Повреди на колена, совети, прашања..

  • Креатор на темата ФорцаМилан
  • Време на започнување

Deksi

Локал патриот
Член од
16 март 2010
Мислења
728
Поени од реакции
820
Skinat preden vkrsten ligament 102%
аха, сега, дали морам одма да се прам операција? за колку време ќе можам да функционирам после операција? и шо ако не се напрам сега? ќе се подобри состојбата или?

Фала за брзиот одговор
 
Член од
10 февруари 2011
Мислења
894
Поени од реакции
398
Во Јануари минатата година на фудбал го свиткав коленото. Ми потече , утредента отидов во болница и ми извадија 2 шприца со мешана течност портокалова ( ваљда вода и крв). Коленото ми спласна и ми препишаа да го мачкам со една маст ICE POWER. Во рок од 1 месец секојдневно потрошив 3 такви и правев по цели денови вежби кој ги гледав од Youtube.Исто така ми препишаа физикална но не отидов тогаш. Коленото по 1 месец ми се врати во нормала и функционира океј.Еве веќе од повредата година и 7 месеци е поминато малце Се чуствува дека е по нестабилно од другото и многу сум ослабен кога е во прашање агилноста односно сецнувањата но сепак е функционално ко другото.Спорт од тогаш никаков немам играно освен што трчам и одам теретана каде секоја недела ги вежбам нозете. На кого и да го кажам ова и со кого и да праам муабет сите ми викале за година дена до две ќе ти почне да ти собира вода коленото. Му се има ли случено на некој вака или познава ли некој пример од друг што му се има случено ??
 
Последно уредено:
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
аха, сега, дали морам одма да се прам операција? за колку време ќе можам да функционирам после операција? и шо ако не се напрам сега? ќе се подобри состојбата или?

Фала за брзиот одговор
Samo od sebe nema da se opravi kolenoto,tuku si treba operacija (zavisi dali e skroz skinat,ke pokaze magnetot). Posle operacija 1 mesec miruvanje,pa ke pocnes so fizikalna,na 2 meseci ke gi frlis stakite,ke prodolzis so fizikalna i teretana,po 4 mesec ke pocnes so lesni sportski aktivnosti...individualno e kaj sekoj vo zavisnost od sostojbata na nogata pred povreda i od uspesnosta na operacijata. Dolgo e oporavuvanjeto,ama nemas drug izbor. Bez operacija cel zivot ke ti bide defektno kolenoto i koga togas ke ti izleze od leziste (slusaj patalec)
 

Deksi

Локал патриот
Член од
16 март 2010
Мислења
728
Поени од реакции
820
Samo od sebe nema da se opravi kolenoto,tuku si treba operacija (zavisi dali e skroz skinat,ke pokaze magnetot). Posle operacija 1 mesec miruvanje,pa ke pocnes so fizikalna,na 2 meseci ke gi frlis stakite,ke prodolzis so fizikalna i teretana,po 4 mesec ke pocnes so lesni sportski aktivnosti...individualno e kaj sekoj vo zavisnost od sostojbata na nogata pred povreda i od uspesnosta na operacijata. Dolgo e oporavuvanjeto,ama nemas drug izbor. Bez operacija cel zivot ke ti bide defektno kolenoto i koga togas ke ti izleze od leziste (slusaj patalec)
Аха, направив магнетна со резултатите на 14ти треба кај доктор, до тогаш можи и има некои вежби да прам до операција да речам или? иначе секој ден се понормално одам со помалце куцање, за чудо за време на спиење, на одење болки НИКАКВИ немам ...
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.042
Поени од реакции
6.651
Го ебав коленото на фудбал (пред 1 недела), преголема болка, одма ми потече, одма ојдов на болница ми извадија 52 милилитри крв, утре имам термин за магнетна, ми е малце потечено уште, почнав појќе да се движам ама неможам ногата скрос да ја испрам и скрос да ја свиткам, малце куцам ама од ден на ден одам подобро, шо можи да е?
во еластичен завој ти го ставија коленото или ?? и добро како не ти рекле дека е потребно мирување ,крената ногата нагоре, нешто облоги ставање и мраз, гипс не ти препорачаа или лонгета ??

чуден третман ти е ова некој подобро не практикувај ништо дури не се види на магнетна шо е работата , вака никој не можи да знае за шо се работи, а доколку е нешто со операција поврзано мислам дека само Владимир Стојковски прави артроскопија во Битола, ако нешто не сте задоволни или сигурни побарајте второ мислење не се заебавајте
 

Deksi

Локал патриот
Член од
16 март 2010
Мислења
728
Поени од реакции
820
во еластичен завој ти го ставија коленото или ?? и добро како не ти рекле дека е потребно мирување ,крената ногата нагоре, нешто облоги ставање и мраз, гипс не ти препорачаа или лонгета ??

чуден третман ти е ова некој подобро не практикувај ништо дури не се види на магнетна шо е работата , вака никој не можи да знае за шо се работи, а доколку е нешто со операција поврзано мислам дека само Владимир Стојковски прави артроскопија во Битола, ако нешто не сте задоволни или сигурни побарајте второ мислење не се заебавајте
јас не сум Македонија, странство сум, и двата доктори ми рекоја дека мислат по покретите по фајќањата шо ми ги направија дека се предни вкрстени, ама чекат резултати од магнетната. И двата доктори ми рекоја дека немам потреба од завој, ама го носам зошто се осејќам постабилен, без завој си мислам ќе ми излези од ментешки ... кажете нешто вежби до операција (ако треба да се прам) или слично ...
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
јас не сум Македонија, странство сум, и двата доктори ми рекоја дека мислат по покретите по фајќањата шо ми ги направија дека се предни вкрстени, ама чекат резултати од магнетната. И двата доктори ми рекоја дека немам потреба од завој, ама го носам зошто се осејќам постабилен, без завој си мислам ќе ми излези од ментешки ... кажете нешто вежби до операција (ако треба да се прам) или слично ...
I vikas se podobar si a? :) Da ne se lazeme, ne si podobar, prviot napor i ke go dosredis kolenoto uste poveke. Najmnogu sto mozes da pravis kako sto ti kazaa pogore e da drzis mraz, i da ne go napregas kolenoto voopsto, i da ja drzis nagore nogata da ne se pojavuva otokot.
Slusaj si go doktorot, a za fizikalna imas vreme, posle operacija samo toa ke pravis :)
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.042
Поени од реакции
6.651
јас не сум Македонија, странство сум, и двата доктори ми рекоја дека мислат по покретите по фајќањата шо ми ги направија дека се предни вкрстени, ама чекат резултати од магнетната. И двата доктори ми рекоја дека немам потреба од завој, ама го носам зошто се осејќам постабилен, без завој си мислам ќе ми излези од ментешки ... кажете нешто вежби до операција (ако треба да се прам) или слично ...
nikakvi vezbi i nagli pokreti i optovaruvanja,ne brzaj nigde , so sreka
 

Deksi

Локал патриот
Член од
16 март 2010
Мислења
728
Поени од реакции
820
I vikas se podobar si a? :) Da ne se lazeme, ne si podobar, prviot napor i ke go dosredis kolenoto uste poveke. Najmnogu sto mozes da pravis kako sto ti kazaa pogore e da drzis mraz, i da ne go napregas kolenoto voopsto, i da ja drzis nagore nogata da ne se pojavuva otokot.
Slusaj si go doktorot, a za fizikalna imas vreme, posle operacija samo toa ke pravis :)
...
многу чудно, повеќе сум низ двор, повеќе се движам, оток не се појавува, иначе да знам дека треба да мирувам ... сепак фала а уште ова сакав, да пливам тешко вп ваква состојба а?
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
447
Поени од реакции
164
Правев магнетна на лево колено:
лигаментарен апарат со сочуван континуитет на влакната, со уреден сигнал.
Менискусите без траумски лезии, со уреден сигнал.
Скелетната структура на левото колено со уреден сигнален интензитет, без знаци на траума или едем.
Регуларност на артикуларните површини со интактност на покровната зглобна рскавица. Поплитеално цистична лезија со промер 8,5 х 45 мм, иницијална бекерова циста без артикуларна комуникација. Едем на суперфицијално препателарно масно ткиво.
Се умира или? хаха

Ќе одам на ортопед у секој случај чисто ме интересира што е
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
3
Поени од реакции
0
Имам ослабнати лигаменти на двете колена, па ме интересира дали некој знае дали има решение за тоа, пошто имам страшни болки и отежнати движења?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Имам ослабнати лигаменти на двете колена, па ме интересира дали некој знае дали има решение за тоа, пошто имам страшни болки и отежнати движења?
Хијалуронска киселина, борон, магнезиум и д3.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
3
Поени од реакции
0
a dali ima nekoi medcinski pomgala koi bi ja ublazile bolkata i bi omognale za polesno dvizenje?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom