добро здравје во иднина,имаш уште долго да си пружаш задоволство од облека и обувки........
Ми се исчашуваше чашката два пати но немаше проблеми со лигаменти/менискус. Само како што кажав ми ставаше од мускулот околу неа повеќе.


Јас на неа и објаснив за артроскопијата убаво и и реков дена тоа не е нешто сериозно. Другото беше околу мојот проблем.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.284
* така,убаво од тебе,ама во медицината општо едно да ти е јасно дека секој случај е посебен и засебен,така да не е кај сите решението исто........во зависност од спремноста на организмот и зависно од повредата или болеста треба да се даде соодветна помош за да се врати во нормала или барем приближно......кинезитерапијата вели дека голем број повреди на коленото кои не резултирале со кинење на лигаменти или сериозно оштетување на менискусот да се третираат со соодветна физикална терапија како би се лекувале сосема успешно
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
13.228
Поени од реакции
33.966
Нормално дека кај сите е различно и влијаат многу фактори,но јас говорев да речеме општо за зафатот артроскопија кој е лесен и мн. поедноставен за разлика од другите.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.284
точно,артроскопијата е лесен зафат пошто се работи за санација на мали повреди на менискусот.....спортистите редовно го повредуваат менискусот и имаат вакви ситни зафати,за нецели 2 недели можеш да ги видиш на официјални натпревари,но зафатите ги прават врвни светски специјалисти со врвна опрема,а исто така организмот на активниот спортист и мускулатурата која ја поседува му дава можност за побрзо закрепнување........мене на пример после исчашувања прво на левото,па лани на десното,мускулатурата на надколеницата ми атрофира скоро целосно после повредите,така да требаше повеќе време за враќање на квадрицепсот кој е најбитен за фиксирањето,стабилноста и движењето на коленото
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
13.228
Поени од реакции
33.966
Точно има фактори од кои зависи опоравувањето после тоа,сепак најосновното го кажавме и толку од нас,повеќе кај специјалистите.
 
Член од
10 јули 2010
Мислења
38
Поени од реакции
6
-Sluzbarski- , Ficho7 Значи многу ви благодарам,контролата ми помина баш супер,нема потреба од артроскопија и такви слични работи.Ногата ми е скроз добра,малце менискусот е оштетен но не во голема мера.Сега можам да одам со помош на штаки,треба вежби да правам,и еден стегач за колено да имам (y):)
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.284
-Sluzbarski- , Ficho7 Значи многу ви благодарам,контролата ми помина баш супер,нема потреба од артроскопија и такви слични работи.Ногата ми е скроз добра,малце менискусот е оштетен но не во голема мера.Сега можам да одам со помош на штаки,треба вежби да правам,и еден стегач за колено да имам (y):)
супер,ти посакуваме побрза рехабилитација.......стегачот користи го само при екстра напор заради тоа што не делува добро на мускулатурата на ногата,прави си вежби ПРАВИЛНО и ќе дојди време кога одново ќе си бидеш како нова.....никој не ги сака повредите,ама после било која повреда потребно е време за рехабилитација,време во кое треба да бидеме стрпливи додека не си дојде СЕ на свое место.......немој да форсираш со било што,остави нека си тече како што треба.....секое добро,ако треба нешто тука сме....
 
Член од
10 јули 2010
Мислења
38
Поени од реакции
6
супер,ти посакуваме побрза рехабилитација.......стегачот користи го само при екстра напор заради тоа што не делува добро на мускулатурата на ногата,прави си вежби ПРАВИЛНО и ќе дојди време кога одново ќе си бидеш како нова.....никој не ги сака повредите,ама после било која повреда потребно е време за рехабилитација,време во кое треба да бидеме стрпливи додека не си дојде СЕ на свое место.......немој да форсираш со било што,остави нека си тече како што треба.....секое добро,ако треба нешто тука сме....
Tи благодарам уште еднаш..Имам минимални болки,и страв ми е да ја префрлам цела тежина на ногата.Чудно ми е многу,но се надевам ќе се среди за овие две недели до следната контрола на која се надевам дека ќе одам без штаките.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
13.228
Поени од реакции
33.966
-Sluzbarski- , Ficho7 Значи многу ви благодарам,контролата ми помина баш супер,нема потреба од артроскопија и такви слични работи.Ногата ми е скроз добра,малце менискусот е оштетен но не во голема мера.Сега можам да одам со помош на штаки,треба вежби да правам,и еден стегач за колено да имам (y):)
Нема проблем се надевам дека нема да има потреба повторно да се распрашуваш за оваа тема.

Со среќа со оправувањето и во иднина инсталирај си Пес или Фифа за фудбал :D
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.548
Поени од реакции
2.394
trcam redovno skoro sekoj den i da na koskata malce podole od koleotoo.
Многу често се случува луѓе да доаѓаат мислејќи дека е повреда на коската или било што , а впрочем да е воспаление на тибијалниот мускул.


Бидјеќи е мускул прилепен до коската , болката од воспаление не е како регуларно воспаление, туку е тапа и понекогаш во одење може да те пресече. Кога следен пат ќе те здоболи, пробај крени го предниот дел на стапалото (застани на пета) и види дали така ќе ја осеќаш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom