Повраток на ДДВ за физички лица? (Мој ДДВ)

Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Знаеш колку такви што се со родителите вртат две приказни како што ќе му одговара? Кога е, за социјална помош сам живее и е засебна фамилија, кога е за помош од криза пак сам, кога е за пред ујп фамилијарно бил...море само стапот за овој народ.
Како и се во државава и ова беше за политички поени, а не за навистина да ја реши сивата економија. Инаку со неколку модификации ова можеше да направи листа на сите што земаат пари на рака (а ова е сигурно 2/3 од народот) и да фрчат пријави за да се среди системот. Сега тралалајкава апликација е сведена на збирање на сметки од касиери и пумпаши на бензиска за да извадат уште некој денар.
И запамти, политичарите имаат помала вина од народот за вакви работи, се додека тој прифаќа да зема кеш на рака за да избегне данок или да му удоволи на газдата ќе биде системот башибозук.
Не ми е јасно што сте се фатиле за народот. Прво ујп мојт да проверит дали родителите имаат поврат на ддв. Ако имаат и тие, а и јас и ако тоа надминува месечни примања тогаш ок. Нигде не бегаме тука сме.
Од друга страна народот ниту бараше нешто ниту пак нешто повеќе доби. Нека излезат да кажат или нека вметнат во законикот дека доколку едно лице го надмине лимитот од месечни примања ќе биде правно гонето т.е да мора да прикаже од каде плус пари. Народот пак немат да се побунит. Ќе престанит да скенират туѓи сметки. Иако јас сметките од моите родители воопшто не ги сметам за туѓи, но ете ти ми проповедаш некакви комбинации за ваучер или социјална помош, ама тоа е предалеку за мене, ќе се задржам на темава поврат на ддв.

Камо да скокневте вака кога каснеа исплатите од ддв против ујп и државава. Да не прам муабет за поскапување на струјава пошо пак е то друга тема. За стапот си во право неизбежно е потребен, само запамти дека имат два краја и мојт да се вратит назат многу лесно.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.648
Поени од реакции
34.915
Не ми е јасно што сте се фатиле за народот. Прво ујп мојт да проверит дали родителите имаат поврат на ддв. Ако имаат и тие, а и јас и ако тоа надминува месечни примања тогаш ок. Нигде не бегаме тука сме.
Од друга страна народот ниту бараше нешто ниту пак нешто повеќе доби. Нека излезат да кажат или нека вметнат во законикот дека доколку едно лице го надмине лимитот од месечни примања ќе биде правно гонето т.е да мора да прикаже од каде плус пари. Народот пак немат да се побунит. Ќе престанит да скенират туѓи сметки. Иако јас сметките од моите родители воопшто не ги сметам за туѓи, но ете ти ми проповедаш некакви комбинации за ваучер или социјална помош, ама тоа е предалеку за мене, ќе се задржам на темава поврат на ддв.

Камо да скокневте вака кога каснеа исплатите од ддв против ујп и државава. Да не прам муабет за поскапување на струјава пошо пак е то друга тема. За стапот си во право неизбежно е потребен, само запамти дека имат два краја и мојт да се вратит назат многу лесно.
Овие циркузи што ги прават со ддвто пак ќе повторам се само за политички поени и ништо друго.
Одиш купуваш пример некоја пластика од 1000 денари која има 18% данок (180 денари), ако ти дадат фискална и да ја скенираш ти ќе успееш да вратиш 15% од тие 180 денари или 27 денари. Е сеа одиш ти пример на пластичарска и истата таа пластика од старт е поефина за 100че отколку да ја земиш во дуќанот каде што ќе ти дадат фискална и ќе вратиш 27 денари и пак ќе земиш таму каде што е поефтино. Ти заштедуваш 100ка, продавачот 80че, а државата губи 180 и пак сивата економија царува.
Во моментот со скенирањето е доведено да се скенираат сметки: гориво, храна во големи маркети каде правиш поголема сума, мебел и слично (места кои и претходно секогаш даваа фискални) и проблемот со тие што навистина ја прават сивата економија си останува.

Да не правам муабет дека воопшто не го решаваат проблемот и со овие што даваат пола плата на сметка, а пола кеш на рака...

Е и во двата примери погоре еден од главните виновници е народот: во првиот наместо да си ја обави својата должност и да купи дури и поскапо производ од дуќан што дава фискална, ќе отиде да земи од кај што му е поефтино, а во вториот наместо да му каже на газдата батка сакам цела плата на сметка (па макар и да е пониска) тој се договара со газдата да зема кеш на рака.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Овие циркузи што ги прават со ддвто пак ќе повторам се само за политички поени и ништо друго.
Одиш купуваш пример некоја пластика од 1000 денари која има 18% данок (180 денари), ако ти дадат фискална и да ја скенираш ти ќе успееш да вратиш 15% од тие 180 денари или 27 денари. Е сеа одиш ти пример на пластичарска и истата таа пластика од старт е поефина за 100че отколку да ја земиш во дуќанот каде што ќе ти дадат фискална и ќе вратиш 27 денари и пак ќе земиш таму каде што е поефтино. Ти заштедуваш 100ка, продавачот 80че, а државата губи 180 и пак сивата економија царува.
Во моментот со скенирањето е доведено да се скенираат сметки: гориво, храна во големи маркети каде правиш поголема сума, мебел и слично (места кои и претходно секогаш даваа фискални) и проблемот со тие што навистина ја прават сивата економија си останува.

Да не правам муабет дека воопшто не го решаваат проблемот и со овие што даваат пола плата на сметка, а пола кеш на рака...

Е и во двата примери погоре еден од главните виновници е народот: во првиот наместо да си ја обави својата должност и да купи дури и поскапо производ од дуќан што дава фискална, ќе отиде да земи од кај што му е поефтино, а во вториот наместо да му каже на газдата батка сакам цела плата на сметка (па макар и да е пониска) тој се договара со газдата да зема кеш на рака.

За првиот пример, народот е оставен на милост и немилост во оваа држава, живее од денес за утре, така да тоа не му е должност.

Вториот е уште па покомплексен, пример, моментално има премногу невработени во моја околина (резултат на кризава) за месец дена ќе биде уште полошо, луѓе заглавени во кредити и во држава во која е тешко да се справиш со вработување и наоѓање на сигурна и чесно платена работа, не знам колку е во состојба да може да се пазари со газдата.

Рибата од глата смрдит, а народот верви не е глата, не викам дека не е соучесник но е тотално немоќен да има влијание. Барем не во оваа држава и овој момент.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
За првиот пример, народот е оставен на милост и немилост во оваа држава, живее од денес за утре, така да тоа не му е должност.

Вториот е уште па покомплексен, пример, моментално има премногу невработени во моја околина (резултат на кризава) за месец дена ќе биде уште полошо, луѓе заглавени во кредити и во држава во која е тешко да се справиш со вработување и наоѓање на сигурна и чесно платена работа, не знам колку е во состојба да може да се пазари со газдата.

Рибата од глата смрдит, а народот верви не е глата, не викам дека не е соучесник но е тотално немоќен да има влијание. Барем не во оваа држава и овој момент.
Потполно се согласувам со тебе, иако моментално јас не чуствувам разлика во моите приходи, засега се сеуште стабилни, но ако продолжи кризата (во секоја смисла на зборот), ќе бидам принуден да барам решение... Пријатели мои, кои исто така имаја храброст да направат нешто свое, сега се на работ на пропаѓање, дел од нив ни бог не ги спасува со кредити кои ги земаја да направат надоградување на бизнисите во 2019, неочекуваќи ваков пресврт... Сите кои тргуваат со роба, гледаат како да спасат жива глава, бидејќи во оваа држава никој не те спасува ако не си дел од онаа партиска машинерија на ретардирани ботови, ако не се спасиш самиот себе се ти е залудно, дел од нив пуштаат попуст скоро колку и набавна цена, за да ја исчистат робата што побрзо, и да ги затворат објектите, дел од нив пуштаат попуст за да успеат да се прехранат, и свесно прават сива економија иако предходно, се им беше чисто за разлика од партискиве ботови што 24/7 прават сива економија...


Рибата мириса од главата, од тие дилови што се прават горе на високо, бидејќи нашата држава за едни е мајка, за други маќеа... Не очекувај фер борба, во место каде што нема правила...
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Не можам да се логирам денес веќе неколку саати, ми вика "Нема конекција до УЈП", некој да провери? Рестартирав телефон и све друго, нејќе.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
847
Поени од реакции
1.230
Не е до вас, до нив е. Пробано од неколку различни апарати, за неколку различни акаунти, од различни мрежи.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.900
Поени од реакции
10.525
чисто за апдејт на 13 месецов ми пуштиле пари


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
270
Поени од реакции
190
Во план било да се покачит макс износ од сегашниве 1800 до кај 2300-2400...
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135
Кај мене нема уште префрлено пари кај некој друг?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.900
Поени од реакции
10.525
Кај мене нема уште префрлено пари кај некој друг?
ке ти пуштат без секирации
едно е сигурно, не пуштаат по редослед туку рандом, последните две тромесечија бев исплатен меѓу последните а сега у првите


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.900
Поени од реакции
10.525
Сеуште немаат префлено кеш , кај некого слично сценарио ? Да им јавам или ? ::D
и као ако им се јавиш они одма ке ти пуштат
единствено ке им разбиеш монотонија у канцеларија ако евентуално не ги мрзи да кренат слушалка


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom