Повреда на рамо

Член од
19 февруари 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Незнам дали има тема вакава отворена не најдов па отворив нова.
Значи вака:
Во летото негде играв ракомет и сакав да ја свртам топката онака од крило кога ке падни топката да сврти кон голот, но наместо зглобот на раката до прстите јас го свртив цело рамо и искрено незнам што си повредив во него, имав болки не премногу страшни но болеше и гледав да мирувам со тоа рамо, искрено не отидов на лекар мислев истегнав нешто па ќе ми помине. По одредено време неколку месеци правев се сонего можев и да играм и се. Но почна да ми се дешава пример играм одбојка кога треба да се забие топката се скока на мрежа и со цела сила ја удирам топката и наеднаш чуствувам болка како да ме пресече нешто во рамото после неколку сати болката се смири но повторно ја чуствував кога ќе поминат неколку дена се смирува но сепак некогаш таа болка ја чуствувам на некој да му се дешава истото или некој има искуство.Помош?
Благодарам однапред на одговорот.
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.010
Поени од реакции
7.721
Дислокација значи имало, а после неправилно наместено затоа шо тогаш не си отишол на болница. Тогаш одморот, вежбите и терапијата со струи што ја нудат кај нас во болниците помага доста.
Јас имав дислокација на рамо, ми го наместија, тотално ми беше бандажирана раката никакво мрдање две недели па после терапија и вежби и тотално ми се врати раката. Иако таа рака никогаш нема да е како здрава и многу лесно е подложна оваа повреда за пак да се повтори. Има секакви типови на операции, ако не се лажам и Чех имаше слична таква повреда голманска како и јас што имав и таму веднаш операција му прават некако специјално му ги поврзуваат лигаментите. Оди на лекар сними се што треба не знам, можеби и магнетна резонанца ќе ти направат и чак и операција да ти речат не е нешто лошо поарно да си ја средиш раката.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom