Повраток на ДДВ за физички лица? (Мој ДДВ)

Член од
27 април 2009
Мислења
2.499
Поени од реакции
3.317
Можно е сеуште да немаат пратено за првото тромесечије сегде или до мене е?
Рег сум на ујп, имам внесено валидна трансакциона сметка само малце ми е чудно ова можеш да ја менуваш кога сакаш сметката? само го внесуваш бројот и толку е процедурата или?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.846
Поени од реакции
10.442
Можно е сеуште да немаат пратено за првото тромесечије сегде или до мене е?
Рег сум на ујп, имам внесено валидна трансакциона сметка само малце ми е чудно ова можеш да ја менуваш кога сакаш сметката? само го внесуваш бројот и толку е процедурата или?
можно е, ке ти пуштат не се секирај


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.147
Поени од реакции
3.098
Дечки може не е местото тука но да прашам..
Сум заборавил е-mail дали некако може да ми ги кажат од ујп овие информации?
Некој со ваков проблем?
 
Член од
1 април 2017
Мислења
282
Поени од реакции
43
Дечки, скенирам сметки во задниве 5 месеци, ама ни еднашка ми немаат стигнато пари на сметка.
Цело време денес утре, сма никако да отидам.
Сеа глеам сум утнал трансакциска.
Ја стаив новата ама уште пари нема.
Чаре?
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
61
Поени од реакции
45
Zdravo sakam da pocnam da skeniram no neznam nisto za procesot sto kako ako moze nekoj da mi pishe u privatna poraka
 
Член од
1 април 2017
Мислења
282
Поени од реакции
43
Дечки, скенирам сметки во задниве 5 месеци, ама ни еднашка ми немаат стигнато пари на сметка.
Цело време денес утре, сма никако да отидам.
Сеа глеам сум утнал трансакциска.
Ја стаив новата ама уште пари нема.
Чаре?
Средив
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.408
Поени од реакции
5.049
Zdravo sakam da pocnam da skeniram no neznam nisto za procesot sto kako ako moze nekoj da mi pishe u privatna poraka
Јас овде би ти одговорила, може некој друг ќе сака да почне, па нека прочита. :)
Прво, треба да си реистриран во УЈП за данок, и да имаш оставено своја банкарска сметка.
Второ, треба да ја симнеш на мобилен апликацијата Moj DDV и да се логираш.
Трето, фискалните може да ги собираш од цела недела пред да ги скенираш (јас така правам, на 5 или 7 дена на куп сите ги скенирам), но не повеќе од 10 дена, бидејќи после не важат веќе
Четврто, погледнувај нафискалната дали има 18% ДДВ, ако нема, џабе ја скенираш. Дури и да е само со 5% јас не ја скенирам, тоа е премал повраток, а се трупа основната сума на пари што ќе се појави дека си ја потрошил во месецот.
Петто, не се скенираат сметки од тековни плаќања, како: струја, вода, телефон, интернет, парно, ниту смееш да скенираш фискална која после фирма ќе си ја прикаже како трошок.
Тоа е тоа.
Среќно :)
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.147
Поени од реакции
3.098
Јас овде би ти одговорила, може некој друг ќе сака да почне, па нека прочита. :)
Прво, треба да си реистриран во УЈП за данок, и да имаш оставено своја банкарска сметка.
Второ, треба да ја симнеш на мобилен апликацијата Moj DDV и да се логираш.
Трето, фискалните може да ги собираш од цела недела пред да ги скенираш (јас така правам, на 5 или 7 дена на куп сите ги скенирам), но не повеќе од 10 дена, бидејќи после не важат веќе
Четврто, погледнувај нафискалната дали има 18% ДДВ, ако нема, џабе ја скенираш. Дури и да е само со 5% јас не ја скенирам, тоа е премал повраток, а се трупа основната сума на пари што ќе се појави дека си ја потрошил во месецот.
Петто, не се скенираат сметки од тековни плаќања, како: струја, вода, телефон, интернет, парно, ниту смееш да скенираш фискална која после фирма ќе си ја прикаже како трошок.
Тоа е тоа.
Среќно :)
Јас почнав сега да скенирам и треба до 600 денари и да стопирам тогаш?
Со ред е фатено 1, 2 и 3 месец? Па 4,5 и 6? Ако е така 600 ден ќе добијам јас за сега..
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.408
Поени од реакции
5.049
Јас почнав сега да скенирам и треба до 600 денари и да стопирам тогаш?
Со ред е фатено 1, 2 и 3 месец? Па 4,5 и 6? Ако е така 600 ден ќе добијам јас за сега..
Ништо не стопирај, се собираат за сите три месеци вкупно, ако не се лажам.
Како и да е, проверувај си на страницата:
колку имаш поврат на ДДВ, месечно и за три месеци. Ако за три месеци вкупно поврат имаш 1800 денари или нешто повеќе, дури тогаш можеш да стопираш скенирање, дека нема да добиеш назад повеќе од 1800. Мене така минатото тромесечие ми се случи, немав проверено со време, и ми пишуваше дека поврат имам над 2000 денари, па се израдував и чекав да стигнат толку. Ама не, само 1800 ми исплатија, како што си кажале на почеток. :)
Автоматски споено мислење:

И плус ова, дека некои ги збунува: сметките се вбројуваат во месецот и датумот во кој се издадени, а не кога ги скенирате. Ако на почеток на јули скенираш сметки од крај на јуни, нема да се појават во извештајот за јули, туку во јунскиот.
Автоматски споено мислење:

Еве сега проверив кај мене, за 1 месец сум имала 632 денари за враќање, за 2 месец 573 д., а за трети најмногу и се собрале над 2000 денари за враќање, ама добив 1800 само :)
 
Последно уредено:

a9mkd

Љетиф
Член од
14 јуни 2015
Мислења
495
Поени од реакции
274
Има некои кој не скенираат, а сакаат да споделат QR кодови од фискалната или би сакале да направиме нова тема за тоа? Кога веќе не скенирате направете ни услуга на тие што скенираме. Благодарам.
 
Член од
22 јули 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, сакам да прашам зошто не може да ја повлечам фискалната сметка затоа што направив грешка, скенирав нешто што не треба на фирмата пред два дена. Се обидувам да ја повлечам сметката но ми пишува дека е настаната грешка. Ве молам за одговор ако некој знае. Фала
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
51
Поени од реакции
67
Можно е сеуште да немаат пратено за првото тромесечије сегде или до мене е?
Рег сум на ујп, имам внесено валидна трансакциона сметка само малце ми е чудно ова можеш да ја менуваш кога сакаш сметката? само го внесуваш бројот и толку е процедурата или?
Јас не добив ни за скроз првото кога пуштаа пред една година од јули па навака, бев неколку пати до ујп и без успех и се изнервирав избришав и апликација и све и не скенирам више
Автоматски споено мислење:

Како среди ако може да ми кажеш?
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
753
Поени од реакции
356
Здраво, сакам да прашам зошто не може да ја повлечам фискалната сметка затоа што направив грешка, скенирав нешто што не треба на фирмата пред два дена. Се обидувам да ја повлечам сметката но ми пишува дека е настаната грешка. Ве молам за одговор ако некој знае. Фала
Преку веб страната може. Јас избришав пред некој ден.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.421
Поени од реакции
20.125
почнаа да го кратат повратокот на ддв, вчера имав одредена сума денеска имам пола од тоа, идам на веб страната на мој ддв 123123123 пораки со истиот проблем.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
почнаа да го кратат повратокот на ддв, вчера имав одредена сума денеска имам пола од тоа, идам на веб страната на мој ддв 123123123 пораки со истиот проблем.
Кај мене не сака да се логира ми вика погрешно корисничко име или лозинка. Баг до баг е странава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom