Повреди на колена, совети, прашања..

  • Креатор на темата ФорцаМилан
  • Време на започнување
Член од
29 март 2013
Мислења
162
Поени од реакции
24
Дали некој користел колаген нутраген? Имам болка во колено при стоење подолг период, бев на ортопед се снимив ми вика нема ништо. Не ми препиша никаква терапија освен возење точак. Исто колената ми испуштаат звуци крцкање и некогаш прави так-так без болка. Па сакам да прашам дали овој колаген на некого му помогнал со слични симптоми?[DOUBLEPOST=1515341231][/DOUBLEPOST]Дали некој користел колаген нутраген? Имам болка во колено при стоење подолг период, бев на ортопед се снимив ми вика нема ништо. Не ми препиша никаква терапија освен возење точак. Исто колената ми испуштаат звуци крцкање и некогаш прави так-так без болка. Па сакам да прашам дали овој колаген на некого му помогнал со слични симптоми?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Дали некој користел колаген нутраген? Имам болка во колено при стоење подолг период, бев на ортопед се снимив ми вика нема ништо. Не ми препиша никаква терапија освен возење точак. Исто колената ми испуштаат звуци крцкање и некогаш прави так-так без болка. Па сакам да прашам дали овој колаген на некого му помогнал со слични симптоми?
Одлични се колагените генерално, ако не ти е итно препорачувам ордер од надвор, тука не им верувам на продуктите (дека го има тоа што пишува на кутијата)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.678
Дали некој користел колаген нутраген? Имам болка во колено при стоење подолг период, бев на ортопед се снимив ми вика нема ништо. Не ми препиша никаква терапија освен возење точак. Исто колената ми испуштаат звуци крцкање и некогаш прави так-так без болка. Па сакам да прашам дали овој колаген на некого му помогнал со слични симптоми?
... најлесно да се отвори устата и да се фрли во неа апчето и чудо ќе направи нели? добро кажа ортопедот, лесни вежби и продолжеток со кружни движење на коленото при возење на велосипед ќе придонесе да нема тоа крц-крц и да се подобри еластичноста на коленото... или имаш 70 години па ти треба „обнова“ на колаген поради истрошеност, тогаш тоа е друга работа? :D
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
... најлесно да се отвори устата и да се фрли во неа апчето и чудо ќе направи нели? добро кажа ортопедот, лесни вежби и продолжеток со кружни движење на коленото при возење на велосипед ќе придонесе да нема тоа крц-крц и да се подобри еластичноста на коленото... или имаш 70 години па ти треба „обнова“ на колаген поради истрошеност, тогаш тоа е друга работа? :D
А само на постари луѓе им фали колаген?
 
Член од
29 март 2013
Мислења
162
Поени од реакции
24
Немам 70 имам 27. Тој ми рече дека рскавицата намекнала бидејќи половина година прекинав со тренинзи во теретана и орбитрек. Прашањето ми е дали колагенот би помогнал да се намали крцкањето и да се регенерира рскавицата или е само маркетиншки трик?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Немам 70 имам 27. Тој ми рече дека рскавицата намекнала бидејќи половина година прекинав со тренинзи во теретана и орбитрек. Прашањето ми е дали колагенот би помогнал да се намали крцкањето и да се регенерира рскавицата или е само маркетиншки трик?
Не е трик, ама ти треба и друго, ти треба магнезиум, D3, K2, борон, б витамини......
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
6
Поени од реакции
0
Дали некој можеби имал проблем со колено резултати од магнетна кажуваат : дискретно зголемена зглобна течност. Тоа ке му дојде вода у колено?
На медијален кондил на фемур има лезија од 5мм
Некој мислење да даде?
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
12
Поени од реакции
0
Nekoj ako ima slicno iskustvo da spodeli...imav povreda na kolenoto pred 2 god. Pri nagli dvizenja nenamerno nenamerno prelapnuva nesto vnatre od vnatresnata strana i boli i se ukocva kolenoto taka da mi dava limitirano dvizenje. Toa trae od prilika nedela dve, pominuva bolka ukocenost i ko da nebilo nisto. A inaku sum bil kaj 10 doktori i nikoj neznaj tocno da kazi od voda krv ligamenti meniskusi sekakvi dijagnosi mi najdoja, i pred nekoj den bev na mestac i samo sho ja fati kazha deka zhilata e zgolemena i izbegana od mesto kako i zglobnata koska zgolemena. Reche deka navodno ja namestil zilata ama kolku drzi voda muabeto neznam taka da nekoj ako ima slicno iskustvo zamoluvam da kazhi.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Nekoj ako ima slicno iskustvo da spodeli...imav povreda na kolenoto pred 2 god. Pri nagli dvizenja nenamerno nenamerno prelapnuva nesto vnatre od vnatresnata strana i boli i se ukocva kolenoto taka da mi dava limitirano dvizenje. Toa trae od prilika nedela dve, pominuva bolka ukocenost i ko da nebilo nisto. A inaku sum bil kaj 10 doktori i nikoj neznaj tocno da kazi od voda krv ligamenti meniskusi sekakvi dijagnosi mi najdoja, i pred nekoj den bev na mestac i samo sho ja fati kazha deka zhilata e zgolemena i izbegana od mesto kako i zglobnata koska zgolemena. Reche deka navodno ja namestil zilata ama kolku drzi voda muabeto neznam taka da nekoj ako ima slicno iskustvo zamoluvam da kazhi.
Ke napravis magnetna rezonanca,i ke pojdes kaj Iliev vo remedika..sigurno poveke znae od nas na forumov
 
Член од
29 март 2013
Мислења
162
Поени од реакции
24
Штом имаш кочење на зглоб најверојатно е менискус, ама магнетна ќе каже најточно
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.937
Поени од реакции
35.328
Од што може да ми пука коленото кога ќе ја свијам ногата? Значи ова не е од сега, има сигурно 2 години али оти немам никакви болки и не сум се затерал. Може нешто штета да направи или? Значи ја исправувам ногата, ја држам 3-4 секунди исправена, и кога ќе ја свијам се осеќа и се слуша како пукање од пределот кај коленото? Иначе само десната, кај левата го немам тој проблем.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.937
Поени од реакции
35.328
Загуба на колаген
Може да се регенерира некако или? Гледам на претходната страна си дал совет за сличен проблем. Можат да помогнат овие 3 суплементи, и дали треба сите три да се комбинират во исто време?

Да. Или во превод ова, ова и ова.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.042
Поени од реакции
6.651
Од што може да ми пука коленото кога ќе ја свијам ногата? Значи ова не е од сега, има сигурно 2 години али оти немам никакви болки и не сум се затерал. Може нешто штета да направи или? Значи ја исправувам ногата, ја држам 3-4 секунди исправена, и кога ќе ја свијам се осеќа и се слуша како пукање од пределот кај коленото? Иначе само десната, кај левата го немам тој проблем.
не се замарај само помалку ти лачи коленото од што треба да се подмачкува тоа сигурно ти е од неактивност , а можност и од преоптеретеност во минатото..........само загревај ги добро колената пред физичка активност дали спортување,дали пешачење по планина или пак носење градежни работи низ дома
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Може да се регенерира некако или? Гледам на претходната страна си дал совет за сличен проблем. Можат да помогнат овие 3 суплементи, и дали треба сите три да се комбинират во исто време?
Може, ако му ги дадеш на телото потребните елементите за тој процес да се случи. Суплемените се супер, би додал уште некој ако можеш да си дозволиш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom