Повреди на колена, совети, прашања..

  • Креатор на темата ФорцаМилан
  • Време на започнување

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Bev na sonce da i krvna slika praev vo skoro dobra bese ama mislam deka nema vrska toa problemov e od porano kako sto rastam taka rastat..tatko mi ja ima istata gradba. Zensko sum,neskaam takvi noze prasuvam za dobri ortopedi, dali se resava problemov,vezbi,operacii...
Провери ниво на витамин Д, пред да правиш било што друго....секогаш се почнува од најлогичните причинители.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.714
досега не сум имал посебен проблем со колена, само 2001 кога имав сообрќајна, тогаш одев на терапии и по 20-30 дена ми помина ... е сега од пред 2 дена истото колено ми шкрипи и топло е, не газам правилно... имаме дома Коунтер Паин ама тоа било топла маст па ми донесоа Ибутоп гел. Мислам дека нешто слично користев кога имав проблеми со Периатрит на лево раме пред 12на години. Нема бргу термин кај докторката во близина, но по прегледот на 25,12 ако не ми помине, ќе прааваам терапии со струја и магнет. Ми препорача и некој капсули, слични на Хуморал, ама во моментот не би ги земал бидејќи земам Респивакс, да го завршам за 9 дена ( ќе се консултирам со матичната во Понеделник).
Е сега не требало маст за греење, но ако ставам облози од бурова вода сепак треба некое замотување со крпа ?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Црно семе, куркума и ѓумбир.

Магнезиум д3 и борон. Ова ти треба
 
Член од
28 април 2012
Мислења
19
Поени од реакции
3
Понекогаш ме болат колената ако ми се подолго свиткани. Исто така се слуша крцкање (не пукање како на прсти) кога го мрдам. На ренген снимки ми беа уредни колената.
Дали може да ми фали „подмачкување“ на колената?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Понекогаш ме болат колената ако ми се подолго свиткани. Исто така се слуша крцкање (не пукање како на прсти) кога го мрдам. На ренген снимки ми беа уредни колената.
Дали може да ми фали „подмачкување“ на колената?
Да. Или во превод ова, ова и ова.
 
Член од
28 април 2012
Мислења
19
Поени од реакции
3
Да. Или во превод ова, ова и ова.
Има ли некоја алтернатива на овие кај нас да не морам да нарачувам или не се доволно квалитетни? Исто така ми се случувало некогаш ако клекнам да имам силна болка, или пак да не можам да го затворам целосно коленото бидејќи осеќам како да ќе ми пукне. Дали може ова да се развие во некој поголем проблем?

Не знам дали треба да избегнувам физички активност како чучњеви и слични вежби?
Фала ти :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Има ли некоја алтернатива на овие кај нас да не морам да нарачувам или не се доволно квалитетни? Исто така ми се случувало некогаш ако клекнам да имам силна болка, или пак да не можам да го затворам целосно коленото бидејќи осеќам како да ќе ми пукне. Дали може ова да се развие во некој поголем проблем?

Не знам дали треба да избегнувам физички активност како чучњеви и слични вежби?
Фала ти :)
Многу е комплексен проблемот со колена, pain in the ass e. Има многу фактори кои влијаат, нутритивни недостатоци, хронични повреди, инфалматорни пореметувања итн.

Задача на секој е да му го даде на телото она што му треба за да се изрегенерира, а тоа се продуктите од горе, на нив би додал и д3 и магнезиум, но ги одбрав овие 3 затоа што повеќето кога ќе видам малце повисока цена се откажуваат и не зимаат ништо, интересно како СЕ сем здравјето им вреди на луѓето, на едно искачање трошат по 2к, а за третман со дози за месеци е многу.


Иначе за суплементи од тука, обично се поскапи, преполни со филери, послаби форми, помали дози итн. Ама ако инсиситраш барај хијалуронска киселина, витамин Д3(масен раствор) магнезиум цитрат, и борон - минералот, ако те прашаат. Препорака и лично мое како и искуство на многу кои ги користеле имаш за тие кои ги линкав, за нив сум сигурен дека работат, за она тука не знам и не можам да ти дадам асално инфо.

Чучњеви да, најмалце 2 недели пауза - а општите вежби, за да не се повредуваш пак ќе мора да се загреваш и тегнеш осетно подолго, на пример наместо 5-10 минути, 20-на, дури и обично забрзано движење и силно газење после неактивност, може константно да ти прави инфмалација, мора убаво да си загреана пред вежбање/движење.

Клуч за заздравување е добра цируклација, суплементација, и правилна исхрана (многу зеленчук и овошје со малце шеќери (цитруси) - кога ќе кажам многу, мислам на 1кг мандарини на ден, или 1кг лимони, киви w/e.
 
Последно уредено:
Член од
28 април 2012
Мислења
19
Поени од реакции
3
Чучњеви да, најмалце 2 недели пауза - а општите вежби, за да не се повредуваш пак ќе мора да се загреваш и тегнеш осетно подолго, на пример наместо 5-10 минути, 20-на, дури и обично забрзано движење и силно газење после неактивност, може констатно да ти прави инфмалација, мора убаво да си загреана пред вежбање/движење.

Клуч за заздравување е добра цируклација, суплементација, и правилна исхрана (многу зеленчук и овошје со малце шеќери (цитруси) - кога ќе кажам многу, мислам на 1кг мандарини на ден, или 1кг лимони, киви w/e.
Неколку години го имам проблемов, а никако не можам да поврзам кога ми се појавува, а кога не. Дали ако повеќе се напнувам со вежби или не, бидејќи не ми се јавува додека вежбам туку често додека седам со свиткани нозе.
Може некое време да не осеќам болки, а некогаш да се случува секојдневно.

Зарем шеќерите имаат толку големо влијание на ова? :eek: Не сум знаела.
Се на се, фала ти многу за помошта :cuc:, имам нарачувано од iherb, ама чекањето и можноста од царинење или некој проблем дека се работи за апчиња ми беше малце загрижувачки.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Неколку години го имам проблемов, а никако не можам да поврзам кога ми се појавува, а кога не. Дали ако повеќе се напнувам со вежби или не, бидејќи не ми се јавува додека вежбам туку често додека седам со свиткани нозе.
Може некое време да не осеќам болки, а некогаш да се случува секојдневно.

Зарем шеќерите имаат толку големо влијание на ова? :eek: Не сум знаела.
Се на се, фала ти многу за помошта :cuc:, имам нарачувано од iherb, ама чекањето и можноста од царинење или некој проблем дека се работи за апчиња ми беше малце загрижувачки.
Кога седиш циркулацијата ти е опадната = болка/непријатност, w/e. Кога вежбаш се покачува, = доток на крв до колената

Царина/данок нема ако вредноста на пратката е под 50-на долари, или поточно 45, транспортот не го ставаат на кутијата како цена.

Шеќерите, и животинскиот протеин се инфламаторни, поготово ако си во состојба на систематска инфламација, ќе имаш полоша контрола на инсулин/гликоза, кога тие ќе се покачат доаѓа и болката, и влошување на состојбата - додатна деградија на ткивата - лигаментите. Препорака за доминатно веган исхрана, или песко - вегетеријанска, (сардина може) друго од животно не, исто така без празни калории,

Сокови
Лебови (не е битно каков е)
Крекери
Бисквити
Корнфлекс
Пченка
Јачмен
Овес
Жита

Како и далеку од,

Урми
Суво овошје
Мед
Банани
Бел ориз
Грозје
Компири
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.042
Поени од реакции
6.651
Неколку години го имам проблемов, а никако не можам да поврзам кога ми се појавува, а кога не. Дали ако повеќе се напнувам со вежби или не, бидејќи не ми се јавува додека вежбам туку често додека седам со свиткани нозе.
Може некое време да не осеќам болки, а некогаш да се случува секојдневно.

Зарем шеќерите имаат толку големо влијание на ова? :eek: Не сум знаела.
Се на се, фала ти многу за помошта :cuc:, имам нарачувано од iherb, ама чекањето и можноста од царинење или некој проблем дека се работи за апчиња ми беше малце загрижувачки.
nemas nikakvi problemi nitu potreba od terapija i sovetuvanje
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.714
Црно семе, куркума и ѓумбир.

Магнезиум д3 и борон. Ова ти треба
направив ртг на коленото, имам шилци ...докторката кај што правев терапии кажа дека треба ласерска терапија, ама по нова година.... ( примав 10 дена диадинамик + ултразвук +магнет)... наместо ибутоп гел сега да се мачкам со грчката маст...Прочитав дека има специјална маст за колена од Гавез ??
Полека почнува да крчка и десното колено, но не е отечено и не е укочено.
И уште едно прашање, дали постојат појаки ласери или сите се горе доле исти ?? една комшивка кажува дека кога била на терапии во Кисела Вода, докторката користела заштиотни наочари кога и правела терапија со ласер ??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom