Повредени Македонски војници во Авганистан

B

Borg_Drone

Гостин
Dobro be sto se palis odma,ne rekov nisto loso,tuku me interesira kako moze do sega nitu edna zrtva da nemame, daj BOZE i taka da prodolzi,znaci nasive vojnici bile superiorni amerikancite i NATO vojnicite mozat voda da im nosat na ARM:toe:

Ако имаш аргументи да ја потврдиш неспособноста на нашите војници давај, ако немаш оди фрли се во Вардар, да се разладиш малку и онака онака е жешко времево пукаат горештини.
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Се согласувам со Хајнрик за Македонските војници. Ако има со нешто што можеме да се гордееме во светот се токму тие,скоро сите до еден говорат англиски, професионален однос,познавања од многу области и барем секој еден кој нешто значи во оваа бранша се согласува со ова.

Само да споменам дека Грузијците пред некое време спаковаја цел џип Тојота да го префрлат во Тбилиси и за малку ќе го здиплеја само во некаква рутинска контола беа откриени.

Во врска со тоа колку е оправдано или не нивниот ангаржман таму не навлегувам во секој случај им посакувам што побрзо закрепнување и благодарност што достоинствено и професионално ја претставуваат Македонија.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Zosto be pogresno me sfakate:tapp:
Заради тоа што пишуваш пред да размислиш.Изброј до 10 па напиши и од кога ке напишеш прочитај.Па смени кога ке видеш дека си напишал нешто.Убаво ти ставив изјава од порпаролот на ИСАФ кој е Американец и кој вели дека мерките за заштита на нашиот контингент спречиле поголема катастрофа.А зошто?
Затоа што нашата армија си разви сопствена верзија на т.н checkpointi или контролни точки токму од непријатните искуства од Ирак и кои на Криволак кога ги презентираше пред Американците и сами беа импресионирани.И ете во пракса гледаш се покажало дека одлично си ја вршат работата.И на крај нашиот контингент е одговорен за комплетната безбедност на штабот на ИСАФ т.е за мозокот на целата операција таму.Тоа мораш да признаеш не е мала работа а како што гледаш и воопшто не е безопасна.За 500 кг екслозив се работи.Да преживееш такво нешто не е среќа.Тоа е умешност.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Znaci nie sme prva vatrena linija tamu:tapp:
Plus ne sme clenka na NATO aaahhhh GRUJO GRUJO:tapp:
тоа шо се обезбедување на базата како шо велиш прва линија ... тоа само докажува дека вредат ...
Дали Грујо или не сакаме Еу и Нато (не дека јас сакам но ..) ете ни Еу и Нато .. мора да покажеме дека сме спремни за таму ... мислиш подобро е да не се таму ... мислиш поголеми шанси имаме за Еу Нато ако немаме војници со нив .. епа се лажеш ... (пак да речам јас ни Еу ни Нато сакам)
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
Заради тоа што пишуваш пред да размислиш.Изброј до 10 па напиши и од кога ке напишеш прочитај.Па смени кога ке видеш дека си напишал нешто.Убаво ти ставив изјава од порпаролот на ИСАФ кој е Американец и кој вели дека мерките за заштита на нашиот контингент спречиле поголема катастрофа.А зошто?
Затоа што нашата армија си разви сопствена верзија на т.н checkpointi или контролни точки токму од непријатните искуства од Ирак и кои на Криволак кога ги презентираше пред Американците и сами беа импресионирани.И ете во пракса гледаш се покажало дека одлично си ја вршат работата.И на крај нашиот контингент е одговорен за комплетната безбедност на штабот на ИСАФ т.е за мозокот на целата операција таму.Тоа мораш да признаеш не е мала работа а како што гледаш и воопшто не е безопасна.За 500 кг екслозив се работи.Да преживееш такво нешто не е среќа.Тоа е умешност.

Znaci nie sme prva vatrena linija tamu
Plus Makedonija ne e clenka na NATO,,,aaahhhh GRUJO GRUJO:tapp:

Nasite vojnici samo argati se tamu nisto drugo,barem da bevme clenka na NATO togas nikomu nisto ama vaka:nenene:
 
Член од
29 септември 2008
Мислења
219
Поени од реакции
5
Travel: Arms Market Darra, Pakistan(една од локациите од кај се снабдуваат талибанците со орузје) гледајте на youtube
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Dobro be sto se palis odma,ne rekov nisto loso,tuku me interesira kako moze do sega nitu edna zrtva da nemame, daj BOZE i taka da prodolzi,znaci nasive vojnici bile superiorni amerikancite i NATO vojnicite mozat voda da im nosat na ARM:toe:
Не збори така бе човек, не е убаво.
Па нека нема нит 1 македонска жртва, така и треба. Прво и основно од човекови причини не треба да има жртви. А втори ние не сме во НАТО па да гинеме за нешто од кое сега за сега немаме ќар.

Ама нема веза, важно е да не се зборува така.
 
Член од
11 август 2009
Мислења
16
Поени од реакции
0
Шо к*р бараат во Авганистан бе.Ние нашава држава не можиме да си ја зачуваме и да ја направиме како што треба други ќе средуваме.
како шо к*р бараат па тука таа плата мозе само да ја сонуваат доколку таму им е реалност се за подобра егзистенција :salut:
 

Wolver1nE

Ај лав пуси
Член од
31 јануари 2008
Мислења
528
Поени од реакции
46
Мала повреда, медиумив прават ЛЕЛЕЛ ПОВРЕДНИ ВАКА ТАКА ОВА ОНА, и по 2 минути само со изгреботини на лицето. Како стигнал тој бомбашот до таму не ми е јасно до базата на нато и американската амбасада да стигнеш треба 543895 контроли да поминеш...
 
B

Borg_Drone

Гостин
. Како стигнал тој бомбашот до таму не ми е јасно до базата на нато и американската амбасада да стигнеш треба 543895 контроли да поминеш...

А зошто да не можат, како можеа во една акција да урнат два Чинок хеликоптери и да ги држат под оган еден тим на американските ренџери и еден тим на navy seals.Добро е што нашите не ги потцениле нивните способности и можности, тоа зборува за професионалниот однос на нашата војска колку што читав некои војници што се наоѓале на десетици метри од експлозијата биле полесно повредени зошто не носеле заштитна опрема, нашите носеле заштитна опрема....
 

ACHQ

hawk
Член од
18 јули 2009
Мислења
702
Поени од реакции
73
Abe kuznajt vo koj kos se krijat makedonskite vojnici,kako moze do sega site drzavi sto se vo Avganistan i vo Irak naj malku barem 1 vojnik imat daeno zrtva, kaj site ginat vojnici samo Makedonija nema dadeno nitu edna zrtva,kuznajt sto pravat tamu dali cistat tenkovi ili nesto drugo toa neznam:toe:
Македонските мировници се едни од најдобрите во ирак и авганистан.

И ПИШУВАЈ КИРИЛИЦА!!!
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Dobro be sto se palis odma,ne rekov nisto loso,tuku me interesira kako moze do sega nitu edna zrtva da nemame, daj BOZE i taka da prodolzi,znaci nasive vojnici bile superiorni amerikancite i NATO vojnicite mozat voda da im nosat na ARM:toe:

Оти се најдобри.
 

ACHQ

hawk
Член од
18 јули 2009
Мислења
702
Поени од реакции
73
Македонските војници секогаш некаде патролираат а не како маринците под шатори.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom