Повреди на колена, совети, прашања..

  • Креатор на темата ФорцаМилан
  • Време на започнување

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
a dali ima nekoi medcinski pomgala koi bi ja ublazile bolkata i bi omognale za polesno dvizenje?
Има ортози, ги прават по мерка во Славеј, ги продаваат и во Медикус Хелп, но мора доктор да ти каже точно каква поддршка ти треба зашто има многу различни типови на ортози.
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
412
Поени од реакции
82
Дали некој го пробал ова за обновување на рскавица на колено мед со семки, пченица, сончоглед
 

LP1519

ЧастиОбраз
Член од
2 февруари 2012
Мислења
405
Поени од реакции
298
Каде во Скопје да правам магнетна на колено, од искуство да предложи некој? Ми ги предложија Толовски и Мека Мед во Аеродром.. правел некој таму? Или некоја друга ординација каде што докторот ке даде совет во врска со проблемот? Благодарам однапред
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Каде во Скопје да правам магнетна на колено, од искуство да предложи некој? Ми ги предложија Толовски и Мека Мед во Аеродром.. правел некој таму? Или некоја друга ординација каде што докторот ке даде совет во врска со проблемот? Благодарам однапред
Мега мед во Аеродром се супер, Др Дамјановски е одличен. Кај Толовски не знам дали имаат магнетна, и тој е исто супер радиолог. Нема да згрешиш во било која од двете ординации да отидеш.
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
412
Поени од реакции
82
колку е магнетно снимање на двете колена?
 
Член од
6 ноември 2017
Мислења
1
Поени од реакции
1
Здраво на сите.Пред 4-5 дена си го повредив коленото ми се свитка некако од стоење и најверојатно ми се измести.На почетокот немав ништо ,меболеше некое време само но потоа се појави оток и отидов на ургентен.Ми направија снимка на која ништо не се покажа и направија пункција со која ми извадија крв од коленото.Ми ставија завој и ми рекоа да носам стегач за колено,елевација и да ставам ладни облоги.Денес бев на контрола,инаку немам никакво болки во коленото можам да го виткам но осеќам слабост и неможам убаво да се движам кривам.На контрола ми рекоа дека повторно имам излив на крв но бил премногу мал за да се изврши пункција и нема потреба да ми го ставаат во гипс ,само да носам ластик да одмарам и да ставам ладни облоги.Дали постои опасност од останувањето на крвта во коленото,дали некој имал слично искуство ? болки имам само на допир кога ќе го стиснам исто како да сум паднала на него
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.035
Поени од реакции
6.633
Здраво на сите.Пред 4-5 дена си го повредив коленото ми се свитка некако од стоење и најверојатно ми се измести.На почетокот немав ништо ,меболеше некое време само но потоа се појави оток и отидов на ургентен.Ми направија снимка на која ништо не се покажа и направија пункција со која ми извадија крв од коленото.Ми ставија завој и ми рекоа да носам стегач за колено,елевација и да ставам ладни облоги.Денес бев на контрола,инаку немам никакво болки во коленото можам да го виткам но осеќам слабост и неможам убаво да се движам кривам.На контрола ми рекоа дека повторно имам излив на крв но бил премногу мал за да се изврши пункција и нема потреба да ми го ставаат во гипс ,само да носам ластик да одмарам и да ставам ладни облоги.Дали постои опасност од останувањето на крвта во коленото,дали некој имал слично искуство ? болки имам само на допир кога ќе го стиснам исто како да сум паднала на него
вака по тебе кажаното најверојатно се работи за истегнување на меките ткива имав сличен проблем пред 15тина години тогаш ми вршеа пункција откако го извртив коленото пошто потече доста ми ставија еластичен завој со препорака да мирувам ,тоа не го сторив играв пак нешто баскет(осеќав слабост некоја кога се движев) и кога потече пак одново пункција и ме ставија во гипс пошто бев немирен и некои инекции за смирување на местото , кога го извадоа по 2-3 недели квадрицепсот беше атрофиран цел , но со физикална терапија негде месец дена на крајот СЕ беше во ред и повторно спортував без никакви проблеми..............најверојтно треба повеќе да мируваш и да ставаш ладни облоги никако оптоварувања
 
Член од
2 март 2011
Мислења
99
Поени од реакции
12
Викендов од фудбал го зезнав коленото. При избиванје на топка во воздух нешто се измести позади кај коленото. Првично не можев да стојам направив снимки и ми рекоа дека се е ок и стандарт да ставам облоги и дека немало никаков оток. Сигурно се работи за некое истегнување али чаре за побрзо да се врати у нормала. Незнам што е подобро дали да одам на местење или да ставам само мраз и облоги па да се врати у нормала само.

Пред 2 години истото се случи и со другото колено тогаш бев на местење кај луге и помогна за два дена немав нинкаков проблем освен што го осекав коленото послабо и на брза реакција при фудбал знаеше да ме сецне нешто позади да заболи али за ден два поминувше.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.035
Поени од реакции
6.633
Викендов од фудбал го зезнав коленото. При избиванје на топка во воздух нешто се измести позади кај коленото. Првично не можев да стојам направив снимки и ми рекоа дека се е ок и стандарт да ставам облоги и дека немало никаков оток. Сигурно се работи за некое истегнување али чаре за побрзо да се врати у нормала. Незнам што е подобро дали да одам на местење или да ставам само мраз и облоги па да се врати у нормала само.

Пред 2 години истото се случи и со другото колено тогаш бев на местење кај луге и помогна за два дена немав нинкаков проблем освен што го осекав коленото послабо и на брза реакција при фудбал знаеше да ме сецне нешто позади да заболи али за ден два поминувше.
ако немаш отоци, закочување на коленото, доколку свиткувањата се во ред - немаш потреба од ништо освен од одмарање повеќе...........си направил мала траума веројатно некое мало истегнување , со благи истегнувања и вежбање квадрицепс би требало за брзо да е СЕ ок
 
Y

yizzz

Гостин
Имам проблем со колената, едноставно се криви. Немам болки но како што растам се поголем проблем ми се. Можеби не е соодветна темава но некој ако може да ми каже каде да се обратам и да препорача ортопед државен или приватен (не прескап).
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Имам проблем со колената, едноставно се криви. Немам болки но како што растам се поголем проблем ми се. Можеби не е соодветна темава но некој ако може да ми каже каде да се обратам и да препорача ортопед државен или приватен (не прескап).
Што значи криви?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Нешто слично на ова

Ок. Летово беше на сонце? како си со бубрези и јетра? последна крвна слика кога?

Вака од прва, витамин Д3 - магнезиум и борон. Исто така неуробион, најдобар резултат со оние од надвор суплементи, ама и тие тука ќе ти завршат работа. Ова ми личи на рахитис.
 
Y

yizzz

Гостин
Ок. Летово беше на сонце? како си со бубрези и јетра? последна крвна слика кога?

Вака од прва, витамин Д3 - магнезиум и борон. Исто така неуробион, најдобар резултат со оние од надвор суплементи, ама и тие тука ќе ти завршат работа. Ова ми личи на рахитис.
Bev na sonce da i krvna slika praev vo skoro dobra bese ama mislam deka nema vrska toa problemov e od porano kako sto rastam taka rastat..tatko mi ja ima istata gradba. Zensko sum,neskaam takvi noze prasuvam za dobri ortopedi, dali se resava problemov,vezbi,operacii...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom