Повреда на работно место

Член од
2 декември 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво!

Да не должам ќе бидам директна. Потребен ми е совет во врска со повреда на работно место. Се здобив со повреда на раката за време на работа, повредата ја пријавив кај работодавачот но не веднаш, помина некое време бев на боледување поради повредата, бев и на комисија, од кај работодавачот ми дадоа повредни листи но додека да им ги вратам во мегу време ме одјавија бидејки бев пријавена на определено време - ми заврши договорот. Сега не знам што да правам...сакам да ги поднесам документите во ФЗО за да добијам некаков надомест (кој не знам колкав би бил) но ми бараат некој записник од Трудова инспекција, знам дека бидејки не беше некоја повреда голема не искочи инспектор на лице место односно не пријавија за да дојде и сега не знам дали од ФЗО без тој документ ќе ми одобрат надомест. Инаку додека бев на боледување од кај работодавачот ми исплатија се што ми следуваше за тој период, а во осигурителна компанија не сум осигурана за ваков случај при повреда. Се надевам ќе може да ме советувате како би добила некаква помош. Благодарам однапред!
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Не знам баш дали од ФЗО се добиваше тоа, или од фирмата во која колективно сте сите осигурани.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
треба да се распрашаш во која компанија ве осигурала фирмата и ке си пој деш кај нив најубаво ке ти објаснат и носи си ги сите документи од доктор специјалиста или кај и да си била.... не све се признава за повреда на работно место - за жал.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.839


Мафијашка творевина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom