Повраток на ДДВ за физички лица? (Мој ДДВ)

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Да си прашам нешто... Ја работам у ресторан каде што се прават јаки сметки и гостите не ги земаат... Дали е дозволено да скенирам 5 6 па и 7 сметки една по друга и то со јаки суми над 10 000 денари? Не прочитав вакво нешто некој да прашал осим за бензиските
 
Ф

Флеш

Гостин
Да си прашам нешто... Ја работам у ресторан каде што се прават јаки сметки и гостите не ги земаат... Дали е дозволено да скенирам 5 6 па и 7 сметки една по друга и то со јаки суми над 10 000 денари? Не прочитав вакво нешто некој да прашал осим за бензиските
Слободно,шо ти можат,искрено ..... Има контрола врз ова? Денеска пазарам у Кипер,не ми дава фискална,само од кредитна,си ја става мојата у посебна ќеса,му викам Дечки,може фискална да ми дадеш,зјапа у мене и сега,сега ....Цела ќеса ливчиња од фискални.Така чим они,терај и ти,не мора баш сите.
 
B

Beginner

Гостин
Да си прашам нешто... Ја работам у ресторан каде што се прават јаки сметки и гостите не ги земаат... Дали е дозволено да скенирам 5 6 па и 7 сметки една по друга и то со јаки суми над 10 000 денари? Не прочитав вакво нешто некој да прашал осим за бензиските
Слободно не се замарај ако имаш некој па вработен на бензиска или кафич подобро може да си ги заменувате сметките. Само не претерувај со сумите во еден месец да стигнеш одма до макс(7200). По 600-1000 денари на месец си прави тоа ти е вкупно околу 24 к тие се 650 денари 3 сметки по 8 к една на 1ви друга на 15 и третата на 30 ке ги скенираш и не ти можат ништо. Се додека не забранат или не лимитнат од бензински и кафичи добри сме


Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.613
Поени од реакции
5.122
А на педерине им пишав у коментар на апликацијата. Салдо да стават, пошто на крај да не испадне пола не се урачунати од скенираните, или некоја смешна сума за враќање. Или па да си знае чоек ако надмине тоа да скенира од др профил.
Ако правиш прави до крај транспарентно, не вака
 
Член од
5 март 2011
Мислења
841
Поени од реакции
824
Предходната апликација ја избрисав и инсталирав моментално што е на PS i nikako nemozam da se najavam do sto mozeda bide
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Има некој однесено документ во Ујп што треба? Да ми објасни како иде тоа
 
B

Beginner

Гостин
Добра им е https://mojddv.ujp.gov.mk/dashboard
1200 за овие 2 месеца 4 члена=4800 вкупно. Е сега според ова секвупно имаме потрошено 240к за овие 2 месеца :D А месецни примања севкупно ако ни се 60-70 к ова може да биде итнересно ама гледам на нивната страна на УЈП немат објавено ништо за ова. До сега само настрадале овие што пријавувале помалку промет а според скенираните сметки направиле многу повеќе како оваа.
При контролите кај еден даночен обврзник одземена е интерната тетратка за дополнителна проверка преку ГПРС при што подоцна се констатира дека во периодот од 08.07.2019 до 20.08.2019 година даночниот обврзник имал промет од 400,870,00 денари а преку ГПРС има евидентирано само 33,800,00 денари, што значи вкупно 407,000,00 денари нерегистриран промет.
 
S

ski

Гостин
На андроид апликацијата може да се види пресметаната сума од досегашните скенирани сметки или само преку веб страната?
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
И кога ќе видат дека трошиш тројно повеќе на сметки, отколку што имаш плата, одма ујп ќе ти се закачи да те прегледува од каде толку пари имаш.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.976
Поени од реакции
14.744
Добро е ....274 денари имам за Јули и 212 за Август.....
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Добро е за двата месеца на два акаунта по 600+. Вишоко го префрлуваат за нареднио месец. Да живеат бензинските. Јас секако трошам барем 20000 ден месечно гориво, ама па затоа ми даваат вишок сметки :D
 
S

ski

Гостин

Kajgana Shop

На врв Bottom