Повраток на ДДВ за физички лица? (Мој ДДВ)

Член од
19 март 2013
Мислења
329
Поени од реакции
177
Дали ако во третиот месец преминам 600 денари остатокот ќе се префрли во вториот месец од тромесечието?
 
Член од
14 февруари 2018
Мислења
98
Поени од реакции
46
Ме интересира дали некој знае бидејќи неможев да најдам да прочитам во правилата за Наградната Игра, дали сметката откако ќе се скенира ќе треба да се чува? Фала


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Кај се парите!?
До кога роковите нема да се запазуваат. Еднаш да речат до тогаш ќе биде готово и да завршат на време. Па илјадници луѓе се вработени таму, по двајца тројца за секое работно место и пак ништо не сработуваат.

И ова наградната игра по список од штаб ли ќе ги делат наградите. Верувам дека е наместена 100%
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Стварно, кај се парите, џабе се дупнавме кликајќи.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.714
Поени од реакции
15.586
1.161,00 MKD ..за 7,8 и 9
толку е и на мојДДВ
а нели државата на ова Данок ќе одбиеше или тоа накнадно ???
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
стварно никаде не кажаа дали овие средства добиени од мојддв се ослободени од персонален данок? ако на овие пари удрат данок тогаш ептен педери се
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.286
Ја вака идам у продавница - му давам пари и за тоа зимам роба. Толку. Картици никад и никако не користам.
Не ме интересира никаква фискална, ни ништо. Кога државата ќе почне да води сметка за своите обврски кон граѓаните, тогаш и мене ќе ме интересира дали даночната обврска ја исполнува тој у продавница или не.
Најсмешно ми беше кога имаше некаква уредба за да можат да те казнат на незнам колку метри од продавница ако те фатат со стока, а без фискална. Тоа беше убер неуставно, бидејќи не може никако даночните обврски на давателот на услугата да бидат грижа на примателот.

A вие, ако сте виделе некаква рачуница од скенирање, океј, do it.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
стварно никаде не кажаа дали овие средства добиени од мојддв се ослободени од персонален данок? ако на овие пари удрат данок тогаш ептен педери се
Како може да плаќаш данок за поврат на данок? Дај не тропајте бе... :))
 

Jimmy

Организатор
Член од
26 мај 2006
Мислења
927
Поени од реакции
312
Ok е досега, како што имав на апликацијата ДДВ вратено, толку и пуштија УЈП на мојата трансакциска сметка... 1563 ден.
Нека тера вака, засега сум задоволен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom