Повраток на ДДВ за физички лица? (Мој ДДВ)

Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Имаше начин да се види дали се пуштени парите како идеше тоа?
Мене ми стигнува нотификација за секој прилив на сметката, преку апликацијата на НЛБ банка. Провери си ја трансакциската сметка.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.777
Поени од реакции
7.515
Имаше начин да се види дали се пуштени парите како идеше тоа?
Во случај да немаш од банката апликација или не те известува за состојбата на сметката се проверува на Е ПДД сајтот дали си добил пари од ДДВ скенирање сметки. Се влегува со мејлот и лозинката со која си направил акаунт во УЈП.
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2021
Мислења
106
Поени од реакции
32
Во случај да немаш од банката апликација или не те известува за состојбата на сметката се проверува на Е ПДД сајтот дали си добил пари од ДДВ скенирање сметки. Се влегува со мејлот и лозинката со која си направил акаунт во УЈП.
Да да брат на тоа мислев
 
Член од
24 февруари 2018
Мислења
48
Поени од реакции
54
Здраво, имам прашање во врска со повраток на ддв но за фирми а не наидов на таква тема. Ме интересира дали доколку се купува некаква опрема, пример лаптоп, телевизор преку фирма има можност да се направи повраток на ддв-то и како оди таа процедура? Ви благодарам
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Здраво, имам прашање во врска со повраток на ддв но за фирми а не наидов на таква тема. Ме интересира дали доколку се купува некаква опрема, пример лаптоп, телевизор преку фирма има можност да се направи повраток на ддв-то и како оди таа процедура? Ви благодарам
Ова е работа на сметководителот, прашај го специфично и ќе ти каже.

Мислам дека беше 5% на лаптопи, НО внимавај, лаптопот ќе биде на име на фирмата а не твој, и во иднина како таков ќе треба да го продаваш и покриеш сметководствено.
Згора на тоа не инсталирај нелиценциран софтвер, или внимавај ако инсталираш да не те ошурат ако влезат на проверка.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.807
Поени од реакции
7.185
Здраво, имам прашање во врска со повраток на ддв но за фирми а не наидов на таква тема. Ме интересира дали доколку се купува некаква опрема, пример лаптоп, телевизор преку фирма има можност да се направи повраток на ддв-то и како оди таа процедура? Ви благодарам
За лап топ фирмата има право на поврат на ддв и сметководителот сигурно така ти прокнижил.
За телевизор, фирмата нема право на поврат. По закон, УЈП сметаат дека е луксуз (исто како слики, теписи).

Исклучок за телевизор може доколку докажеш дека ти е неопходен за работењето на фирмата, па да ти дозволат, но тоа тешко, во зависност со каква активност се бави фирмата.
 
Член од
30 април 2013
Мислења
356
Поени од реакции
207
Дололку некој има што не скенира сметки и е фин сака да помогне може да ми праќа во пп. Само треба да го скенирате убаво кодот.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.929
Поени од реакции
6.094
Vo posledno vreme non stop pokazuva nema konekcija do ujp, dali i kaj vas se desava istoto?
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.777
Поени од реакции
7.515
Да бре нека си ја попраат апликацијава или нека дадат некоја алтернатива ако не може ова да се поправи. Едно нешто у државава бива да биде како што треба?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom