Повраток на ДДВ за физички лица? (Мој ДДВ)

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.067
Поени од реакции
3.212
Добро е шо не не заебаа што скениравме досега, за натаму не ми е гајле оти не ни планирам да се замарам,

и ме интересира кога ќе ги дадат парите или ќе чекаме подобри времиња.
 
M

Macedon1um

Гостин
Каква финта спремаат со ова само, по иницијатива на граѓаните за солидарност нема да се исплаќаат ќе иделе за други цели (највероватно за следното тромесечје). Е сеа таа иницијатива ќе ја потпишат и поднесат 200 штабски пацови и ќе ја прифатат, а иницијативата и онлајн петицијата за цел ден ефтина струја што ја потпишаа 100.000 души ќе ја прифатат ? и ќе се солидаризираат ЕВН и ЕЛЕМ што имаат заедно преку 100 мил евра годишно добивка ?
Или банките што лани пријавиле 170 мил евра профит, ќе се солидаризираат со народот што го стрижат и да им тргнат каматите барем за 2/3 месеца?

Кој нормален што скенирал 200 сметки ќе му текне да се откаже од тоа, ако е така подобро му е уопште да не скенира... која глупа и ефтина финта чоече
Нема шанси тоа да го направат, дури и да протнат и реализираат таква иницијатива ќе видат како 90% од овие сега што скенираат магично ќе престанат :D што ќе значи и официјален крај на апликацијава. Колку што прочитав вчера единствено се размислувало за додавање опција кој сака доброволно да ги остапи парите
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Ако не ни ги исплатат последниве, дигам раце од скенирање.
Па нека прават и понатаму кампањи за ддв сметки, ќе им паднат во вода.

љутинава ќе ме држи додека не заборавам дека не ми исплатиле :ROFLMAO:
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Член од
8 октомври 2009
Мислења
755
Поени од реакции
356
Каква финта спремаат со ова само, по иницијатива на граѓаните за солидарност нема да се исплаќаат ќе иделе за други цели (највероватно за следното тромесечје). Е сеа таа иницијатива ќе ја потпишат и поднесат 200 штабски пацови и ќе ја прифатат, а иницијативата и онлајн петицијата за цел ден ефтина струја што ја потпишаа 100.000 души ќе ја прифатат ? и ќе се солидаризираат ЕВН и ЕЛЕМ што имаат заедно преку 100 мил евра годишно добивка ?
Или банките што лани пријавиле 170 мил евра профит, ќе се солидаризираат со народот што го стрижат и да им тргнат каматите барем за 2/3 месеца?

Кој нормален што скенирал 200 сметки ќе му текне да се откаже од тоа, ако е така подобро му е уопште да не скенира... која глупа и ефтина финта чоече
Или не си разбрал или намерно шириш лажни вести.

„Дополнително, имаше одредени предлози за кои сметам дека се поадекватни, за да може секој граѓанин да ја прикаже својата солидарност, да се даде можност во самата апликација да се донираат, ако сакаат граѓаните да ги донираат овие средства во солидарниот фонд и ќе ја разгледаме и таа опција“, вели Ангеловска.

 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.606
Поени од реакции
5.117
Или не си разбрал или намерно шириш лажни вести.

„Дополнително, имаше одредени предлози за кои сметам дека се поадекватни, за да може секој граѓанин да ја прикаже својата солидарност, да се даде можност во самата апликација да се донираат, ако сакаат граѓаните да ги донираат овие средства во солидарниот фонд и ќе ја разгледаме и таа опција“, вели Ангеловска.

Кој е тој луд што ќе скенира три месеца 300 сметки и ќе донира за државата 30 евра ? Никој. И на крај углавном сиромаштијата скенира не тој со 1000 € плата и баш на нив треба да им се "донираат" тие пари.
Значи потполно нелогична изјава, освен ако не е со задна намера...
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.340
Поени од реакции
4.951
Добил некој поврат на ДДВ за прво тромесечие? :)
Владата е - "Паре нису проблем, паре нема"
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.067
Поени од реакции
3.212
Имло опција да се донират парите, ми доваѓа за надградба на апликацијата, ама јас ја одбивав и сега ме интересира дали треба и оние што неќат да донираат пари да притискаат некакви копчиња.
http://www.ujp.gov.mk/mk/javnost/soopstenija/pogledni/767
Најбитното од соопшетнието
Во апликацијата на располагање ќе бидат две опции ‘‘ДА, го донирам мојот поврат на ДДВ‘’ и ,,НЕ, благодарам’’ а граѓаните ќе може да се изјаснат најдоцна до 5-ти мај 2020 година.
Физичките лица кој ќе одговорат потврдно даваат согласност за донирање на целиот износ, додека оние кои ќе одговорат негативно ќе имаат можност да го сменат своето мислење до 5 мај.
Ама
https://www.slobodenpecat.mk/graganite-zbuneti-od-novata-verzija-na-aplikaczijata-moj-ddv/
– Јасно слушнав дека кажаа оние што сакаат да донираат дека треба да стиснат на полето каде пишува „донирам“, а оние кои не сакат да ја стиснат опцијата: „Не, благодарам“. Но таква опција нема – вели една наша сограѓанка која се обрати во нашата редакција.
И одговорот на УЈП
– Опцијата за донација беше воведена со цел да им се овозможи на оние граѓани кои сакаат да донираат за борба против ковид -19, истото да го направат на многу брз, лесен и едноставен начин. Многу граѓани бараа од Управата за јавни приходи преку оваа апликација да им се овозможи опција за донација за да го донираат својот поврат. Изминатите денови се соочивме со реакции дека ова е задолжителна опција и дека секој кој скенира ќе треба да донира. Затоа уште еднаш потенцираме дека, оваа опција не е задолжителна и е наменета за оние кои се заинтересирани за донација, а не за сите корисници на апликацијата. Полето за донации е изборно, а не задолжително – велат за „Слободен печат“ пд УЈП.
Изгледа имаат некакви црнечки финти со донирањето,
искрен да бидам кој сиромашен би сакал да донира, богаташтие не верувам да се замараат со скенирање, во случај да се замарале за 600 денари не верувам дека би ја донирале кога се замарале за толку.

Онаа што ме мение интересира, дали мора да притискаш дека неќеш да донираш за да знаат ставрно дека неќеш или ќе сметат дека молчењето е одобрување да ти ги земат.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Имло опција да се донират парите, ми доваѓа за надградба на апликацијата, ама јас ја одбивав и сега ме интересира дали треба и оние што неќат да донираат пари да притискаат некакви копчиња.
http://www.ujp.gov.mk/mk/javnost/soopstenija/pogledni/767
Најбитното од соопшетнието

Ама
https://www.slobodenpecat.mk/graganite-zbuneti-od-novata-verzija-na-aplikaczijata-moj-ddv/

И одговорот на УЈП


Изгледа имаат некакви црнечки финти со донирањето,
искрен да бидам кој сиромашен би сакал да донира, богаташтие не верувам да се замараат со скенирање, во случај да се замарале за 600 денари не верувам дека би ја донирале кога се замарале за толку.

Онаа што ме мение интересира, дали мора да притискаш дека неќеш да донираш за да знаат ставрно дека неќеш или ќе сметат дека молчењето е одобрување да ти ги земат.
И јас истото го мислев, ама кај мене нема ни опција ДА, ни НЕ :D
A треба да земам (како ми пресметале): 2.131,05 денари за трите месеци.
 
M

Macedon1um

Гостин

Се изјасниле само 43.919 граѓани од 262.030 регистрирани, од овие 8.700 што решиле да ги донираат се собрани 160 илјади евра

Онаа што ме мение интересира, дали мора да притискаш дека неќеш да донираш за да знаат ставрно дека неќеш или ќе сметат дека молчењето е одобрување да ти ги земат.
Тие што не одговориле со да/не ќе се смета дека се изјасниле против донирањето..
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.807
Поени од реакции
15.727

Се изјасниле само 43.919 граѓани од 262.030 регистрирани, од овие 8.700 што решиле да ги донираат се собрани 160 илјади евра



Тие што не одговориле со да/не ќе се смета дека се изјасниле против донирањето..
а почнаа ли да ги даваат парите од поврат на ДДВ, нели од 05,05, ??
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
дали може да се поврати 15% од ддв-то на производ за кој има данок ама не е издадена фискална туку фактура?
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
дали може да се поврати 15% од ддв-то на производ за кој има данок ама не е издадена фискална туку фактура?
Не може ништо да се поврати од фактура, нема што да скенираш
Автоматски споено мислење:

а почнаа ли да ги даваат парите од поврат на ДДВ, нели од 05,05, ??
Јас уште немам, баш проверив на сметка сега
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Нема, овие се зезаат. Па ако видам дека во мај ништо не ми префрлиле, ќе деинсталирам апликација и ни фискални ни бутур ќе им барам на продавнициве.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom