Повреди на колена, совети, прашања..

  • Креатор на темата ФорцаМилан
  • Време на започнување
Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.172
Поени од реакции
3.142
@ShakaZulu на десното колено во внатрешниот дел кога седам така знае да ми мрда како вибрации едно 5-6 секунди..
Иначе пред 5 години имав повреда на тоа колено ми се измести чашката..
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.608
@ShakaZulu на десното колено во внатрешниот дел кога седам така знае да ми мрда како вибрации едно 5-6 секунди..
Иначе пред 5 години имав повреда на тоа колено ми се измести чашката..
Ова прв пат вака после повредата го имаш ова вака осетено сега? Можно е да е како последица од неа а и мислам дека истото би ти го рекле 99% од македонските мрзливи доктори. Ако навистина е често и ти смета појди кај некој сериозен за да најде што е и како да се среди, сите други би ти рекле мирувај и од времево на старата повреда е но зошто дури сега се појавувава ако е поради нешто од пред 5 години. Болки на време се од првата есен или пролет после повреда и се цел живот, не е нешто што иди по 5 години...
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
413
Поени од реакции
82

Sprite

Bayern Fanatic
Член од
23 јули 2007
Мислења
447
Поени од реакции
36
Здраво, дали имате да препорачате некој ортопед приватен кој се занимава спортски труматизам, имам проблем со коленото, како и некои други членови погоре што опишале, се јавува при напор, трчање или планинарење од надворешната страна. Чувство како да ми е закочена ногата и при виткање односно слегување од планина и боли и во тој предел после осеќам како да ми е тој дел затегнат и при нормално одење. Исто така коленото при движење ми крцка многу
Според мене тука е проблемот со мускулно тетивен,затегнат е тензорниот мускул кој се припојува од наворешната странао од коленото.
Препорака за некој доктор, гледам Темелковки работи со спорски трауми??
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Здраво, дали имате да препорачате некој ортопед приватен кој се занимава спортски труматизам, имам проблем со коленото, како и некои други членови погоре што опишале, се јавува при напор, трчање или планинарење од надворешната страна. Чувство како да ми е закочена ногата и при виткање односно слегување од планина и боли и во тој предел после осеќам како да ми е тој дел затегнат и при нормално одење. Исто така коленото при движење ми крцка многу
Според мене тука е проблемот со мускулно тетивен,затегнат е тензорниот мускул кој се припојува од наворешната странао од коленото.
Препорака за некој доктор, гледам Темелковки работи со спорски трауми??
Iliev Remedika
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
413
Поени од реакции
82
темелковски работи и на клиника и приватно во негова орфинација во лисиче кај прокредит банка
 
Член од
12 јули 2016
Мислења
7
Поени од реакции
0
Здрaвo, сaкaм дa прaшaм пред 7 месеци прaвев oперaцијa нa преден вкрстен лигaмент и менискус, и сегa пoсле 7 месеци знaчи кoгa oдaм нoрмaлнo кoгa не гo oптеретувaм кoленoтo ми е oкеј, меѓутoa кoгa нa пример aкo пoчнем дa трчaм или билo други рaбoти кaде штo кoленoтo се oптoвaрувa тoгaш ми се јaвувaaт бoлки вo кoленoтo и ми се укoчувa кoленoтo еднo 4-5 сек.Истo тaкa сум приметил декa и пoстoјaнo ми крцкa кoленoтo.Прaшaњетo ми беше дaли е oвa нoрмaлнo сo кoленoтo или пaк дa oдaм нa дoктур кaј oртoпедoт штo ми јa прaвеше oперaцијaтa и дa се кoнсултирaм сo негo.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.539
Поени од реакции
34.700
Здрaвo, сaкaм дa прaшaм пред 7 месеци прaвев oперaцијa нa преден вкрстен лигaмент и менискус, и сегa пoсле 7 месеци знaчи кoгa oдaм нoрмaлнo кoгa не гo oптеретувaм кoленoтo ми е oкеј, меѓутoa кoгa нa пример aкo пoчнем дa трчaм или билo други рaбoти кaде штo кoленoтo се oптoвaрувa тoгaш ми се јaвувaaт бoлки вo кoленoтo и ми се укoчувa кoленoтo еднo 4-5 сек.Истo тaкa сум приметил декa и пoстoјaнo ми крцкa кoленoтo.Прaшaњетo ми беше дaли е oвa нoрмaлнo сo кoленoтo или пaк дa oдaм нa дoктур кaј oртoпедoт штo ми јa прaвеше oперaцијaтa и дa се кoнсултирaм сo негo.
...сам си одговори, кога не се оптоваруваш си ОК, сметај како скршена и лепена работа не е исто како нова, затоа не претерувај секое оптоварување ти дава знак дека не си тој истиот, како во подвижноста, оптовареноста, а богами можеби и по телесна тежина ( си се здебелил) што сигурна е поголема оптовареност на коленото да те носи, па одозгора и да трчаш ... можеби ќе може да трчаш со предходно добро загревање на тој дел на коленото, а не наеднаш ти текнало старт- трчајјјјјјјјјј :D ... инаку ортопедот добро си ја извршил работата штом при нормално пешачење немаш никакви последици на коленото!
 
Член од
12 јули 2016
Мислења
7
Поени од реакции
0
Исто така заборавив да напоменам,квадрицепсот ми е малце послаб во однос на другата нога, па незнам сега дали и тоа игра голема улога.Пред 1 месец имав контрола кај докторот што ми ја правеше операцијата ме прегледа, и тогаш не трчав и слично не го оптеретував коленото и ми беше океј и си викам ајде да пробам малце да го оптеретам,коленото да видам дали ке имам болки и оп се појавија болките и си викам што е сега проблемот а докторот ми рече дека после 7-8 месеци ке може да играм фудбал и слично.
 
Последно уредено:
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.042
Поени од реакции
6.651
ти треба програма за рехабилитација да зајачаш квадрицепс на врвно ниво би рекол па да пробаш да спортоваш, вака немој да си играш играчки ни под разно зошто ќе ја повториш повредата

оди кај докторот консултирај се разгледајте ја ситуацијата, дали ќе почнеш на физикална терапија или во теретана под надзор,односно без силење ами полека постепено зајакнување на мускулите како и враќање на еластичноста на тетивите и лигаментите

возење велосипед ти е најбезбедна варијанта за почеток,секако во почетокот без оптоварување, па понатаму ќе гледаш како оди
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.539
Поени од реакции
34.700
Последно уредено:
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.042
Поени од реакции
6.651
хаха па не баш орце најдобра варијанта , кога се почнува со трчање во рехабилитација тоа се прави исклучиво праволиниско напред право
 

Kajgana Shop

На врв Bottom