Повраток на ДДВ за физички лица? (Мој ДДВ)

Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Има ли некој шо скенирал прво на старата, па после на новата апликација? Нели се спомна дека има и нова апликација која го покажува поврато колку е?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Има ли некој шо скенирал прво на старата, па после на новата апликација? Нели се спомна дека има и нова апликација која го покажува поврато колку е?
нова верзија што треба да се инсталира одново, односно не се ажурира. Инаку разликите вака надворешно кориснички се што има избор на јазик и во полето за скенирање сега има квадратче за центрирање, како се вели стручно не знам.
Сега забележав, има уште една понова верзија, од 10 јули. Подобрувањата и мааните ги имате кај коментари. Има објаснување и дека се подготвува апликација за преглед на вратени средства...
https://play.google.com/store/apps/details?id=mk.accent.vatret
ја вака со инсталацииве цел јули ќе си имам занимација :ROFLMAO:
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Ја спомнав дека овоа е кур ташак играње со народо, ама пошто на бензинските ми даваат сметки ги регистирав старите мои и почнав да им скенирам сметки. овие два дена само моја 4000 + 5-6000 шо ми ги дадеа скенирав.
Ако продужат да дават така сметки вреде да скенираме за старите па за година дена да си добијат една заедничка 13-та пензија од 14000 банки. Или за нив покачување од 600 ден месечно.
Како и да е дури и да ги дадат овие пари зајко тешко дека ке ги придобие пензионерите и остала 13-ти свет класа народ која сме бар 80 %.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
ќе даде зајко, секако, од тие што даваат е. ако има нешто за зимање, за давање слаба работа.
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Али со оваа финта ако мислат дека повеке ке се куцаат фискални се заебале. А на големите маркети и бензиски пумпи секако ги куцаа фискалните и завршуваа у канта, како и сега со завршуваат, со таа разлика шо вработените ке можат да си земат доволно за членовите дома кои и се регистирани и да скенираат. А верувам дека најголем дел ке завршат не скенирани.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.073
Поени од реакции
3.216
Ајде да се пофалам и ја, почнав да скенирам фискални, не оти ми требат тие пари туку од инат,
значи стварно не прифаќа сметки постари од 10 дена, имав 2 од 1-ви и сум во загуба некој 15-тина денари:(, од 2-ри имав само 1 и ја прифати, едни ми беа баница и не сакаше да ги прочита или можеби послаб тонер што ти знам.

Од тоа што гледам можат слободно да гледат кој што купува, на што највеќе троши итн. дали ќе се змарат да гледат, не верувам ама кој знае мош ќе се најде некој што му е досадно па ќе гледа што купуваат роднини и пријатели/непријатели.:P

Реално не се некој пари за кој треба да се замараш ама ете мораш да му наштетиш на буџетот:boksix:
пишав и во претходните постови, ако следеш акции и попусти по маркетите многу повеќе ќе заштедиш одколку да собираш фискални.
 
B

Beginner

Гостин
Со фискални од бензиски можам многу лесно до 28 к максимално да стигнам во Декември 4 члена сме е сега ова со бензинскиве не им е баш испланирано. Има некои казни за ваква работа :D Прочитав за телефонски вода струја сметки ама за ова ништо :D ?
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Ја спомнав дека овоа е кур ташак играње со народо, ама пошто на бензинските ми даваат сметки ги регистирав старите мои и почнав да им скенирам сметки. овие два дена само моја 4000 + 5-6000 шо ми ги дадеа скенирав.
Ако продужат да дават така сметки вреде да скенираме за старите па за година дена да си добијат една заедничка 13-та пензија од 14000 банки. Или за нив покачување од 600 ден месечно.
Како и да е дури и да ги дадат овие пари зајко тешко дека ке ги придобие пензионерите и остала 13-ти свет класа народ која сме бар 80 %.
Конечко добар пост во темава покрај толку слепци што се палат на оваа глупост.
 
Член од
18 април 2014
Мислења
75
Поени од реакции
12
На кои фискални сметки на име на фирма се мисли дека не смеат да се скенираат?
 
Член од
25 јануари 2005
Мислења
5.274
Поени од реакции
4.156
На кои фискални сметки на име на фирма се мисли дека не смеат да се скенираат?
Одиш на бензиска, тураш рецимо за 3000ден, они ти даваат фискална и ти ја скенираш.
Подоцна таа фискална не смееш да ја книжиш во трошок на фирмата како би ти се повратило ДДВ-то (преку фирма).
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
На кои фискални сметки на име на фирма се мисли дека не смеат да се скенираат?
Иначе тие сметки шо несмееш и неможеш да ги скенираш колку и да покушаваш. Пробав од такси фискални на кои пише ДДВ 5 посто ама несака. Вероватно се испод 1000000 ден па аутоматски не се ДДВ обврзници.
На една сметка кажа не бива дека стонирана била. Значи они се спремале шо бива шо не бива аутоматски.
 
Последно уредено:

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
И јас почнав да скенирам.. Не дека планирам да се богатам, ама зш да му ги остам парите на некоја будала таму да пие и јади на народна сметка, кога може нешо да се врати и во нашиот џеб?

Скенирам сметки од обични (нормални) дневни трошоци, рецимо минимално 100 денари сметка па нагоре. Е сеа има и моменти кога туриваме гориво или пазариме во поголемиве маркети за неделни продукти, и има сметки од по 1000/2000/3000 денари..
Шо вратат, нека вратат. Ич не се замарам, 5 секунди работа е. Отвараш апликацијата, скенираш и чао.
Не гледам причина зошо би му ги оставил парите... па можда ке излезит една штека цигари месецот, ако ништо повеќе :)
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
И јас почнав да скенирам.. Не дека планирам да се богатам, ама зш да му ги остам парите на некоја будала таму да пие и јади на народна сметка, кога може нешо да се врати и во нашиот џеб?

Скенирам сметки од обични (нормални) дневни трошоци, рецимо минимално 100 денари сметка па нагоре. Е сеа има и моменти кога туриваме гориво или пазариме во поголемиве маркети за неделни продукти, и има сметки од по 1000/2000/3000 денари..
Шо вратат, нека вратат. Ич не се замарам, 5 секунди работа е. Отвараш апликацијата, скенираш и чао.
Не гледам причина зошо би му ги оставил парите... па можда ке излезит една штека цигари месецот, ако ништо повеќе :)
У прехрамбена продавница за 5 % ДДВ не се исплате да се замараш, али на бензинска кај шо е 18 % потражи да ти дадат некоја пошто им остануваат цела корпа сметки. Можат да ти една рака сметки како на мене некна од 5-6000 па и којзнае колку ;)
 
S

ski

Гостин
На новата верзија покажува пресметан износ на скенираните сметки?
На апликацијава не гледам опција за ажурирање.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom