Повреди во бокс

Член од
8 декември 2010
Мислења
84
Поени од реакции
16
Сакам да тренирам бокс ама ме попречува нешто...мојте викаат можеш да имаш повреди на пример скршен нос,ребро или др....ама јас мислам дека на почеток кога почнуваш со боксот не верувам дека може да дојде до тие повреди или може?
 

V1kTo.Or

Талкач
Член од
16 август 2011
Мислења
504
Поени од реакции
304
Сакам да тренирам бокс ама ме попречува нешто...мојте викаат можеш да имаш повреди на пример скршен нос,ребро или др....ама јас мислам дека на почеток кога почнуваш со боксот не верувам дека може да дојде до тие повреди или може?
Сега зависи дали сакаш да тренираш или сакаш да бидеш третиран како бокс вреќа зависи од тебе :tapp:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Во секој спорт можеш да скршиш нешто или да се повредиш ако гледаш така.
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Сакам да тренирам бокс ама ме попречува нешто...мојте викаат можеш да имаш повреди на пример скршен нос,ребро или др....ама јас мислам дека на почеток кога почнуваш со боксот не верувам дека може да дојде до тие повреди или може?
za da naucis odi ama ako odis na borbi so sekoj eden udar nepovratno se ostetuvaa mozocnite kelii !!!
ali i od druga strana ce ti kazam lugje so bile bokseri i imale kariera nema posilni lugje na svet.
tvoe e so ce odlucis.
za da naucis boks na pocetok jadis kotek posle tek ti davas
 
Член од
8 декември 2010
Мислења
84
Поени од реакции
16
Сакав да прашам на пример...сега се запишувам на Бокс...и почнувам со тренинзите...на тренинзите има нели процес кај знам каков....вежби некој така што ги вежбам на секој тренинг за да се подобрам...зборам низ тренингот низ вежбите може ли да скршам нешто...? + нема ли оние што се ставаат за заштита на главата?
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Сакам да тренирам бокс ама ме попречува нешто...мојте викаат можеш да имаш повреди на пример скршен нос,ребро или др....ама јас мислам дека на почеток кога почнуваш со боксот не верувам дека може да дојде до тие повреди или може?
Скршено ребро не, многу тешко такво нешто, во аматерски бокс освен ако не си во потешките категории.
Ама за носот верувај и на спаринг ќе го осетиш. Доволно е момент да не пазиш и да спуштиш гардот и да те тресне право на него. Мене пред 2-3 недели така чисто ме треснаа на спаринг. Затоа што ми беше прв пат во животот така да ме тресне некој по носот, течеше крв ко чешма. Уште ме боли малце ако го мрдам лево десно.

Ама ако се плашиш за било какви повреди при бокс, подобро не ни почнувај, чим почнеш нема жалење после. Бокс не е како кошарка и фудбал, можеш да играш кошарка и да играш фудбал, неможеш да играш бокс. Модро око, нос ко чешма, пукнати усни, и сл се стандард награди во боксот, поготово во почетоток.
Незнам што друго да ти кажам, за да бидеш боксер треба да бидеш и малку мазохист, и да не се неривраш и плачеш кога ќе примиш добар удар, туку малку да се восхитуваш што успеал (и како успеал) да те удри така, да уживаш во предизвик.

Ако сакаш да го видиш овоа во акција, гледај ја Пакио против Маргарито борбата, секојпат кога Маргарито ќе му залепеше чист удар на Пакио, Пакио практично му честиташе со задоволство за добриот удар.

Ако се одлучиш да боксуваш, само запамти го првото правило на бокс, штити се во секое време.
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
5.872
Поени од реакции
7.294
Не можеш да гледаш така на работите..во кошарката се случуваат некогаш и потешки повреди на лицето него ли тука.Секој ролинг ,свртување ,игра со грб кон противникот може да доведе до удар со лактот директ во лицето при што не се проаѓа ни малку лесно,особено повисок со понизок игра.Лош блок од центар ,малку невнимание удар со рамо во лице кај противникот кој затрчан поминува низ блокот може директ кома да си легнеш.
Во фудбалот е истото,еден опасен фаул со железен крампон,малку невнимание,удар во подколеница,скок игра со глава,аркади колку пукале и ќе пукаат,коски се кршеле и ќе се кршат.
Не можеш да имаш таков пристап ...доколку сакам нешто тоа и ќе си го исполнам па сега макар било и бокс.Дефинитивно.
За скијање што да се каже?Спуст ?Со која брзина летаат знаеш?Мала деконцентрација зализгување на скијата и ќе го собираат со хеликоптери од патеката. Едноставно желбата кон тоа што сум одлучил да го остварам е најбитна,најбитно е да ја има неа,а полека како ќе почнеш ќе го снема тој страв.Верувај.
Со среќа(y)
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
@NomoregameS!
Разликата е во тоа што тоа се ненамерни повреди, несреќни случаи, во боксот(MMA, UFC и сл full contact sports) тоа е целта. Неможеш да кажеш дека кога тренираш ракомет или кошарка, дека тренираш удари со лакт кога не гледа судијата.
Кога играш кошарка гледаш што побрз да бидеш и што повеќе кошови да дадеш, не се вртиш цело време околу себе со раците пред лицето си за да се браниш од лакти.

Не зборам дека нема повреди во другите спортови, имам видено на фудбал кршење нога, коската да му излезе надвор. Но тоа се посебни случаи не нормата. Во боксот норма е да имаш модро око, пукнат нос и сл.

Боксот со причина се нарекува борба, затоа што буквално се бориш, се тепаш како сакаш наречи го.
И дечкото праша за повреди во боксот, и подобро е да знае што го чека.
 

V1kTo.Or

Талкач
Член од
16 август 2011
Мислења
504
Поени од реакции
304
зборам низ тренингот низ вежбите може ли да скршам нешто...? + нема ли оние што се ставаат за заштита на главата?
Тоа што ќе го ставиш како заштита на главата нема никаква врска со заштита на носот и како прво на тренинг учиш правила и техники ( рамнотежа движења удари итн )

Така да ако планираш да тренираш ок , ама ако сакаш да станеш професионалец а се плашиш од повреди и скршеници те молам повеќе не одговарај !
 
Член од
8 декември 2010
Мислења
84
Поени од реакции
16
Нејќам да влегувам во Боксот озбилно,професионално туку онака сакам да научам на пример како да се одбранам и слично...
 

V1kTo.Or

Талкач
Член од
16 август 2011
Мислења
504
Поени од реакции
304
Нејќам да влегувам во Боксот озбилно,професионално туку онака сакам да научам на пример како да се одбранам и слично...
Брат ти појди научи неколку техники и купи си дома една боксерска вреќа и мавај ... немам друг избор затебе :вонзем:
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Нејќам да влегувам во Боксот озбилно,професионално туку онака сакам да научам на пример како да се одбранам и слично...
Верувај ми дека многу е глупо да тренираш бокс за на улица.Барем според мене.И само да ти кажам уште од сеа нешто.Ако почнеш да тренираш и се откажеш после 5 месеци не се сметај за боксер и дека можеш да го истепаш секој на улица.
 

Iµµortal

사범님
Член од
26 јули 2011
Мислења
711
Поени од реакции
387
затоа се користи орпема(боксерски ракавици,кацига,штитник за заби и слично) за да не дојде до такви повреди.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom